Sidste sommer rykkede Tristan Panduro fodboldtilværelsen fra OB til FC København, da hans far, den tidligere professionelle fodboldspiller Morten Panduro, fik job i Hovedstaden.
I januar skrev Tristan Panduro sin første kontrakt med FC København, som binder ham til klubben frem til udgangen af 2025. Den kontrakt kan vise sig at blive guld værd for FC København, da større klubber følger midtbanespilleren.
Daily Mail skrev for nyligt, at både Manchester City og Arsenal lurer på 15-årige Tristan Panduro. Tipsbladet er siden dykket ned i situationen omkring den fysisk stærke midtbanespiller.
Og ganske rigtig følger de to klubber Tristan Panduros udvikling og situation. Ifølge Tipsbladets oplysninger er der dog mere til interessen, da særligt Arsenal har fulgt ham gennem lang tid og har sendt indledende henvendelser.
Generelt er interessen bred, og flere klubber har på agentniveau spurgt til Tristan Panduros situation. Klubber fra Italien og Tyskland er også opmærksomme på ham, men ifølge Tipsbladets oplysninger er der fra den nuværende interesse til et konkret bud stadig langt.
Potentielle købere sonderer på det her stadie terrænet omkring Tristan Panduro, der efter skiftet til FC København er blevet en mere kontrollerende midtbanespiller, hvor han i OB blev brugt som spilstyrer bag angriberne.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Tristan Panduro i aktion for det danske ungdomslandshold mod Tyrkiet (Foto: Imago).
Det der er særligt interessant for de engelske bejlere, er, at Tristan Panduro ved siden af sit danske også har engelsk pas. Det afslører hans mellemnavn Aldcroft, som stammer fra hans mor, der er født i Manchester.
Det er ikke en uvæsentlig detalje, da det gør det muligt for engelske klubber at købe Tristan Panduro allerede nu. Normalt skal spillere være fyldt 18 år for at kunne skifte som følge af Brexit, med mindre man lever op til nogle specifikke krav, men det gør sig altså ikke gældende med FC København-kometen på grund af hans britiske rødder.
I Premier League vækker Tristan Panduros navn genklang en lang række steder, efter midtbanespilleren viste sig godt frem i kampe med det danske U16-landshold, som de største og mellemstore Premier League-klubber som standard holder øje med, ligesom gode præstationer for FCK også har hjulpet med at puste til interessen.
Han kan dog tidligst skifte, når han fylder 16 år, og det gør han den 10. januar, hvor transfervinduet også har åbent. Tristan Panduro spiller til dagligt på FC Københavns U17-hold, mens han altså også er en del af det danske U16-landshold.
Arsenal har i forvejen den tidligere KB’er Chidozie Obi-Martin på kontrakt, en spiller der gennem 2023 har vakt stor opsigt og tidligere på måneden endda var oppe at vende på A-landsholdets pressemøde efter ti mål i en ungdomskamp for The Gunners.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
NYHEDER
Landsholdet annoncerer to testkampe
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Arsenal-træner er rasende
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
AVIS
AC Milan kigger på dansker
Bo Svensson skriver Superliga-historie
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
