FC Midtjylland er rykket i nye og topmoderne rammer i Ikast – forhåbentlig er det til at få fat i både blækpatroner, kuglepen og stempelmaskine midt i al flytterodet. Der kan nemlig meget vel være en kontrakt, der snart skal skrives under.
FC Midtjylland sagde i foråret farvel til anfører Erik Sviatchenko, der skiftede til Houston Dynamo, og nu har midtjyderne udset sig en potentiel afløser.
For selvom Thomas Thomasberg spiller med en firebackkæde og dermed en midtstopper mindre end flere af forgængerne, har det i flere måneder været en prioritet for FCM-ledelsen at finde en ny og stærk spiller på pladsen.
Og det er ifølge Tipsbladets oplysninger Islands landsholdsanfører Sverrir Ingi Ingason, som FC Midtjylland har udset sig som ny krumtap i det centrale forsvar.
29-årige Ingason spiller for græske PAOK, som FC Midtjylland mødte i europæisk fodbold i Conference League i begyndelsen af 2022, og islændingen passer som fod i hose til det, FC Midtjylland søger. Han har masser af rutine og åbenlyse lederegenskaber, hvad det faktum, at han også har båret anførerbindet i mange kampe for PAOK, vidner om.
Der har ifølge Tipsbladets kilder været kontakt mellem parterne længe, og det lader til, at islændingen er positivt stemt overfor et skifte til FC Midtjylland, hvor han fortsat kan spille europæisk fodbold og spille med i toppen af ligaen. Forud for de omtalte kampe mellem PAOK og FCM i Conference League sidste år udtalte islændingen, at han anser FC Midtjylland for at være "et rigtig godt hold".
Ingason har stor international erfaring fra såvel landsholdet som fra en lang udlandskarriere, hvor han har spillet for Viking, Lokeren, Granada og Rostov.
FC Midtjylland skal ifølge Tipsbladets oplysninger være indstillet på at købe Ingason fri af PAOK for et beløb i omegnen af 25 millioner kroner, mens grækerne sandsynligvis lægger sig på et lidt højere tal i forhandlingen.
25 millioner kroner er en meget høj pris i Superliga-sammenhæng for en spiller, der fylder 30 år til august, men FC Midtjylland er indstillet på at investere tungt for at få en spiller, der løfter resten af de fortrinsvis yngre kolleger på Superliga-holdet.
Den spiller kan blive Sverrir Ingi Ingason.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Medier jubler over USA’s nedtur
VM-spiller alvorligt skadet
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER