Afsløring: Mohammed Fuseini tabt for Superligaen

Det er slut med forårets mest målfarlige Superliga-angriber, der forlader Randers FC.



I forårssæsonen var Mohammed Fuseini fra næsten første færd en af Superligaens mest målfarlige angribere, især da sigtekornet først var blevet indstillet.

Fuseini var med til at spille Randers FC op på syvendepladsen og ud i Conference League-playoffkampen mod FC København, som Randers tabte efter en tidlig føring.

Randers FC har knoklet med at få lejemålet med Sturm Graz vekslet til en permanent transfer, men det arbejde viser sig nu at være forgæves, kan Tipsbladet afsløre.

For Mohammed Fuseini har med sine præstationer gjort så meget opmærksom på sig selv, at en række udenlandske klubber ifølge Tipsbladets kilder har vist interesse for den ghanesiske forward og siden er kommet med tilbud på forwarden.

Randers FC er i Superligaens økonomiske middelklasse, og selv om at lønningerne i klubben er ganske hæderlige, har Fuseini ifølge Tipsbladets oplysninger fået tilbud i en størrelsesorden, hvor Randers FC og de færreste andre i Superligaen kan følge med.

Dermed er Mohammed Fuseini tabt for Randers FC, hvor direktør Søren Pedersen tidligere har fortalt Tipsbladet, at man løbende har arbejdet med alternativer, hvilket giver mening med tanke på, hvor stor en profil Fuseini takket være sine scoringer og gode gennembrudsspil har udviklet sig til.

Randers FC mister også Lasso Coulibaly, der ifølge Tipsbladets oplysninger rykker til Auxerre, der er rykket op i Frankrigs bedste række, Ligue 1.

Mohammed Fuseini er uddannet på Right To Dream Academy i Ghana, hvor han var på årgang med blandt andre Kamaldeen Sulemana.

Randers FC har stadig en uafklaret situation med målmand Patrik Carlgren, der har kontraktudløb og ligesom Fuseini og Coulibaly også har tiltrukket sig interesse fra udlandet.





FCK-boss åben for lejeaftaler




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Horsens var et helvede’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Hjulmand vækker opsigt til første træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Han bestemmer det hele

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Smadrer transferrekord

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Forventer rekord i Superliga-klub

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

– Han har en “grim” side

Dansk klub har lagt hele strategien om

‘Sort uheld’ i Viborg

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’