FC Nordsjælland har landet en enormt vigtig forlængelse.
Et af klubbens allerstørste talenter, svenske Leonel Eklund, har underskrevet en ny treårig kontrakt med Superliga-klubben.
Det kan Tipsbladet afsløre.
De tre år er den længste periode, man må give spillere under 18 år, og Leonel Eklund fylder om en måned 16 år.
Han havde egentlig ikke kontraktudløb lige rundt om hjørnet, men FC Nordsjælland har ifølge Tipsbladets oplysninger ønsket at belønne ham for en flot udvikling, ligesom det også kommer oven i en periode, hvor større og større klubber viser mere og mere interesse for ham.

Leonel Eklund er nemlig ikke bare et hvilket som helst talent, men én, som svensk og dansk fodbold forventer at se store ting fra, og derfor var hans tidligere klub Malmö FF da også enormt ærgerlig over at miste ham, da han i april rejste fra den svenske storklub, fordi han følte, at han bedre kunne udvikle sig i FC Nordsjælland.
Det udtalte ungdomschef i Malmö FF, Per Gren, for knap et år siden, da Leonel Eklund drog mod Farum. Samtidig gjorde han det klart, det gjorde ondt at se de bedste svenske talenter tage til nabolandet.
– Vi kan selvfølgelig ikke lide, hvis det er en udvikling, som vi kommer til at se i fremtiden, sagde Per Gren.
På det tidspunkt var Leonel Eklund – som ikke bare regnes for et af de største talenter i 2009-årgangen, men også fysisk har en stor og stærk krop – faktisk midtbanespiller, men i FC Nordsjælland ser man ham som en nier, der i statur og spillestil kan minde om Conrad Harder, som i sommer blev solgt i et kæmpe salg til Sporting.
Indtil videre har den pladsændringen på banen været en kæmpe succes, og Leonel Eklund har udviklet sig til at blive en meget farlig angriber, som scorer en masse mål – blandt andet lavede han et hattrick og dermed alle mål, da han i september var med til at sænke Norge i en ungdomslandskamp.
Nu har FC Nordsjælland sikret sig Leonel Eklund i de næste tre år, og dermed er der styr på endnu en af dem, man har store forventninger til, når andre af klubbens største talenter skal flyve fra reden på Right to Dream Park.
Og der er altså run på dem.
I løbet af vinterens transfervindue har klubben sagt nej til i alt omkring 200 millioner kroner til klubber, der har lagt bud på Lucas Høgsberg og det norske stortalent Sindre Walle Egeli.
Ifølge nedenstående opgørelse mangler FC Nordsjælland da heller ikke salg, da den danske klub har et overskud på hele 63 millioner euro i transfers, det er knap en halv milliard kroner.

LIVE
LIVE: Stort medie fremhæver dansker
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
OB – FC København
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Supercomputer spår FCM-nedtur
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Farzam: En gave for FC København
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Tilbage efter lang pause
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN