Afsløring: Han er på vej væk fra FC Midtjylland

Venstrebacken nærmer sig nu et skifte til udlandet.



FC Midtjylland har som altid gang i en masse i de sidste dage af transfervinduet. Det gælder både ind og ud, og på ud-siden ser det nu ud til, at der er endnu en spiller på vej på et lejeophold.

Det drejer sig om venstrebacken Nikolas Dyhr, som er på vej mod en ny adresse ifølge Tipsbladets oplysninger.

Skiftet kommer som følge af Victor Baks retur til klubben, som har betydet, at Dyhr er kommet bagerst i køen. Derfor nærmer der sig et lægetjek for Dyhr inden længe i den belgiske klub Kortrijk.

Nikolas Dyhr har i forvejen kæmpet med brasilianske Paulinho om spilletid på venstrebacken, og nu er der altså kommet yderligere vej til spilletid. Den 21-årige spiller har i sin tid i klubben spillet 82 kampe for førsteholdet.

Det er dog ikke første gang, at han bliver lejet ud. Det gjorde han også tilbage i 2020/21-sæsonen, hvor han var en tur i AC Horsens.

19-årige Victor Bak er kommet tilbage efter et lejeophold i Hobro, og han lader til at have vundet træner Capellas' gunst foran Dyhr, der har fået fem U21-landskampe.

Tidligere har FCM også udlejet Victor Torp til Kortrijk.Det var i sommeren 2021. Han spiller nu for norske Sarpsborg, som han skiftede til i sommer.

Der er desuden udsigt til, at midtjyderne også kan tjene næsten 100 millioner på et salg snart. Læs mere om det her.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Zanka ville spille gratis for FC København

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Fremhæver Bodø/Glimt

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Jagter FC Barcelona-stjerne

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Her er FCK’s modstander i Conference League

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

England tromlede Kroatien – Portugal snublede

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Portugal skuffede stort mod DR Congo

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Schweiz – Bosnien-Hercegovina