Afsløring: Gülstorff kan forlade FC Nordsjælland

Den unge målmand har et år tilbage af sin kontrakt i FC Nordsjælland, men har fået lov til at kigge sig om efter et sted, hvor han er tættere på spilletid.



Han står i skyggen af en målmand, som er tæt på landsholdet, og derfor må han nødvendigvis søge spilletid et andet sted.

Tipsbladet kan afsløre, at FC Nordsjællands reservemålmand Andreas Gülstorff har fået lov til at kigge sig omkring i jagten på at få minutter i handskerne.

Målmanden på 21 år har i hele sin ungdomstid vist, at han er blandt landets største talenter, og han har således været med på alle U-landsholdene op til U19.

Andreas Gülstorff fik sin debut i Superligaen i sidste sæson i en kamp mod OB, men står ellers i skyggen af Andreas Hansen, som er den ubestridte førstemålmand.

Med et år tilbage af sin kontrakt søger Andreas Gülstorff over til en klub, der kan give ham spilletid på førsteholdet.

– Andreas skal have spilletid nu. Han har stået i den bedste skole, man kunne forestille sig, i FC Nordsjælland og på alle DBUs ungdomslandshold, så næste skridt er masser af førsteholdsfodbold. FCN har givet ham chancerne i både Superligaen og pokalen og ser et stort potentiale, men de har også været large nok til at give ham muligheden for at finde en klub, hvor han kan stå fast, siger målmandens agent, Mikael Jakobsson.

Historien er fuld af målmænd, som søger andre græsgange, fordi der er for lang vej til spilletid. I FC København gjorde den australske målmand Mathew Ryan det, og man har set lignende fra Jesper Hansen og Michael Falkesgaard, der forlod FC Midtjylland for at komme til at stå i kampene.

Nu gør Andreas Gülstorff også et forsøg i samarbejde med sin klub, FC Nordsjælland. 

Ud over de nævnte målmænd har FC Nordsjælland også William Lykke, der i sidste sæson var udlejet til Hillerød Fodbold, i truppen.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Vildt transferrygte skydes ned

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Medie: FC København jagter Michael Parker

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Vender tilbage til skærmen

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Superligaen dropper det

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Henrik Dalsgaard stopper karrieren