Afsløring: Han er på vej væk fra FC Midtjylland

Venstrebacken nærmer sig nu et skifte til udlandet.



FC Midtjylland har som altid gang i en masse i de sidste dage af transfervinduet. Det gælder både ind og ud, og på ud-siden ser det nu ud til, at der er endnu en spiller på vej på et lejeophold.

Det drejer sig om venstrebacken Nikolas Dyhr, som er på vej mod en ny adresse ifølge Tipsbladets oplysninger.

Skiftet kommer som følge af Victor Baks retur til klubben, som har betydet, at Dyhr er kommet bagerst i køen. Derfor nærmer der sig et lægetjek for Dyhr inden længe i den belgiske klub Kortrijk.

Nikolas Dyhr har i forvejen kæmpet med brasilianske Paulinho om spilletid på venstrebacken, og nu er der altså kommet yderligere vej til spilletid. Den 21-årige spiller har i sin tid i klubben spillet 82 kampe for førsteholdet.

Det er dog ikke første gang, at han bliver lejet ud. Det gjorde han også tilbage i 2020/21-sæsonen, hvor han var en tur i AC Horsens.

19-årige Victor Bak er kommet tilbage efter et lejeophold i Hobro, og han lader til at have vundet træner Capellas' gunst foran Dyhr, der har fået fem U21-landskampe.

Tidligere har FCM også udlejet Victor Torp til Kortrijk.Det var i sommeren 2021. Han spiller nu for norske Sarpsborg, som han skiftede til i sommer.

Der er desuden udsigt til, at midtjyderne også kan tjene næsten 100 millioner på et salg snart. Læs mere om det her.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Horsens kommer tættere på oprykning



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Raser over Brian Riemer-interview

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Brøndby IF – FC Nordsjælland



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Delaney afslører dialog

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Arsenal-træner er rasende

Chok i Wolfsburg

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker