Hvidovre IF har en gylden generation på kontrakt i øjeblikket.
Klubbens talentafdeling har arbejdet stenhårdt på at fodre førsteholdet med profiler, som har sikret Hvidovre IF spillemæssig succes i denne sæson og et stort potentiale for penge på bankbogen.
Marcus Lindberg, Marc Nielsen og ikke mindst Fredrik Carlsen er nogle af klubbens profiler, som tiltrækker sig massiv opmærksomhed fra større adresser ifølge Tipsbladets oplysninger.
Særligt er klubbens 21-årige midtbanespiller Fredrik Carlsen i høj kurs. Silkeborg IF er meget interessert i at tilknytte ham, men også OB sammen med en række andre Superliga-klubber følger ham.
Svenske og norske klubber er også ude med følehornene, ligesom Brøndby IF under Niels Frederiksen også havde et godt øje til ham. Flere af de interesserede klubber har også budt på Fredrik Carlsen.
Det var B.T. de første til at fortælle. Ifølge Tipsbladets oplysninger er det fortsat ikke så konkret, at en handel er lige på trapperne. Hvidovre gør nemlig alt, hvad de kan for at holde sammen på deres nuværende trup.
Klubben har leveret et forrygende efterår, som har bragt dem helt op i toppen af oprykningsfeltet i 1. division. Den mulighed jagter man stålsat i Hvidovre, hvorfor der ifølge Tipsbladets oplysninger skal rigtig meget til, før man sælger ud.
Fredrik Carlsen har selv ambitioner om at prøve sig af på en højere hylde, men hvis det bliver denne vinter, så skal det være noget ekstraordinært, som både han selv og klubben ikke kan sige nej til.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er det mere sandsynligt, at midtbaneprofilen lander en aftale til sommer. Et salg denne vinter for så at blive lejet retur til Hvidovre IF kan også komme på tale, hvis den rigtige mulighed opstår.
21-årige Fredrik Carlsen har været fast mand på Hvidovres midtbane i denne sæson, hvor han har strålet med fem scoringer og fire assister. Kontrakten løber to år endnu.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
OPTAKT