Afsløring: Drama i kulissen – Prelec afviser AaB

AaB spiller til det sidste på flere heste, da Ivan Prelec her til aften har afvist nordjydernes jobtilbud som cheftræner. Det kan Tipsbladet afsløre.



AaB har hele tirsdagen jagtet underskriften fra en cheftræner.

Tipsbladet kan afsløre, at Ivan Prelec er blevet tilbudt jobbet i AaB med op til flere kontrakttilbud foran Kristoffer Wichmann, mens den danske cheftræner har ligget i intense forhandlinger med det nordjyske Superliga-flagskib. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har AaB forsøgt at få Ivan Prelec med flere forbedrede tilbud, men den kroatiske træner har her til aften endeligt takket nej til aalborgenserne.

Tipsbladets kilder tæt på AaB fortæller, at Superliga-klubben har været desperate efter at få Ivan Prelec efter fyringen af Menno van Dam sent søndag aften, men han har altså ikke ønsket at overtage den ledige cheftrænerstol i Aalborg af respekt for sin tidligere danske klub Vejle Boldklub, som AaB også ligger og slås om overlevelse med i Superligaen. 

Inden de sidste fem runder i Superligaen adskiller blot fem point de to klubber i bunden af Danmarks bedste række, og Ivan Prelec, som i slutningen af september selv forlod Vejle Boldklub efter to og et halvt år i Nørreskoven, stod i en ambivalent situation med et jobtilbud fra rivalen, men han takkede ikke ja grundet hensynet til netop Vejle Boldklub. 

En klub, som han lykkedes at føre op i Superligaen og også sikre overlevelse i den første sæson, og hvor han i september sagde sit job op efter en dårlig sæsonstart, fordi han mente, at han manglede energi. 

Den har han siden tanket op, og AaB ville have ham til at bruge den i overlevelseskampen, men blev altså afvist. 

I stedet er AaB nu tæt på at hente Kristoffer Wichmann, som bold.dk tidligere tirsdag kunne fortælle er topkandidat til jobbet. 

Siden har TV 2 erfaret, at parterne er ved at nå til enighed om en aftale, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. 

De næste timer vil afgøre, om det så også bliver Kristoffer Wichmann, som ender med jobbet, eller om han bliver overhalet af en tredje kandidat.  

Kristoffer Wichmann var i ungdomstiden AaB-spiller og står i dag uden trænerjob efter fyringen i Union Berlin, hvor han var assistenttræner under Bo Svensson, men han er stadig aflønnet af tyskerne, som havde bundet ham til sommeren 2027, og det er den aftale, han først skal finde en løsning på inden et eventuelt AaB-job. 

Det blev et nej fra Ivan Prelec, og det ligner et ja fra Kristoffer Wichmann.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Dansk træner vinder stor pris

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

AGF køber dansk profil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Premier League-klub går all-in

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

‘Vi må se, hvad FC København vil’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Aston Villa – Nottingham Forest