Lyngby BK reddede sig på sensationel vis i Superligaen i sidste sæson, og i år har man så vist, at man hører til blandt det fineste selskab i Danmark.
En stor del af den succes kan blandt andet tilskrives målmand Mads Kikkenborg, der har været i en rivende udvikling det seneste lange stykke tid. Ifølge Tipsbladet kilder i England har hans flotte præstationer kastet interesse af sig fra Premier League.
Konkret er det oprykkerne fra Luton og Sheffield United, der følger den lange Lyngby-målmand. Luton har sågar været på Lyngby-stadion ad flere omgange for at syne 24-årige Mads Kikkenborg. Som Tipsbladet forstår det, peger det i retning af, at klubberne vil forsøge sig med et bud til januar.
Mads Kikkenborg forlængede i sommer sin aftale med Lyngby BK frem til 2026. Derfor står De Kongeblå i en fornuftig forhandlingsposition til januar, når interessen ventes at blive mere konkret.
Både Luton og Sheffield United har haft store problemer i denne sæson, hvor målene er haglet ind. Særligt Sheffield United, der indtager sidstepladsen i Premier League, har lukket flest mål ind af alle hold med 39 indkasserede kasser.
På mål har man Wes Foderingham, der har kontraktudløb til sommer, og her vil det være naturligt at bruge et halvt år på at køre Mads Kikkenborg i stilling som hans afløser.
Luton står på målmandsfronten i en lidt anden situation end Sheffield United. I sommer købte de nemlig den tidligere FCK-lejesvend Thomas Kaminski i Blackburn. Den belgiske målvogter har dog ikke kunnet forhindre, at man ligger og flirter med nedrykningsstregen.
Mads Kikkenborg har siden sommeren 2021 spillet i Lyngby BK, hvor han har taget nogle store skridt. Derfor kan man sagtens forstå, hvis han føler, at det er tid til at prøve kræfter med en højere hylde.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
City holder liv i mesterskabsdrømmen
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
OPTAKT
