Afsløring: Kæmpeklub spørger på FCK’er

FC Københavns unge midtbanespiller Tristan Panduro er et varmt navn i England.



Sidste sommer rykkede Tristan Panduro fodboldtilværelsen fra OB til FC København, da hans far, den tidligere professionelle fodboldspiller Morten Panduro, fik job i Hovedstaden.

I januar skrev Tristan Panduro sin første kontrakt med FC København, som binder ham til klubben frem til udgangen af 2025. Den kontrakt kan vise sig at blive guld værd for FC København, da større klubber følger midtbanespilleren.

Daily Mail skrev for nyligt, at både Manchester City og Arsenal lurer på 15-årige Tristan Panduro. Tipsbladet er siden dykket ned i situationen omkring den fysisk stærke midtbanespiller.

Og ganske rigtig følger de to klubber Tristan Panduros udvikling og situation. Ifølge Tipsbladets oplysninger er der dog mere til interessen, da særligt Arsenal har fulgt ham gennem lang tid og har sendt indledende henvendelser.

Generelt er interessen bred, og flere klubber har på agentniveau spurgt til Tristan Panduros situation. Klubber fra Italien og Tyskland er også opmærksomme på ham, men ifølge Tipsbladets oplysninger er der fra den nuværende interesse til et konkret bud stadig langt.

Potentielle købere sonderer på det her stadie terrænet omkring Tristan Panduro, der efter skiftet til FC København er blevet en mere kontrollerende midtbanespiller, hvor han i OB blev brugt som spilstyrer bag angriberne.

Artiklen fortsætter efter billedet…imago1034483524h
Tristan Panduro i aktion for det danske ungdomslandshold mod Tyrkiet (Foto: Imago).

Det der er særligt interessant for de engelske bejlere, er, at Tristan Panduro ved siden af sit danske også har engelsk pas. Det afslører hans mellemnavn Aldcroft, som stammer fra hans mor, der er født i Manchester.

Det er ikke en uvæsentlig detalje, da det gør det muligt for engelske klubber at købe Tristan Panduro allerede nu. Normalt skal spillere være fyldt 18 år for at kunne skifte som følge af Brexit, med mindre man lever op til nogle specifikke krav, men det gør sig altså ikke gældende med FC København-kometen på grund af hans britiske rødder.

I Premier League vækker Tristan Panduros navn genklang en lang række steder, efter midtbanespilleren viste sig godt frem i kampe med det danske U16-landshold, som de største og mellemstore Premier League-klubber som standard holder øje med, ligesom gode præstationer for FCK også har hjulpet med at puste til interessen.

Han kan dog tidligst skifte, når han fylder 16 år, og det gør han den 10. januar, hvor transfervinduet også har åbent. Tristan Panduro spiller til dagligt på FC Københavns U17-hold, mens han altså også er en del af det danske U16-landshold.

Arsenal har i forvejen den tidligere KB’er Chidozie Obi-Martin på kontrakt, en spiller der gennem 2023 har vakt stor opsigt og tidligere på måneden endda var oppe at vende på A-landsholdets pressemøde efter ti mål i en ungdomskamp for The Gunners.





Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb




LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Voldsom straf til Clement Bischoff

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Storroser dansk super-talent

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Laver aftale med Frederik Birk

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Storklub lurer på Superliga-profil

Blæst fuldstændig omkuld

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Stjerne peger på Højlund

Afviser mesterskabssnak

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

– Han ender i Premier League

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb