Lyngby BK reddede sig på sensationel vis i Superligaen i sidste sæson, og i år har man så vist, at man hører til blandt det fineste selskab i Danmark.
En stor del af den succes kan blandt andet tilskrives målmand Mads Kikkenborg, der har været i en rivende udvikling det seneste lange stykke tid. Ifølge Tipsbladet kilder i England har hans flotte præstationer kastet interesse af sig fra Premier League.
Konkret er det oprykkerne fra Luton og Sheffield United, der følger den lange Lyngby-målmand. Luton har sågar været på Lyngby-stadion ad flere omgange for at syne 24-årige Mads Kikkenborg. Som Tipsbladet forstår det, peger det i retning af, at klubberne vil forsøge sig med et bud til januar.
Mads Kikkenborg forlængede i sommer sin aftale med Lyngby BK frem til 2026. Derfor står De Kongeblå i en fornuftig forhandlingsposition til januar, når interessen ventes at blive mere konkret.
Både Luton og Sheffield United har haft store problemer i denne sæson, hvor målene er haglet ind. Særligt Sheffield United, der indtager sidstepladsen i Premier League, har lukket flest mål ind af alle hold med 39 indkasserede kasser.
På mål har man Wes Foderingham, der har kontraktudløb til sommer, og her vil det være naturligt at bruge et halvt år på at køre Mads Kikkenborg i stilling som hans afløser.
Luton står på målmandsfronten i en lidt anden situation end Sheffield United. I sommer købte de nemlig den tidligere FCK-lejesvend Thomas Kaminski i Blackburn. Den belgiske målvogter har dog ikke kunnet forhindre, at man ligger og flirter med nedrykningsstregen.
Mads Kikkenborg har siden sommeren 2021 spillet i Lyngby BK, hvor han har taget nogle store skridt. Derfor kan man sagtens forstå, hvis han føler, at det er tid til at prøve kræfter med en højere hylde.
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Brøndby fyrer Steve Cooper
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
