Afsløring: Drama i kulissen – Prelec afviser AaB

AaB spiller til det sidste på flere heste, da Ivan Prelec her til aften har afvist nordjydernes jobtilbud som cheftræner. Det kan Tipsbladet afsløre.



AaB har hele tirsdagen jagtet underskriften fra en cheftræner.

Tipsbladet kan afsløre, at Ivan Prelec er blevet tilbudt jobbet i AaB med op til flere kontrakttilbud foran Kristoffer Wichmann, mens den danske cheftræner har ligget i intense forhandlinger med det nordjyske Superliga-flagskib. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har AaB forsøgt at få Ivan Prelec med flere forbedrede tilbud, men den kroatiske træner har her til aften endeligt takket nej til aalborgenserne.

Tipsbladets kilder tæt på AaB fortæller, at Superliga-klubben har været desperate efter at få Ivan Prelec efter fyringen af Menno van Dam sent søndag aften, men han har altså ikke ønsket at overtage den ledige cheftrænerstol i Aalborg af respekt for sin tidligere danske klub Vejle Boldklub, som AaB også ligger og slås om overlevelse med i Superligaen. 

Inden de sidste fem runder i Superligaen adskiller blot fem point de to klubber i bunden af Danmarks bedste række, og Ivan Prelec, som i slutningen af september selv forlod Vejle Boldklub efter to og et halvt år i Nørreskoven, stod i en ambivalent situation med et jobtilbud fra rivalen, men han takkede ikke ja grundet hensynet til netop Vejle Boldklub. 

En klub, som han lykkedes at føre op i Superligaen og også sikre overlevelse i den første sæson, og hvor han i september sagde sit job op efter en dårlig sæsonstart, fordi han mente, at han manglede energi. 

Den har han siden tanket op, og AaB ville have ham til at bruge den i overlevelseskampen, men blev altså afvist. 

I stedet er AaB nu tæt på at hente Kristoffer Wichmann, som bold.dk tidligere tirsdag kunne fortælle er topkandidat til jobbet. 

Siden har TV 2 erfaret, at parterne er ved at nå til enighed om en aftale, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. 

De næste timer vil afgøre, om det så også bliver Kristoffer Wichmann, som ender med jobbet, eller om han bliver overhalet af en tredje kandidat.  

Kristoffer Wichmann var i ungdomstiden AaB-spiller og står i dag uden trænerjob efter fyringen i Union Berlin, hvor han var assistenttræner under Bo Svensson, men han er stadig aflønnet af tyskerne, som havde bundet ham til sommeren 2027, og det er den aftale, han først skal finde en løsning på inden et eventuelt AaB-job. 

Det blev et nej fra Ivan Prelec, og det ligner et ja fra Kristoffer Wichmann.







LIVE

LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Sænker prisen mod Midtjylland

Fem bud på David Nielsens afløser



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Giver to spillere livstidskarantæne

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

10 spillere nægtet indrejse til USA

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Brian Riemer giver klar besked

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

I forhandlinger med Nartey

AGF tager pis på FC Midtjylland

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

FC København skriver kontrakt med juvel



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Iran sår endnu engang tvivl om VM

David Nielsen har sagt op

Mileta Rajovic i stor optur

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

23 røde kort i vanvidskamp

Newcastle – Barcelona