Afsløring: Forbereder bud på Mads Kikkenborg

Tipsbladet kan afsløre, at to Premier League-klubber har et rigtig godt øje til Mads Kikkenborg.



Lyngby BK reddede sig på sensationel vis i Superligaen i sidste sæson, og i år har man så vist, at man hører til blandt det fineste selskab i Danmark.

En stor del af den succes kan blandt andet tilskrives målmand Mads Kikkenborg, der har været i en rivende udvikling det seneste lange stykke tid. Ifølge Tipsbladet kilder i England har hans flotte præstationer kastet interesse af sig fra Premier League.

Konkret er det oprykkerne fra Luton og Sheffield United, der følger den lange Lyngby-målmand. Luton har sågar været på Lyngby-stadion ad flere omgange for at syne 24-årige Mads Kikkenborg. Som Tipsbladet forstår det, peger det i retning af, at klubberne vil forsøge sig med et bud til januar.

Mads Kikkenborg forlængede i sommer sin aftale med Lyngby BK frem til 2026. Derfor står De Kongeblå i en fornuftig forhandlingsposition til januar, når interessen ventes at blive mere konkret.

Både Luton og Sheffield United har haft store problemer i denne sæson, hvor målene er haglet ind. Særligt Sheffield United, der indtager sidstepladsen i Premier League, har lukket flest mål ind af alle hold med 39 indkasserede kasser.

På mål har man Wes Foderingham, der har kontraktudløb til sommer, og her vil det være naturligt at bruge et halvt år på at køre Mads Kikkenborg i stilling som hans afløser.

Luton står på målmandsfronten i en lidt anden situation end Sheffield United. I sommer købte de nemlig den tidligere FCK-lejesvend Thomas Kaminski i Blackburn. Den belgiske målvogter har dog ikke kunnet forhindre, at man ligger og flirter med nedrykningsstregen.

Mads Kikkenborg har siden sommeren 2021 spillet i Lyngby BK, hvor han har taget nogle store skridt. Derfor kan man sagtens forstå, hvis han føler, at det er tid til at prøve kræfter med en højere hylde.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Overvejer AGF-forlængelse

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Nu er de færdige i Superligaen

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’