Troen på Amin Chiakha er stor i FC København. Og vice versa.
Så stor, at kæmpetalentet har fået en ny kontrakt på hele fem år, så den først udløber til sommer 2029 i stedet for udgangen af 2025.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Kontraktforlængelsen og den store tillidserklæring kommer efter en sommer, hvor guldfuglen Amin Chiakha har taget nogle massive skridt.
Således var det før sæsonen kun meningen, at den blot 18-årige bomber skulle træne med Jacob Neestrups tropper i preseason, men udviklingen var så imponerende med mål på førsteholdet, at Amin Chiakha blev rykket permanent op i Superliga-truppen.
På et hold, hvor han allerede har fået så stor betydning, at FC København ved sommerens U19-EM satte en stopper for hans deltagelse, selv om han var blevet udtaget til landsholdet af DBU.
Nu tager FC København så skridtet videre og lægger yderligere på med en meget forbedret kontrakt efter langvarige forhandlinger, hvor hovedstadsklubben har strukket sig langt for at sikre et af Danmarks største talenter.
Med den nye aftale erklærer klubben og Amin Chiakha dermed kærligheden til hinanden, så angriberen med de algeriske rødder kan folde det store potentiale ud i Parken.
Amin Chiakha var i sidste sæson uovertruffen i både U19-ligaen og i Youth League, da han blev topscorer i begge turneringer med i alt hele 27 mål.
Det overbeviste FC København om at give ham chancen på klubbens bedste mandskab allerede fra denne sæson, og kort inde i den er man altså sikker på, at Amin Chiakha er værd at holde på på en meget lang aftale.
Superliga-holdet har for ganske kort tid siden sagt farvel til Orri Oskarsson som førsteangriber, efter at islændingen blev solgt som et historisk stort salg på hele 20 millioner euro, 150 millioner kroner.
Det skete kort tid efter, at han havde lavet en kontraktforlængelse med FC København. Nu har klubben lavet samme manøvre med det meget lovende talent Amin Chiakha, som ligesom Oskarsson er repræsenteret af det stjernespækkede agentfirma CAA Stellar.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
AVIS
‘Det er slut’
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
NYHEDER
FCK henter svensk talent
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
AVIS