Afsløring: Drama i kulissen – Prelec afviser AaB

AaB spiller til det sidste på flere heste, da Ivan Prelec her til aften har afvist nordjydernes jobtilbud som cheftræner. Det kan Tipsbladet afsløre.



AaB har hele tirsdagen jagtet underskriften fra en cheftræner.

Tipsbladet kan afsløre, at Ivan Prelec er blevet tilbudt jobbet i AaB med op til flere kontrakttilbud foran Kristoffer Wichmann, mens den danske cheftræner har ligget i intense forhandlinger med det nordjyske Superliga-flagskib. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har AaB forsøgt at få Ivan Prelec med flere forbedrede tilbud, men den kroatiske træner har her til aften endeligt takket nej til aalborgenserne.

Tipsbladets kilder tæt på AaB fortæller, at Superliga-klubben har været desperate efter at få Ivan Prelec efter fyringen af Menno van Dam sent søndag aften, men han har altså ikke ønsket at overtage den ledige cheftrænerstol i Aalborg af respekt for sin tidligere danske klub Vejle Boldklub, som AaB også ligger og slås om overlevelse med i Superligaen. 

Inden de sidste fem runder i Superligaen adskiller blot fem point de to klubber i bunden af Danmarks bedste række, og Ivan Prelec, som i slutningen af september selv forlod Vejle Boldklub efter to og et halvt år i Nørreskoven, stod i en ambivalent situation med et jobtilbud fra rivalen, men han takkede ikke ja grundet hensynet til netop Vejle Boldklub. 

En klub, som han lykkedes at føre op i Superligaen og også sikre overlevelse i den første sæson, og hvor han i september sagde sit job op efter en dårlig sæsonstart, fordi han mente, at han manglede energi. 

Den har han siden tanket op, og AaB ville have ham til at bruge den i overlevelseskampen, men blev altså afvist. 

I stedet er AaB nu tæt på at hente Kristoffer Wichmann, som bold.dk tidligere tirsdag kunne fortælle er topkandidat til jobbet. 

Siden har TV 2 erfaret, at parterne er ved at nå til enighed om en aftale, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. 

De næste timer vil afgøre, om det så også bliver Kristoffer Wichmann, som ender med jobbet, eller om han bliver overhalet af en tredje kandidat.  

Kristoffer Wichmann var i ungdomstiden AaB-spiller og står i dag uden trænerjob efter fyringen i Union Berlin, hvor han var assistenttræner under Bo Svensson, men han er stadig aflønnet af tyskerne, som havde bundet ham til sommeren 2027, og det er den aftale, han først skal finde en løsning på inden et eventuelt AaB-job. 

Det blev et nej fra Ivan Prelec, og det ligner et ja fra Kristoffer Wichmann.





Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vild spådom om FC Midtjylland

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Markant transfermelding om Højlund

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

United overvejer disse fem managers

Supercomputer spår FCM-nedtur

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

OB – FC København

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Sønderjyske – AGF

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Brøndby i transfer-kovending?

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Peter Kjær: Her er min bekymring



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Farzam: En gave for FC København

Manchester United – Aston Villa

Tæt på at sende millioner til FC København

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

AaB-krisen fortsætter

Inter smider point i toppen af Serie A

Liverpool – Tottenham

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Barcelona – Sevilla

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Real Madrid – Elche

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

FCK-boss melder klar målsætning ud

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss