Afsløring: FCN dropper Ajax-træner og tager Olsen

Den store Ajax-profil Johnny Heitinga blev på målstregen slået af Danmarks tidligere U19-landstræner Jens Fønsskov Olsen som ny cheftræner i FC Nordsjælland.



FC Nordsjælland har fundet sin nye cheftræner.

Tipsbladet kan afsløre, at Superliga-klubben har ansat Jens Fønsskov Olsen i den meget vigtige rolle.

Han vandt ifølge Tipsbladets oplysninger duellen i et kapløb Johnny Heitinga, som i weekenden var til samtale i Farum for at score jobbet, men han blev altså overhalet af Jens Fønsskov Olsen, der overbeviste FC Nordsjællands ledelse med sine interviews.

Johnny Heitinga er 40 år gammel og tidligere stor profil i Ajax. Efter spillerkarrieren har han som træner været hele vejen rundt i Ajax og bestredet stillinger som U17-U18-U21 samt også en midlertidig post på førsteholdet i Æresdivisionen, og han har også været assistenttræner i West Ham.

Men han kunne altså ikke slå Jens Fønsskov Olsen.

Danskeren er ligesom de foregående to cheftrænere i klubben, Flemming Pedersen og Johannes Hoff Thorup, et valg, som kender FC Nordsjælland indgående og kommer indefra eget hus.

Således træder 49-årige Jens Fønsskov Olsen et skridt op, efter at han det seneste år har været assistenttræner under Johannes Hoff Thorup, som for knap en måned siden blev solgt til Norwich for cirka seks millioner kroner.

Foto: Alamy. Johnny Heitinga blev droppet som ny cheftræner i FC Nordsjælland til fordel for Jens Fønsskov Olsen. 

Siden har Superliga-klubben sonderet markedet i både ind- og udland for afløseren, og samtalerne med en række kandidater har i de seneste dage indsnævret feltet til disse to trænernavne.

I weekenden stod det imidlertid ifølge Tipsbladets oplysninger også klart, at dén mand, som har stået i lære ved Johannes Hoff Thorup og samtidig også har fået input fra klubkoryfæet Flemming Pedersen, efter en grundig proces var den bedst kvalificerede kandidat – nemlig Jens Olsen, som for kort tid siden blev kædet sammen med jobbet som assistenttræner for Lech Poznans danske cheftræner, Niels Frederiksen.

Den nye FCN-cheftræner har den øverste træneruddannelse, A-licensen fra UEFA, og han var U19-landstræner inden sin ankomst til Farum sidste sommer.

Med tanke på, at FC Nordsjælland følger klubbens dna med at satse på ungdommen fra deres storindustri af en talentfabrik, er FC Nordsjælland ifølge Tipsbladets kilder overbevist om, at Jens Fønsskov Olsen han er som skræddersyet til stillingen.

Det efterlader dog en ledig plads ved siden af Jens Fønsskov Olsen, så klubben skal på jagt efter en ny assistenttræner.

Men den vigtigste post på trænerbænken er nu besat.





LIVE

TransferLIVE: Kan miste offensivspiller

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

En kæmpe sejr

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone



TIPSBLADET SPECIAL

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

I dialog med Brøndby

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er Superligaens 5 bedste venstrekanter 

‘Har lukket munden på kritikerne’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Opløftende melding for ‘AC’

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Her er Superligaens 5 bedste højrekanter 

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

– Det vil være fuldstændigt magisk

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Helt vild med Oscar Schwartau

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur