FC København vil rydde op i målmandsteamet.
Tipsbladet kan afsløre, at både Theo Sander og Rúnar Alex Rúnarsson har fået besked om, at de kan kigge sig om efter nye klubber.
Og man skal bare se på de seneste træningskampe, hvis man skulle være det mindste i tvivl.
Her har ingen af de to målmænd fået spilletid, der er gået til Nathan Trott og det 18-årige målmandstalent Oscar Buur, så det står soleklart både på og uden for banen – FC København ser gerne Theo Sander og Rúnar Alex Rúnarsson på andre adresser denne vinter.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er meldingen til Theo Sander, at FC København mener, at han skal spille førsteholdsfodbold nu, hvilket Superligaens tophold ikke kan tilbyde ham i foråret, og derfor bør han komme væk.
Theo Sander blev købt i AaB i sommeren 2023 for en million euro, 7,5 millioner kroner, og blev dengang anset for at være et af de absolut største danske målmandstalenter.

Det var den femårige kontrakt med Superligaens førerhold også et klart tegn på.
Mod slutningen af 2023 løb han imidlertid ind i en knæskade, der krævede en operation, og som holdt ham ude i næsten et år.
I seneste efterår, da Jacob Neestrup ikke var overbevist af Nathan Trotts præstationer som førstekeeper, fik Theo Sander pludselig chancen i løveburet, og det endte med, at den 20-årige målmand fik de sidste tre kampe i Superligaen og en optræden i både pokalen og Conference League.
Da sæsonen blev rundet af med en pokalkamp mod Kolding og et opgør i Conference League mod Rapid Wien, var Nathan Trott imidlertid tilbage i buret.
Men også han står i en svær situation, da FC København ifølge Tipsbladets oplysninger kraftigt er i markedet efter en ny førstekeeper, og her spøger den tidligere faste mand Robin Olsen stadig, ligesom klubben har andre emner i kikkerten.
For den tidligere Arsenal-målmand Rúnar Alex Rúnarsson er situationen den, at han for et år siden kom til FC København efter endt ophold i Premier League-storklubben.
I de 12 måneder, der er gået, er det blot blevet til én optræden for københavnerne, og den kom i 5-1-returkampen mod Bruno’s Magpies i Conference League-kvalifikationen i august. Første kamp var vundet 3-0.
29-årige Rúnar Alex Rúnarsson har heller ikke kontraktudløb lige rundt om hjørnet, da hans aftale med FC København løber til sommeren 2027.
Men står det til FC København, er islændingen væk, når transfervinduet lukker natten til 4. februar. Ligesom Theo Sander. Måske dem begge.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
TRANSFER
Snød FC København for keeper
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
MEDIE