Afsløring: FC Midtjylland jagter islandsk stjerne

FC Midtjylland arbejder i disse dage på en markant forstærkning forud for den nye sæson.



FC Midtjylland er rykket i nye og topmoderne rammer i Ikast – forhåbentlig er det til at få fat i både blækpatroner, kuglepen og stempelmaskine midt i al flytterodet. Der kan nemlig meget vel være en kontrakt, der snart skal skrives under. 

FC Midtjylland sagde i foråret farvel til anfører Erik Sviatchenko, der skiftede til Houston Dynamo, og nu har midtjyderne udset sig en potentiel afløser.

For selvom Thomas Thomasberg spiller med en firebackkæde og dermed en midtstopper mindre end flere af forgængerne, har det i flere måneder været en prioritet for FCM-ledelsen at finde en ny og stærk spiller på pladsen.

Og det er ifølge Tipsbladets oplysninger Islands landsholdsanfører Sverrir Ingi Ingason, som FC Midtjylland har udset sig som ny krumtap i det centrale forsvar.

29-årige Ingason spiller for græske PAOK, som FC Midtjylland mødte i europæisk fodbold i Conference League i begyndelsen af 2022, og islændingen passer som fod i hose til det, FC Midtjylland søger. Han har masser af rutine og åbenlyse lederegenskaber, hvad det faktum, at han også har båret anførerbindet i mange kampe for PAOK, vidner om. 

Der har ifølge Tipsbladets kilder været kontakt mellem parterne længe, og det lader til, at islændingen er positivt stemt overfor et skifte til FC Midtjylland, hvor han fortsat kan spille europæisk fodbold og spille med i toppen af ligaen. Forud for de omtalte kampe mellem PAOK og FCM i Conference League sidste år udtalte islændingen, at han anser FC Midtjylland for at være "et rigtig godt hold". 

Ingason har stor international erfaring fra såvel landsholdet som fra en lang udlandskarriere, hvor han har spillet for Viking, Lokeren, Granada og Rostov.

FC Midtjylland skal ifølge Tipsbladets oplysninger være indstillet på at købe Ingason fri af PAOK for et beløb i omegnen af 25 millioner kroner, mens grækerne sandsynligvis lægger sig på et lidt højere tal i forhandlingen.

25 millioner kroner er en meget høj pris i Superliga-sammenhæng for en spiller, der fylder 30 år til august, men FC Midtjylland er indstillet på at investere tungt for at få en spiller, der løfter resten af de fortrinsvis yngre kolleger på Superliga-holdet.

Den spiller kan blive Sverrir Ingi Ingason. 





Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar


Var på vej ud inden afgørende derby-mål

Satme godt set, Jacob Neestrup!

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Andreas Christensen i chokskifte?

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Kongesæson – de køber Pep Biel

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Biereth og Dolberg bryder måltørke

FC Midtjylland kan score gode penge

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Superliga-legende stråler som 41-årig

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Sønderjyske – FC Midtjylland

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Brøndby-spiller afviser

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Slut: FC København vinder intenst derby

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Pogba er lettet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’