Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

FC Nordsjælland har afvist en tysk storklub, som har henvendt sig for at købe 16-årige Noah Okyere. Et stort talent, som Superliga-klubben ikke vil sælge for under fire millioner euro, 30 millioner kroner. I stedet vil man forlænge kontrakten. Det kan Tipsbladet afsløre.



I FC Nordsjælland har de mange store talenter, og et af dem, som har skilt sig særligt ud, er den blot 16-årige Noah Okyere. 

FCN-spilleren er kommet i søgelyset hos flere europæiske storklubber, hvor især de tyske klubber har set sig lune på den stærke dribler.

Det store back- og wing-talent er fortsat U17 spiller, men har flere gange optrådt for klubbens mandskab i U19-ligaen, ligesom han er tilknyttet FC Nordsjællands internationale akademi, som rejser rundt og møder de bedste akademier fra forskellige dele af verden.

Mandskabet har senest været i Tyskland og Spanien, hvor de har mødt stærk modstand i form af Bayern München, Union Berlin, Red Bull Leipzig og flere spanske klubbers B-mandskaber. Og præstationerne fra Noah Okyere er blevet bemærket.

Tipsbladet kan i samarbejde med Podimo-podcasten Transferguru afsløre, at den stærke teknikker af klubber fra England, Holland, Spanien og Tyskland. Især skulle én af de tyske klubber have kastet deres kærlighed på den danske spiller med ghanesiske rødder. 

Interessen for ham er så stærk, at klubben ifølge Tipsbladets oplysninger har henvendt sig til FC Nordsjælland med henblik på at købe den lynhurtige kantspiller, men tigrene fra Farum har blankt afvist tilnærmelserne.

Selv tre-fire millioner euro, op mod 30 millioner kroner, er ikke nok til at overbevise klubben til at give slip på talentet her og nu, da man fremtidigt ser ham som et af de helt store salg. FCN har flere gange solgt spillere for mere end 20 millioner euro, 150 millioner kroner.

Stortalentet har fortsat to år tilbage af sin kontrakt i det nordsjællandske, men der skulle allerede nu være dialog om at forlænge aftalen, da FC Nordsjælland gerne vil sikre guldfuglen så langt ud i fremtiden som muligt.

Noah Okyere har tidligere repræsenteret både det danske U16- og U17-landshold, men er trods sin gode udvikling og interessen fra store udenlandske klubber ikke blevet udtaget til de kommende EM-kvalifikationskampe, som finder sted på dansk grund fra d. 23-31. marts. Danmark spiller tre kvalifikationskampe, hvor de møder Tjekkiet, Kasakhstan og Østrig.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Noah Okyeres agentur, CAA Stellar, som også har FC Nordsjælland-stjernerne Prince Amoako Junior og Caleb Yirenkyi i folden.







LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Det kommer formentlig til at ske

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FC København-talent har truffet stor beslutning

Morten Bruun med dyster spådom

Færdig? Manchester City har udset afløser

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Vejle Boldklub – OB

Barcelona – Rayo Vallecano

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Brighton – Liverpool

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Jubler over ny Brøndby-chef

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Benhård Brian Riemer-melding

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag