Afsløring: Gülstorff kan forlade FC Nordsjælland

Den unge målmand har et år tilbage af sin kontrakt i FC Nordsjælland, men har fået lov til at kigge sig om efter et sted, hvor han er tættere på spilletid.



Han står i skyggen af en målmand, som er tæt på landsholdet, og derfor må han nødvendigvis søge spilletid et andet sted.

Tipsbladet kan afsløre, at FC Nordsjællands reservemålmand Andreas Gülstorff har fået lov til at kigge sig omkring i jagten på at få minutter i handskerne.

Målmanden på 21 år har i hele sin ungdomstid vist, at han er blandt landets største talenter, og han har således været med på alle U-landsholdene op til U19.

Andreas Gülstorff fik sin debut i Superligaen i sidste sæson i en kamp mod OB, men står ellers i skyggen af Andreas Hansen, som er den ubestridte førstemålmand.

Med et år tilbage af sin kontrakt søger Andreas Gülstorff over til en klub, der kan give ham spilletid på førsteholdet.

– Andreas skal have spilletid nu. Han har stået i den bedste skole, man kunne forestille sig, i FC Nordsjælland og på alle DBUs ungdomslandshold, så næste skridt er masser af førsteholdsfodbold. FCN har givet ham chancerne i både Superligaen og pokalen og ser et stort potentiale, men de har også været large nok til at give ham muligheden for at finde en klub, hvor han kan stå fast, siger målmandens agent, Mikael Jakobsson.

Historien er fuld af målmænd, som søger andre græsgange, fordi der er for lang vej til spilletid. I FC København gjorde den australske målmand Mathew Ryan det, og man har set lignende fra Jesper Hansen og Michael Falkesgaard, der forlod FC Midtjylland for at komme til at stå i kampene.

Nu gør Andreas Gülstorff også et forsøg i samarbejde med sin klub, FC Nordsjælland. 

Ud over de nævnte målmænd har FC Nordsjælland også William Lykke, der i sidste sæson var udlejet til Hillerød Fodbold, i truppen.





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

LIVE: Her er startopstillingerne til Pokalfinalen

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Transferfri stjerne i København

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job