Sidste sommer rykkede Tristan Panduro fodboldtilværelsen fra OB til FC København, da hans far, den tidligere professionelle fodboldspiller Morten Panduro, fik job i Hovedstaden.
I januar skrev Tristan Panduro sin første kontrakt med FC København, som binder ham til klubben frem til udgangen af 2025. Den kontrakt kan vise sig at blive guld værd for FC København, da større klubber følger midtbanespilleren.
Daily Mail skrev for nyligt, at både Manchester City og Arsenal lurer på 15-årige Tristan Panduro. Tipsbladet er siden dykket ned i situationen omkring den fysisk stærke midtbanespiller.
Og ganske rigtig følger de to klubber Tristan Panduros udvikling og situation. Ifølge Tipsbladets oplysninger er der dog mere til interessen, da særligt Arsenal har fulgt ham gennem lang tid og har sendt indledende henvendelser.
Generelt er interessen bred, og flere klubber har på agentniveau spurgt til Tristan Panduros situation. Klubber fra Italien og Tyskland er også opmærksomme på ham, men ifølge Tipsbladets oplysninger er der fra den nuværende interesse til et konkret bud stadig langt.
Potentielle købere sonderer på det her stadie terrænet omkring Tristan Panduro, der efter skiftet til FC København er blevet en mere kontrollerende midtbanespiller, hvor han i OB blev brugt som spilstyrer bag angriberne.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Tristan Panduro i aktion for det danske ungdomslandshold mod Tyrkiet (Foto: Imago).
Det der er særligt interessant for de engelske bejlere, er, at Tristan Panduro ved siden af sit danske også har engelsk pas. Det afslører hans mellemnavn Aldcroft, som stammer fra hans mor, der er født i Manchester.
Det er ikke en uvæsentlig detalje, da det gør det muligt for engelske klubber at købe Tristan Panduro allerede nu. Normalt skal spillere være fyldt 18 år for at kunne skifte som følge af Brexit, med mindre man lever op til nogle specifikke krav, men det gør sig altså ikke gældende med FC København-kometen på grund af hans britiske rødder.
I Premier League vækker Tristan Panduros navn genklang en lang række steder, efter midtbanespilleren viste sig godt frem i kampe med det danske U16-landshold, som de største og mellemstore Premier League-klubber som standard holder øje med, ligesom gode præstationer for FCK også har hjulpet med at puste til interessen.
Han kan dog tidligst skifte, når han fylder 16 år, og det gør han den 10. januar, hvor transfervinduet også har åbent. Tristan Panduro spiller til dagligt på FC Københavns U17-hold, mens han altså også er en del af det danske U16-landshold.
Arsenal har i forvejen den tidligere KB’er Chidozie Obi-Martin på kontrakt, en spiller der gennem 2023 har vakt stor opsigt og tidligere på måneden endda var oppe at vende på A-landsholdets pressemøde efter ti mål i en ungdomskamp for The Gunners.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Medie peger på FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
Færdig i Brøndbys bestyrelse
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
José Mourinho klarmelder dansker
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
