Lyngby BK reddede sig på sensationel vis i Superligaen i sidste sæson, og i år har man så vist, at man hører til blandt det fineste selskab i Danmark.
En stor del af den succes kan blandt andet tilskrives målmand Mads Kikkenborg, der har været i en rivende udvikling det seneste lange stykke tid. Ifølge Tipsbladet kilder i England har hans flotte præstationer kastet interesse af sig fra Premier League.
Konkret er det oprykkerne fra Luton og Sheffield United, der følger den lange Lyngby-målmand. Luton har sågar været på Lyngby-stadion ad flere omgange for at syne 24-årige Mads Kikkenborg. Som Tipsbladet forstår det, peger det i retning af, at klubberne vil forsøge sig med et bud til januar.
Mads Kikkenborg forlængede i sommer sin aftale med Lyngby BK frem til 2026. Derfor står De Kongeblå i en fornuftig forhandlingsposition til januar, når interessen ventes at blive mere konkret.
Både Luton og Sheffield United har haft store problemer i denne sæson, hvor målene er haglet ind. Særligt Sheffield United, der indtager sidstepladsen i Premier League, har lukket flest mål ind af alle hold med 39 indkasserede kasser.
På mål har man Wes Foderingham, der har kontraktudløb til sommer, og her vil det være naturligt at bruge et halvt år på at køre Mads Kikkenborg i stilling som hans afløser.
Luton står på målmandsfronten i en lidt anden situation end Sheffield United. I sommer købte de nemlig den tidligere FCK-lejesvend Thomas Kaminski i Blackburn. Den belgiske målvogter har dog ikke kunnet forhindre, at man ligger og flirter med nedrykningsstregen.
Mads Kikkenborg har siden sommeren 2021 spillet i Lyngby BK, hvor han har taget nogle store skridt. Derfor kan man sagtens forstå, hvis han føler, at det er tid til at prøve kræfter med en højere hylde.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Elias Jelert færdig
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder VM
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
