FC Midtjylland er rykket i nye og topmoderne rammer i Ikast – forhåbentlig er det til at få fat i både blækpatroner, kuglepen og stempelmaskine midt i al flytterodet. Der kan nemlig meget vel være en kontrakt, der snart skal skrives under.
FC Midtjylland sagde i foråret farvel til anfører Erik Sviatchenko, der skiftede til Houston Dynamo, og nu har midtjyderne udset sig en potentiel afløser.
For selvom Thomas Thomasberg spiller med en firebackkæde og dermed en midtstopper mindre end flere af forgængerne, har det i flere måneder været en prioritet for FCM-ledelsen at finde en ny og stærk spiller på pladsen.
Og det er ifølge Tipsbladets oplysninger Islands landsholdsanfører Sverrir Ingi Ingason, som FC Midtjylland har udset sig som ny krumtap i det centrale forsvar.
29-årige Ingason spiller for græske PAOK, som FC Midtjylland mødte i europæisk fodbold i Conference League i begyndelsen af 2022, og islændingen passer som fod i hose til det, FC Midtjylland søger. Han har masser af rutine og åbenlyse lederegenskaber, hvad det faktum, at han også har båret anførerbindet i mange kampe for PAOK, vidner om.
Der har ifølge Tipsbladets kilder været kontakt mellem parterne længe, og det lader til, at islændingen er positivt stemt overfor et skifte til FC Midtjylland, hvor han fortsat kan spille europæisk fodbold og spille med i toppen af ligaen. Forud for de omtalte kampe mellem PAOK og FCM i Conference League sidste år udtalte islændingen, at han anser FC Midtjylland for at være "et rigtig godt hold".
Ingason har stor international erfaring fra såvel landsholdet som fra en lang udlandskarriere, hvor han har spillet for Viking, Lokeren, Granada og Rostov.
FC Midtjylland skal ifølge Tipsbladets oplysninger være indstillet på at købe Ingason fri af PAOK for et beløb i omegnen af 25 millioner kroner, mens grækerne sandsynligvis lægger sig på et lidt højere tal i forhandlingen.
25 millioner kroner er en meget høj pris i Superliga-sammenhæng for en spiller, der fylder 30 år til august, men FC Midtjylland er indstillet på at investere tungt for at få en spiller, der løfter resten af de fortrinsvis yngre kolleger på Superliga-holdet.
Den spiller kan blive Sverrir Ingi Ingason.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Real Madrid taber
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
Neymar overvejer karrierestop
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Aston Villa og Chelsea smider point
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM