Afsløring: FC Midtjylland afviser tilbud

Mens Superliga-året går på hæld, begynder udenlandske klubber at byde sig til - i FC Midtjylland på den defensive del af banen.



HERNING (Tipsbladet): Selv om spillet og forløbet af efterårssæsonen langt fra har været perfekt i FC Midtjylland, er de forsvarende mestre nogenlunde tilfredse efter den første halvsæson.

FCM ligger Superliga-toer i vinterpausen a point med FC København, mens man stadig har chancen for at gå videre i Europa League trods to nederlag i træk til FCSB og Eintracht Frankfurt.

Og nu begynder interessen for klubbens spillere også at melde sig.

I efteråret var det Franculino, der før en lyskeskade vakte interesse hos blandt andre de tyske mestre Bayer Leverkusen, og nu er en ny spiller på radaren.

Det er den brasilianske forsvarsspiller Juninho, der er kig på, med barndomsklubben Coritiba som en mulig aftager sammen med Athletico Paranaense, hvilket O Globo rapporterede først.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har flere andre brasilianske klubber også budt sig til.

Og der har været konkrete henvendelser til FC Midtjylland, men i hvert tilfælde indtil videre har det været forsøg på at leje Juninho i 2025.

286953

Foto: Alamy

Forsvarsspilleren har kontraktudløb i juni 2026, og FC Midtjylland har ifølge Tipsbladets oplysninger ingen interesse og har takket pænt nej til at udleje Juninho, som man kun vil sælge, hvis han endelig skal væk.

Juninho har en høj stjerne hos trænerteamet og i klubben, hvor han senest spillede en større rolle i august og september, da samtlige naturlige venstre backs røg ud, og brasilianeren tog én for holdet på pladsen, selv om han tydeligvis er bedre inde i midterforsvaret og i flere kampe også var kraftigt udfordret af dygtige modspillere i Europa-kvalkampene.

Læs mere om FCM's transfers og spillerbudget her

FC Midtjylland har tidligere gentagne gange afvist at udleje Paulinho til brasilianske klubber og gjorde også det samme med Charles, indtil storklubben Corinthians købte midtbanespilleren for 12 millioner kroner i juli.

FCM har til gengæld haft angriberen Júnior Brumado udlejet siden sommer til netop Coritiba, mens man ikke kan udelukke, at FCM gør det samme med Marrony til januar, efter forwarden har været væk fra betydende kampe i over et år efter en meget alvorlig knæskade.

Marrony var i 2022/23-sæsonen udlejet til Rio-klubben Fluminense.

FC Midtjylland ligger i vinterpausen a point med FC København, der har førstepladsen takket være en bedre målscore. Der er syv klubber inden for syv point efter de første 17 runder.

FC Midtjylland spiller 12. december ude mod FC Porto og er tilbage på træningsbanen 3. januar som forberedelse til Europa League-kampene 23. og 30. januar mod Ludogorets og  José Mourinhos Fenerbahce, mens Superligaen begynder igen i tredje weekend i februar.

Juninho har spillet 114 førsteholdskampe for FC Midtjylland, siden han skiftede til klubben fra Bahia i sommeren 2021.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Afslører dansk toptræners millionløn

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende