FC Midtjylland er rykket i nye og topmoderne rammer i Ikast – forhåbentlig er det til at få fat i både blækpatroner, kuglepen og stempelmaskine midt i al flytterodet. Der kan nemlig meget vel være en kontrakt, der snart skal skrives under.
FC Midtjylland sagde i foråret farvel til anfører Erik Sviatchenko, der skiftede til Houston Dynamo, og nu har midtjyderne udset sig en potentiel afløser.
For selvom Thomas Thomasberg spiller med en firebackkæde og dermed en midtstopper mindre end flere af forgængerne, har det i flere måneder været en prioritet for FCM-ledelsen at finde en ny og stærk spiller på pladsen.
Og det er ifølge Tipsbladets oplysninger Islands landsholdsanfører Sverrir Ingi Ingason, som FC Midtjylland har udset sig som ny krumtap i det centrale forsvar.
29-årige Ingason spiller for græske PAOK, som FC Midtjylland mødte i europæisk fodbold i Conference League i begyndelsen af 2022, og islændingen passer som fod i hose til det, FC Midtjylland søger. Han har masser af rutine og åbenlyse lederegenskaber, hvad det faktum, at han også har båret anførerbindet i mange kampe for PAOK, vidner om.
Der har ifølge Tipsbladets kilder været kontakt mellem parterne længe, og det lader til, at islændingen er positivt stemt overfor et skifte til FC Midtjylland, hvor han fortsat kan spille europæisk fodbold og spille med i toppen af ligaen. Forud for de omtalte kampe mellem PAOK og FCM i Conference League sidste år udtalte islændingen, at han anser FC Midtjylland for at være "et rigtig godt hold".
Ingason har stor international erfaring fra såvel landsholdet som fra en lang udlandskarriere, hvor han har spillet for Viking, Lokeren, Granada og Rostov.
FC Midtjylland skal ifølge Tipsbladets oplysninger være indstillet på at købe Ingason fri af PAOK for et beløb i omegnen af 25 millioner kroner, mens grækerne sandsynligvis lægger sig på et lidt højere tal i forhandlingen.
25 millioner kroner er en meget høj pris i Superliga-sammenhæng for en spiller, der fylder 30 år til august, men FC Midtjylland er indstillet på at investere tungt for at få en spiller, der løfter resten af de fortrinsvis yngre kolleger på Superliga-holdet.
Den spiller kan blive Sverrir Ingi Ingason.
LIVE
TransferLIVE: Henter talent i FC Midtjylland
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Her kan du se Argentina mod Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
FC Københavns talenter gør rent bord
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
Her kan du se Norge mod Senegal
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
Et skridt tættere Englands største stadion
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
OPTAKT
England – Ghana
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
OPTAKT
Norge – Senegal
Lyngby Boldklub sælger profil
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Argentina – Østrig
MEDIE