Afsløring: Buddene vælter ind på dansk profil

Det er ikke kun Silkeborg IF, der er ude efter den dygtige midtbanespiller fra Hvidovre IF.



Hvidovre IF har en gylden generation på kontrakt i øjeblikket.

Klubbens talentafdeling har arbejdet stenhårdt på at fodre førsteholdet med profiler, som har sikret Hvidovre IF spillemæssig succes i denne sæson og et stort potentiale for penge på bankbogen.

Marcus Lindberg, Marc Nielsen og ikke mindst Fredrik Carlsen er nogle af klubbens profiler, som tiltrækker sig massiv opmærksomhed fra større adresser ifølge Tipsbladets oplysninger.

Særligt er klubbens 21-årige midtbanespiller Fredrik Carlsen i høj kurs. Silkeborg IF er meget interessert i at tilknytte ham, men også OB sammen med en række andre Superliga-klubber følger ham.

Svenske og norske klubber er også ude med følehornene, ligesom Brøndby IF under Niels Frederiksen også havde et godt øje til ham. Flere af de interesserede klubber har også budt på Fredrik Carlsen.

Det var B.T. de første til at fortælle. Ifølge Tipsbladets oplysninger er det fortsat ikke så konkret, at en handel er lige på trapperne. Hvidovre gør nemlig alt, hvad de kan for at holde sammen på deres nuværende trup.

Klubben har leveret et forrygende efterår, som har bragt dem helt op i toppen af oprykningsfeltet i 1. division. Den mulighed jagter man stålsat i Hvidovre, hvorfor der ifølge Tipsbladets oplysninger skal rigtig meget til, før man sælger ud.

Fredrik Carlsen har selv ambitioner om at prøve sig af på en højere hylde, men hvis det bliver denne vinter, så skal det være noget ekstraordinært, som både han selv og klubben ikke kan sige nej til.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er det mere sandsynligt, at midtbaneprofilen lander en aftale til sommer. Et salg denne vinter for så at blive lejet retur til Hvidovre IF kan også komme på tale, hvis den rigtige mulighed opstår.

21-årige Fredrik Carlsen har været fast mand på Hvidovres midtbane i denne sæson, hvor han har strålet med fem scoringer og fire assister. Kontrakten løber to år endnu.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Spår stor transferaktivitet i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’