Afsløring: FC Midtjylland jagter islandsk stjerne

FC Midtjylland arbejder i disse dage på en markant forstærkning forud for den nye sæson.



FC Midtjylland er rykket i nye og topmoderne rammer i Ikast – forhåbentlig er det til at få fat i både blækpatroner, kuglepen og stempelmaskine midt i al flytterodet. Der kan nemlig meget vel være en kontrakt, der snart skal skrives under. 

FC Midtjylland sagde i foråret farvel til anfører Erik Sviatchenko, der skiftede til Houston Dynamo, og nu har midtjyderne udset sig en potentiel afløser.

For selvom Thomas Thomasberg spiller med en firebackkæde og dermed en midtstopper mindre end flere af forgængerne, har det i flere måneder været en prioritet for FCM-ledelsen at finde en ny og stærk spiller på pladsen.

Og det er ifølge Tipsbladets oplysninger Islands landsholdsanfører Sverrir Ingi Ingason, som FC Midtjylland har udset sig som ny krumtap i det centrale forsvar.

29-årige Ingason spiller for græske PAOK, som FC Midtjylland mødte i europæisk fodbold i Conference League i begyndelsen af 2022, og islændingen passer som fod i hose til det, FC Midtjylland søger. Han har masser af rutine og åbenlyse lederegenskaber, hvad det faktum, at han også har båret anførerbindet i mange kampe for PAOK, vidner om. 

Der har ifølge Tipsbladets kilder været kontakt mellem parterne længe, og det lader til, at islændingen er positivt stemt overfor et skifte til FC Midtjylland, hvor han fortsat kan spille europæisk fodbold og spille med i toppen af ligaen. Forud for de omtalte kampe mellem PAOK og FCM i Conference League sidste år udtalte islændingen, at han anser FC Midtjylland for at være "et rigtig godt hold". 

Ingason har stor international erfaring fra såvel landsholdet som fra en lang udlandskarriere, hvor han har spillet for Viking, Lokeren, Granada og Rostov.

FC Midtjylland skal ifølge Tipsbladets oplysninger være indstillet på at købe Ingason fri af PAOK for et beløb i omegnen af 25 millioner kroner, mens grækerne sandsynligvis lægger sig på et lidt højere tal i forhandlingen.

25 millioner kroner er en meget høj pris i Superliga-sammenhæng for en spiller, der fylder 30 år til august, men FC Midtjylland er indstillet på at investere tungt for at få en spiller, der løfter resten af de fortrinsvis yngre kolleger på Superliga-holdet.

Den spiller kan blive Sverrir Ingi Ingason. 





Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte




LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor mystik om Patrick Pentz

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

AGF – OB

Legende i hård kritik af Lukas Lerager



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Tæt på en falliterklæring, FCK

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

– Hvorfor opdagede de ikke ham?



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Per Frimann hylder Brøndby

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Han er på vej væk fra AGF

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

“Han skal være 3.000 gange bedre”

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

– Mildest talt undervældende

Forlader AGF – lægetjek booket

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Afviser kæmpebud

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Londonderby med mål