AaB har hele tirsdagen jagtet underskriften fra en cheftræner.
Tipsbladet kan afsløre, at Ivan Prelec er blevet tilbudt jobbet i AaB med op til flere kontrakttilbud foran Kristoffer Wichmann, mens den danske cheftræner har ligget i intense forhandlinger med det nordjyske Superliga-flagskib.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har AaB forsøgt at få Ivan Prelec med flere forbedrede tilbud, men den kroatiske træner har her til aften endeligt takket nej til aalborgenserne.
Tipsbladets kilder tæt på AaB fortæller, at Superliga-klubben har været desperate efter at få Ivan Prelec efter fyringen af Menno van Dam sent søndag aften, men han har altså ikke ønsket at overtage den ledige cheftrænerstol i Aalborg af respekt for sin tidligere danske klub Vejle Boldklub, som AaB også ligger og slås om overlevelse med i Superligaen.
Inden de sidste fem runder i Superligaen adskiller blot fem point de to klubber i bunden af Danmarks bedste række, og Ivan Prelec, som i slutningen af september selv forlod Vejle Boldklub efter to og et halvt år i Nørreskoven, stod i en ambivalent situation med et jobtilbud fra rivalen, men han takkede ikke ja grundet hensynet til netop Vejle Boldklub.

En klub, som han lykkedes at føre op i Superligaen og også sikre overlevelse i den første sæson, og hvor han i september sagde sit job op efter en dårlig sæsonstart, fordi han mente, at han manglede energi.
Den har han siden tanket op, og AaB ville have ham til at bruge den i overlevelseskampen, men blev altså afvist.
I stedet er AaB nu tæt på at hente Kristoffer Wichmann, som bold.dk tidligere tirsdag kunne fortælle er topkandidat til jobbet.
Siden har TV 2 erfaret, at parterne er ved at nå til enighed om en aftale, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.
De næste timer vil afgøre, om det så også bliver Kristoffer Wichmann, som ender med jobbet, eller om han bliver overhalet af en tredje kandidat.
Kristoffer Wichmann var i ungdomstiden AaB-spiller og står i dag uden trænerjob efter fyringen i Union Berlin, hvor han var assistenttræner under Bo Svensson, men han er stadig aflønnet af tyskerne, som havde bundet ham til sommeren 2027, og det er den aftale, han først skal finde en løsning på inden et eventuelt AaB-job.
Det blev et nej fra Ivan Prelec, og det ligner et ja fra Kristoffer Wichmann.
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
MEDIE
Skidt melding
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
MEDIE
Afvist
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
FC København-profil ude med sygdom
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED