Afsløring: Klar besked – målmænd i FCK får løbepas

FC København har givet de to målmænd Theo Sander og Rúnar Alex Rúnarsson klar besked om, at de gerne må finde andre steder at stå på mål i dette transfervindue. Det kan Tipsbladet afsløre.



FC København vil rydde op i målmandsteamet. 

Tipsbladet kan afsløre, at både Theo Sander og Rúnar Alex Rúnarsson har fået besked om, at de kan kigge sig om efter nye klubber. 

Og man skal bare se på de seneste træningskampe, hvis man skulle være det mindste i tvivl.

Her har ingen af de to målmænd fået spilletid, der er gået til Nathan Trott og det 18-årige målmandstalent Oscar Buur, så det står soleklart både på og uden for banen – FC København ser gerne Theo Sander og Rúnar Alex Rúnarsson på andre adresser denne vinter. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er meldingen til Theo Sander, at FC København mener, at han skal spille førsteholdsfodbold nu, hvilket Superligaens tophold ikke kan tilbyde ham i foråret, og derfor bør han komme væk. 

Theo Sander blev købt i AaB i sommeren 2023 for en million euro, 7,5 millioner kroner, og blev dengang anset for at være et af de absolut største danske målmandstalenter. 

Det var den femårige kontrakt med Superligaens førerhold også et klart tegn på. 

Mod slutningen af 2023 løb han imidlertid ind i en knæskade, der krævede en operation, og som holdt ham ude i næsten et år.

I seneste efterår, da Jacob Neestrup ikke var overbevist af Nathan Trotts præstationer som førstekeeper, fik Theo Sander pludselig chancen i løveburet, og det endte med, at den 20-årige målmand fik de sidste tre kampe i Superligaen og en optræden i både pokalen og Conference League. 

Da sæsonen blev rundet af med en pokalkamp mod Kolding og et opgør i Conference League mod Rapid Wien, var Nathan Trott imidlertid tilbage i buret. 

Men også han står i en svær situation, da FC København ifølge Tipsbladets oplysninger kraftigt er i markedet efter en ny førstekeeper, og her spøger den tidligere faste mand Robin Olsen stadig, ligesom klubben har andre emner i kikkerten. 

For den tidligere Arsenal-målmand Rúnar Alex Rúnarsson er situationen den, at han for et år siden kom til FC København efter endt ophold i Premier League-storklubben. 

I de 12 måneder, der er gået, er det blot blevet til én optræden for københavnerne, og den kom i 5-1-returkampen mod Bruno’s Magpies i Conference League-kvalifikationen i august. Første kamp var vundet 3-0.

29-årige Rúnar Alex Rúnarsson har heller ikke kontraktudløb lige rundt om hjørnet, da hans aftale med FC København løber til sommeren 2027. 

Men står det til FC København, er islændingen væk, når transfervinduet lukker natten til 4. februar. Ligesom Theo Sander. Måske dem begge.





Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’




Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Høgh hyldes af UEFA

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Yoram Zague sigtet i Danmark

OB straffer angriber

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Færdig i FC Midtjylland?

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Bo Svensson i spil til stort job

Medie peger på FC København

Sepp Piontek er død

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Choktransfer?

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

UEFA med ny stor FC København-straf

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Rejser til Danmark for FC København-stjerne