Planerne og ambitionerne var i top, men nu har FC Nordsjælland valgt at trække sig fra det storstilede projekt ” Favrholm Stadionkvarter” i Hillerød, hvor Superliga-klubben var udset til at spille en rolle.
Det bekræfter Trine Hesselund Hopp Møller, der er CEO i FC Nordsjælland, over for Tipsbladet.
– Vores deltagelse i projektet i Favrholm har altid været afhængig af Farum Boldklubs accept af dette. Da vi ikke har deres accept, og den påkrævede investering omkring projektet fra vores side er markant forøget siden de første prognoser, så er vi ikke længere en del af planerne i Hillerød, siger Trine Hesselund Hopp Møller og fastslår, at FC Nordsjælland ikke har yderligere kommentarer på nuværende tidspunkt.
I 2019 meldte FC Nordsjælland ud, at planen var at opføre “Nordens bedste akademi for både drenge og piger” i Hillerød, og det var udviklingsselskabet Stadionkvarter Favrholm ApS, ejet af Propreco A/S og andre partnere, som stod for opgaven, der skulle rumme et helt nyt fodboldstadion med plads til flere end 10.000, et sportsakademi samt mere end 2.000 boliger, en skole, et hotel og meget andet.
Det er altså storstilede planer, der nu er er stødt alvorligt på grund, efter at FC Nordsjælland har valgt at trække sig fra projektet. Hillerød Kommune skal nu lægge en ny plan uden FC Nordsjælland, hvilket bliver en betydelig udfordring, men de elementer af planen, som indeholder boliger, hotel m.m. kan i princippet sagtens videreføres uden FCN.
Projektet var ikke på noget tidspunkt et decideret FCN-projekt. Superliga-klubben var blot rådgivere på delen, som omhandlede stadion og akademi, da det var et politisk ønske, at projektet indeholdt netop den del. FC Nordsjælland havde en intention om at rykke klubbens akademi til Hillerød, men det var aldrig mejslet i granit, at det skulle ende sådan.
Nu ender det med sikkerhed ikke på den måde.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
AC Horsens er tilbage i Superligaen
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Patrick Mortensen færdig i AGF
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Én død efter voldsom Champions League-fejring
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
EKSKLUSIVT