Han står i skyggen af en målmand, som er tæt på landsholdet, og derfor må han nødvendigvis søge spilletid et andet sted.
Tipsbladet kan afsløre, at FC Nordsjællands reservemålmand Andreas Gülstorff har fået lov til at kigge sig omkring i jagten på at få minutter i handskerne.
Målmanden på 21 år har i hele sin ungdomstid vist, at han er blandt landets største talenter, og han har således været med på alle U-landsholdene op til U19.
Andreas Gülstorff fik sin debut i Superligaen i sidste sæson i en kamp mod OB, men står ellers i skyggen af Andreas Hansen, som er den ubestridte førstemålmand.
Med et år tilbage af sin kontrakt søger Andreas Gülstorff over til en klub, der kan give ham spilletid på førsteholdet.
– Andreas skal have spilletid nu. Han har stået i den bedste skole, man kunne forestille sig, i FC Nordsjælland og på alle DBUs ungdomslandshold, så næste skridt er masser af førsteholdsfodbold. FCN har givet ham chancerne i både Superligaen og pokalen og ser et stort potentiale, men de har også været large nok til at give ham muligheden for at finde en klub, hvor han kan stå fast, siger målmandens agent, Mikael Jakobsson.
Historien er fuld af målmænd, som søger andre græsgange, fordi der er for lang vej til spilletid. I FC København gjorde den australske målmand Mathew Ryan det, og man har set lignende fra Jesper Hansen og Michael Falkesgaard, der forlod FC Midtjylland for at komme til at stå i kampene.
Nu gør Andreas Gülstorff også et forsøg i samarbejde med sin klub, FC Nordsjælland.
Ud over de nævnte målmænd har FC Nordsjælland også William Lykke, der i sidste sæson var udlejet til Hillerød Fodbold, i truppen.
LIVE
TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE