Sidste sommer rykkede Tristan Panduro fodboldtilværelsen fra OB til FC København, da hans far, den tidligere professionelle fodboldspiller Morten Panduro, fik job i Hovedstaden.
I januar skrev Tristan Panduro sin første kontrakt med FC København, som binder ham til klubben frem til udgangen af 2025. Den kontrakt kan vise sig at blive guld værd for FC København, da større klubber følger midtbanespilleren.
Daily Mail skrev for nyligt, at både Manchester City og Arsenal lurer på 15-årige Tristan Panduro. Tipsbladet er siden dykket ned i situationen omkring den fysisk stærke midtbanespiller.
Og ganske rigtig følger de to klubber Tristan Panduros udvikling og situation. Ifølge Tipsbladets oplysninger er der dog mere til interessen, da særligt Arsenal har fulgt ham gennem lang tid og har sendt indledende henvendelser.
Generelt er interessen bred, og flere klubber har på agentniveau spurgt til Tristan Panduros situation. Klubber fra Italien og Tyskland er også opmærksomme på ham, men ifølge Tipsbladets oplysninger er der fra den nuværende interesse til et konkret bud stadig langt.
Potentielle købere sonderer på det her stadie terrænet omkring Tristan Panduro, der efter skiftet til FC København er blevet en mere kontrollerende midtbanespiller, hvor han i OB blev brugt som spilstyrer bag angriberne.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Tristan Panduro i aktion for det danske ungdomslandshold mod Tyrkiet (Foto: Imago).
Det der er særligt interessant for de engelske bejlere, er, at Tristan Panduro ved siden af sit danske også har engelsk pas. Det afslører hans mellemnavn Aldcroft, som stammer fra hans mor, der er født i Manchester.
Det er ikke en uvæsentlig detalje, da det gør det muligt for engelske klubber at købe Tristan Panduro allerede nu. Normalt skal spillere være fyldt 18 år for at kunne skifte som følge af Brexit, med mindre man lever op til nogle specifikke krav, men det gør sig altså ikke gældende med FC København-kometen på grund af hans britiske rødder.
I Premier League vækker Tristan Panduros navn genklang en lang række steder, efter midtbanespilleren viste sig godt frem i kampe med det danske U16-landshold, som de største og mellemstore Premier League-klubber som standard holder øje med, ligesom gode præstationer for FCK også har hjulpet med at puste til interessen.
Han kan dog tidligst skifte, når han fylder 16 år, og det gør han den 10. januar, hvor transfervinduet også har åbent. Tristan Panduro spiller til dagligt på FC Københavns U17-hold, mens han altså også er en del af det danske U16-landshold.
Arsenal har i forvejen den tidligere KB’er Chidozie Obi-Martin på kontrakt, en spiller der gennem 2023 har vakt stor opsigt og tidligere på måneden endda var oppe at vende på A-landsholdets pressemøde efter ti mål i en ungdomskamp for The Gunners.
LIVE
LIVE: Sender otte mand hjem fra landsholdslejren
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
Stor profil glad for Brøndby
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Ser I med, Brøndby?
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
Sendt hjem fra FC København-træning
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
– Det er et møghold!
Landstræner håber på Messi
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
INTERVIEW
