Juninho er fortid i FC Midtjylland.
Tipsbladet kan afsløre, at Superliga-mestrene har solgt brasilianeren til Internacional i hjemlandet.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er alt skrevet under, og den 30-årige forsvarskæmpe rejser i næste uge til Brasilien for at støde til sit nye mandskab.
Han sagde fredag farvel til holdkammeraterne fra det midtjyske.
Torsdag kom det frem i flere brasilianske medier, at klubberne var ved at nærme sig hinanden, og efterfølgende kunne Tipsbladet løfte sløret for flere af detaljerne i den ret store handel.

For ifølge Tipsbladets oplysninger scorer FC Midtjylland 11,2 millioner kroner her og nu på salget, der også har en række bonusser inkluderet, så ulvene kan score yderligere på handlen i et salg til 18,5 millioner kroner, hvis klausulerne bliver indfriet.
Samtidig kan Tipsbladet nu også som det første medie fortælle om en anden væsentlig detalje i handlen, da FC Midtjylland har sikret sig 20 procent af hele beløbet i et videresalg.
Dermed er der god grund til at håbe på, at Juninho får succes i Internacional, der længe har kæmpet for at købe ønskespilleren til forsvaret.
Allerede 10. januar kunne Tipsbladet nemlig afsløre, at den brasilianske klub havde budt seks millioner kroner på spilleren, men det blev pure afvist af FC Midtjylland, som ville have det samme for ham, som man betalte, da han blev købt i Palmeiras i 2021.
Det er lykkedes nu, og FC Midtjylland kan ende med at tjene mange flere penge på en spiller, der ikke længere er en del af startformationen på MCH Arena.
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Lewandowski forlader FC Barcelona
Salah sender særlig besked
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Froholdt med vild hæder i Portugal
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Fortsætter vild målform
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
LIGE NU