Afsløring: Klar besked – målmænd i FCK får løbepas

FC København har givet de to målmænd Theo Sander og Rúnar Alex Rúnarsson klar besked om, at de gerne må finde andre steder at stå på mål i dette transfervindue. Det kan Tipsbladet afsløre.



FC København vil rydde op i målmandsteamet. 

Tipsbladet kan afsløre, at både Theo Sander og Rúnar Alex Rúnarsson har fået besked om, at de kan kigge sig om efter nye klubber. 

Og man skal bare se på de seneste træningskampe, hvis man skulle være det mindste i tvivl.

Her har ingen af de to målmænd fået spilletid, der er gået til Nathan Trott og det 18-årige målmandstalent Oscar Buur, så det står soleklart både på og uden for banen – FC København ser gerne Theo Sander og Rúnar Alex Rúnarsson på andre adresser denne vinter. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er meldingen til Theo Sander, at FC København mener, at han skal spille førsteholdsfodbold nu, hvilket Superligaens tophold ikke kan tilbyde ham i foråret, og derfor bør han komme væk. 

Theo Sander blev købt i AaB i sommeren 2023 for en million euro, 7,5 millioner kroner, og blev dengang anset for at være et af de absolut største danske målmandstalenter. 

Det var den femårige kontrakt med Superligaens førerhold også et klart tegn på. 

Mod slutningen af 2023 løb han imidlertid ind i en knæskade, der krævede en operation, og som holdt ham ude i næsten et år.

I seneste efterår, da Jacob Neestrup ikke var overbevist af Nathan Trotts præstationer som førstekeeper, fik Theo Sander pludselig chancen i løveburet, og det endte med, at den 20-årige målmand fik de sidste tre kampe i Superligaen og en optræden i både pokalen og Conference League. 

Da sæsonen blev rundet af med en pokalkamp mod Kolding og et opgør i Conference League mod Rapid Wien, var Nathan Trott imidlertid tilbage i buret. 

Men også han står i en svær situation, da FC København ifølge Tipsbladets oplysninger kraftigt er i markedet efter en ny førstekeeper, og her spøger den tidligere faste mand Robin Olsen stadig, ligesom klubben har andre emner i kikkerten. 

For den tidligere Arsenal-målmand Rúnar Alex Rúnarsson er situationen den, at han for et år siden kom til FC København efter endt ophold i Premier League-storklubben. 

I de 12 måneder, der er gået, er det blot blevet til én optræden for københavnerne, og den kom i 5-1-returkampen mod Bruno’s Magpies i Conference League-kvalifikationen i august. Første kamp var vundet 3-0.

29-årige Rúnar Alex Rúnarsson har heller ikke kontraktudløb lige rundt om hjørnet, da hans aftale med FC København løber til sommeren 2027. 

Men står det til FC København, er islændingen væk, når transfervinduet lukker natten til 4. februar. Ligesom Theo Sander. Måske dem begge.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Rasmus Højlund har ikke set det før



LIVE

LIVE: Dyrt Brøndby-indkøb på tavlen!

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

En historisk katastrofe for Danmark

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Undskylder efter italiensk fiasko



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Kæmpe stjerne besøger København

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Tottenham præsenterer ny træner

Skal han med Bo Svensson til FC København?

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner