Afsløring: FCN trækker sig fra kæmpe projekt

FC Nordsjælland har trukket sig fra storstilet projekt i Hillerød, kan Tipsbladet nu afsløre.



Planerne og ambitionerne var i top, men nu har FC Nordsjælland valgt at trække sig fra det storstilede projekt ” Favrholm Stadionkvarter” i Hillerød, hvor Superliga-klubben var udset til at spille en rolle.

Det bekræfter Trine Hesselund Hopp Møller, der er CEO i FC Nordsjælland, over for Tipsbladet.

– Vores deltagelse i projektet i Favrholm har altid været afhængig af Farum Boldklubs accept af dette. Da vi ikke har deres accept, og den påkrævede investering omkring projektet fra vores side er markant forøget siden de første prognoser, så er vi ikke længere en del af planerne i Hillerød, siger Trine Hesselund Hopp Møller og fastslår, at FC Nordsjælland ikke har yderligere kommentarer på nuværende tidspunkt.

I 2019 meldte FC Nordsjælland ud, at planen var at opføre “Nordens bedste akademi for både drenge og piger” i Hillerød, og det var udviklingsselskabet Stadionkvarter Favrholm ApS, ejet af Propreco A/S og andre partnere, som stod for opgaven, der skulle rumme et helt nyt fodboldstadion med plads til flere end 10.000, et sportsakademi samt mere end 2.000 boliger, en skole, et hotel og meget andet.

Det er altså storstilede planer, der nu er er stødt alvorligt på grund, efter at FC Nordsjælland har valgt at trække sig fra projektet. Hillerød Kommune skal nu lægge en ny plan uden FC Nordsjælland, hvilket bliver en betydelig udfordring, men de elementer af planen, som indeholder boliger, hotel m.m. kan i princippet sagtens videreføres uden FCN.

Projektet var ikke på noget tidspunkt et decideret FCN-projekt. Superliga-klubben var blot rådgivere på delen, som omhandlede stadion og akademi, da det var et politisk ønske, at projektet indeholdt netop den del. FC Nordsjælland havde en intention om at rykke klubbens akademi til Hillerød, men det var aldrig mejslet i granit, at det skulle ende sådan.

Nu ender det med sikkerhed ikke på den måde.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Arsenal vinder Premier League

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Napoli-chok på vej



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Fortryder FC Barcelona-transfer

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Thomas Delaney teaser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Lyon forhandler med dansk profil

Kovending? Han kan blive i Brøndby

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vil hente FC Midtjylland-profil

AGF jagter hollandsk talent