HERNING (Tipsbladet): Selv om spillet og forløbet af efterårssæsonen langt fra har været perfekt i FC Midtjylland, er de forsvarende mestre nogenlunde tilfredse efter den første halvsæson.
FCM ligger Superliga-toer i vinterpausen a point med FC København, mens man stadig har chancen for at gå videre i Europa League trods to nederlag i træk til FCSB og Eintracht Frankfurt.
Og nu begynder interessen for klubbens spillere også at melde sig.
I efteråret var det Franculino, der før en lyskeskade vakte interesse hos blandt andre de tyske mestre Bayer Leverkusen, og nu er en ny spiller på radaren.
Det er den brasilianske forsvarsspiller Juninho, der er kig på, med barndomsklubben Coritiba som en mulig aftager sammen med Athletico Paranaense, hvilket O Globo rapporterede først.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har flere andre brasilianske klubber også budt sig til.
Og der har været konkrete henvendelser til FC Midtjylland, men i hvert tilfælde indtil videre har det været forsøg på at leje Juninho i 2025.

Forsvarsspilleren har kontraktudløb i juni 2026, og FC Midtjylland har ifølge Tipsbladets oplysninger ingen interesse og har takket pænt nej til at udleje Juninho, som man kun vil sælge, hvis han endelig skal væk.
Juninho har en høj stjerne hos trænerteamet og i klubben, hvor han senest spillede en større rolle i august og september, da samtlige naturlige venstre backs røg ud, og brasilianeren tog én for holdet på pladsen, selv om han tydeligvis er bedre inde i midterforsvaret og i flere kampe også var kraftigt udfordret af dygtige modspillere i Europa-kvalkampene.
Læs mere om FCM's transfers og spillerbudget her
FC Midtjylland har tidligere gentagne gange afvist at udleje Paulinho til brasilianske klubber og gjorde også det samme med Charles, indtil storklubben Corinthians købte midtbanespilleren for 12 millioner kroner i juli.
FCM har til gengæld haft angriberen Júnior Brumado udlejet siden sommer til netop Coritiba, mens man ikke kan udelukke, at FCM gør det samme med Marrony til januar, efter forwarden har været væk fra betydende kampe i over et år efter en meget alvorlig knæskade.
Marrony var i 2022/23-sæsonen udlejet til Rio-klubben Fluminense.
FC Midtjylland ligger i vinterpausen a point med FC København, der har førstepladsen takket være en bedre målscore. Der er syv klubber inden for syv point efter de første 17 runder.
FC Midtjylland spiller 12. december ude mod FC Porto og er tilbage på træningsbanen 3. januar som forberedelse til Europa League-kampene 23. og 30. januar mod Ludogorets og José Mourinhos Fenerbahce, mens Superligaen begynder igen i tredje weekend i februar.
Juninho har spillet 114 førsteholdskampe for FC Midtjylland, siden han skiftede til klubben fra Bahia i sommeren 2021.
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
EKSKLUSIVT
‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
Kamil Grabara-opslag bemærkes
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
DBU hylder Hareide
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
Åge Hareide er død
MEDIE