FC Nordsjælland har fundet sin nye cheftræner.
Tipsbladet kan afsløre, at Superliga-klubben har ansat Jens Fønsskov Olsen i den meget vigtige rolle.
Han vandt ifølge Tipsbladets oplysninger duellen i et kapløb Johnny Heitinga, som i weekenden var til samtale i Farum for at score jobbet, men han blev altså overhalet af Jens Fønsskov Olsen, der overbeviste FC Nordsjællands ledelse med sine interviews.
Johnny Heitinga er 40 år gammel og tidligere stor profil i Ajax. Efter spillerkarrieren har han som træner været hele vejen rundt i Ajax og bestredet stillinger som U17-U18-U21 samt også en midlertidig post på førsteholdet i Æresdivisionen, og han har også været assistenttræner i West Ham.
Men han kunne altså ikke slå Jens Fønsskov Olsen.
Danskeren er ligesom de foregående to cheftrænere i klubben, Flemming Pedersen og Johannes Hoff Thorup, et valg, som kender FC Nordsjælland indgående og kommer indefra eget hus.
Således træder 49-årige Jens Fønsskov Olsen et skridt op, efter at han det seneste år har været assistenttræner under Johannes Hoff Thorup, som for knap en måned siden blev solgt til Norwich for cirka seks millioner kroner.
Siden har Superliga-klubben sonderet markedet i både ind- og udland for afløseren, og samtalerne med en række kandidater har i de seneste dage indsnævret feltet til disse to trænernavne.
I weekenden stod det imidlertid ifølge Tipsbladets oplysninger også klart, at dén mand, som har stået i lære ved Johannes Hoff Thorup og samtidig også har fået input fra klubkoryfæet Flemming Pedersen, efter en grundig proces var den bedst kvalificerede kandidat – nemlig Jens Olsen, som for kort tid siden blev kædet sammen med jobbet som assistenttræner for Lech Poznans danske cheftræner, Niels Frederiksen.
Den nye FCN-cheftræner har den øverste træneruddannelse, A-licensen fra UEFA, og han var U19-landstræner inden sin ankomst til Farum sidste sommer.
Med tanke på, at FC Nordsjælland følger klubbens dna med at satse på ungdommen fra deres storindustri af en talentfabrik, er FC Nordsjælland ifølge Tipsbladets kilder overbevist om, at Jens Fønsskov Olsen han er som skræddersyet til stillingen.
Det efterlader dog en ledig plads ved siden af Jens Fønsskov Olsen, så klubben skal på jagt efter en ny assistenttræner.
Men den vigtigste post på trænerbænken er nu besat.
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Vi skal bare holde vores kæft’
INTERVIEW
Cornelius tæt på FCK-udløb: ‘Jeg er afklaret’
MEDIE
Brøndby-transfer meldes ‘usandsynlig’
AVIS
Thomas Kristensen solgt i kæmpehandel
EKSPERT
‘Så skal vi heller ikke snakke ham mere op’
TIPSBLADETS DOM
Det var pivringe, AGF – tæsket i Baku
TOPNYHED
Forfærdelig dag: AGF-mareridt venter i næste runde
LIVE
TransferLIVE: Drama – dansker nægter at træne
TOPNYHED
Aston Villa-angriber kan være på vej til Danmark
NYHEDER
Træls melding om ny Superliga-transfer
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Man bør takke Jacob Neestrup’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: I dialog med Superliga-klubber
NYHEDER
Forfærdeligt nyt om Nicolai Vallys
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Nu ser det fantastisk ud for ham i Barcelona
MEDIE
Højbjerg vækker vrede i Marseille
NYHEDER
‘CV’ har ét krav til nye transfers
TOPNYHED
Blæst bagover af Nørgaard: ‘Må bare sige WOW’
MEDIE
Marcus Rashford i stor kovending
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Det her bli’r I nødt til at forstå!
TRANSFER
Tidligere kæmpetalent på vej til Danmark
Rundens Hold i Superligaen – 3. runde
TRANSFER
Brøndby-boss bekræfter: Der er dialog
TOPNYHED
FC Midtjylland-boss: Han er altdominerende
NYHEDER
Sår tvivl om Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Skifter til Superligaen
AVIS
Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: I dialog med FCK om Garananga
Graulund ‘sindssygt overrasket’ af Superliga-klub
Her kan du se Sabah FK mod AGF
MEDIE
AGF tæt på køb af svensk forstærkning
MEDIE
FC København meldes tæt på landsholdsspiller