Afsløring: FC Midtjylland afviser tilbud

Mens Superliga-året går på hæld, begynder udenlandske klubber at byde sig til - i FC Midtjylland på den defensive del af banen.



HERNING (Tipsbladet): Selv om spillet og forløbet af efterårssæsonen langt fra har været perfekt i FC Midtjylland, er de forsvarende mestre nogenlunde tilfredse efter den første halvsæson.

FCM ligger Superliga-toer i vinterpausen a point med FC København, mens man stadig har chancen for at gå videre i Europa League trods to nederlag i træk til FCSB og Eintracht Frankfurt.

Og nu begynder interessen for klubbens spillere også at melde sig.

I efteråret var det Franculino, der før en lyskeskade vakte interesse hos blandt andre de tyske mestre Bayer Leverkusen, og nu er en ny spiller på radaren.

Det er den brasilianske forsvarsspiller Juninho, der er kig på, med barndomsklubben Coritiba som en mulig aftager sammen med Athletico Paranaense, hvilket O Globo rapporterede først.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har flere andre brasilianske klubber også budt sig til.

Og der har været konkrete henvendelser til FC Midtjylland, men i hvert tilfælde indtil videre har det været forsøg på at leje Juninho i 2025.

286953

Foto: Alamy

Forsvarsspilleren har kontraktudløb i juni 2026, og FC Midtjylland har ifølge Tipsbladets oplysninger ingen interesse og har takket pænt nej til at udleje Juninho, som man kun vil sælge, hvis han endelig skal væk.

Juninho har en høj stjerne hos trænerteamet og i klubben, hvor han senest spillede en større rolle i august og september, da samtlige naturlige venstre backs røg ud, og brasilianeren tog én for holdet på pladsen, selv om han tydeligvis er bedre inde i midterforsvaret og i flere kampe også var kraftigt udfordret af dygtige modspillere i Europa-kvalkampene.

Læs mere om FCM's transfers og spillerbudget her

FC Midtjylland har tidligere gentagne gange afvist at udleje Paulinho til brasilianske klubber og gjorde også det samme med Charles, indtil storklubben Corinthians købte midtbanespilleren for 12 millioner kroner i juli.

FCM har til gengæld haft angriberen Júnior Brumado udlejet siden sommer til netop Coritiba, mens man ikke kan udelukke, at FCM gør det samme med Marrony til januar, efter forwarden har været væk fra betydende kampe i over et år efter en meget alvorlig knæskade.

Marrony var i 2022/23-sæsonen udlejet til Rio-klubben Fluminense.

FC Midtjylland ligger i vinterpausen a point med FC København, der har førstepladsen takket være en bedre målscore. Der er syv klubber inden for syv point efter de første 17 runder.

FC Midtjylland spiller 12. december ude mod FC Porto og er tilbage på træningsbanen 3. januar som forberedelse til Europa League-kampene 23. og 30. januar mod Ludogorets og  José Mourinhos Fenerbahce, mens Superligaen begynder igen i tredje weekend i februar.

Juninho har spillet 114 førsteholdskampe for FC Midtjylland, siden han skiftede til klubben fra Bahia i sommeren 2021.





LIVE

LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kæmpekøb retur til FC København?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kalder tronskifte i Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Arsenal skal til Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

FC Nordsjælland – AGF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst