Han står i skyggen af en målmand, som er tæt på landsholdet, og derfor må han nødvendigvis søge spilletid et andet sted.
Tipsbladet kan afsløre, at FC Nordsjællands reservemålmand Andreas Gülstorff har fået lov til at kigge sig omkring i jagten på at få minutter i handskerne.
Målmanden på 21 år har i hele sin ungdomstid vist, at han er blandt landets største talenter, og han har således været med på alle U-landsholdene op til U19.
Andreas Gülstorff fik sin debut i Superligaen i sidste sæson i en kamp mod OB, men står ellers i skyggen af Andreas Hansen, som er den ubestridte førstemålmand.
Med et år tilbage af sin kontrakt søger Andreas Gülstorff over til en klub, der kan give ham spilletid på førsteholdet.
– Andreas skal have spilletid nu. Han har stået i den bedste skole, man kunne forestille sig, i FC Nordsjælland og på alle DBUs ungdomslandshold, så næste skridt er masser af førsteholdsfodbold. FCN har givet ham chancerne i både Superligaen og pokalen og ser et stort potentiale, men de har også været large nok til at give ham muligheden for at finde en klub, hvor han kan stå fast, siger målmandens agent, Mikael Jakobsson.
Historien er fuld af målmænd, som søger andre græsgange, fordi der er for lang vej til spilletid. I FC København gjorde den australske målmand Mathew Ryan det, og man har set lignende fra Jesper Hansen og Michael Falkesgaard, der forlod FC Midtjylland for at komme til at stå i kampene.
Nu gør Andreas Gülstorff også et forsøg i samarbejde med sin klub, FC Nordsjælland.
Ud over de nævnte målmænd har FC Nordsjælland også William Lykke, der i sidste sæson var udlejet til Hillerød Fodbold, i truppen.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER