I forårssæsonen var Mohammed Fuseini fra næsten første færd en af Superligaens mest målfarlige angribere, især da sigtekornet først var blevet indstillet.
Fuseini var med til at spille Randers FC op på syvendepladsen og ud i Conference League-playoffkampen mod FC København, som Randers tabte efter en tidlig føring.
Randers FC har knoklet med at få lejemålet med Sturm Graz vekslet til en permanent transfer, men det arbejde viser sig nu at være forgæves, kan Tipsbladet afsløre.
For Mohammed Fuseini har med sine præstationer gjort så meget opmærksom på sig selv, at en række udenlandske klubber ifølge Tipsbladets kilder har vist interesse for den ghanesiske forward og siden er kommet med tilbud på forwarden.
Randers FC er i Superligaens økonomiske middelklasse, og selv om at lønningerne i klubben er ganske hæderlige, har Fuseini ifølge Tipsbladets oplysninger fået tilbud i en størrelsesorden, hvor Randers FC og de færreste andre i Superligaen kan følge med.
Dermed er Mohammed Fuseini tabt for Randers FC, hvor direktør Søren Pedersen tidligere har fortalt Tipsbladet, at man løbende har arbejdet med alternativer, hvilket giver mening med tanke på, hvor stor en profil Fuseini takket være sine scoringer og gode gennembrudsspil har udviklet sig til.
Randers FC mister også Lasso Coulibaly, der ifølge Tipsbladets oplysninger rykker til Auxerre, der er rykket op i Frankrigs bedste række, Ligue 1.
Mohammed Fuseini er uddannet på Right To Dream Academy i Ghana, hvor han var på årgang med blandt andre Kamaldeen Sulemana.
Randers FC har stadig en uafklaret situation med målmand Patrik Carlgren, der har kontraktudløb og ligesom Fuseini og Coulibaly også har tiltrukket sig interesse fra udlandet.
LIVE
VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk
VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIVE
TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
USA spiller sig videre trods rødt kort
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TRANSFER