Sidste sommer rykkede Tristan Panduro fodboldtilværelsen fra OB til FC København, da hans far, den tidligere professionelle fodboldspiller Morten Panduro, fik job i Hovedstaden.
I januar skrev Tristan Panduro sin første kontrakt med FC København, som binder ham til klubben frem til udgangen af 2025. Den kontrakt kan vise sig at blive guld værd for FC København, da større klubber følger midtbanespilleren.
Daily Mail skrev for nyligt, at både Manchester City og Arsenal lurer på 15-årige Tristan Panduro. Tipsbladet er siden dykket ned i situationen omkring den fysisk stærke midtbanespiller.
Og ganske rigtig følger de to klubber Tristan Panduros udvikling og situation. Ifølge Tipsbladets oplysninger er der dog mere til interessen, da særligt Arsenal har fulgt ham gennem lang tid og har sendt indledende henvendelser.
Generelt er interessen bred, og flere klubber har på agentniveau spurgt til Tristan Panduros situation. Klubber fra Italien og Tyskland er også opmærksomme på ham, men ifølge Tipsbladets oplysninger er der fra den nuværende interesse til et konkret bud stadig langt.
Potentielle købere sonderer på det her stadie terrænet omkring Tristan Panduro, der efter skiftet til FC København er blevet en mere kontrollerende midtbanespiller, hvor han i OB blev brugt som spilstyrer bag angriberne.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Tristan Panduro i aktion for det danske ungdomslandshold mod Tyrkiet (Foto: Imago).
Det der er særligt interessant for de engelske bejlere, er, at Tristan Panduro ved siden af sit danske også har engelsk pas. Det afslører hans mellemnavn Aldcroft, som stammer fra hans mor, der er født i Manchester.
Det er ikke en uvæsentlig detalje, da det gør det muligt for engelske klubber at købe Tristan Panduro allerede nu. Normalt skal spillere være fyldt 18 år for at kunne skifte som følge af Brexit, med mindre man lever op til nogle specifikke krav, men det gør sig altså ikke gældende med FC København-kometen på grund af hans britiske rødder.
I Premier League vækker Tristan Panduros navn genklang en lang række steder, efter midtbanespilleren viste sig godt frem i kampe med det danske U16-landshold, som de største og mellemstore Premier League-klubber som standard holder øje med, ligesom gode præstationer for FCK også har hjulpet med at puste til interessen.
Han kan dog tidligst skifte, når han fylder 16 år, og det gør han den 10. januar, hvor transfervinduet også har åbent. Tristan Panduro spiller til dagligt på FC Københavns U17-hold, mens han altså også er en del af det danske U16-landshold.
Arsenal har i forvejen den tidligere KB’er Chidozie Obi-Martin på kontrakt, en spiller der gennem 2023 har vakt stor opsigt og tidligere på måneden endda var oppe at vende på A-landsholdets pressemøde efter ti mål i en ungdomskamp for The Gunners.
No data available.
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
Danskerklub fyrer træneren
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
EKSKLUSIVT
