Afsløring: FCN dropper Ajax-træner og tager Olsen

Den store Ajax-profil Johnny Heitinga blev på målstregen slået af Danmarks tidligere U19-landstræner Jens Fønsskov Olsen som ny cheftræner i FC Nordsjælland.



FC Nordsjælland har fundet sin nye cheftræner.

Tipsbladet kan afsløre, at Superliga-klubben har ansat Jens Fønsskov Olsen i den meget vigtige rolle.

Han vandt ifølge Tipsbladets oplysninger duellen i et kapløb Johnny Heitinga, som i weekenden var til samtale i Farum for at score jobbet, men han blev altså overhalet af Jens Fønsskov Olsen, der overbeviste FC Nordsjællands ledelse med sine interviews.

Johnny Heitinga er 40 år gammel og tidligere stor profil i Ajax. Efter spillerkarrieren har han som træner været hele vejen rundt i Ajax og bestredet stillinger som U17-U18-U21 samt også en midlertidig post på førsteholdet i Æresdivisionen, og han har også været assistenttræner i West Ham.

Men han kunne altså ikke slå Jens Fønsskov Olsen.

Danskeren er ligesom de foregående to cheftrænere i klubben, Flemming Pedersen og Johannes Hoff Thorup, et valg, som kender FC Nordsjælland indgående og kommer indefra eget hus.

Således træder 49-årige Jens Fønsskov Olsen et skridt op, efter at han det seneste år har været assistenttræner under Johannes Hoff Thorup, som for knap en måned siden blev solgt til Norwich for cirka seks millioner kroner.

Foto: Alamy. Johnny Heitinga blev droppet som ny cheftræner i FC Nordsjælland til fordel for Jens Fønsskov Olsen. 

Siden har Superliga-klubben sonderet markedet i både ind- og udland for afløseren, og samtalerne med en række kandidater har i de seneste dage indsnævret feltet til disse to trænernavne.

I weekenden stod det imidlertid ifølge Tipsbladets oplysninger også klart, at dén mand, som har stået i lære ved Johannes Hoff Thorup og samtidig også har fået input fra klubkoryfæet Flemming Pedersen, efter en grundig proces var den bedst kvalificerede kandidat – nemlig Jens Olsen, som for kort tid siden blev kædet sammen med jobbet som assistenttræner for Lech Poznans danske cheftræner, Niels Frederiksen.

Den nye FCN-cheftræner har den øverste træneruddannelse, A-licensen fra UEFA, og han var U19-landstræner inden sin ankomst til Farum sidste sommer.

Med tanke på, at FC Nordsjælland følger klubbens dna med at satse på ungdommen fra deres storindustri af en talentfabrik, er FC Nordsjælland ifølge Tipsbladets kilder overbevist om, at Jens Fønsskov Olsen han er som skræddersyet til stillingen.

Det efterlader dog en ledig plads ved siden af Jens Fønsskov Olsen, så klubben skal på jagt efter en ny assistenttræner.

Men den vigtigste post på trænerbænken er nu besat.







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen med dyster melding

Møde afsløret – han vil til Manchester United

FCK bød på landsholdsmålmand

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

FC Midtjylland – Sønderjyske

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

‘Hvem fanden ringer man til?’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Brøndby med opløftende nyt om profil

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Henter FC København-spiller



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Det er han ekstremt god til

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut