Han har godt nok kun lige overstået sit første år som U19-spiller, men ingen kan være i tvivl om, Amin Chiakha er et ekstraordinært talent.
Som Tipsbladet har afsløret, er det allerede nu vurderet, at han er ved at være klar på senior-niveau, og Amin Chiakha får hele opstarten til den nye sæson i FC København til at vise sit værd.
Det er konsekvensen af, at den 18-årige angriber i den forgangne sæson var uovertruffen som topscorer i både U19-ligaen og Youth League. I de to turneringer lavede han til sammen 27 mål.
– Personligt er jeg selvfølgelig glad for de mange mål, jeg har scoret, og dem, som kender mig godt, ved, at jeg lever og ånder for at score mål, så på den måde er jeg glad og tilfreds, siger Amin Chiakha og tilføjer:
– Jeg bliver dog ved med at huske mig selv på, at det har været på ungdomsplan, så jeg er sulten efter at vise, at jeg også kan gøre det på seniorniveau. Jeg glæder mig bare til at komme i gang med preseason med 1. holdet, og så kan jeg forhåbentlig suge en masse til mig fra de mere erfarne spillere, og så må jeg forsøge at gribe chancerne, når jeg får dem.
Forude er der også et U19-EM, der kan blive aktuel for bomberen, og det er også en turneringen, som Amin Chiakha vil gøre sit til at blive en del af.
– Jeg har ikke været udtaget til U19 før, men hvis landstræneren ringer, så er jeg selvfølgelig klar. Jeg har vist, at jeg kan score mål på U19-niveau, både herhjemme og på internationalt niveau i Youth League mod nogle af de bedste hold i Europa. Man kan ikke komme udenom, at jeg er topscorer både herhjemme i Danmark og i Europa, forklarer FCK-spillere og fortsætter:
– Havde jeg spillet i en anden dansk klub, havde jeg måske allerede spillet i Superligaen nu, og det havde formentligt gjort det nemmere i forhold til U19-landsholdet, men i FCK er vores niveau bare højere, og det er kun positivt.
Artiklen fortsætter efter billedet…
U19-landsholdet har navne som Emil Højlund, Conrad Harder, Adam Daghim og Alexander Simmelhack i angrebet.
– Jeg er selvfølgelig oppe imod andre dygtige angribere, men jeg har også en stor tro på mig selv, så jeg er også sikker på, at jeg kan bidrage på U19-landsholdet, hvis jeg får chancen, men det er selvfølgelig op til træneren, det er ham, som udtager holdet.
Landstræneren Morten Eskesen har fulgt godt med i Amin Chiakhas vilde udvikling.
– Jeg vil ikke udelukke muligheden for, at han kommer med til EM, men i og med at han ikke har været udtaget i halvandet år, så kan det godt se svært ud, men jeg udtager først truppen i juli og har lagt mærke til, at han gør det rigtig godt på U18-landsholdet, og jeg har også haft fire andre 2006’ere med i Victor Froholdt, Lucas Høgsberg, Tobias Slotsager og Oscar Schwartau med, så det kan jo godt lade sig gøre. Amin Chiakha har også været rigtig god i U19-ligaen og Youth League.
Også nogle af de største udenlandske klubber har et godt øje til FCK-stortalentet. Læs mere her.
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
Forlænger med to Superliga-talenter
City-ejer sælger klub
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
