Afsløring: Millionregn i AGF frem til 2026

AGF scorer kassen på weekendens storsalg til det norske mesterhold Bodø/Glimt.



Når FC København i morgen aften møder Trabzonspor i Parken, vil en stor del af de fodboldinteresserede danskere følge kampen, der er hypervigtig for FC København og også kan få indvirkning på Superligaens Europa-rangering.

Men i Østjylland er der en chance for, at opmærksomheden er rettet højt mod nord, nærmere betegnet mod Bodø/Glimts hjemmebane 1.250 kilometer væk.

Det er især AGF’s ledelse, der vil følge det norske mesterholds kvalifikationskamp mod Dinamo Zagreb tæt, for hvis det lykkes Kjetil Knutsens angrebsmaskine at slå sig forbi kroaterne, venter der også en pæn bonus i den århusianske Superliga-klub.

Det er weekendens salg af den offensive midtbanespiller Albert Grønbæk, der pludselig har gjort norsk fodbold oppe i nærheden af Polarcirklen til et glohedt emne i AGF, for alt efter Bodø/Glimts succes eller fiasko mod Dinamo Zagreb, venter der en betaling i millionklassen til århusianerne.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Albert Grønbæk allerede det største AGF-salg nogensinde med en pris tæt på 25 millioner kroner her og nu.

Der har været interesse for Grønbæk gennem lang tid, og århusianerne sagde på transferdeadlinedag sidste sommer nej til et tilbud i samme vægtklasse fra FC Midtjylland,

Tålmodigheden lønnede sig altså med et salg, der ifølge vores oplysninger allerede er sikret at overstige prisen på Mustapha Bundu, der røg til Anderlecht for lidt under tre millioner euro, cirka 21 millioner kroner, i sommeren 2020.

Og det stopper ikke der.

AGF står til en solid engangsbetaling for hver gang, Bodø/Glimt fra nu af kommer i et europæisk gruppespil, og det er nordmændene altså allerede sikret i denne sommer med en tur i enten Champions League eller Europa League.

Til og med 2026 vil AGF være sikret en bonus, hver gang Bodø/Glimt kommer i et europæisk gruppespil, også hvis det gruppespil kun hedder Conference League.

Meget skal gå galt, hvis ikke Albert Grønbæk på denne måde sikrer AGF i alt 30 eller 35 millioner kroner i samlet betaling fra de norske mestre, ja betalingen skal endda kunne runde den gode side af 40 millioner danske kroner, hvis rigtig meget går godt i de kommende år for Bodø/Glimt, der har vundet mesterskabet i Norge sidste og forrige år.

Og den første ekstra betaling, ja den kommer AGF altså allerede til at sikre sig juridisk i næste uge, når nordmændene kommer i gruppespillet i Champions League eller Europa League. 

Bodø/Glimt ligger efter 18 runder på andenpladsen i Eliteserien, fem point efter Molde, som mesterholdet nu har 12 runder til at indhente.

173073

AGF har denne sommer investeret relativt tungt i spillertruppen med køb af Sigurd Haagen, Mads Emil Madsen og Tobias Mølgaard, der indtil videre har kostet århusianerne i omegnen af 16 millioner kroner og med tiden kan blive dyrere for AGF i tilfælde af sportslig succes, ikke helt ulig konstruktionen omkring Albert Grønbæk-transferen.

AGF fik omkring 21 millioner kroner for Mustapha Bundu i 2020 og ender med omkring 20 millioner kroner i samlet betaling for Jens Stage, der denne sommer blev solgt videre fra FC København til Werder Bremen.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.



Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Fælder hård Schmeichel-dom

Italienske medier hylder ham

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Dansker fremhæves af stort tysk medie

FC København misser denne midtbane-stjerne

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Fælder dom over Norwich-danskere

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

‘Den værste transfer nogensinde’

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Rangerer Eriksen over superstjerner

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Nartey blæser alt modstand til vægs

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode