Afsløring: De bød 22 millioner på Viborg-profil

Der kom gode penge på bordet i sommer, da FC Midtjyllands Europa League-modstander forsøgte at forstærke holdet.



HERNING (Tipsbladet): Det har ikke været et nemt år for FC Midtjyllands Europa League-modstander Maccabi Tel Aviv.

Når Maccabi torsdag aften møder FC Midtjylland i Europa League, spilles kampen i Serbiens hovedstad Beograd.

Det gør kampen, fordi Israel reelt har været i krig siden et terrorangreb af Hamas og andre terrorgrupper for et år siden.

Men ud over et på alle måder kaotisk og voldsomt år for alle involverede, har konflikten tilsyneladende heller ikke hjulpet Maccabi Tel Aviv på transfermarkedet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger var Maccabi i sommerens transfervindue interesseret i at købe Viborg FF's offensive kreatør Serginho, der både i sidste sæson og denne har skabt en række chancer og være arkitekten bag assists og flotte scoringer for VFF.

Maccabi Tel Aviv var klar på at betale omkring tre millioner euro i alt, cirka 22 millioner kroner, for profilen.

I sidste ende var det dog ikke tæt på, at en transfer blev til noget med Viborg-ledelsen dybt opsat på at holde sammen på idealopstillingen, mens Serginho med en god 2024/25-sæson også er en oplagt kandidat til en transfer til en større liga end den israelske.

Maccabi købte i slutningen af transfervinduet den unge brasilianske spiller Wessley Patati fra Santos.

Han spiller primært højre wing (Serginho spiller venstre) men også kan spille i venstre side.

Den tidligere Premier League-profil Robbie Keane var cheftræner for Maccabi Tel Aviv i sidste sæson, hvor klubben vandt mesterskabet og nåede knockoutrunden i februar i Conference League, hvor man tabte til de senere vindere Olympiakos.

Indbyggerne i storbyen Tel Aviv skal regelmæssigt i beskyttelsesrum på grund af raketangreb, og Maccabi spiller for tiden hjemmekampene i ligaen uden tilskuere på det normalt højlydte stadion Bloomfield.

Maccabi Tel Aviv lagde ud med et 1-2-nederlag i Europa League i sidste uge i Braga i Portugal, hvor gæsterne ellers førte indtil to minutter før tid.

Maccabi Tel Aviv og FC Midtjylland spiller på Partizan Beograds hjemmebane Stadion Partizan torsdag aften klokken 18.45.





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Superliga-profiler topper international liste

Stort medie hylder AGF-profil

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

FC Midtjylland henter ny back

Overvejer AGF-forlængelse

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

– Voldsom transfersommer i Superligaen!