Afsløring: FCN forlænger med kæmpetalentet Eklund

Leonel Eklund har forlænget sin kontrakt med FC Nordsjælland med tre år. Det kan Tipsbladet afsløre.



FC Nordsjælland har landet en enormt vigtig forlængelse. 

Et af klubbens allerstørste talenter, svenske Leonel Eklund, har underskrevet en ny treårig kontrakt med Superliga-klubben.

Det kan Tipsbladet afsløre. 

De tre år er den længste periode, man må give spillere under 18 år, og Leonel Eklund fylder om en måned 16 år.

Han havde egentlig ikke kontraktudløb lige rundt om hjørnet, men FC Nordsjælland har ifølge Tipsbladets oplysninger ønsket at belønne ham for en flot udvikling, ligesom det også kommer oven i en periode, hvor større og større klubber viser mere og mere interesse for ham.

Leonel Eklund er nemlig ikke bare et hvilket som helst talent, men én, som svensk og dansk fodbold forventer at se store ting fra, og derfor var hans tidligere klub Malmö FF da også enormt ærgerlig over at miste ham, da han i april rejste fra den svenske storklub, fordi han følte, at han bedre kunne udvikle sig i FC Nordsjælland. 

Det udtalte ungdomschef i Malmö FF, Per Gren, for knap et år siden, da Leonel Eklund drog mod Farum. Samtidig gjorde han det klart, det gjorde ondt at se de bedste svenske talenter tage til nabolandet.  

– Vi kan selvfølgelig ikke lide, hvis det er en udvikling, som vi kommer til at se i fremtiden, sagde Per Gren

På det tidspunkt var Leonel Eklund – som ikke bare regnes for et af de største talenter i 2009-årgangen, men også fysisk har en stor og stærk krop – faktisk midtbanespiller, men i FC Nordsjælland ser man ham som en nier, der i statur og spillestil kan minde om Conrad Harder, som i sommer blev solgt i et kæmpe salg til Sporting. 

Indtil videre har den pladsændringen på banen været en kæmpe succes, og Leonel Eklund har udviklet sig til at blive en meget farlig angriber, som scorer en masse mål – blandt andet lavede han et hattrick og dermed alle mål, da han i september var med til at sænke Norge i en ungdomslandskamp. 

Nu har FC Nordsjælland sikret sig Leonel Eklund i de næste tre år, og dermed er der styr på endnu en af dem, man har store forventninger til, når andre af klubbens største talenter skal flyve fra reden på Right to Dream Park. 

Og der er altså run på dem.  

I løbet af vinterens transfervindue har klubben sagt nej til i alt omkring 200 millioner kroner til klubber, der har lagt bud på Lucas Høgsberg og det norske stortalent Sindre Walle Egeli.

Ifølge nedenstående opgørelse mangler FC Nordsjælland da heller ikke salg, da den danske klub har et overskud på hele 63 millioner euro i transfers, det er knap en halv milliard kroner.  





Vild spådom om FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

FCK-boss melder klar målsætning ud



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Manchester United – Aston Villa



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Supercomputer spår FCM-nedtur

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Farzam: En gave for FC København

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Tæt på at sende millioner til FC København

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Brøndby i transfer-kovending?

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Real Madrid – Elche

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Marseille æder impotent modstander

Ekspert i svime over FC Midtjylland

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League