AaB har hele tirsdagen jagtet underskriften fra en cheftræner.
Tipsbladet kan afsløre, at Ivan Prelec er blevet tilbudt jobbet i AaB med op til flere kontrakttilbud foran Kristoffer Wichmann, mens den danske cheftræner har ligget i intense forhandlinger med det nordjyske Superliga-flagskib.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har AaB forsøgt at få Ivan Prelec med flere forbedrede tilbud, men den kroatiske træner har her til aften endeligt takket nej til aalborgenserne.
Tipsbladets kilder tæt på AaB fortæller, at Superliga-klubben har været desperate efter at få Ivan Prelec efter fyringen af Menno van Dam sent søndag aften, men han har altså ikke ønsket at overtage den ledige cheftrænerstol i Aalborg af respekt for sin tidligere danske klub Vejle Boldklub, som AaB også ligger og slås om overlevelse med i Superligaen.
Inden de sidste fem runder i Superligaen adskiller blot fem point de to klubber i bunden af Danmarks bedste række, og Ivan Prelec, som i slutningen af september selv forlod Vejle Boldklub efter to og et halvt år i Nørreskoven, stod i en ambivalent situation med et jobtilbud fra rivalen, men han takkede ikke ja grundet hensynet til netop Vejle Boldklub.

En klub, som han lykkedes at føre op i Superligaen og også sikre overlevelse i den første sæson, og hvor han i september sagde sit job op efter en dårlig sæsonstart, fordi han mente, at han manglede energi.
Den har han siden tanket op, og AaB ville have ham til at bruge den i overlevelseskampen, men blev altså afvist.
I stedet er AaB nu tæt på at hente Kristoffer Wichmann, som bold.dk tidligere tirsdag kunne fortælle er topkandidat til jobbet.
Siden har TV 2 erfaret, at parterne er ved at nå til enighed om en aftale, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.
De næste timer vil afgøre, om det så også bliver Kristoffer Wichmann, som ender med jobbet, eller om han bliver overhalet af en tredje kandidat.
Kristoffer Wichmann var i ungdomstiden AaB-spiller og står i dag uden trænerjob efter fyringen i Union Berlin, hvor han var assistenttræner under Bo Svensson, men han er stadig aflønnet af tyskerne, som havde bundet ham til sommeren 2027, og det er den aftale, han først skal finde en løsning på inden et eventuelt AaB-job.
Det blev et nej fra Ivan Prelec, og det ligner et ja fra Kristoffer Wichmann.
LIVE
TransferLIVE: De jagter VM-helt
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
LIVE
VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi
Medier jubler over USA’s nedtur
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
OPTAKT
Argentina – Egypten
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Hvor er Kasper Dolberg?
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Her er Juventus’ nye fodbolddirektør
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
MEDIE