Planerne og ambitionerne var i top, men nu har FC Nordsjælland valgt at trække sig fra det storstilede projekt ” Favrholm Stadionkvarter” i Hillerød, hvor Superliga-klubben var udset til at spille en rolle.
Det bekræfter Trine Hesselund Hopp Møller, der er CEO i FC Nordsjælland, over for Tipsbladet.
– Vores deltagelse i projektet i Favrholm har altid været afhængig af Farum Boldklubs accept af dette. Da vi ikke har deres accept, og den påkrævede investering omkring projektet fra vores side er markant forøget siden de første prognoser, så er vi ikke længere en del af planerne i Hillerød, siger Trine Hesselund Hopp Møller og fastslår, at FC Nordsjælland ikke har yderligere kommentarer på nuværende tidspunkt.
I 2019 meldte FC Nordsjælland ud, at planen var at opføre “Nordens bedste akademi for både drenge og piger” i Hillerød, og det var udviklingsselskabet Stadionkvarter Favrholm ApS, ejet af Propreco A/S og andre partnere, som stod for opgaven, der skulle rumme et helt nyt fodboldstadion med plads til flere end 10.000, et sportsakademi samt mere end 2.000 boliger, en skole, et hotel og meget andet.
Det er altså storstilede planer, der nu er er stødt alvorligt på grund, efter at FC Nordsjælland har valgt at trække sig fra projektet. Hillerød Kommune skal nu lægge en ny plan uden FC Nordsjælland, hvilket bliver en betydelig udfordring, men de elementer af planen, som indeholder boliger, hotel m.m. kan i princippet sagtens videreføres uden FCN.
Projektet var ikke på noget tidspunkt et decideret FCN-projekt. Superliga-klubben var blot rådgivere på delen, som omhandlede stadion og akademi, da det var et politisk ønske, at projektet indeholdt netop den del. FC Nordsjælland havde en intention om at rykke klubbens akademi til Hillerød, men det var aldrig mejslet i granit, at det skulle ende sådan.
Nu ender det med sikkerhed ikke på den måde.
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
HELT VILDT