Afsløring: FC Midtjylland jagter islandsk stjerne

FC Midtjylland arbejder i disse dage på en markant forstærkning forud for den nye sæson.



FC Midtjylland er rykket i nye og topmoderne rammer i Ikast – forhåbentlig er det til at få fat i både blækpatroner, kuglepen og stempelmaskine midt i al flytterodet. Der kan nemlig meget vel være en kontrakt, der snart skal skrives under. 

FC Midtjylland sagde i foråret farvel til anfører Erik Sviatchenko, der skiftede til Houston Dynamo, og nu har midtjyderne udset sig en potentiel afløser.

For selvom Thomas Thomasberg spiller med en firebackkæde og dermed en midtstopper mindre end flere af forgængerne, har det i flere måneder været en prioritet for FCM-ledelsen at finde en ny og stærk spiller på pladsen.

Og det er ifølge Tipsbladets oplysninger Islands landsholdsanfører Sverrir Ingi Ingason, som FC Midtjylland har udset sig som ny krumtap i det centrale forsvar.

29-årige Ingason spiller for græske PAOK, som FC Midtjylland mødte i europæisk fodbold i Conference League i begyndelsen af 2022, og islændingen passer som fod i hose til det, FC Midtjylland søger. Han har masser af rutine og åbenlyse lederegenskaber, hvad det faktum, at han også har båret anførerbindet i mange kampe for PAOK, vidner om. 

Der har ifølge Tipsbladets kilder været kontakt mellem parterne længe, og det lader til, at islændingen er positivt stemt overfor et skifte til FC Midtjylland, hvor han fortsat kan spille europæisk fodbold og spille med i toppen af ligaen. Forud for de omtalte kampe mellem PAOK og FCM i Conference League sidste år udtalte islændingen, at han anser FC Midtjylland for at være "et rigtig godt hold". 

Ingason har stor international erfaring fra såvel landsholdet som fra en lang udlandskarriere, hvor han har spillet for Viking, Lokeren, Granada og Rostov.

FC Midtjylland skal ifølge Tipsbladets oplysninger være indstillet på at købe Ingason fri af PAOK for et beløb i omegnen af 25 millioner kroner, mens grækerne sandsynligvis lægger sig på et lidt højere tal i forhandlingen.

25 millioner kroner er en meget høj pris i Superliga-sammenhæng for en spiller, der fylder 30 år til august, men FC Midtjylland er indstillet på at investere tungt for at få en spiller, der løfter resten af de fortrinsvis yngre kolleger på Superliga-holdet.

Den spiller kan blive Sverrir Ingi Ingason. 





Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

– Det er fuldkommen meningsløst

Det var fuldstændig galimatias!

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Steve Cooper varsler store ændringer

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Klubboss i angreb på FCK

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Voldsom Franculino-spådom

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Thomas Frank afviser at tale om det

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

AaB-talent prøver sig af i Italien

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Vejle Boldklub – Brøndby IF