Afsløring: Klar besked – målmænd i FCK får løbepas

FC København har givet de to målmænd Theo Sander og Rúnar Alex Rúnarsson klar besked om, at de gerne må finde andre steder at stå på mål i dette transfervindue. Det kan Tipsbladet afsløre.



FC København vil rydde op i målmandsteamet. 

Tipsbladet kan afsløre, at både Theo Sander og Rúnar Alex Rúnarsson har fået besked om, at de kan kigge sig om efter nye klubber. 

Og man skal bare se på de seneste træningskampe, hvis man skulle være det mindste i tvivl.

Her har ingen af de to målmænd fået spilletid, der er gået til Nathan Trott og det 18-årige målmandstalent Oscar Buur, så det står soleklart både på og uden for banen – FC København ser gerne Theo Sander og Rúnar Alex Rúnarsson på andre adresser denne vinter. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er meldingen til Theo Sander, at FC København mener, at han skal spille førsteholdsfodbold nu, hvilket Superligaens tophold ikke kan tilbyde ham i foråret, og derfor bør han komme væk. 

Theo Sander blev købt i AaB i sommeren 2023 for en million euro, 7,5 millioner kroner, og blev dengang anset for at være et af de absolut største danske målmandstalenter. 

Det var den femårige kontrakt med Superligaens førerhold også et klart tegn på. 

Mod slutningen af 2023 løb han imidlertid ind i en knæskade, der krævede en operation, og som holdt ham ude i næsten et år.

I seneste efterår, da Jacob Neestrup ikke var overbevist af Nathan Trotts præstationer som førstekeeper, fik Theo Sander pludselig chancen i løveburet, og det endte med, at den 20-årige målmand fik de sidste tre kampe i Superligaen og en optræden i både pokalen og Conference League. 

Da sæsonen blev rundet af med en pokalkamp mod Kolding og et opgør i Conference League mod Rapid Wien, var Nathan Trott imidlertid tilbage i buret. 

Men også han står i en svær situation, da FC København ifølge Tipsbladets oplysninger kraftigt er i markedet efter en ny førstekeeper, og her spøger den tidligere faste mand Robin Olsen stadig, ligesom klubben har andre emner i kikkerten. 

For den tidligere Arsenal-målmand Rúnar Alex Rúnarsson er situationen den, at han for et år siden kom til FC København efter endt ophold i Premier League-storklubben. 

I de 12 måneder, der er gået, er det blot blevet til én optræden for københavnerne, og den kom i 5-1-returkampen mod Bruno’s Magpies i Conference League-kvalifikationen i august. Første kamp var vundet 3-0.

29-årige Rúnar Alex Rúnarsson har heller ikke kontraktudløb lige rundt om hjørnet, da hans aftale med FC København løber til sommeren 2027. 

Men står det til FC København, er islændingen væk, når transfervinduet lukker natten til 4. februar. Ligesom Theo Sander. Måske dem begge.



Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Sergio Ramos i chokskifte?

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

FC København scorer millionbeløb

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Storhylder Christian Nørgaard

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Vild med ny Eriksen-løsning

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Bekræfter millionbud på dansker

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Køber sig ind i dansk klub

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Klar besked til FCK-fans

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’