Afsløring: Klar besked – målmænd i FCK får løbepas

FC København har givet de to målmænd Theo Sander og Rúnar Alex Rúnarsson klar besked om, at de gerne må finde andre steder at stå på mål i dette transfervindue. Det kan Tipsbladet afsløre.



FC København vil rydde op i målmandsteamet. 

Tipsbladet kan afsløre, at både Theo Sander og Rúnar Alex Rúnarsson har fået besked om, at de kan kigge sig om efter nye klubber. 

Og man skal bare se på de seneste træningskampe, hvis man skulle være det mindste i tvivl.

Her har ingen af de to målmænd fået spilletid, der er gået til Nathan Trott og det 18-årige målmandstalent Oscar Buur, så det står soleklart både på og uden for banen – FC København ser gerne Theo Sander og Rúnar Alex Rúnarsson på andre adresser denne vinter. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er meldingen til Theo Sander, at FC København mener, at han skal spille førsteholdsfodbold nu, hvilket Superligaens tophold ikke kan tilbyde ham i foråret, og derfor bør han komme væk. 

Theo Sander blev købt i AaB i sommeren 2023 for en million euro, 7,5 millioner kroner, og blev dengang anset for at være et af de absolut største danske målmandstalenter. 

Det var den femårige kontrakt med Superligaens førerhold også et klart tegn på. 

Mod slutningen af 2023 løb han imidlertid ind i en knæskade, der krævede en operation, og som holdt ham ude i næsten et år.

I seneste efterår, da Jacob Neestrup ikke var overbevist af Nathan Trotts præstationer som førstekeeper, fik Theo Sander pludselig chancen i løveburet, og det endte med, at den 20-årige målmand fik de sidste tre kampe i Superligaen og en optræden i både pokalen og Conference League. 

Da sæsonen blev rundet af med en pokalkamp mod Kolding og et opgør i Conference League mod Rapid Wien, var Nathan Trott imidlertid tilbage i buret. 

Men også han står i en svær situation, da FC København ifølge Tipsbladets oplysninger kraftigt er i markedet efter en ny førstekeeper, og her spøger den tidligere faste mand Robin Olsen stadig, ligesom klubben har andre emner i kikkerten. 

For den tidligere Arsenal-målmand Rúnar Alex Rúnarsson er situationen den, at han for et år siden kom til FC København efter endt ophold i Premier League-storklubben. 

I de 12 måneder, der er gået, er det blot blevet til én optræden for københavnerne, og den kom i 5-1-returkampen mod Bruno’s Magpies i Conference League-kvalifikationen i august. Første kamp var vundet 3-0.

29-årige Rúnar Alex Rúnarsson har heller ikke kontraktudløb lige rundt om hjørnet, da hans aftale med FC København løber til sommeren 2027. 

Men står det til FC København, er islændingen væk, når transfervinduet lukker natten til 4. februar. Ligesom Theo Sander. Måske dem begge.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM