Afsløring: FC Midtjylland jagter islandsk stjerne

FC Midtjylland arbejder i disse dage på en markant forstærkning forud for den nye sæson.



FC Midtjylland er rykket i nye og topmoderne rammer i Ikast – forhåbentlig er det til at få fat i både blækpatroner, kuglepen og stempelmaskine midt i al flytterodet. Der kan nemlig meget vel være en kontrakt, der snart skal skrives under. 

FC Midtjylland sagde i foråret farvel til anfører Erik Sviatchenko, der skiftede til Houston Dynamo, og nu har midtjyderne udset sig en potentiel afløser.

For selvom Thomas Thomasberg spiller med en firebackkæde og dermed en midtstopper mindre end flere af forgængerne, har det i flere måneder været en prioritet for FCM-ledelsen at finde en ny og stærk spiller på pladsen.

Og det er ifølge Tipsbladets oplysninger Islands landsholdsanfører Sverrir Ingi Ingason, som FC Midtjylland har udset sig som ny krumtap i det centrale forsvar.

29-årige Ingason spiller for græske PAOK, som FC Midtjylland mødte i europæisk fodbold i Conference League i begyndelsen af 2022, og islændingen passer som fod i hose til det, FC Midtjylland søger. Han har masser af rutine og åbenlyse lederegenskaber, hvad det faktum, at han også har båret anførerbindet i mange kampe for PAOK, vidner om. 

Der har ifølge Tipsbladets kilder været kontakt mellem parterne længe, og det lader til, at islændingen er positivt stemt overfor et skifte til FC Midtjylland, hvor han fortsat kan spille europæisk fodbold og spille med i toppen af ligaen. Forud for de omtalte kampe mellem PAOK og FCM i Conference League sidste år udtalte islændingen, at han anser FC Midtjylland for at være "et rigtig godt hold". 

Ingason har stor international erfaring fra såvel landsholdet som fra en lang udlandskarriere, hvor han har spillet for Viking, Lokeren, Granada og Rostov.

FC Midtjylland skal ifølge Tipsbladets oplysninger være indstillet på at købe Ingason fri af PAOK for et beløb i omegnen af 25 millioner kroner, mens grækerne sandsynligvis lægger sig på et lidt højere tal i forhandlingen.

25 millioner kroner er en meget høj pris i Superliga-sammenhæng for en spiller, der fylder 30 år til august, men FC Midtjylland er indstillet på at investere tungt for at få en spiller, der løfter resten af de fortrinsvis yngre kolleger på Superliga-holdet.

Den spiller kan blive Sverrir Ingi Ingason. 





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

OB – FC København

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

– Stemningen i FCK er håbløs!

AGF-profil overvejer karrierestop



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– Pinligt for rigtig mange at se

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Cooper afslører: Han starter inde

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Tidligere FCK-talent skifter

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

OB straffer angriber

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

UEFA med ny stor FC København-straf

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Kæmpe Superliga-comeback

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Vejle får fredagstæv i Farum

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Høgh hyldes af UEFA

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte