HERNING (Tipsbladet): Det har ikke været et nemt år for FC Midtjyllands Europa League-modstander Maccabi Tel Aviv.
Når Maccabi torsdag aften møder FC Midtjylland i Europa League, spilles kampen i Serbiens hovedstad Beograd.
Det gør kampen, fordi Israel reelt har været i krig siden et terrorangreb af Hamas og andre terrorgrupper for et år siden.
Men ud over et pĂĄ alle mĂĄder kaotisk og voldsomt ĂĄr for alle involverede, har konflikten tilsyneladende heller ikke hjulpet Maccabi Tel Aviv pĂĄ transfermarkedet.
Ifølge Tipsbladets oplysninger var Maccabi i sommerens transfervindue interesseret i at købe Viborg FF's offensive kreatør Serginho, der både i sidste sæson og denne har skabt en række chancer og være arkitekten bag assists og flotte scoringer for VFF.
Maccabi Tel Aviv var klar pĂĄ at betale omkring tre millioner euro i alt, cirka 22 millioner kroner, for profilen.
I sidste ende var det dog ikke tæt på, at en transfer blev til noget med Viborg-ledelsen dybt opsat på at holde sammen på idealopstillingen, mens Serginho med en god 2024/25-sæson også er en oplagt kandidat til en transfer til en større liga end den israelske.
Maccabi købte i slutningen af transfervinduet den unge brasilianske spiller Wessley Patati fra Santos.
Han spiller primært højre wing (Serginho spiller venstre) men også kan spille i venstre side.
Den tidligere Premier League-profil Robbie Keane var cheftræner for Maccabi Tel Aviv i sidste sæson, hvor klubben vandt mesterskabet og nåede knockoutrunden i februar i Conference League, hvor man tabte til de senere vindere Olympiakos.
Indbyggerne i storbyen Tel Aviv skal regelmæssigt i beskyttelsesrum på grund af raketangreb, og Maccabi spiller for tiden hjemmekampene i ligaen uden tilskuere på det normalt højlydte stadion Bloomfield.
Maccabi Tel Aviv lagde ud med et 1-2-nederlag i Europa League i sidste uge i Braga i Portugal, hvor gæsterne ellers førte indtil to minutter før tid.
Maccabi Tel Aviv og FC Midtjylland spiller pĂĄ Partizan Beograds hjemmebane Stadion Partizan torsdag aften klokken 18.45.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
Smider Salah-bombe
‘Jeg tror, Thomas Frank fĂĄr dette job’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregĂĄr i Brøndby!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Engelsk klub gĂĄr all-in pĂĄ Thomas Frank
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Gratis adgang til Superliga-brag
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-oprĂĄb: ‘Er jeg nødt til at tro pĂĄ’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fĂĄet Brøndby-tatovering
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Langer ud efter Hjulmand: Peger pĂĄ fyring
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
MĂĄlmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
Patrick Dorgu er med