Afsløring: FC Midtjylland jagter islandsk stjerne

FC Midtjylland arbejder i disse dage på en markant forstærkning forud for den nye sæson.



FC Midtjylland er rykket i nye og topmoderne rammer i Ikast – forhåbentlig er det til at få fat i både blækpatroner, kuglepen og stempelmaskine midt i al flytterodet. Der kan nemlig meget vel være en kontrakt, der snart skal skrives under. 

FC Midtjylland sagde i foråret farvel til anfører Erik Sviatchenko, der skiftede til Houston Dynamo, og nu har midtjyderne udset sig en potentiel afløser.

For selvom Thomas Thomasberg spiller med en firebackkæde og dermed en midtstopper mindre end flere af forgængerne, har det i flere måneder været en prioritet for FCM-ledelsen at finde en ny og stærk spiller på pladsen.

Og det er ifølge Tipsbladets oplysninger Islands landsholdsanfører Sverrir Ingi Ingason, som FC Midtjylland har udset sig som ny krumtap i det centrale forsvar.

29-årige Ingason spiller for græske PAOK, som FC Midtjylland mødte i europæisk fodbold i Conference League i begyndelsen af 2022, og islændingen passer som fod i hose til det, FC Midtjylland søger. Han har masser af rutine og åbenlyse lederegenskaber, hvad det faktum, at han også har båret anførerbindet i mange kampe for PAOK, vidner om. 

Der har ifølge Tipsbladets kilder været kontakt mellem parterne længe, og det lader til, at islændingen er positivt stemt overfor et skifte til FC Midtjylland, hvor han fortsat kan spille europæisk fodbold og spille med i toppen af ligaen. Forud for de omtalte kampe mellem PAOK og FCM i Conference League sidste år udtalte islændingen, at han anser FC Midtjylland for at være "et rigtig godt hold". 

Ingason har stor international erfaring fra såvel landsholdet som fra en lang udlandskarriere, hvor han har spillet for Viking, Lokeren, Granada og Rostov.

FC Midtjylland skal ifølge Tipsbladets oplysninger være indstillet på at købe Ingason fri af PAOK for et beløb i omegnen af 25 millioner kroner, mens grækerne sandsynligvis lægger sig på et lidt højere tal i forhandlingen.

25 millioner kroner er en meget høj pris i Superliga-sammenhæng for en spiller, der fylder 30 år til august, men FC Midtjylland er indstillet på at investere tungt for at få en spiller, der løfter resten af de fortrinsvis yngre kolleger på Superliga-holdet.

Den spiller kan blive Sverrir Ingi Ingason. 





På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’


Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

‘En selvforskyldt katastrofe’

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage

Superliga-løgn

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.

Mor troede han løj efter opkald

Dementerer dansk transfer-historie

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte

Er han Superligaens bedste træner?

Ny fyring på vej i Wolfsburg

Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik

Ekspert: Her er Thomas Franks store problem

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Ekspert: Her er Riemers udfordring

VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter

Nu afviser dansker voldsomme rygter

Dansker kan vinde stor pris

Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’

Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’

Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig

Thompson prygler Pölten

Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’

Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet

Var i gang med at planlægge sine fridage

Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys