Afsløring: FC Midtjylland sælger Juninho

FC Midtjylland har solgt Juninho til Internacional, kan Tipsbladet afsløre.



Juninho er fortid i FC Midtjylland. 

Tipsbladet kan afsløre, at Superliga-mestrene har solgt brasilianeren til Internacional i hjemlandet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er alt skrevet under, og den 30-årige forsvarskæmpe rejser i næste uge til Brasilien for at støde til sit nye mandskab. 

Han sagde fredag farvel til holdkammeraterne fra det midtjyske. 

Torsdag kom det frem i flere brasilianske medier, at klubberne var ved at nærme sig hinanden, og efterfølgende kunne Tipsbladet løfte sløret for flere af detaljerne i den ret store handel. 

For ifølge Tipsbladets oplysninger scorer FC Midtjylland 11,2 millioner kroner her og nu på salget, der også har en række bonusser inkluderet, så ulvene kan score yderligere på handlen i et salg til 18,5 millioner kroner, hvis klausulerne bliver indfriet. 

Samtidig kan Tipsbladet nu også som det første medie fortælle om en anden væsentlig detalje i handlen, da FC Midtjylland har sikret sig 20 procent af hele beløbet i et videresalg. 

Dermed er der god grund til at håbe på, at Juninho får succes i Internacional, der længe har kæmpet for at købe ønskespilleren til forsvaret. 

Allerede 10. januar kunne Tipsbladet nemlig afsløre, at den brasilianske klub havde budt seks millioner kroner på spilleren, men det blev pure afvist af FC Midtjylland, som ville have det samme for ham, som man betalte, da han blev købt i Palmeiras i 2021. 

Det er lykkedes nu, og FC Midtjylland kan ende med at tjene mange flere penge på en spiller, der ikke længere er en del af startformationen på MCH Arena.





LIVE

TransferLIVE: Aldrende spansk profil vender hjem

England – Argentina

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Transferbombe i Manchester United

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er jeg træt af’

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Frankrig – Spanien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

17-årig som starter? ‘Super spændende’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Melder ud om Mbappé

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Amir Richardson meldes tæt på skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

‘Kæmpe cadeau til AGF’