Afsløring: SL-klubber har hemmeligt es i tv-spil

Hvis forhandlingerne om en tv-aftale ikke skubber prisen i vejret, har klubberne i Superligaen en markant Plan B.



I de kommende uger tager forhandlingerne om en ny tv-aftale for Superligaen fart.

Den nuværende aftale i Superligaen udløber i sommeren 2024, og klubbernes organisation Divisionsforeningen og interesserede købere er ved at se nærmere på henholdsvis udbudsmaterialet, og på hvad man vil tilbyde.

Der er lagt op til enten en fireårig eller en seksårig aftale, og foruden de to rettighedshavere i dag forventes TV2 også at melde sig på banen med bud på indtil flere kampe.

Går tingene, som Divisionsforeningen lige nu planlægger, kan der allerede være en aftale på plads omkring sommerferien, så der er god tid til forberedelserne frem mod juli 2024.

Forventningen i markedet er, at prisen stiger nogle procent sammenlignet med i dag, men uden en vild prisfest a la Premier League eller Champions League.

Skulle de kommende måneders udbud og forhandlinger ikke gå, som klubberne håber, har de og Divisionsforeningen et es i ærmet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Divisionsforeningen uformelt talt med indtil kapitalfonde eller rettighedsopkøbere, samtaler der begyndte længe før de aktuelle forhandlinger.

186122

Prioriteten hos klubberne og deres brancheorganisation skal være at holde fast i ikke mindst samarbejdet med MTG/Viasat, som man har arbejdet med i flere årtier til stor finansiel gavn for begge parter.

Men hvis det mod forventning ikke er muligt at få en tilfredsstillende aftale, har klubberne en Plan B, der hedder at sælge rettighederne eller dele af dem til en udenlandsk kapitalfond.

Metoden er udbredt i europæisk fodbold, og den har været kendt i mange år i en række lande.

Modellen for en sådan fond er så at sælge rettighederne videre.

– Fordelen ved en sådan model for Superliga-klubberne og Divisionsforeningen ville være, at kapitalfonden tager risikoen for at sælge rettighederne videre og klubberne kan dække sig ind og få rettighederne solgt i en række år, hvis forhandlingerne slet ikke lykkes, siger Jesper Jørgensen, partner og økonom ved Deloitte, til Tipsbladet.

– Klubberne risikerer så, at kapitalfonden sælger rettighederne dyrere videre, og at man ikke ved, hvem de ender med at sælge til. Der er ikke nogen sikkerhed for, at klubberne får de rettighedshavere, man helst vil have. Omvendt hvis en kapitalfond skal have det maksimale ud af at have købt rettighederne er der nok sammenfaldende interesser.

– Jeg tror, at både klubberne og tv-selskaberne vil strække sig langt i forhandlingerne for at nå en aftale, så det ikke bliver aktuelt at sælge rettighederne til en kapitalfond eller en rettighedsopkøber. Det vil være sidste udvej i et relativt lille land som Danmark, hvor der trods alt ikke er så mange forskellige parter, en fond vil kunne sælge rettighederne videre til. Det er lettere for store ligaer som La Liga, der er garanteret global eksponering, uanset hvem der viser kampene på tv. 

Modellen med at sælge rettighederne til en mellemmand vil være et nybrud i Superligaen, og den vil næppe være hverken første- eller andetvalg for klubberne, der vil få mindre direkte indflydelse på dækningen af deres egen turnering.

Ud over betalingen for medierettighederne er der blandt en række klubber også et vist fokus på mulighederne i eksempelvis at få TV2 eller DR med til at vise Superliga-kampe, da de to kanaler og ikke mindst deres forskellige digitale platforme og nyhedskanalen TV2 News når bredt ud i den danske befolkning.







LIVE

TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk toptræner stifter agentfirma

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

To danske klubber jagter formstærk angriber

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Viaplay deler stor nyhed

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Klubber holder øje med AaB-profil

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Åbner for ny rolle i FC København

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben