Afsløring: FCN trækker sig fra kæmpe projekt

FC Nordsjælland har trukket sig fra storstilet projekt i Hillerød, kan Tipsbladet nu afsløre.



Planerne og ambitionerne var i top, men nu har FC Nordsjælland valgt at trække sig fra det storstilede projekt ” Favrholm Stadionkvarter” i Hillerød, hvor Superliga-klubben var udset til at spille en rolle.

Det bekræfter Trine Hesselund Hopp Møller, der er CEO i FC Nordsjælland, over for Tipsbladet.

– Vores deltagelse i projektet i Favrholm har altid været afhængig af Farum Boldklubs accept af dette. Da vi ikke har deres accept, og den påkrævede investering omkring projektet fra vores side er markant forøget siden de første prognoser, så er vi ikke længere en del af planerne i Hillerød, siger Trine Hesselund Hopp Møller og fastslår, at FC Nordsjælland ikke har yderligere kommentarer på nuværende tidspunkt.

I 2019 meldte FC Nordsjælland ud, at planen var at opføre “Nordens bedste akademi for både drenge og piger” i Hillerød, og det var udviklingsselskabet Stadionkvarter Favrholm ApS, ejet af Propreco A/S og andre partnere, som stod for opgaven, der skulle rumme et helt nyt fodboldstadion med plads til flere end 10.000, et sportsakademi samt mere end 2.000 boliger, en skole, et hotel og meget andet.

Det er altså storstilede planer, der nu er er stødt alvorligt på grund, efter at FC Nordsjælland har valgt at trække sig fra projektet. Hillerød Kommune skal nu lægge en ny plan uden FC Nordsjælland, hvilket bliver en betydelig udfordring, men de elementer af planen, som indeholder boliger, hotel m.m. kan i princippet sagtens videreføres uden FCN.

Projektet var ikke på noget tidspunkt et decideret FCN-projekt. Superliga-klubben var blot rådgivere på delen, som omhandlede stadion og akademi, da det var et politisk ønske, at projektet indeholdt netop den del. FC Nordsjælland havde en intention om at rykke klubbens akademi til Hillerød, men det var aldrig mejslet i granit, at det skulle ende sådan.

Nu ender det med sikkerhed ikke på den måde.





LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

I svime over Froholdt – får ny hæder

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forhandler om Albert Grønbæk

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Derfor kommer han IKKE til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FCM-profil drømmer om Manchester City

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Oliver Sonne vender tilbage

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Messi-statue fjernes

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

De kan være færdige i Brøndby