HERNING (Tipsbladet): Det har ikke været et nemt år for FC Midtjyllands Europa League-modstander Maccabi Tel Aviv.
Når Maccabi torsdag aften møder FC Midtjylland i Europa League, spilles kampen i Serbiens hovedstad Beograd.
Det gør kampen, fordi Israel reelt har været i krig siden et terrorangreb af Hamas og andre terrorgrupper for et år siden.
Men ud over et på alle måder kaotisk og voldsomt år for alle involverede, har konflikten tilsyneladende heller ikke hjulpet Maccabi Tel Aviv på transfermarkedet.
Ifølge Tipsbladets oplysninger var Maccabi i sommerens transfervindue interesseret i at købe Viborg FF's offensive kreatør Serginho, der både i sidste sæson og denne har skabt en række chancer og være arkitekten bag assists og flotte scoringer for VFF.
Maccabi Tel Aviv var klar på at betale omkring tre millioner euro i alt, cirka 22 millioner kroner, for profilen.
I sidste ende var det dog ikke tæt på, at en transfer blev til noget med Viborg-ledelsen dybt opsat på at holde sammen på idealopstillingen, mens Serginho med en god 2024/25-sæson også er en oplagt kandidat til en transfer til en større liga end den israelske.
Maccabi købte i slutningen af transfervinduet den unge brasilianske spiller Wessley Patati fra Santos.
Han spiller primært højre wing (Serginho spiller venstre) men også kan spille i venstre side.
Den tidligere Premier League-profil Robbie Keane var cheftræner for Maccabi Tel Aviv i sidste sæson, hvor klubben vandt mesterskabet og nåede knockoutrunden i februar i Conference League, hvor man tabte til de senere vindere Olympiakos.
Indbyggerne i storbyen Tel Aviv skal regelmæssigt i beskyttelsesrum på grund af raketangreb, og Maccabi spiller for tiden hjemmekampene i ligaen uden tilskuere på det normalt højlydte stadion Bloomfield.
Maccabi Tel Aviv lagde ud med et 1-2-nederlag i Europa League i sidste uge i Braga i Portugal, hvor gæsterne ellers førte indtil to minutter før tid.
Maccabi Tel Aviv og FC Midtjylland spiller på Partizan Beograds hjemmebane Stadion Partizan torsdag aften klokken 18.45.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
OPTAKT
Arsenal – Burnley
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
Så er det officielt
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS