HERNING (Tipsbladet): Det har ikke været et nemt år for FC Midtjyllands Europa League-modstander Maccabi Tel Aviv.
Når Maccabi torsdag aften møder FC Midtjylland i Europa League, spilles kampen i Serbiens hovedstad Beograd.
Det gør kampen, fordi Israel reelt har været i krig siden et terrorangreb af Hamas og andre terrorgrupper for et år siden.
Men ud over et på alle måder kaotisk og voldsomt år for alle involverede, har konflikten tilsyneladende heller ikke hjulpet Maccabi Tel Aviv på transfermarkedet.
Ifølge Tipsbladets oplysninger var Maccabi i sommerens transfervindue interesseret i at købe Viborg FF's offensive kreatør Serginho, der både i sidste sæson og denne har skabt en række chancer og være arkitekten bag assists og flotte scoringer for VFF.
Maccabi Tel Aviv var klar på at betale omkring tre millioner euro i alt, cirka 22 millioner kroner, for profilen.
I sidste ende var det dog ikke tæt på, at en transfer blev til noget med Viborg-ledelsen dybt opsat på at holde sammen på idealopstillingen, mens Serginho med en god 2024/25-sæson også er en oplagt kandidat til en transfer til en større liga end den israelske.
Maccabi købte i slutningen af transfervinduet den unge brasilianske spiller Wessley Patati fra Santos.
Han spiller primært højre wing (Serginho spiller venstre) men også kan spille i venstre side.
Den tidligere Premier League-profil Robbie Keane var cheftræner for Maccabi Tel Aviv i sidste sæson, hvor klubben vandt mesterskabet og nåede knockoutrunden i februar i Conference League, hvor man tabte til de senere vindere Olympiakos.
Indbyggerne i storbyen Tel Aviv skal regelmæssigt i beskyttelsesrum på grund af raketangreb, og Maccabi spiller for tiden hjemmekampene i ligaen uden tilskuere på det normalt højlydte stadion Bloomfield.
Maccabi Tel Aviv lagde ud med et 1-2-nederlag i Europa League i sidste uge i Braga i Portugal, hvor gæsterne ellers førte indtil to minutter før tid.
Maccabi Tel Aviv og FC Midtjylland spiller på Partizan Beograds hjemmebane Stadion Partizan torsdag aften klokken 18.45.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED