Afsløring: Her er U19 EM-truppen – hovedbrud i FCK

Amin Chiakha er med for første gang i U19-landsholdstruppen, der skal til EM, men samtidig står FC København i et stort dilemma.



Sommerens U19-EM står for døren om få uger, og det danske landshold er med for første gang i historien.

Og der er én stor overraskelse med i truppen, fortæller Tipsbladets kilder i DBU.

Tipsbladet kan nemlig afsløre, at Amin Chiakha for første gang er blevet udtaget til truppen, og han skal dermed med til en stor slutrunde, som er hans store drøm.

Men samtidig er der ét stort problem.

For Amin Chiakha er med i FC Københavns Superliga-opstart, og her har angriberen allerede vist, at han har niveauet til at være med på øverste plan.

Således scorede det 18-årige stortalent i midtugen det eneste mål i testkampen mod Silkeborg, da han på kølig vis chippede bolden i kassen.

Hovedbruddet i FC København er nu, om man skal lade stortalentet fortsætte med at vise sig frem for Jacob Neestrup i de kommende vigtige uger inden de afgørende kampe i Superligaen og Conference League, eller man skal lade ham få opfyldt drømmen.

Amin Chiakha, der også bliver flået i fra det algeriske A-landshold, har selv gjort det klart over for Tipsbladet, at hans store ønske er at komme med til U19-EM.

– Jeg er selvfølgelig oppe imod andre dygtige angribere, men jeg har også en stor tro på mig selv, så jeg er også sikker på, at jeg kan bidrage på U19-landsholdet, hvis jeg får chancen, men det er selvfølgelig op til træneren, det er ham, som udtager holdet, sagde Amin Chiakha til Tipsbladet for 10 dage siden.

Landstræneren Morten Eskesen tilføjede:

– Jeg vil ikke udelukke muligheden for, at han kommer med til EM, men i og med at han ikke har været udtaget i halvandet år, så kan det godt se svært ud, men jeg udtager først truppen i juli og har lagt mærke til, at han gør det rigtig godt på U18-landsholdet, og jeg har også haft fire andre 2006’ere med i Victor Froholdt, Lucas Høgsberg, Tobias Slotsager og Oscar Schwartau med, så det kan jo godt lade sig gøre. Amin Chiakha har også været rigtig god i U19-ligaen og Youth League.

Nu skal FC København så finde ud af, om man vil frigive Amin Chiakha eller ej til U19-EM. Det er op til klubben, da de ikke er forpligtet til dette.

Hvis Chiakha får lov at tage med, skal han ifølge Tipsbladets kilder kæmpe med navne som  Emil Højlund, Conrad Harder og Alexander Simmelhack om spilletiden. To af dem er fra FC København.

I det hele taget er løverne stordominerende i EM-truppen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er både Emil og Oscar Højlund nemlig med i truppen, og det er Victor Froholdt og Thomas Jørgensen også foruden førnævnte Alexander Simmelhack og Amin Chiakha.

Brøndby kommer lige efter med fire spillere i Ludwig Vraa-Jensen, Noah Nartey, Clement Bischoff og Oscar Schwartau.

FC Nordsjælland er repræsenteret af to spillere i Conrad Harder og Lucas Høgsberg, mens FC Midtjylland har fået udtaget Valdemar Byskov. Mads Nybo fra søsterklubben CD Mafra er også med.

Silkeborg har Aske Leth Andersen med, mens også OB, Horsens og AaB har én med hver i Tobias Slotsager, Frederik Roslyng og Mads Bomholt.

Endelig er der spillere fra udlandet i Andreas Dithmer og Villads Schmidt Nielsen.

Spørgsmålet er nu bare, om alle så får lov at spille turneringen i Irland 15.-29. juli.

Tipsbladet prøver at få en kommentar fra landstræner Morten Eskesen. 





LIVE

LIVE: Av, Joachim Andersen!

Froholdt på tavlen i storkamp

Kæmpe kærlighedserklæring

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

– Han har måske været lagt lidt på is

– Der får David at vide, at han er fyret



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Han er Eriksen og co’s nye træner

I chok: Har aldrig set lignende

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Vil have ham væk fra FC København

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Højlund står til at slå personlige rekorder

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Rasmus Højlund i massiv modvind

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Bombe – Superliga-klub nævnes

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

De danske kvinder tager førstepladsen

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Michelsen: Langt til Copacabana

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Normannere får tæv i Bretagne