Han skiftede til Viborg FF i sommer og har kontrakt med Superliga-oprykkerne frem til sommeren 2024, men det bliver kun til et halvt år i dansk fodbold for forsvarsspiller Kellian van der Kaap.
Tipsbladet kan fortælle, at den 23-årige hollandske stopper har spillet sin sidste kamp for Viborg FF, og at han efter alt at dømme er fortid i klubben om få dage.
Viborg Stifts Folkeblad har efter Tipsbladets udgivelse skrevet, at Viborg FF er tæt på at sælge spilleren og altså ikke river kontrakten over, som Tipsbladet i første omgang skrev, at det tydede på.
Opholdet i Viborg FF har ikke været nogen succes for hollænderen, der blot har spillet to førsteholdskampe for Superligaens nummer otte. Én i Superligaen og én i Sydbank Pokalen.
Med andre gode emner til midterforsvaret er det i begge parters interesse, at man skilles nu, da van der Kaap er for langt fra holdet og ikke står til spilletid i foråret.
Pilen peger mod, at stopperens næste arbejdsgiver er bulgarske Levski Sofia.
Kellian van der Kaap kom til Viborg FF fra Maccabi Netanya i august, og han har også tidligere spillet for SC Cambuur og Groningen.
Viborg FF’s førstevalg i midterforsvaret har været Mads Lauritsen og Lars Kramer i denne sæson, mens Lorenzo Gordinho og Frans Putros også kan spille pladserne centralt i forsvaret, så på den måde bliver van der Kaap ikke savnet.
Den 23-årige midtstopper bliver Viborgs anden afgang i dette transfervindue, da man tidligere i januar solgte Sebastian Grønning til Suwon Samsng Bluewings.
Ind er indtil videre kommet midtbanespiller Jan Zamburek fra Brentford og angriber Markhy Ndione fra IF Elfsborg.
Opdateret 20.15 med informationer om, at det er et salg og ikke en overrevet kontrakt.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
EKSKLUSIVT
