Planerne og ambitionerne var i top, men nu har FC Nordsjælland valgt at trække sig fra det storstilede projekt ” Favrholm Stadionkvarter” i Hillerød, hvor Superliga-klubben var udset til at spille en rolle.
Det bekræfter Trine Hesselund Hopp Møller, der er CEO i FC Nordsjælland, over for Tipsbladet.
– Vores deltagelse i projektet i Favrholm har altid været afhængig af Farum Boldklubs accept af dette. Da vi ikke har deres accept, og den påkrævede investering omkring projektet fra vores side er markant forøget siden de første prognoser, så er vi ikke længere en del af planerne i Hillerød, siger Trine Hesselund Hopp Møller og fastslår, at FC Nordsjælland ikke har yderligere kommentarer på nuværende tidspunkt.
I 2019 meldte FC Nordsjælland ud, at planen var at opføre “Nordens bedste akademi for både drenge og piger” i Hillerød, og det var udviklingsselskabet Stadionkvarter Favrholm ApS, ejet af Propreco A/S og andre partnere, som stod for opgaven, der skulle rumme et helt nyt fodboldstadion med plads til flere end 10.000, et sportsakademi samt mere end 2.000 boliger, en skole, et hotel og meget andet.
Det er altså storstilede planer, der nu er er stødt alvorligt på grund, efter at FC Nordsjælland har valgt at trække sig fra projektet. Hillerød Kommune skal nu lægge en ny plan uden FC Nordsjælland, hvilket bliver en betydelig udfordring, men de elementer af planen, som indeholder boliger, hotel m.m. kan i princippet sagtens videreføres uden FCN.
Projektet var ikke på noget tidspunkt et decideret FCN-projekt. Superliga-klubben var blot rådgivere på delen, som omhandlede stadion og akademi, da det var et politisk ønske, at projektet indeholdt netop den del. FC Nordsjælland havde en intention om at rykke klubbens akademi til Hillerød, men det var aldrig mejslet i granit, at det skulle ende sådan.
Nu ender det med sikkerhed ikke på den måde.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
EKSKLUSIVT