Afsløring: FC Nordsjælland sælger Oliver Antman

Superliga-klubben FC Nordsjælland og Go Ahead Eagles er blevet enige om et salg til 11 millioner kroner for finnen, der har kontraktudløb om et år, kan Tipsbladet afsløre. I 2018 gav man blot 375.000 kroner for spilleren.



FC Nordsjælland er ved at sælge Oliver Antman.

Tipsbladet kan afsløre, at Superliga-klubben er blevet enig med Go Ahead Eagles fra Æresdivisionen om et salg af den offensive finne.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er klubberne enige om en handel til 1,5 millioner euro, 11,25 millioner kroner, og der mangler kun få detaljer, før skiftet bliver en realitet.

Oliver Antman har under et år tilbage af sin kontrakt med FC Nordsjælland og har været mange år i klubben, hvorfor et salg denne sommer giver mening med både et toficret millionbeløb til tigrene og en spiller, som efter lang tids tro tjeneste kan få en ny udfordring i et andet land.

Foto: Alamy

22-årige Oliver Antman er nemlig trods sin unge alder en spiller, som har været ansat i FC Nordsjælland i hele seks år, da han i 2018 flyttede til Danmark som U19-spiller i Farum.

Året efter blev han indlemmet i Superliga-truppen, og det er blevet til 110 optrædener for holdet, uden at han for alvor har slået sig fast som en starter.

Undervejs har han da også været i FC Groningen for at få mere spilletid og udvikle sig.

I denne sæson har han fået godt med spilletid for FC Nordsjælland med startpladser i de tre første runder, men nu er det snart tid til et skifte til Æresdivisionen, og Superliga-klubben 30-dobler investeringen fra 2018.

Dengang betalte man nemlig blot 50.000 euro, 375.000 kroner, for at købe ham fri i IF Gnistan.

Seks år senere køber Go Ahead Eagles, der også har Søren Tengstedt på holdet, ham for 1,5 millioner euro. Mere end 11 millioner kroner.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Silkeborg IF – FC København



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Nordsjælland – Randers FC

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – AGF

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF i kontakt om norsk angriber 

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Transfer på vej: AGF vil score millioner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Ordet “bestikkelse” blev brugt

AaB spiller sig på førstepladsen

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

‘En trøstepræmie af en turnering’

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

Her er FCK’s næste modstander i Europa

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’