Afsløring: FCK giver guldfuglen Chiakha ny aftale

FC København og det meget store angrebstalent Amin Chiakha har lavet en ny kontrakt, som løber til sommeren 2029. Det kan Tipsbladet afsløre.



Troen på Amin Chiakha er stor i FC København. Og vice versa.

Så stor, at kæmpetalentet har fået en ny kontrakt på hele fem år, så den først udløber til sommer 2029 i stedet for udgangen af 2025.

Det kan Tipsbladet afsløre.

Kontraktforlængelsen og den store tillidserklæring kommer efter en sommer, hvor guldfuglen Amin Chiakha har taget nogle massive skridt.

Således var det før sæsonen kun meningen, at den blot 18-årige bomber skulle træne med Jacob Neestrups tropper i preseason, men udviklingen var så imponerende med mål på førsteholdet, at Amin Chiakha blev rykket permanent op i Superliga-truppen.

På et hold, hvor han allerede har fået så stor betydning, at FC København ved sommerens U19-EM satte en stopper for hans deltagelse, selv om han var blevet udtaget til landsholdet af DBU.

Nu tager FC København så skridtet videre og lægger yderligere på med en meget forbedret kontrakt efter langvarige forhandlinger, hvor hovedstadsklubben har strukket sig langt for at sikre et af Danmarks største talenter. 

Med den nye aftale erklærer klubben og Amin Chiakha dermed kærligheden til hinanden, så angriberen med de algeriske rødder kan folde det store potentiale ud i Parken.

Amin Chiakha var i sidste sæson uovertruffen i både U19-ligaen og i Youth League, da han blev topscorer i begge turneringer med i alt hele 27 mål.

Det overbeviste FC København om at give ham chancen på klubbens bedste mandskab allerede fra denne sæson, og kort inde i den er man altså sikker på, at Amin Chiakha er værd at holde på på en meget lang aftale.

Superliga-holdet har for ganske kort tid siden sagt farvel til Orri Oskarsson som førsteangriber, efter at islændingen blev solgt som et historisk stort salg på hele 20 millioner euro, 150 millioner kroner.

Det skete kort tid efter, at han havde lavet en kontraktforlængelse med FC København. Nu har klubben lavet samme manøvre med det meget lovende talent Amin Chiakha, som ligesom Oskarsson er repræsenteret af det stjernespækkede agentfirma CAA Stellar.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Det ser sort ud for B.93

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Raser over Brian Riemer-interview

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Delaney afslører dialog



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber