Afsløring: Gülstorff kan forlade FC Nordsjælland

Den unge målmand har et år tilbage af sin kontrakt i FC Nordsjælland, men har fået lov til at kigge sig om efter et sted, hvor han er tættere på spilletid.



Han står i skyggen af en målmand, som er tæt på landsholdet, og derfor må han nødvendigvis søge spilletid et andet sted.

Tipsbladet kan afsløre, at FC Nordsjællands reservemålmand Andreas Gülstorff har fået lov til at kigge sig omkring i jagten på at få minutter i handskerne.

Målmanden på 21 år har i hele sin ungdomstid vist, at han er blandt landets største talenter, og han har således været med på alle U-landsholdene op til U19.

Andreas Gülstorff fik sin debut i Superligaen i sidste sæson i en kamp mod OB, men står ellers i skyggen af Andreas Hansen, som er den ubestridte førstemålmand.

Med et år tilbage af sin kontrakt søger Andreas Gülstorff over til en klub, der kan give ham spilletid på førsteholdet.

– Andreas skal have spilletid nu. Han har stået i den bedste skole, man kunne forestille sig, i FC Nordsjælland og på alle DBUs ungdomslandshold, så næste skridt er masser af førsteholdsfodbold. FCN har givet ham chancerne i både Superligaen og pokalen og ser et stort potentiale, men de har også været large nok til at give ham muligheden for at finde en klub, hvor han kan stå fast, siger målmandens agent, Mikael Jakobsson.

Historien er fuld af målmænd, som søger andre græsgange, fordi der er for lang vej til spilletid. I FC København gjorde den australske målmand Mathew Ryan det, og man har set lignende fra Jesper Hansen og Michael Falkesgaard, der forlod FC Midtjylland for at komme til at stå i kampene.

Nu gør Andreas Gülstorff også et forsøg i samarbejde med sin klub, FC Nordsjælland. 

Ud over de nævnte målmænd har FC Nordsjælland også William Lykke, der i sidste sæson var udlejet til Hillerød Fodbold, i truppen.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Colombia – Portugal

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

FC København jagter Romane Amane

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-profil med hattrick i målfest

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

På vej til storklub?

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

DR Congo – Uzbekistan

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

Supercomputer: Her er VM-finalen

Jordan – Argentina