Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

FC Nordsjælland har afvist en tysk storklub, som har henvendt sig for at købe 16-årige Noah Okyere. Et stort talent, som Superliga-klubben ikke vil sælge for under fire millioner euro, 30 millioner kroner. I stedet vil man forlænge kontrakten. Det kan Tipsbladet afsløre.



I FC Nordsjælland har de mange store talenter, og et af dem, som har skilt sig særligt ud, er den blot 16-årige Noah Okyere. 

FCN-spilleren er kommet i søgelyset hos flere europæiske storklubber, hvor især de tyske klubber har set sig lune på den stærke dribler.

Det store back- og wing-talent er fortsat U17-spiller, men har flere gange optrådt for klubbens mandskab i U19-ligaen, ligesom han er tilknyttet FC Nordsjællands internationale akademi, som rejser rundt og møder de bedste akademier fra forskellige dele af verden.

Mandskabet har senest været i Tyskland og Spanien, hvor de har mødt stærk modstand i form af Bayern München, Union Berlin, Red Bull Leipzig og flere spanske klubbers B-mandskaber. Og præstationerne fra Noah Okyere er blevet bemærket.

Tipsbladet kan i samarbejde med Podimo-podcasten Transferguru afsløre, at den stærke tekniker følges af klubber fra England, Holland, Spanien og Tyskland. Især skulle én af de tyske klubber have kastet deres kærlighed på den danske spiller med ghanesiske rødder. 

Interessen for ham er så stærk, at klubben ifølge Tipsbladets oplysninger har henvendt sig til FC Nordsjælland med henblik på at købe den lynhurtige kantspiller, men tigrene fra Farum har blankt afvist tilnærmelserne.

Selv tre-fire millioner euro, op mod 30 millioner kroner, er ikke nok til at overbevise klubben til at give slip på talentet her og nu, da man fremtidigt ser ham som et af de helt store salg. FCN har flere gange solgt spillere for mere end 20 millioner euro, 150 millioner kroner.

Stortalentet har fortsat to år tilbage af sin kontrakt i det nordsjællandske, men der skulle allerede nu være dialog om at forlænge aftalen, da FC Nordsjælland gerne vil sikre guldfuglen så langt ud i fremtiden som muligt.

Noah Okyere har tidligere repræsenteret både det danske U16- og U17-landshold, men er trods sin gode udvikling og interessen fra store udenlandske klubber ikke blevet udtaget til de kommende EM-kvalifikationskampe, som finder sted på dansk grund fra d. 23-31. marts. Danmark spiller tre kvalifikationskampe, hvor de møder Tjekkiet, Kasakhstan og Østrig.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Noah Okyeres agentur, CAA Stellar, som også har FC Nordsjælland-stjernerne Prince Amoako Junior og Caleb Yirenkyi i folden.





LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde



LIVE

Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl

FC København bekræfter transfer

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Han er den nye Superliga-juvel!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Stor ændring i AGF?

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp