Sommerens U19-EM står for døren om få uger, og det danske landshold er med for første gang i historien.
Og der er én stor overraskelse med i truppen, fortæller Tipsbladets kilder i DBU.
Tipsbladet kan nemlig afsløre, at Amin Chiakha for første gang er blevet udtaget til truppen, og han skal dermed med til en stor slutrunde, som er hans store drøm.
Men samtidig er der ét stort problem.
For Amin Chiakha er med i FC Københavns Superliga-opstart, og her har angriberen allerede vist, at han har niveauet til at være med på øverste plan.
Således scorede det 18-årige stortalent i midtugen det eneste mål i testkampen mod Silkeborg, da han på kølig vis chippede bolden i kassen.
Hovedbruddet i FC København er nu, om man skal lade stortalentet fortsætte med at vise sig frem for Jacob Neestrup i de kommende vigtige uger inden de afgørende kampe i Superligaen og Conference League, eller man skal lade ham få opfyldt drømmen.
Amin Chiakha, der også bliver flået i fra det algeriske A-landshold, har selv gjort det klart over for Tipsbladet, at hans store ønske er at komme med til U19-EM.
– Jeg er selvfølgelig oppe imod andre dygtige angribere, men jeg har også en stor tro på mig selv, så jeg er også sikker på, at jeg kan bidrage på U19-landsholdet, hvis jeg får chancen, men det er selvfølgelig op til træneren, det er ham, som udtager holdet, sagde Amin Chiakha til Tipsbladet for 10 dage siden.
Landstræneren Morten Eskesen tilføjede:
– Jeg vil ikke udelukke muligheden for, at han kommer med til EM, men i og med at han ikke har været udtaget i halvandet år, så kan det godt se svært ud, men jeg udtager først truppen i juli og har lagt mærke til, at han gør det rigtig godt på U18-landsholdet, og jeg har også haft fire andre 2006’ere med i Victor Froholdt, Lucas Høgsberg, Tobias Slotsager og Oscar Schwartau med, så det kan jo godt lade sig gøre. Amin Chiakha har også været rigtig god i U19-ligaen og Youth League.
Nu skal FC København så finde ud af, om man vil frigive Amin Chiakha eller ej til U19-EM. Det er op til klubben, da de ikke er forpligtet til dette.
Hvis Chiakha får lov at tage med, skal han ifølge Tipsbladets kilder kæmpe med navne som Emil Højlund, Conrad Harder og Alexander Simmelhack om spilletiden. To af dem er fra FC København.
I det hele taget er løverne stordominerende i EM-truppen.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er både Emil og Oscar Højlund nemlig med i truppen, og det er Victor Froholdt og Thomas Jørgensen også foruden førnævnte Alexander Simmelhack og Amin Chiakha.
Brøndby kommer lige efter med fire spillere i Ludwig Vraa-Jensen, Noah Nartey, Clement Bischoff og Oscar Schwartau.
FC Nordsjælland er repræsenteret af to spillere i Conrad Harder og Lucas Høgsberg, mens FC Midtjylland har fået udtaget Valdemar Byskov. Mads Nybo fra søsterklubben CD Mafra er også med.
Silkeborg har Aske Leth Andersen med, mens også OB, Horsens og AaB har én med hver i Tobias Slotsager, Frederik Roslyng og Mads Bomholt.
Endelig er der spillere fra udlandet i Andreas Dithmer og Villads Schmidt Nielsen.
Spørgsmålet er nu bare, om alle så får lov at spille turneringen i Irland 15.-29. juli.
Tipsbladet prøver at få en kommentar fra landstræner Morten Eskesen.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Liverpool præsenterer succestræner
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
Jess Thorup fyret
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
MEDIE