FC Midtjylland bliver meget snart et stort talent rigere.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Der er tale om den blot 17-årige angriber Julius Emefile, som skifter FC København ud med FC Midtjylland, der udstyrer ham med en treårig aftale.
FC København har ellers gerne villet forlænge med Julius Emefile, der fra næste sæson skal spille U19, men stortalentet har tilvalgt projektet i FCM og altså afvist FCK.
Generelt fra ind- og udland har der været bred interesse for den talentfulde angriber, men FC Midtjylland var mest konkrete og tilbød samtidig den bedste pakke.
I FCM kommer han over til et spritnyt træningsanlæg og et U19-mandskab, der netop har vundet ligaen og generelt er rigtig godt kørende både nationalt og internationalt.
Næste sæson kan han sammen med sine nye holdkammerater også ende med at spille Youth League (ungdomsudgaven af Champions League), og det er altså et sted, hvor alverdens scouts møder op for at se den kommende generation af stjerner.
Det er ikke mange år siden Gustav Isaksen og Oliver Sørensen fra selvsamme FCM pillede pynten af Manchester United i Youth League. Den ene spiller nu i Lazio, mens den anden står overfor et kæmpeskifte i den nærmeste fremtid.
Nu skal Julius Emefile med sin stærke fysiske ramme og gode afslutningsfod forsøge at tage nogle af de samme skridt, når han i de næste tre år skal tørne ud for FC Midtjylland
I denne sæson har han været en profil på FC Københavns U17-mandskab, hvor det er blevet til 14 scoringer – heriblandt et hattrick i forrige spillerunde – fra sin position i offensiven.
Et blandet U17/U19-hold røg i går ud af U19-pokalen til AC Amager Academy efter 1-1 i ordinær kamp (mål af Julius Emefile) og 6-7 i str.konk. #fcklive pic.twitter.com/nxFTCsfIdA
— F.C. København (@FCKobenhavn) March 7, 2024
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Skylder FC København penge – straffes hårdt
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte på vej?
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
MEDIE