Afsløring: FC Nordsjælland sælger Oliver Antman

Superliga-klubben FC Nordsjælland og Go Ahead Eagles er blevet enige om et salg til 11 millioner kroner for finnen, der har kontraktudløb om et år, kan Tipsbladet afsløre. I 2018 gav man blot 375.000 kroner for spilleren.



FC Nordsjælland er ved at sælge Oliver Antman.

Tipsbladet kan afsløre, at Superliga-klubben er blevet enig med Go Ahead Eagles fra Æresdivisionen om et salg af den offensive finne.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er klubberne enige om en handel til 1,5 millioner euro, 11,25 millioner kroner, og der mangler kun få detaljer, før skiftet bliver en realitet.

Oliver Antman har under et år tilbage af sin kontrakt med FC Nordsjælland og har været mange år i klubben, hvorfor et salg denne sommer giver mening med både et toficret millionbeløb til tigrene og en spiller, som efter lang tids tro tjeneste kan få en ny udfordring i et andet land.

Foto: Alamy

22-årige Oliver Antman er nemlig trods sin unge alder en spiller, som har været ansat i FC Nordsjælland i hele seks år, da han i 2018 flyttede til Danmark som U19-spiller i Farum.

Året efter blev han indlemmet i Superliga-truppen, og det er blevet til 110 optrædener for holdet, uden at han for alvor har slået sig fast som en starter.

Undervejs har han da også været i FC Groningen for at få mere spilletid og udvikle sig.

I denne sæson har han fået godt med spilletid for FC Nordsjælland med startpladser i de tre første runder, men nu er det snart tid til et skifte til Æresdivisionen, og Superliga-klubben 30-dobler investeringen fra 2018.

Dengang betalte man nemlig blot 50.000 euro, 375.000 kroner, for at købe ham fri i IF Gnistan.

Seks år senere køber Go Ahead Eagles, der også har Søren Tengstedt på holdet, ham for 1,5 millioner euro. Mere end 11 millioner kroner.







LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Vil hente FC Midtjylland-profil



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Neestrup jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Færdig: Nu er han rejst til København

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Neymar er tilbage

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger