FC Midtjylland er rykket i nye og topmoderne rammer i Ikast – forhåbentlig er det til at få fat i både blækpatroner, kuglepen og stempelmaskine midt i al flytterodet. Der kan nemlig meget vel være en kontrakt, der snart skal skrives under.
FC Midtjylland sagde i foråret farvel til anfører Erik Sviatchenko, der skiftede til Houston Dynamo, og nu har midtjyderne udset sig en potentiel afløser.
For selvom Thomas Thomasberg spiller med en firebackkæde og dermed en midtstopper mindre end flere af forgængerne, har det i flere måneder været en prioritet for FCM-ledelsen at finde en ny og stærk spiller på pladsen.
Og det er ifølge Tipsbladets oplysninger Islands landsholdsanfører Sverrir Ingi Ingason, som FC Midtjylland har udset sig som ny krumtap i det centrale forsvar.
29-årige Ingason spiller for græske PAOK, som FC Midtjylland mødte i europæisk fodbold i Conference League i begyndelsen af 2022, og islændingen passer som fod i hose til det, FC Midtjylland søger. Han har masser af rutine og åbenlyse lederegenskaber, hvad det faktum, at han også har båret anførerbindet i mange kampe for PAOK, vidner om.
Der har ifølge Tipsbladets kilder været kontakt mellem parterne længe, og det lader til, at islændingen er positivt stemt overfor et skifte til FC Midtjylland, hvor han fortsat kan spille europæisk fodbold og spille med i toppen af ligaen. Forud for de omtalte kampe mellem PAOK og FCM i Conference League sidste år udtalte islændingen, at han anser FC Midtjylland for at være "et rigtig godt hold".
Ingason har stor international erfaring fra såvel landsholdet som fra en lang udlandskarriere, hvor han har spillet for Viking, Lokeren, Granada og Rostov.
FC Midtjylland skal ifølge Tipsbladets oplysninger være indstillet på at købe Ingason fri af PAOK for et beløb i omegnen af 25 millioner kroner, mens grækerne sandsynligvis lægger sig på et lidt højere tal i forhandlingen.
25 millioner kroner er en meget høj pris i Superliga-sammenhæng for en spiller, der fylder 30 år til august, men FC Midtjylland er indstillet på at investere tungt for at få en spiller, der løfter resten af de fortrinsvis yngre kolleger på Superliga-holdet.
Den spiller kan blive Sverrir Ingi Ingason.
LIVE
LIVE: Kærlige beskeder vælter ind
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Sepp Piontek er død
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Medie peger på FC København
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Vild udtalelse om Nathan Trott
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
UEFA med ny stor FC København-straf
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
TOPNYHED