Sidste sommer rykkede Tristan Panduro fodboldtilværelsen fra OB til FC København, da hans far, den tidligere professionelle fodboldspiller Morten Panduro, fik job i Hovedstaden.
I januar skrev Tristan Panduro sin første kontrakt med FC København, som binder ham til klubben frem til udgangen af 2025. Den kontrakt kan vise sig at blive guld værd for FC København, da større klubber følger midtbanespilleren.
Daily Mail skrev for nyligt, at både Manchester City og Arsenal lurer på 15-årige Tristan Panduro. Tipsbladet er siden dykket ned i situationen omkring den fysisk stærke midtbanespiller.
Og ganske rigtig følger de to klubber Tristan Panduros udvikling og situation. Ifølge Tipsbladets oplysninger er der dog mere til interessen, da særligt Arsenal har fulgt ham gennem lang tid og har sendt indledende henvendelser.
Generelt er interessen bred, og flere klubber har på agentniveau spurgt til Tristan Panduros situation. Klubber fra Italien og Tyskland er også opmærksomme på ham, men ifølge Tipsbladets oplysninger er der fra den nuværende interesse til et konkret bud stadig langt.
Potentielle købere sonderer på det her stadie terrænet omkring Tristan Panduro, der efter skiftet til FC København er blevet en mere kontrollerende midtbanespiller, hvor han i OB blev brugt som spilstyrer bag angriberne.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Tristan Panduro i aktion for det danske ungdomslandshold mod Tyrkiet (Foto: Imago).
Det der er særligt interessant for de engelske bejlere, er, at Tristan Panduro ved siden af sit danske også har engelsk pas. Det afslører hans mellemnavn Aldcroft, som stammer fra hans mor, der er født i Manchester.
Det er ikke en uvæsentlig detalje, da det gør det muligt for engelske klubber at købe Tristan Panduro allerede nu. Normalt skal spillere være fyldt 18 år for at kunne skifte som følge af Brexit, med mindre man lever op til nogle specifikke krav, men det gør sig altså ikke gældende med FC København-kometen på grund af hans britiske rødder.
I Premier League vækker Tristan Panduros navn genklang en lang række steder, efter midtbanespilleren viste sig godt frem i kampe med det danske U16-landshold, som de største og mellemstore Premier League-klubber som standard holder øje med, ligesom gode præstationer for FCK også har hjulpet med at puste til interessen.
Han kan dog tidligst skifte, når han fylder 16 år, og det gør han den 10. januar, hvor transfervinduet også har åbent. Tristan Panduro spiller til dagligt på FC Københavns U17-hold, mens han altså også er en del af det danske U16-landshold.
Arsenal har i forvejen den tidligere KB’er Chidozie Obi-Martin på kontrakt, en spiller der gennem 2023 har vakt stor opsigt og tidligere på måneden endda var oppe at vende på A-landsholdets pressemøde efter ti mål i en ungdomskamp for The Gunners.
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
Her kan du se Danmark mod Belarus
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
GOG buldrer forbi bundhold
EKSKLUSIVT Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
Medie med Kamil Grabara-afsløring
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Landstræner uenig med Ronaldo
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
Superliga-profil får trænerlicens
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Clement Bischoff på tavlen
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
HELT VILDT
