Afsløring: FC Nordsjælland køber Tobias Salquist

Tobias Salquist skifter til FC Nordsjælland på en kontrakt til sommeren 2028. Han bliver købt for blot to millioner kroner. Det kan Tipsbladet afsløre.



For et år siden blev han solgt for en million dollar, 7,25 millioner kroner, nu hentes han for blot et par millioner kroner. 

FC Nordsjælland gør et kup og køber Tobias Salquist hjem fra Chicago Fire.

Det kan Tipsbladet afsløre. Tidligere har Midtjyllands Avis skrevet om, at en handel var tæt på at ske. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har den 29-årige midterforsvarer skrevet under på en kontrakt på 3,5 år på Right to Dream Park, hvor han endelig skal være en ledende figur i det bagerste geled, efter at FC Nordsjælland længe har været interesseret i sin nye mand. 

Tobias Salquist var indtil sidste vinter tre år i Silkeborg, hvor han udviklede sig til at blive en stor profil for mandskabet, og han havde dengang et stort ønske om at få prøvet sig af endnu en gang i udlandet, hvorfor FC Nordsjælland ikke var en mulighed for et år siden. 

Karrieren har taget ham forbi lande som Danmark, Norge, Belgien, Island og senest USA.  

Nu er situationen imidlertid den, at klubben Chicago Fire har udskiftet hele den sportslige ledelse, der hentede Tobias Salquist til MLS, og det har givet ham chancen for at komme til et sted, som spillemæssigt synes at passe ham bedre, og FC Nordsjælland ser ham som en vigtig profil for fremtiden, hvorfor han er blevet overtalt til at lave en lang kontrakt til sommer 2028. 

Hans nu tidligere aftale i MLS løb ud i år. 

I første omgang er det ifølge Tipsbladets kilder planen, at Tobias Salquist skal udlejes i foråret og komme tilbage til FC Nordsjælland til sommer til en frisk start på en ny sæson i Superligaen. 

Men endnu er der ikke noget på plads i den henseende.





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

Her kan du se Norge mod Senegal

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

FCK går på rov i Viborg

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frederiksen renser ud

Frankrig – Irak

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Et skridt tættere Englands største stadion

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Københavns talenter gør rent bord

Melder dansk stortalent transferklar

Norge – Senegal

Colombia – DR Congo

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Conrad Harder får argentinsk chef

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Panama – Kroatien

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lurer på Superliga-stjerne

England – Ghana