Han har godt nok kun lige overstået sit første år som U19-spiller, men ingen kan være i tvivl om, Amin Chiakha er et ekstraordinært talent.
Som Tipsbladet har afsløret, er det allerede nu vurderet, at han er ved at være klar på senior-niveau, og Amin Chiakha får hele opstarten til den nye sæson i FC København til at vise sit værd.
Det er konsekvensen af, at den 18-årige angriber i den forgangne sæson var uovertruffen som topscorer i både U19-ligaen og Youth League. I de to turneringer lavede han til sammen 27 mål.
– Personligt er jeg selvfølgelig glad for de mange mål, jeg har scoret, og dem, som kender mig godt, ved, at jeg lever og ånder for at score mål, så på den måde er jeg glad og tilfreds, siger Amin Chiakha og tilføjer:
– Jeg bliver dog ved med at huske mig selv på, at det har været på ungdomsplan, så jeg er sulten efter at vise, at jeg også kan gøre det på seniorniveau. Jeg glæder mig bare til at komme i gang med preseason med 1. holdet, og så kan jeg forhåbentlig suge en masse til mig fra de mere erfarne spillere, og så må jeg forsøge at gribe chancerne, når jeg får dem.
Forude er der også et U19-EM, der kan blive aktuel for bomberen, og det er også en turneringen, som Amin Chiakha vil gøre sit til at blive en del af.
– Jeg har ikke været udtaget til U19 før, men hvis landstræneren ringer, så er jeg selvfølgelig klar. Jeg har vist, at jeg kan score mål på U19-niveau, både herhjemme og på internationalt niveau i Youth League mod nogle af de bedste hold i Europa. Man kan ikke komme udenom, at jeg er topscorer både herhjemme i Danmark og i Europa, forklarer FCK-spillere og fortsætter:
– Havde jeg spillet i en anden dansk klub, havde jeg måske allerede spillet i Superligaen nu, og det havde formentligt gjort det nemmere i forhold til U19-landsholdet, men i FCK er vores niveau bare højere, og det er kun positivt.
Artiklen fortsætter efter billedet…
U19-landsholdet har navne som Emil Højlund, Conrad Harder, Adam Daghim og Alexander Simmelhack i angrebet.
– Jeg er selvfølgelig oppe imod andre dygtige angribere, men jeg har også en stor tro på mig selv, så jeg er også sikker på, at jeg kan bidrage på U19-landsholdet, hvis jeg får chancen, men det er selvfølgelig op til træneren, det er ham, som udtager holdet.
Landstræneren Morten Eskesen har fulgt godt med i Amin Chiakhas vilde udvikling.
– Jeg vil ikke udelukke muligheden for, at han kommer med til EM, men i og med at han ikke har været udtaget i halvandet år, så kan det godt se svært ud, men jeg udtager først truppen i juli og har lagt mærke til, at han gør det rigtig godt på U18-landsholdet, og jeg har også haft fire andre 2006’ere med i Victor Froholdt, Lucas Høgsberg, Tobias Slotsager og Oscar Schwartau med, så det kan jo godt lade sig gøre. Amin Chiakha har også været rigtig god i U19-ligaen og Youth League.
Også nogle af de største udenlandske klubber har et godt øje til FCK-stortalentet. Læs mere her.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Kæmpe stjerne besøger København
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Rasmus Højlund har ikke set det før
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Melder ud om Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
Danmark og Tjekkiet kæmper om VM-billet
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
Stor profil glad for Brøndby
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER