Afsløring: Her er Frederik Birks hemmelige plan

Meget tyder på, at Brøndby går tilbage til at spille med tre stoppere i søndagens skæbnekamp mod Silkeborg.



Det er knald eller fald for Brøndby søndag eftermiddag.

Taber de blå-gule hjemme til Silkeborg IF, misser holdet en plads i mesterskabsspillet. Det vil være en sportslig deroute af de blå-gule.

Det er en kamp, Frederik Birk dårligt kan tåle at tabe.

Meget tyder på, at selvsamme Frederik Birk pønser på at hive en taktisk kanin op af hatten til søndagens skæbnekamp.

Tipsbladet erfarer, at meget peger i retning af, at Brøndby går tilbage til at spille med fem i bagerste kæde, som man ofte så det under Jesper Sørensen.

Ifølge Tipsbladet oplysninger blev der både fredag og lørdag trænet på netop denne formation, hvilket altså indikerer, at en formationsændring er kraftigt i spil til Silkeborg-kampen. Om Frederik Birk så i sidste øjeblik vælger den velkendte 4-3-3 ved kun Brøndby-træneren selv.

Da Tipsbladet fredag var til stede i Brøndby, foregik træningen bag lukkede døre inde på stadion, hvilket er ganske usædvanligt. Klubben forklarede selv, at det skyldtes nattefrost, men Birk medgav da også, at det var meget rart at kunne træne i læ for nysgerrige blikke.

Brøndby-træneren svarede fredag noget kryptisk, da han af Tipsbladet og den øvrige presse blev spurgt ind til en mulig formationsændring mod Silkeborg.

– Den snak om systemet handler om, hvilke positioner man sætter, og hvilke typer der er. Der er ingen tvivl om, at vi skal have mere defensiv stabilitet ind i det her fodboldhold sammenlignet med den kamp, vi spillede sidst. Ellers bliver det svært.

Kan det komme på tale med tre midtstoppere søndag?

– Det kommer an på, hvordan du definerer det.

Som man så det under Jesper Sørensen eksempelvis.

– Når vi bruger Vanlerberghe som højre back, spiller vi så med tre midtstoppere? Det er jo spørgsmålet, lød det fra Frederik Birk.

Hvis Brøndby-træneren vælger at gå med formationsændringen, kan det meget vel betyde, at Clement Bischoff er tilbage på positionen som wingback, hvor han tog alle med storm i efteråret.

Brøndby – muligvis i en ny formation – møder Silkeborg IF klokken 17.00. De blå-gule har søndag formiddag meldt ud, at topscorer Mathias Kvistgaarden ikke er blevet klar til kampen.





LIVE

TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

AGF køber ham

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spanien – Kap Verde

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Frankrig – Senegal