Han er et af dansk fodbolds allerstørste talenter, og nu kan Tipsbladet afsløre, at Jonathan Asp Jensen fra FC Midtjylland bliver solgt til FC Bayern München.
Den 15-årige midtbanespiller fylder 16 år om to dage, og han er regnet som et af landets allerstørste talenter, hvilket transferen til FC Bayern München også vidner om. Alle de største klubber skal have fulgt midtbanespilleren, der altså har valgt at skifte til den tyske klub og gå i fodsporene på den seneste dansker i klubben, Pierre Emile Højbjerg, der spiller for Tottenham Hotspur.
Transferen ventes at blive offentliggjort senere i denne uge.
For FC Midtjylland er det en atypisk transfer, da det er yderst sjældent, at den danske topklub sælger et supertalent i så tidlig en alder til en udenlandsk klub. Det var noget, man gjorde for 10 år siden, da der var økonomiske udfordringer – bevist ved transferen af Joachim Andersen til Twente – men i dag er planen, at spillerne skal spille på førsteholdet og gerne nå 100 kampe, inden de sælges til udlandet.
Sådan har det eksempelvis været med talentfulde Gustav Isaksen, der på et tidspunkt kunne vælge og vrage i udlandet, blandt andet fordi han dominerede Manchester United i en Youth League-kamp. Men FCM stod fast på at holde på ham, og det fortæller en historie om, hvor eftertragtet Jonathan Asp Jensen har været. Klubberne har stået i kø, og FC Midtjylland går næppe fattige fra handlen med FC Bayern München.
Midtbanespilleren skrev for et år siden under på en kontrakt med FC Midtjylland, og han kommer fra Gauerslund IF. Han har fire U16-landskampe på cv’et og har scoret tre gange. Han karakteriseres som en rigtig 8’er – altså en boks til boks-spiller.
– Jonathan er et virkeligt stort talent, som har alle forudsætninger for at nå langt. Derfor er vi selvfølgelig rigtigt glade for, at vi nu kan arbejde videre med ham, og vi ser frem til at følge hans udvikling, sagde akademichef Flemming Broe, da FCM i sin tid gav Jonathan Asp Jensen den første kontrakt.
Nu får han altså chancen i en af Europas største klubber og skal forsøge at gøre som Højbjerg og nå førsteholdet i FC Bayern München.
For FC Midtjylland er salget af Jonathan Asp Jensen det andet store midtbanesalg i denne uge, da man mandag offentliggjorde salget af Jens-Lys Cajuste til Reims for en pris, der menes at være omkring 75 millioner kroner.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Rasmus Højlund har ikke set det før
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Kæmpe stjerne besøger København
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Tottenham præsenterer ny træner
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
Undskylder efter italiensk fiasko
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Sverige skal til VM
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
Pinligt! Danmark brænder på stribe
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
