Afsløring: FCN dropper Ajax-træner og tager Olsen

Den store Ajax-profil Johnny Heitinga blev på målstregen slået af Danmarks tidligere U19-landstræner Jens Fønsskov Olsen som ny cheftræner i FC Nordsjælland.



FC Nordsjælland har fundet sin nye cheftræner.

Tipsbladet kan afsløre, at Superliga-klubben har ansat Jens Fønsskov Olsen i den meget vigtige rolle.

Han vandt ifølge Tipsbladets oplysninger duellen i et kapløb Johnny Heitinga, som i weekenden var til samtale i Farum for at score jobbet, men han blev altså overhalet af Jens Fønsskov Olsen, der overbeviste FC Nordsjællands ledelse med sine interviews.

Johnny Heitinga er 40 år gammel og tidligere stor profil i Ajax. Efter spillerkarrieren har han som træner været hele vejen rundt i Ajax og bestredet stillinger som U17-U18-U21 samt også en midlertidig post på førsteholdet i Æresdivisionen, og han har også været assistenttræner i West Ham.

Men han kunne altså ikke slå Jens Fønsskov Olsen.

Danskeren er ligesom de foregående to cheftrænere i klubben, Flemming Pedersen og Johannes Hoff Thorup, et valg, som kender FC Nordsjælland indgående og kommer indefra eget hus.

Således træder 49-årige Jens Fønsskov Olsen et skridt op, efter at han det seneste år har været assistenttræner under Johannes Hoff Thorup, som for knap en måned siden blev solgt til Norwich for cirka seks millioner kroner.

Foto: Alamy. Johnny Heitinga blev droppet som ny cheftræner i FC Nordsjælland til fordel for Jens Fønsskov Olsen. 

Siden har Superliga-klubben sonderet markedet i både ind- og udland for afløseren, og samtalerne med en række kandidater har i de seneste dage indsnævret feltet til disse to trænernavne.

I weekenden stod det imidlertid ifølge Tipsbladets oplysninger også klart, at dén mand, som har stået i lære ved Johannes Hoff Thorup og samtidig også har fået input fra klubkoryfæet Flemming Pedersen, efter en grundig proces var den bedst kvalificerede kandidat – nemlig Jens Olsen, som for kort tid siden blev kædet sammen med jobbet som assistenttræner for Lech Poznans danske cheftræner, Niels Frederiksen.

Den nye FCN-cheftræner har den øverste træneruddannelse, A-licensen fra UEFA, og han var U19-landstræner inden sin ankomst til Farum sidste sommer.

Med tanke på, at FC Nordsjælland følger klubbens dna med at satse på ungdommen fra deres storindustri af en talentfabrik, er FC Nordsjælland ifølge Tipsbladets kilder overbevist om, at Jens Fønsskov Olsen han er som skræddersyet til stillingen.

Det efterlader dog en ledig plads ved siden af Jens Fønsskov Olsen, så klubben skal på jagt efter en ny assistenttræner.

Men den vigtigste post på trænerbænken er nu besat.





Transferdrama: Manchester United har 15 dage



LIVE

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller


Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

FC København-handel er gået i hårdknude

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Afvist af United

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Hård AGF-afsked



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 

Kold krig i ni måneder


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’



Afsløring: Horsens i millionhandel

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

De viser Brøndby og FCM i Europa

– Det virker bare lidt mærkeligt

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage



Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Hvalfangere indtager Bergen

Tæt på FC København-exit

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer



‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

Delaney spillede nøglerolle

Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager