Når FC København i morgen aften møder Trabzonspor i Parken, vil en stor del af de fodboldinteresserede danskere følge kampen, der er hypervigtig for FC København og også kan få indvirkning på Superligaens Europa-rangering.
Men i Østjylland er der en chance for, at opmærksomheden er rettet højt mod nord, nærmere betegnet mod Bodø/Glimts hjemmebane 1.250 kilometer væk.
Det er især AGF’s ledelse, der vil følge det norske mesterholds kvalifikationskamp mod Dinamo Zagreb tæt, for hvis det lykkes Kjetil Knutsens angrebsmaskine at slå sig forbi kroaterne, venter der også en pæn bonus i den århusianske Superliga-klub.
Det er weekendens salg af den offensive midtbanespiller Albert Grønbæk, der pludselig har gjort norsk fodbold oppe i nærheden af Polarcirklen til et glohedt emne i AGF, for alt efter Bodø/Glimts succes eller fiasko mod Dinamo Zagreb, venter der en betaling i millionklassen til århusianerne.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er Albert Grønbæk allerede det største AGF-salg nogensinde med en pris tæt på 25 millioner kroner her og nu.
Der har været interesse for Grønbæk gennem lang tid, og århusianerne sagde på transferdeadlinedag sidste sommer nej til et tilbud i samme vægtklasse fra FC Midtjylland,
Tålmodigheden lønnede sig altså med et salg, der ifølge vores oplysninger allerede er sikret at overstige prisen på Mustapha Bundu, der røg til Anderlecht for lidt under tre millioner euro, cirka 21 millioner kroner, i sommeren 2020.
Og det stopper ikke der.
AGF står til en solid engangsbetaling for hver gang, Bodø/Glimt fra nu af kommer i et europæisk gruppespil, og det er nordmændene altså allerede sikret i denne sommer med en tur i enten Champions League eller Europa League.
Til og med 2026 vil AGF være sikret en bonus, hver gang Bodø/Glimt kommer i et europæisk gruppespil, også hvis det gruppespil kun hedder Conference League.
Meget skal gå galt, hvis ikke Albert Grønbæk på denne måde sikrer AGF i alt 30 eller 35 millioner kroner i samlet betaling fra de norske mestre, ja betalingen skal endda kunne runde den gode side af 40 millioner danske kroner, hvis rigtig meget går godt i de kommende år for Bodø/Glimt, der har vundet mesterskabet i Norge sidste og forrige år.
Og den første ekstra betaling, ja den kommer AGF altså allerede til at sikre sig juridisk i næste uge, når nordmændene kommer i gruppespillet i Champions League eller Europa League.
Bodø/Glimt ligger efter 18 runder på andenpladsen i Eliteserien, fem point efter Molde, som mesterholdet nu har 12 runder til at indhente.

AGF har denne sommer investeret relativt tungt i spillertruppen med køb af Sigurd Haagen, Mads Emil Madsen og Tobias Mølgaard, der indtil videre har kostet århusianerne i omegnen af 16 millioner kroner og med tiden kan blive dyrere for AGF i tilfælde af sportslig succes, ikke helt ulig konstruktionen omkring Albert Grønbæk-transferen.
AGF fik omkring 21 millioner kroner for Mustapha Bundu i 2020 og ender med omkring 20 millioner kroner i samlet betaling for Jens Stage, der denne sommer blev solgt videre fra FC København til Werder Bremen.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
Interessen er eksploderet på grund af FC København
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
NYHEDER