Afsløring: Gülstorff kan forlade FC Nordsjælland

Den unge målmand har et år tilbage af sin kontrakt i FC Nordsjælland, men har fået lov til at kigge sig om efter et sted, hvor han er tættere på spilletid.



Han står i skyggen af en målmand, som er tæt på landsholdet, og derfor må han nødvendigvis søge spilletid et andet sted.

Tipsbladet kan afsløre, at FC Nordsjællands reservemålmand Andreas Gülstorff har fået lov til at kigge sig omkring i jagten på at få minutter i handskerne.

Målmanden på 21 år har i hele sin ungdomstid vist, at han er blandt landets største talenter, og han har således været med på alle U-landsholdene op til U19.

Andreas Gülstorff fik sin debut i Superligaen i sidste sæson i en kamp mod OB, men står ellers i skyggen af Andreas Hansen, som er den ubestridte førstemålmand.

Med et år tilbage af sin kontrakt søger Andreas Gülstorff over til en klub, der kan give ham spilletid på førsteholdet.

– Andreas skal have spilletid nu. Han har stået i den bedste skole, man kunne forestille sig, i FC Nordsjælland og på alle DBUs ungdomslandshold, så næste skridt er masser af førsteholdsfodbold. FCN har givet ham chancerne i både Superligaen og pokalen og ser et stort potentiale, men de har også været large nok til at give ham muligheden for at finde en klub, hvor han kan stå fast, siger målmandens agent, Mikael Jakobsson.

Historien er fuld af målmænd, som søger andre græsgange, fordi der er for lang vej til spilletid. I FC København gjorde den australske målmand Mathew Ryan det, og man har set lignende fra Jesper Hansen og Michael Falkesgaard, der forlod FC Midtjylland for at komme til at stå i kampene.

Nu gør Andreas Gülstorff også et forsøg i samarbejde med sin klub, FC Nordsjælland. 

Ud over de nævnte målmænd har FC Nordsjælland også William Lykke, der i sidste sæson var udlejet til Hillerød Fodbold, i truppen.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Skyder stor FCM-historie ned

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brasilien – Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Her er prisen på Aral Simsir

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Dansker på blokken i ny storklub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

‘Det er et angreb på FCK’

Mexico – England



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK tjener millioner på ung stopper

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Stort FCK-talent er blevet solgt

Paraguay – Frankrig

Her er 1/8-finalerne ved VM

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Medie: De lurer på FCM-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-direktør får job i West Ham

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien