Afsløring: FC Midtjylland udlejer Ola Brynhildsen

Ola Brynhildsen er udlejet til MLS-klubben Toronto FC i hele 2025, og den canadiske klub har også fået en købsoption på angriberen, så man kan købe ham ud af FC Midtjylland. Det kan Tipsbladet afsløre.



Ola Brynhildsen skal i det næste år spille i MLS. 

Tipsbladet kan afsløre, at den norske angriber har skrevet under på en kontrakt for hele 2025 med Toronto FC, der også har fået en købsoption med i aftalen, hvis visse betingelser bliver opfyldt. 

Beløbet bliver ifølge Tipsbladets oplysninger omkring 25 millioner kroner, hvis det bliver til et salg, og dermed vil den danske klub tjene væsentligt på ham, da man købte ham for 17 millioner kroner. 

Et skifte til Toronto FC blev første gang luftet, da den amerikanske journalist Tom Bogert fredag skrev, at klubberne var tæt på enighed. 

Det kan Tipsbladet nu fortælle, at man er kommet i mål med. 

Den norske bomber kom til Superliga-mestrene i september 2023 fra Molde, og han var i foråret dermed med til at vinde guld til Heden, men på grund af kraftig oprustning på hans position valgte FC Midtjylland at udleje ham i sommer. 

Destinationen blev igen Molde, og det viste sig at være en bragende succes. 

I det halve år i sin tidligere klub lavede Ola Brynhildsen hele 10 mål i 11 kampe i Eliteserien, og mange klubber, heriblandt netop Molde og også Trabzonspor, har vist stor interesse i at købe ham, men nu går turen til USA. 

Og det er ikke helt tilfældigt, i og med at angriberen i denne sæson har tørnet ud for to klubber, og derfor skal han spille i en liga, der begynder forfra, som den gør efter årsskiftet i USA. 

Kontrakten i FC Midtjylland går til sommer 2027, men det kan være, at Ola Brynhildsen med dette skifte er fortid i Danmark. 





TransferLIVE: ‘AC’ underskriver ny aftale




EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Dame N’Doye scorer nyt job

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

‘Det største tilbageslag i min karriere’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-boss med spændende transfermelding

Holland – Sverige

Vil smadre transferrekord



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tyskland – Elfenbenskysten

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Vigtigt nyt for ‘AC’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Flere Superliga-kamp rykkes

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Får afvist bud på dansk profil