I de kommende uger tager forhandlingerne om en ny tv-aftale for Superligaen fart.
Den nuværende aftale i Superligaen udløber i sommeren 2024, og klubbernes organisation Divisionsforeningen og interesserede købere er ved at se nærmere på henholdsvis udbudsmaterialet, og på hvad man vil tilbyde.
Der er lagt op til enten en fireårig eller en seksårig aftale, og foruden de to rettighedshavere i dag forventes TV2 også at melde sig på banen med bud på indtil flere kampe.
Går tingene, som Divisionsforeningen lige nu planlægger, kan der allerede være en aftale på plads omkring sommerferien, så der er god tid til forberedelserne frem mod juli 2024.
Forventningen i markedet er, at prisen stiger nogle procent sammenlignet med i dag, men uden en vild prisfest a la Premier League eller Champions League.
Skulle de kommende måneders udbud og forhandlinger ikke gå, som klubberne håber, har de og Divisionsforeningen et es i ærmet.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Divisionsforeningen uformelt talt med indtil kapitalfonde eller rettighedsopkøbere, samtaler der begyndte længe før de aktuelle forhandlinger.

Prioriteten hos klubberne og deres brancheorganisation skal være at holde fast i ikke mindst samarbejdet med MTG/Viasat, som man har arbejdet med i flere årtier til stor finansiel gavn for begge parter.
Men hvis det mod forventning ikke er muligt at få en tilfredsstillende aftale, har klubberne en Plan B, der hedder at sælge rettighederne eller dele af dem til en udenlandsk kapitalfond.
Metoden er udbredt i europæisk fodbold, og den har været kendt i mange år i en række lande.
Modellen for en sådan fond er så at sælge rettighederne videre.
– Fordelen ved en sådan model for Superliga-klubberne og Divisionsforeningen ville være, at kapitalfonden tager risikoen for at sælge rettighederne videre og klubberne kan dække sig ind og få rettighederne solgt i en række år, hvis forhandlingerne slet ikke lykkes, siger Jesper Jørgensen, partner og økonom ved Deloitte, til Tipsbladet.
– Klubberne risikerer så, at kapitalfonden sælger rettighederne dyrere videre, og at man ikke ved, hvem de ender med at sælge til. Der er ikke nogen sikkerhed for, at klubberne får de rettighedshavere, man helst vil have. Omvendt hvis en kapitalfond skal have det maksimale ud af at have købt rettighederne er der nok sammenfaldende interesser.
– Jeg tror, at både klubberne og tv-selskaberne vil strække sig langt i forhandlingerne for at nå en aftale, så det ikke bliver aktuelt at sælge rettighederne til en kapitalfond eller en rettighedsopkøber. Det vil være sidste udvej i et relativt lille land som Danmark, hvor der trods alt ikke er så mange forskellige parter, en fond vil kunne sælge rettighederne videre til. Det er lettere for store ligaer som La Liga, der er garanteret global eksponering, uanset hvem der viser kampene på tv.
Modellen med at sælge rettighederne til en mellemmand vil være et nybrud i Superligaen, og den vil næppe være hverken første- eller andetvalg for klubberne, der vil få mindre direkte indflydelse på dækningen af deres egen turnering.
Ud over betalingen for medierettighederne er der blandt en række klubber også et vist fokus på mulighederne i eksempelvis at få TV2 eller DR med til at vise Superliga-kampe, da de to kanaler og ikke mindst deres forskellige digitale platforme og nyhedskanalen TV2 News når bredt ud i den danske befolkning.
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Kæmpe nyhed i udlandet
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Senegal har appelleret vild dom
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER