Afsløring: Her er U19 EM-truppen – hovedbrud i FCK

Amin Chiakha er med for første gang i U19-landsholdstruppen, der skal til EM, men samtidig står FC København i et stort dilemma.



Sommerens U19-EM står for døren om få uger, og det danske landshold er med for første gang i historien.

Og der er én stor overraskelse med i truppen, fortæller Tipsbladets kilder i DBU.

Tipsbladet kan nemlig afsløre, at Amin Chiakha for første gang er blevet udtaget til truppen, og han skal dermed med til en stor slutrunde, som er hans store drøm.

Men samtidig er der ét stort problem.

For Amin Chiakha er med i FC Københavns Superliga-opstart, og her har angriberen allerede vist, at han har niveauet til at være med på øverste plan.

Således scorede det 18-årige stortalent i midtugen det eneste mål i testkampen mod Silkeborg, da han på kølig vis chippede bolden i kassen.

Hovedbruddet i FC København er nu, om man skal lade stortalentet fortsætte med at vise sig frem for Jacob Neestrup i de kommende vigtige uger inden de afgørende kampe i Superligaen og Conference League, eller man skal lade ham få opfyldt drømmen.

Amin Chiakha, der også bliver flået i fra det algeriske A-landshold, har selv gjort det klart over for Tipsbladet, at hans store ønske er at komme med til U19-EM.

– Jeg er selvfølgelig oppe imod andre dygtige angribere, men jeg har også en stor tro på mig selv, så jeg er også sikker på, at jeg kan bidrage på U19-landsholdet, hvis jeg får chancen, men det er selvfølgelig op til træneren, det er ham, som udtager holdet, sagde Amin Chiakha til Tipsbladet for 10 dage siden.

Landstræneren Morten Eskesen tilføjede:

– Jeg vil ikke udelukke muligheden for, at han kommer med til EM, men i og med at han ikke har været udtaget i halvandet år, så kan det godt se svært ud, men jeg udtager først truppen i juli og har lagt mærke til, at han gør det rigtig godt på U18-landsholdet, og jeg har også haft fire andre 2006’ere med i Victor Froholdt, Lucas Høgsberg, Tobias Slotsager og Oscar Schwartau med, så det kan jo godt lade sig gøre. Amin Chiakha har også været rigtig god i U19-ligaen og Youth League.

Nu skal FC København så finde ud af, om man vil frigive Amin Chiakha eller ej til U19-EM. Det er op til klubben, da de ikke er forpligtet til dette.

Hvis Chiakha får lov at tage med, skal han ifølge Tipsbladets kilder kæmpe med navne som  Emil Højlund, Conrad Harder og Alexander Simmelhack om spilletiden. To af dem er fra FC København.

I det hele taget er løverne stordominerende i EM-truppen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er både Emil og Oscar Højlund nemlig med i truppen, og det er Victor Froholdt og Thomas Jørgensen også foruden førnævnte Alexander Simmelhack og Amin Chiakha.

Brøndby kommer lige efter med fire spillere i Ludwig Vraa-Jensen, Noah Nartey, Clement Bischoff og Oscar Schwartau.

FC Nordsjælland er repræsenteret af to spillere i Conrad Harder og Lucas Høgsberg, mens FC Midtjylland har fået udtaget Valdemar Byskov. Mads Nybo fra søsterklubben CD Mafra er også med.

Silkeborg har Aske Leth Andersen med, mens også OB, Horsens og AaB har én med hver i Tobias Slotsager, Frederik Roslyng og Mads Bomholt.

Endelig er der spillere fra udlandet i Andreas Dithmer og Villads Schmidt Nielsen.

Spørgsmålet er nu bare, om alle så får lov at spille turneringen i Irland 15.-29. juli.

Tipsbladet prøver at få en kommentar fra landstræner Morten Eskesen. 





– Froholdt skifter helt sikkert dertil


Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Italienske medier hylder ham

Fælder hård Schmeichel-dom

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Fælder dom over Norwich-danskere

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Rangerer Eriksen over superstjerner

Nartey blæser alt modstand til vægs

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

FC København misser denne midtbane-stjerne

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Hold da op – den er helt gal

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Så meget betaler de for Oscar Fraulo