Hvidovre IF har en gylden generation på kontrakt i øjeblikket.
Klubbens talentafdeling har arbejdet stenhårdt på at fodre førsteholdet med profiler, som har sikret Hvidovre IF spillemæssig succes i denne sæson og et stort potentiale for penge på bankbogen.
Marcus Lindberg, Marc Nielsen og ikke mindst Fredrik Carlsen er nogle af klubbens profiler, som tiltrækker sig massiv opmærksomhed fra større adresser ifølge Tipsbladets oplysninger.
Særligt er klubbens 21-årige midtbanespiller Fredrik Carlsen i høj kurs. Silkeborg IF er meget interessert i at tilknytte ham, men også OB sammen med en række andre Superliga-klubber følger ham.
Svenske og norske klubber er også ude med følehornene, ligesom Brøndby IF under Niels Frederiksen også havde et godt øje til ham. Flere af de interesserede klubber har også budt på Fredrik Carlsen.
Det var B.T. de første til at fortælle. Ifølge Tipsbladets oplysninger er det fortsat ikke så konkret, at en handel er lige på trapperne. Hvidovre gør nemlig alt, hvad de kan for at holde sammen på deres nuværende trup.
Klubben har leveret et forrygende efterår, som har bragt dem helt op i toppen af oprykningsfeltet i 1. division. Den mulighed jagter man stålsat i Hvidovre, hvorfor der ifølge Tipsbladets oplysninger skal rigtig meget til, før man sælger ud.
Fredrik Carlsen har selv ambitioner om at prøve sig af på en højere hylde, men hvis det bliver denne vinter, så skal det være noget ekstraordinært, som både han selv og klubben ikke kan sige nej til.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er det mere sandsynligt, at midtbaneprofilen lander en aftale til sommer. Et salg denne vinter for så at blive lejet retur til Hvidovre IF kan også komme på tale, hvis den rigtige mulighed opstår.
21-årige Fredrik Carlsen har været fast mand på Hvidovres midtbane i denne sæson, hvor han har strålet med fem scoringer og fire assister. Kontrakten løber to år endnu.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: VM-åbenbaring er gratis
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Brasiliansk boost før Norge
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
VM’s mest uskønne kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
VM-vækkeuret: Han fortjener en flot transfer!
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE