Afsløring: Her er U19 EM-truppen – hovedbrud i FCK

Amin Chiakha er med for første gang i U19-landsholdstruppen, der skal til EM, men samtidig står FC København i et stort dilemma.



Sommerens U19-EM står for døren om få uger, og det danske landshold er med for første gang i historien.

Og der er én stor overraskelse med i truppen, fortæller Tipsbladets kilder i DBU.

Tipsbladet kan nemlig afsløre, at Amin Chiakha for første gang er blevet udtaget til truppen, og han skal dermed med til en stor slutrunde, som er hans store drøm.

Men samtidig er der ét stort problem.

For Amin Chiakha er med i FC Københavns Superliga-opstart, og her har angriberen allerede vist, at han har niveauet til at være med på øverste plan.

Således scorede det 18-årige stortalent i midtugen det eneste mål i testkampen mod Silkeborg, da han på kølig vis chippede bolden i kassen.

Hovedbruddet i FC København er nu, om man skal lade stortalentet fortsætte med at vise sig frem for Jacob Neestrup i de kommende vigtige uger inden de afgørende kampe i Superligaen og Conference League, eller man skal lade ham få opfyldt drømmen.

Amin Chiakha, der også bliver flået i fra det algeriske A-landshold, har selv gjort det klart over for Tipsbladet, at hans store ønske er at komme med til U19-EM.

– Jeg er selvfølgelig oppe imod andre dygtige angribere, men jeg har også en stor tro på mig selv, så jeg er også sikker på, at jeg kan bidrage på U19-landsholdet, hvis jeg får chancen, men det er selvfølgelig op til træneren, det er ham, som udtager holdet, sagde Amin Chiakha til Tipsbladet for 10 dage siden.

Landstræneren Morten Eskesen tilføjede:

– Jeg vil ikke udelukke muligheden for, at han kommer med til EM, men i og med at han ikke har været udtaget i halvandet år, så kan det godt se svært ud, men jeg udtager først truppen i juli og har lagt mærke til, at han gør det rigtig godt på U18-landsholdet, og jeg har også haft fire andre 2006’ere med i Victor Froholdt, Lucas Høgsberg, Tobias Slotsager og Oscar Schwartau med, så det kan jo godt lade sig gøre. Amin Chiakha har også været rigtig god i U19-ligaen og Youth League.

Nu skal FC København så finde ud af, om man vil frigive Amin Chiakha eller ej til U19-EM. Det er op til klubben, da de ikke er forpligtet til dette.

Hvis Chiakha får lov at tage med, skal han ifølge Tipsbladets kilder kæmpe med navne som  Emil Højlund, Conrad Harder og Alexander Simmelhack om spilletiden. To af dem er fra FC København.

I det hele taget er løverne stordominerende i EM-truppen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er både Emil og Oscar Højlund nemlig med i truppen, og det er Victor Froholdt og Thomas Jørgensen også foruden førnævnte Alexander Simmelhack og Amin Chiakha.

Brøndby kommer lige efter med fire spillere i Ludwig Vraa-Jensen, Noah Nartey, Clement Bischoff og Oscar Schwartau.

FC Nordsjælland er repræsenteret af to spillere i Conrad Harder og Lucas Høgsberg, mens FC Midtjylland har fået udtaget Valdemar Byskov. Mads Nybo fra søsterklubben CD Mafra er også med.

Silkeborg har Aske Leth Andersen med, mens også OB, Horsens og AaB har én med hver i Tobias Slotsager, Frederik Roslyng og Mads Bomholt.

Endelig er der spillere fra udlandet i Andreas Dithmer og Villads Schmidt Nielsen.

Spørgsmålet er nu bare, om alle så får lov at spille turneringen i Irland 15.-29. juli.

Tipsbladet prøver at få en kommentar fra landstræner Morten Eskesen. 





FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

– De skal skille sig af med ham!

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Viktor Claesson bliver i FC København

Klubboss i angreb på FCK

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe triumf for Frank

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Voldsom Franculino-spådom

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Spanske medier i ekstase

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Nu drømmer de stort i AGF

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat