Afsløring: FC Nordsjælland sælger Oliver Antman

Superliga-klubben FC Nordsjælland og Go Ahead Eagles er blevet enige om et salg til 11 millioner kroner for finnen, der har kontraktudløb om et år, kan Tipsbladet afsløre. I 2018 gav man blot 375.000 kroner for spilleren.



FC Nordsjælland er ved at sælge Oliver Antman.

Tipsbladet kan afsløre, at Superliga-klubben er blevet enig med Go Ahead Eagles fra Æresdivisionen om et salg af den offensive finne.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er klubberne enige om en handel til 1,5 millioner euro, 11,25 millioner kroner, og der mangler kun få detaljer, før skiftet bliver en realitet.

Oliver Antman har under et år tilbage af sin kontrakt med FC Nordsjælland og har været mange år i klubben, hvorfor et salg denne sommer giver mening med både et toficret millionbeløb til tigrene og en spiller, som efter lang tids tro tjeneste kan få en ny udfordring i et andet land.

Foto: Alamy

22-årige Oliver Antman er nemlig trods sin unge alder en spiller, som har været ansat i FC Nordsjælland i hele seks år, da han i 2018 flyttede til Danmark som U19-spiller i Farum.

Året efter blev han indlemmet i Superliga-truppen, og det er blevet til 110 optrædener for holdet, uden at han for alvor har slået sig fast som en starter.

Undervejs har han da også været i FC Groningen for at få mere spilletid og udvikle sig.

I denne sæson har han fået godt med spilletid for FC Nordsjælland med startpladser i de tre første runder, men nu er det snart tid til et skifte til Æresdivisionen, og Superliga-klubben 30-dobler investeringen fra 2018.

Dengang betalte man nemlig blot 50.000 euro, 375.000 kroner, for at købe ham fri i IF Gnistan.

Seks år senere køber Go Ahead Eagles, der også har Søren Tengstedt på holdet, ham for 1,5 millioner euro. Mere end 11 millioner kroner.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

PSG – Bayern München

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson svært utilfreds

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Afvist – Brøndby undrer sig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Skidt nyt om Lukas Lerager



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Overbevisende: To chok i Parken

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring