Sommerens U19-EM står for døren om få uger, og det danske landshold er med for første gang i historien.
Og der er én stor overraskelse med i truppen, fortæller Tipsbladets kilder i DBU.
Tipsbladet kan nemlig afsløre, at Amin Chiakha for første gang er blevet udtaget til truppen, og han skal dermed med til en stor slutrunde, som er hans store drøm.
Men samtidig er der ét stort problem.
For Amin Chiakha er med i FC Københavns Superliga-opstart, og her har angriberen allerede vist, at han har niveauet til at være med på øverste plan.
Således scorede det 18-årige stortalent i midtugen det eneste mål i testkampen mod Silkeborg, da han på kølig vis chippede bolden i kassen.
Hovedbruddet i FC København er nu, om man skal lade stortalentet fortsætte med at vise sig frem for Jacob Neestrup i de kommende vigtige uger inden de afgørende kampe i Superligaen og Conference League, eller man skal lade ham få opfyldt drømmen.
Amin Chiakha, der også bliver flået i fra det algeriske A-landshold, har selv gjort det klart over for Tipsbladet, at hans store ønske er at komme med til U19-EM.
– Jeg er selvfølgelig oppe imod andre dygtige angribere, men jeg har også en stor tro på mig selv, så jeg er også sikker på, at jeg kan bidrage på U19-landsholdet, hvis jeg får chancen, men det er selvfølgelig op til træneren, det er ham, som udtager holdet, sagde Amin Chiakha til Tipsbladet for 10 dage siden.
Landstræneren Morten Eskesen tilføjede:
– Jeg vil ikke udelukke muligheden for, at han kommer med til EM, men i og med at han ikke har været udtaget i halvandet år, så kan det godt se svært ud, men jeg udtager først truppen i juli og har lagt mærke til, at han gør det rigtig godt på U18-landsholdet, og jeg har også haft fire andre 2006’ere med i Victor Froholdt, Lucas Høgsberg, Tobias Slotsager og Oscar Schwartau med, så det kan jo godt lade sig gøre. Amin Chiakha har også været rigtig god i U19-ligaen og Youth League.
Nu skal FC København så finde ud af, om man vil frigive Amin Chiakha eller ej til U19-EM. Det er op til klubben, da de ikke er forpligtet til dette.
Hvis Chiakha får lov at tage med, skal han ifølge Tipsbladets kilder kæmpe med navne som Emil Højlund, Conrad Harder og Alexander Simmelhack om spilletiden. To af dem er fra FC København.
I det hele taget er løverne stordominerende i EM-truppen.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er både Emil og Oscar Højlund nemlig med i truppen, og det er Victor Froholdt og Thomas Jørgensen også foruden førnævnte Alexander Simmelhack og Amin Chiakha.
Brøndby kommer lige efter med fire spillere i Ludwig Vraa-Jensen, Noah Nartey, Clement Bischoff og Oscar Schwartau.
FC Nordsjælland er repræsenteret af to spillere i Conrad Harder og Lucas Høgsberg, mens FC Midtjylland har fået udtaget Valdemar Byskov. Mads Nybo fra søsterklubben CD Mafra er også med.
Silkeborg har Aske Leth Andersen med, mens også OB, Horsens og AaB har én med hver i Tobias Slotsager, Frederik Roslyng og Mads Bomholt.
Endelig er der spillere fra udlandet i Andreas Dithmer og Villads Schmidt Nielsen.
Spørgsmålet er nu bare, om alle så får lov at spille turneringen i Irland 15.-29. juli.
Tipsbladet prøver at få en kommentar fra landstræner Morten Eskesen.
LIVE
LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Ser I med, Brøndby?
Stor profil glad for Brøndby
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
– Det er et møghold!
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Sendt hjem fra FC København-træning
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER