Sommerens U19-EM står for døren om få uger, og det danske landshold er med for første gang i historien.
Og der er én stor overraskelse med i truppen, fortæller Tipsbladets kilder i DBU.
Tipsbladet kan nemlig afsløre, at Amin Chiakha for første gang er blevet udtaget til truppen, og han skal dermed med til en stor slutrunde, som er hans store drøm.
Men samtidig er der ét stort problem.
For Amin Chiakha er med i FC Københavns Superliga-opstart, og her har angriberen allerede vist, at han har niveauet til at være med på øverste plan.
Således scorede det 18-årige stortalent i midtugen det eneste mål i testkampen mod Silkeborg, da han på kølig vis chippede bolden i kassen.
Hovedbruddet i FC København er nu, om man skal lade stortalentet fortsætte med at vise sig frem for Jacob Neestrup i de kommende vigtige uger inden de afgørende kampe i Superligaen og Conference League, eller man skal lade ham få opfyldt drømmen.
Amin Chiakha, der også bliver flået i fra det algeriske A-landshold, har selv gjort det klart over for Tipsbladet, at hans store ønske er at komme med til U19-EM.
– Jeg er selvfølgelig oppe imod andre dygtige angribere, men jeg har også en stor tro på mig selv, så jeg er også sikker på, at jeg kan bidrage på U19-landsholdet, hvis jeg får chancen, men det er selvfølgelig op til træneren, det er ham, som udtager holdet, sagde Amin Chiakha til Tipsbladet for 10 dage siden.
Landstræneren Morten Eskesen tilføjede:
– Jeg vil ikke udelukke muligheden for, at han kommer med til EM, men i og med at han ikke har været udtaget i halvandet år, så kan det godt se svært ud, men jeg udtager først truppen i juli og har lagt mærke til, at han gør det rigtig godt på U18-landsholdet, og jeg har også haft fire andre 2006’ere med i Victor Froholdt, Lucas Høgsberg, Tobias Slotsager og Oscar Schwartau med, så det kan jo godt lade sig gøre. Amin Chiakha har også været rigtig god i U19-ligaen og Youth League.
Nu skal FC København så finde ud af, om man vil frigive Amin Chiakha eller ej til U19-EM. Det er op til klubben, da de ikke er forpligtet til dette.
Hvis Chiakha får lov at tage med, skal han ifølge Tipsbladets kilder kæmpe med navne som Emil Højlund, Conrad Harder og Alexander Simmelhack om spilletiden. To af dem er fra FC København.
I det hele taget er løverne stordominerende i EM-truppen.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er både Emil og Oscar Højlund nemlig med i truppen, og det er Victor Froholdt og Thomas Jørgensen også foruden førnævnte Alexander Simmelhack og Amin Chiakha.
Brøndby kommer lige efter med fire spillere i Ludwig Vraa-Jensen, Noah Nartey, Clement Bischoff og Oscar Schwartau.
FC Nordsjælland er repræsenteret af to spillere i Conrad Harder og Lucas Høgsberg, mens FC Midtjylland har fået udtaget Valdemar Byskov. Mads Nybo fra søsterklubben CD Mafra er også med.
Silkeborg har Aske Leth Andersen med, mens også OB, Horsens og AaB har én med hver i Tobias Slotsager, Frederik Roslyng og Mads Bomholt.
Endelig er der spillere fra udlandet i Andreas Dithmer og Villads Schmidt Nielsen.
Spørgsmålet er nu bare, om alle så får lov at spille turneringen i Irland 15.-29. juli.
Tipsbladet prøver at få en kommentar fra landstræner Morten Eskesen.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
HELT VILDT
‘De går amok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
NYHEDER
Ikke set i 30 år
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
OPTAKT
AGF – OB
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
NYHEDER
‘De er tilbage’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
Stjernetransfer på plads alligevel
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TRANSFER
– Han virker frustreret!
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub