Da Gustav Isaksen tidligere på måneden skiftede til Lazio i et salg, der tangerer FC Midtjyllands salgsrekord, meldte spørgsmålet om en afløser sig straks.
Der var flere mulige løsninger internt i truppen, men efter en besværlig måned med flere bekymrende nederlag og evalueringer af truppen, har FCM nu valgt at gå efter en forstærkning udefra.
Og med mindre der sker store overraskelser i de næste timer, bliver den nye spiller ifølge Tipsbladets oplysninger den 19-årige kantspiller og forward Dario Osorio.
Osorio er 19 år, spiller for topklubben Universidad de Chile og har gjort det godt nok til, at han har fået tre venskabskampe for A-landsholdet.
Ifølge Tipsbladets oplysninger vil Dario Osorio koste FC Midtjylland 31 millioner kroner i transfer.
Chilenske medier meldte sen tirsdag aften dansk tid også om en videresalgsklausul til den chilenske topklub.
På rygteplan har klubber som AC Milan, Real Madrid, Liverpool og West Ham været sat i forbindelse med Osorio, og Milan skal have budt på Osorio tilbage i januar.
Også Wolverhampton og et skifte til en af topklubberne i Brasilien skal have været på bordet undervejs.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har klubber i større ligaer i Europa også været inde i billedet denne sommer, men efter at have fulgt Osorio gennem et stykke tid fandt FC Midtjylland her sent i transfervinduet en åbning til at købe den 19-årige chilener fri.
Dario Osorio fløj tirsdag fra Chile og kommer i dag til Danmark, hvor de sidste detaljer skal afklares.
Samtidig med det potentielle køb har FC Midtjylland linet et par udlejninger op – læs mere om det her.
FC Midtjylland leder også efter en angriber efter salget af Sory Kaba til Las Palmas.
Midtjyderne har haft kig på Jan Kuchta i Sparta Prag, en spiller der var med i de to kvalifikationskampe til Champions League mod FC København.
Sparta Prag skal dog kategorisk have afvist at sælge den pågående angriber, der kun for ganske nylig skiftede på permanent basis til den tjekkiske hovedstad fra Lokomotiv Moskva.
LIVE
LIVE: Tumult efter slutfløjt – Svensson får gult
– Jeg kan godt forstå, hvis FCK er rasende på ham!
INTERVIEW
Føler sig bortdømt på Brøndby Stadion
TOPNYHED
Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko kalder FCM-transfer ‘perfekt’
Danskerklub tæt på sensationelt mesterskab
TOPNYHED
Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
TOPNYHED
FCK-direktør afslører: Det er helt vanvittig dyrt
TOPNYHED
Avis blæst bagover af Jacob Bruun Larsen
Buhråb preller af på Man City i sejr på Anfield
Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed
TOPNYHED
Bendtner: Der skal være en meget hård straf!
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
‘FC Midtjylland? Det er lidt synd for dem’
NYHEDER
Yussuf Poulsen med stort hint om fremtiden
TOPNYHED
Uenig med Mølby: Det fungerer jo ikke!
‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’
Gustav Isaksen på tavlen
– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!
INTERVIEW
Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel
Brøndby bryder trist stime med storsejr
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
På ét punkt er den mand af en anden verden!
FC København bekræfter transfer
TOPNYHED
Afslører: Sådan reagerede han efter AGF-blamage
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’
Skarpe Viborg fortsætter opturen
INTERVIEW
Sker for første gang i Brøndby: ‘Specielt’
EKSKLUSIVT
FCK skal i kvartfinalen: Ellers en stor skuffelse
Sent Horsens-mål spolerer vildt Silkeborg-comeback
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
