Afsløring: FCN forlænger med kæmpetalentet Eklund

Leonel Eklund har forlænget sin kontrakt med FC Nordsjælland med tre år. Det kan Tipsbladet afsløre.



FC Nordsjælland har landet en enormt vigtig forlængelse. 

Et af klubbens allerstørste talenter, svenske Leonel Eklund, har underskrevet en ny treårig kontrakt med Superliga-klubben.

Det kan Tipsbladet afsløre. 

De tre år er den længste periode, man må give spillere under 18 år, og Leonel Eklund fylder om en måned 16 år.

Han havde egentlig ikke kontraktudløb lige rundt om hjørnet, men FC Nordsjælland har ifølge Tipsbladets oplysninger ønsket at belønne ham for en flot udvikling, ligesom det også kommer oven i en periode, hvor større og større klubber viser mere og mere interesse for ham.

Leonel Eklund er nemlig ikke bare et hvilket som helst talent, men én, som svensk og dansk fodbold forventer at se store ting fra, og derfor var hans tidligere klub Malmö FF da også enormt ærgerlig over at miste ham, da han i april rejste fra den svenske storklub, fordi han følte, at han bedre kunne udvikle sig i FC Nordsjælland. 

Det udtalte ungdomschef i Malmö FF, Per Gren, for knap et år siden, da Leonel Eklund drog mod Farum. Samtidig gjorde han det klart, det gjorde ondt at se de bedste svenske talenter tage til nabolandet.  

– Vi kan selvfølgelig ikke lide, hvis det er en udvikling, som vi kommer til at se i fremtiden, sagde Per Gren

På det tidspunkt var Leonel Eklund – som ikke bare regnes for et af de største talenter i 2009-årgangen, men også fysisk har en stor og stærk krop – faktisk midtbanespiller, men i FC Nordsjælland ser man ham som en nier, der i statur og spillestil kan minde om Conrad Harder, som i sommer blev solgt i et kæmpe salg til Sporting. 

Indtil videre har den pladsændringen på banen været en kæmpe succes, og Leonel Eklund har udviklet sig til at blive en meget farlig angriber, som scorer en masse mål – blandt andet lavede han et hattrick og dermed alle mål, da han i september var med til at sænke Norge i en ungdomslandskamp. 

Nu har FC Nordsjælland sikret sig Leonel Eklund i de næste tre år, og dermed er der styr på endnu en af dem, man har store forventninger til, når andre af klubbens største talenter skal flyve fra reden på Right to Dream Park. 

Og der er altså run på dem.  

I løbet af vinterens transfervindue har klubben sagt nej til i alt omkring 200 millioner kroner til klubber, der har lagt bud på Lucas Høgsberg og det norske stortalent Sindre Walle Egeli.

Ifølge nedenstående opgørelse mangler FC Nordsjælland da heller ikke salg, da den danske klub har et overskud på hele 63 millioner euro i transfers, det er knap en halv milliard kroner.  







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Kræver flere hold i Superligaen

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

FC Midtjylland – Viborg FF

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet