FC Midtjylland bliver meget snart et stort talent rigere.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Der er tale om den blot 17-årige angriber Julius Emefile, som skifter FC København ud med FC Midtjylland, der udstyrer ham med en treårig aftale.
FC København har ellers gerne villet forlænge med Julius Emefile, der fra næste sæson skal spille U19, men stortalentet har tilvalgt projektet i FCM og altså afvist FCK.
Generelt fra ind- og udland har der været bred interesse for den talentfulde angriber, men FC Midtjylland var mest konkrete og tilbød samtidig den bedste pakke.
I FCM kommer han over til et spritnyt træningsanlæg og et U19-mandskab, der netop har vundet ligaen og generelt er rigtig godt kørende både nationalt og internationalt.
Næste sæson kan han sammen med sine nye holdkammerater også ende med at spille Youth League (ungdomsudgaven af Champions League), og det er altså et sted, hvor alverdens scouts møder op for at se den kommende generation af stjerner.
Det er ikke mange år siden Gustav Isaksen og Oliver Sørensen fra selvsamme FCM pillede pynten af Manchester United i Youth League. Den ene spiller nu i Lazio, mens den anden står overfor et kæmpeskifte i den nærmeste fremtid.
Nu skal Julius Emefile med sin stærke fysiske ramme og gode afslutningsfod forsøge at tage nogle af de samme skridt, når han i de næste tre år skal tørne ud for FC Midtjylland
I denne sæson har han været en profil på FC Københavns U17-mandskab, hvor det er blevet til 14 scoringer – heriblandt et hattrick i forrige spillerunde – fra sin position i offensiven.
Et blandet U17/U19-hold røg i går ud af U19-pokalen til AC Amager Academy efter 1-1 i ordinær kamp (mål af Julius Emefile) og 6-7 i str.konk. #fcklive pic.twitter.com/nxFTCsfIdA
— F.C. København (@FCKobenhavn) March 7, 2024
LIVE
TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
Stopper karrieren
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
INTERVIEW