FC København vil rydde op i målmandsteamet.
Tipsbladet kan afsløre, at både Theo Sander og Rúnar Alex Rúnarsson har fået besked om, at de kan kigge sig om efter nye klubber.
Og man skal bare se på de seneste træningskampe, hvis man skulle være det mindste i tvivl.
Her har ingen af de to målmænd fået spilletid, der er gået til Nathan Trott og det 18-årige målmandstalent Oscar Buur, så det står soleklart både på og uden for banen – FC København ser gerne Theo Sander og Rúnar Alex Rúnarsson på andre adresser denne vinter.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er meldingen til Theo Sander, at FC København mener, at han skal spille førsteholdsfodbold nu, hvilket Superligaens tophold ikke kan tilbyde ham i foråret, og derfor bør han komme væk.
Theo Sander blev købt i AaB i sommeren 2023 for en million euro, 7,5 millioner kroner, og blev dengang anset for at være et af de absolut største danske målmandstalenter.

Det var den femårige kontrakt med Superligaens førerhold også et klart tegn på.
Mod slutningen af 2023 løb han imidlertid ind i en knæskade, der krævede en operation, og som holdt ham ude i næsten et år.
I seneste efterår, da Jacob Neestrup ikke var overbevist af Nathan Trotts præstationer som førstekeeper, fik Theo Sander pludselig chancen i løveburet, og det endte med, at den 20-årige målmand fik de sidste tre kampe i Superligaen og en optræden i både pokalen og Conference League.
Da sæsonen blev rundet af med en pokalkamp mod Kolding og et opgør i Conference League mod Rapid Wien, var Nathan Trott imidlertid tilbage i buret.
Men også han står i en svær situation, da FC København ifølge Tipsbladets oplysninger kraftigt er i markedet efter en ny førstekeeper, og her spøger den tidligere faste mand Robin Olsen stadig, ligesom klubben har andre emner i kikkerten.
For den tidligere Arsenal-målmand Rúnar Alex Rúnarsson er situationen den, at han for et år siden kom til FC København efter endt ophold i Premier League-storklubben.
I de 12 måneder, der er gået, er det blot blevet til én optræden for københavnerne, og den kom i 5-1-returkampen mod Bruno’s Magpies i Conference League-kvalifikationen i august. Første kamp var vundet 3-0.
29-årige Rúnar Alex Rúnarsson har heller ikke kontraktudløb lige rundt om hjørnet, da hans aftale med FC København løber til sommeren 2027.
Men står det til FC København, er islændingen væk, når transfervinduet lukker natten til 4. februar. Ligesom Theo Sander. Måske dem begge.
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Frederiksen renser ud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FC Københavns talenter gør rent bord
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
Rekord-Messi sparker Argentina videre
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
Lyngby Boldklub sælger profil
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
Næsten halvdelen af Portugal så VM-kamp
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen