Afsløring: Han er på vej væk fra FC Midtjylland

Venstrebacken nærmer sig nu et skifte til udlandet.



FC Midtjylland har som altid gang i en masse i de sidste dage af transfervinduet. Det gælder både ind og ud, og på ud-siden ser det nu ud til, at der er endnu en spiller på vej på et lejeophold.

Det drejer sig om venstrebacken Nikolas Dyhr, som er på vej mod en ny adresse ifølge Tipsbladets oplysninger.

Skiftet kommer som følge af Victor Baks retur til klubben, som har betydet, at Dyhr er kommet bagerst i køen. Derfor nærmer der sig et lægetjek for Dyhr inden længe i den belgiske klub Kortrijk.

Nikolas Dyhr har i forvejen kæmpet med brasilianske Paulinho om spilletid på venstrebacken, og nu er der altså kommet yderligere vej til spilletid. Den 21-årige spiller har i sin tid i klubben spillet 82 kampe for førsteholdet.

Det er dog ikke første gang, at han bliver lejet ud. Det gjorde han også tilbage i 2020/21-sæsonen, hvor han var en tur i AC Horsens.

19-årige Victor Bak er kommet tilbage efter et lejeophold i Hobro, og han lader til at have vundet træner Capellas' gunst foran Dyhr, der har fået fem U21-landskampe.

Tidligere har FCM også udlejet Victor Torp til Kortrijk.Det var i sommeren 2021. Han spiller nu for norske Sarpsborg, som han skiftede til i sommer.

Der er desuden udsigt til, at midtjyderne også kan tjene næsten 100 millioner på et salg snart. Læs mere om det her.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Argentina – Kap Verde

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser monsterbud på Simsir

Portugal – Kroatien

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schweiz – Algeriet

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind