Afsløring: Drama i kulissen – Prelec afviser AaB

AaB spiller til det sidste på flere heste, da Ivan Prelec her til aften har afvist nordjydernes jobtilbud som cheftræner. Det kan Tipsbladet afsløre.



AaB har hele tirsdagen jagtet underskriften fra en cheftræner.

Tipsbladet kan afsløre, at Ivan Prelec er blevet tilbudt jobbet i AaB med op til flere kontrakttilbud foran Kristoffer Wichmann, mens den danske cheftræner har ligget i intense forhandlinger med det nordjyske Superliga-flagskib. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har AaB forsøgt at få Ivan Prelec med flere forbedrede tilbud, men den kroatiske træner har her til aften endeligt takket nej til aalborgenserne.

Tipsbladets kilder tæt på AaB fortæller, at Superliga-klubben har været desperate efter at få Ivan Prelec efter fyringen af Menno van Dam sent søndag aften, men han har altså ikke ønsket at overtage den ledige cheftrænerstol i Aalborg af respekt for sin tidligere danske klub Vejle Boldklub, som AaB også ligger og slås om overlevelse med i Superligaen. 

Inden de sidste fem runder i Superligaen adskiller blot fem point de to klubber i bunden af Danmarks bedste række, og Ivan Prelec, som i slutningen af september selv forlod Vejle Boldklub efter to og et halvt år i Nørreskoven, stod i en ambivalent situation med et jobtilbud fra rivalen, men han takkede ikke ja grundet hensynet til netop Vejle Boldklub. 

En klub, som han lykkedes at føre op i Superligaen og også sikre overlevelse i den første sæson, og hvor han i september sagde sit job op efter en dårlig sæsonstart, fordi han mente, at han manglede energi. 

Den har han siden tanket op, og AaB ville have ham til at bruge den i overlevelseskampen, men blev altså afvist. 

I stedet er AaB nu tæt på at hente Kristoffer Wichmann, som bold.dk tidligere tirsdag kunne fortælle er topkandidat til jobbet. 

Siden har TV 2 erfaret, at parterne er ved at nå til enighed om en aftale, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. 

De næste timer vil afgøre, om det så også bliver Kristoffer Wichmann, som ender med jobbet, eller om han bliver overhalet af en tredje kandidat.  

Kristoffer Wichmann var i ungdomstiden AaB-spiller og står i dag uden trænerjob efter fyringen i Union Berlin, hvor han var assistenttræner under Bo Svensson, men han er stadig aflønnet af tyskerne, som havde bundet ham til sommeren 2027, og det er den aftale, han først skal finde en løsning på inden et eventuelt AaB-job. 

Det blev et nej fra Ivan Prelec, og det ligner et ja fra Kristoffer Wichmann.





Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Jagter Christian Nørgaard

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

FC København – FC Nordsjælland

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stort Brøndby-boost

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Præsenterer Thomas Franks afløser

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

– Enten FCK eller også stopper han?

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Neestrup må undvære profil igen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Vild hæder: Gidsel skriver historie

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge