Afsløring: Kæmpeklub spørger på FCK’er

FC Københavns unge midtbanespiller Tristan Panduro er et varmt navn i England.



Sidste sommer rykkede Tristan Panduro fodboldtilværelsen fra OB til FC København, da hans far, den tidligere professionelle fodboldspiller Morten Panduro, fik job i Hovedstaden.

I januar skrev Tristan Panduro sin første kontrakt med FC København, som binder ham til klubben frem til udgangen af 2025. Den kontrakt kan vise sig at blive guld værd for FC København, da større klubber følger midtbanespilleren.

Daily Mail skrev for nyligt, at både Manchester City og Arsenal lurer på 15-årige Tristan Panduro. Tipsbladet er siden dykket ned i situationen omkring den fysisk stærke midtbanespiller.

Og ganske rigtig følger de to klubber Tristan Panduros udvikling og situation. Ifølge Tipsbladets oplysninger er der dog mere til interessen, da særligt Arsenal har fulgt ham gennem lang tid og har sendt indledende henvendelser.

Generelt er interessen bred, og flere klubber har på agentniveau spurgt til Tristan Panduros situation. Klubber fra Italien og Tyskland er også opmærksomme på ham, men ifølge Tipsbladets oplysninger er der fra den nuværende interesse til et konkret bud stadig langt.

Potentielle købere sonderer på det her stadie terrænet omkring Tristan Panduro, der efter skiftet til FC København er blevet en mere kontrollerende midtbanespiller, hvor han i OB blev brugt som spilstyrer bag angriberne.

Artiklen fortsætter efter billedet…imago1034483524h
Tristan Panduro i aktion for det danske ungdomslandshold mod Tyrkiet (Foto: Imago).

Det der er særligt interessant for de engelske bejlere, er, at Tristan Panduro ved siden af sit danske også har engelsk pas. Det afslører hans mellemnavn Aldcroft, som stammer fra hans mor, der er født i Manchester.

Det er ikke en uvæsentlig detalje, da det gør det muligt for engelske klubber at købe Tristan Panduro allerede nu. Normalt skal spillere være fyldt 18 år for at kunne skifte som følge af Brexit, med mindre man lever op til nogle specifikke krav, men det gør sig altså ikke gældende med FC København-kometen på grund af hans britiske rødder.

I Premier League vækker Tristan Panduros navn genklang en lang række steder, efter midtbanespilleren viste sig godt frem i kampe med det danske U16-landshold, som de største og mellemstore Premier League-klubber som standard holder øje med, ligesom gode præstationer for FCK også har hjulpet med at puste til interessen.

Han kan dog tidligst skifte, når han fylder 16 år, og det gør han den 10. januar, hvor transfervinduet også har åbent. Tristan Panduro spiller til dagligt på FC Københavns U17-hold, mens han altså også er en del af det danske U16-landshold.

Arsenal har i forvejen den tidligere KB’er Chidozie Obi-Martin på kontrakt, en spiller der gennem 2023 har vakt stor opsigt og tidligere på måneden endda var oppe at vende på A-landsholdets pressemøde efter ti mål i en ungdomskamp for The Gunners.



No data available.

Zorniger med klar besked til Brøndby

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Det kan ske mandag i FC København

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

FCK-direktør bekræfter henvendelse

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

AGF var klar med rekordbeløb

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Brøndby præsenterer ny profil

Brøndby meldes tæt på dansk profil

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Under i Udine

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen