Sidste sommer rykkede Tristan Panduro fodboldtilværelsen fra OB til FC København, da hans far, den tidligere professionelle fodboldspiller Morten Panduro, fik job i Hovedstaden.
I januar skrev Tristan Panduro sin første kontrakt med FC København, som binder ham til klubben frem til udgangen af 2025. Den kontrakt kan vise sig at blive guld værd for FC København, da større klubber følger midtbanespilleren.
Daily Mail skrev for nyligt, at både Manchester City og Arsenal lurer på 15-årige Tristan Panduro. Tipsbladet er siden dykket ned i situationen omkring den fysisk stærke midtbanespiller.
Og ganske rigtig følger de to klubber Tristan Panduros udvikling og situation. Ifølge Tipsbladets oplysninger er der dog mere til interessen, da særligt Arsenal har fulgt ham gennem lang tid og har sendt indledende henvendelser.
Generelt er interessen bred, og flere klubber har på agentniveau spurgt til Tristan Panduros situation. Klubber fra Italien og Tyskland er også opmærksomme på ham, men ifølge Tipsbladets oplysninger er der fra den nuværende interesse til et konkret bud stadig langt.
Potentielle købere sonderer på det her stadie terrænet omkring Tristan Panduro, der efter skiftet til FC København er blevet en mere kontrollerende midtbanespiller, hvor han i OB blev brugt som spilstyrer bag angriberne.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Tristan Panduro i aktion for det danske ungdomslandshold mod Tyrkiet (Foto: Imago).
Det der er særligt interessant for de engelske bejlere, er, at Tristan Panduro ved siden af sit danske også har engelsk pas. Det afslører hans mellemnavn Aldcroft, som stammer fra hans mor, der er født i Manchester.
Det er ikke en uvæsentlig detalje, da det gør det muligt for engelske klubber at købe Tristan Panduro allerede nu. Normalt skal spillere være fyldt 18 år for at kunne skifte som følge af Brexit, med mindre man lever op til nogle specifikke krav, men det gør sig altså ikke gældende med FC København-kometen på grund af hans britiske rødder.
I Premier League vækker Tristan Panduros navn genklang en lang række steder, efter midtbanespilleren viste sig godt frem i kampe med det danske U16-landshold, som de største og mellemstore Premier League-klubber som standard holder øje med, ligesom gode præstationer for FCK også har hjulpet med at puste til interessen.
Han kan dog tidligst skifte, når han fylder 16 år, og det gør han den 10. januar, hvor transfervinduet også har åbent. Tristan Panduro spiller til dagligt på FC Københavns U17-hold, mens han altså også er en del af det danske U16-landshold.
Arsenal har i forvejen den tidligere KB’er Chidozie Obi-Martin på kontrakt, en spiller der gennem 2023 har vakt stor opsigt og tidligere på måneden endda var oppe at vende på A-landsholdets pressemøde efter ti mål i en ungdomskamp for The Gunners.
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
HELT VILDT
Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú
TOPNYHED
Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
