Afsløring: FCM tæt på stort transferkup

FC Midtjylland er tæt på at hente en eftertragtet 19-årig fra Sydamerika.



Da Gustav Isaksen tidligere på måneden skiftede til Lazio i et salg, der tangerer FC Midtjyllands salgsrekord, meldte spørgsmålet om en afløser sig straks.

Der var flere mulige løsninger internt i truppen, men efter en besværlig måned med flere bekymrende nederlag og evalueringer af truppen, har FCM nu valgt at gå efter en forstærkning udefra.

Og med mindre der sker store overraskelser i de næste timer, bliver den nye spiller ifølge Tipsbladets oplysninger den 19-årige kantspiller og forward Dario Osorio.

Osorio er 19 år, spiller for topklubben Universidad de Chile og har gjort det godt nok til, at han har fået tre venskabskampe for A-landsholdet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger vil Dario Osorio koste FC Midtjylland 31 millioner kroner i transfer.

Chilenske medier meldte sen tirsdag aften dansk tid også om en videresalgsklausul til den chilenske topklub.

På rygteplan har klubber som AC Milan, Real Madrid, Liverpool og West Ham været sat i forbindelse med Osorio, og Milan skal have budt på Osorio tilbage i januar.

Også Wolverhampton og et skifte til en af topklubberne i Brasilien skal have været på bordet undervejs.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har klubber i større ligaer i Europa også været inde i billedet denne sommer, men efter at have fulgt Osorio gennem et stykke tid fandt FC Midtjylland her sent i transfervinduet en åbning til at købe den 19-årige chilener fri.

Dario Osorio fløj tirsdag fra Chile og kommer i dag til Danmark, hvor de sidste detaljer skal afklares.

Samtidig med det potentielle køb har FC Midtjylland linet et par udlejninger op – læs mere om det her.

FC Midtjylland leder også efter en angriber efter salget af Sory Kaba til Las Palmas.

Midtjyderne har haft kig på Jan Kuchta i Sparta Prag, en spiller der var med i de to kvalifikationskampe til Champions League mod FC København.

Sparta Prag skal dog kategorisk have afvist at sælge den pågående angriber, der kun for ganske nylig skiftede på permanent basis til den tjekkiske hovedstad fra Lokomotiv Moskva.





David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen


Rasmus Højlund pryder forsiden

Kan få konsekvenser for David Nielsen

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven

– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul

– Udstillede hvad mange vidste

FC København – FC Fredericia

Brøndby-stjerne slår fast: ‘Klar, hvis de ringer’

Flere FCK-profiler kan vende tilbage i Superligaen

Frustreret Steve Cooper med benhårde udtalelser

‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’

Kæmpe hyldest af Sibusiso Zuma

Frank revser ‘stor dommerfejl’

I stort skænderi med Wolfsburg-spiller

Deler detaljer fra møde med Schmeichel

Bekræfter – Andreas Maxsø skal til Europa

‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!

Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis

Medie fælder dom over Clement Bischoff

Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’

Uhyggelig styrke – han var en lumsk lommetyv

Skuffelse: AC Horsens taber til bundhold

Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’

Ellevild med dansk duo

Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil

Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind

Rystet efter nederlag

Supercomputer: Det ser godt ud, Hjulmand!

Stort medie fremhæver Noah Nartey

Uwe Rösler i følelsesladet hyldest

Ingen bud på Brian Riemer

Se billedet – toptræner til pokalbrag i Farum

Sammenligner stjerne med Daniel Agger

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

Premier League bekræfter stor ændring

23.000 får unik chance

Fabregas kan snøre sin gamle træner

Kollapsede på banen – nu deler han nyt

Afviser ondskabsfuldt rygte: ‘Det er ulækkert’

Måber over dansk stjerne

Sigter efter mesterskab trods syvendeplads

Superliga-klub skal shoppe: ‘Det er pissesvært’

Træner spurgte ChatGPT om taktisk råd og vandt

Brøndby i stor nedtur: ‘De vil det mere end os’

– Vi skal ødelægge Brøndby i 1. halvleg

Brøndby-boss med skidt skadesopdatering

Underholdning i Eindhoven

Brøndby er færdig i pokalturneringen

Kæmpe pokalgyser: Det må bare ikke ske!

Fadæse mod Brøndby – nu laver han comeback