Afsløring: SL-klubber har hemmeligt es i tv-spil

Hvis forhandlingerne om en tv-aftale ikke skubber prisen i vejret, har klubberne i Superligaen en markant Plan B.



I de kommende uger tager forhandlingerne om en ny tv-aftale for Superligaen fart.

Den nuværende aftale i Superligaen udløber i sommeren 2024, og klubbernes organisation Divisionsforeningen og interesserede købere er ved at se nærmere på henholdsvis udbudsmaterialet, og på hvad man vil tilbyde.

Der er lagt op til enten en fireårig eller en seksårig aftale, og foruden de to rettighedshavere i dag forventes TV2 også at melde sig på banen med bud på indtil flere kampe.

Går tingene, som Divisionsforeningen lige nu planlægger, kan der allerede være en aftale på plads omkring sommerferien, så der er god tid til forberedelserne frem mod juli 2024.

Forventningen i markedet er, at prisen stiger nogle procent sammenlignet med i dag, men uden en vild prisfest a la Premier League eller Champions League.

Skulle de kommende måneders udbud og forhandlinger ikke gå, som klubberne håber, har de og Divisionsforeningen et es i ærmet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Divisionsforeningen uformelt talt med indtil kapitalfonde eller rettighedsopkøbere, samtaler der begyndte længe før de aktuelle forhandlinger.

186122

Prioriteten hos klubberne og deres brancheorganisation skal være at holde fast i ikke mindst samarbejdet med MTG/Viasat, som man har arbejdet med i flere årtier til stor finansiel gavn for begge parter.

Men hvis det mod forventning ikke er muligt at få en tilfredsstillende aftale, har klubberne en Plan B, der hedder at sælge rettighederne eller dele af dem til en udenlandsk kapitalfond.

Metoden er udbredt i europæisk fodbold, og den har været kendt i mange år i en række lande.

Modellen for en sådan fond er så at sælge rettighederne videre.

– Fordelen ved en sådan model for Superliga-klubberne og Divisionsforeningen ville være, at kapitalfonden tager risikoen for at sælge rettighederne videre og klubberne kan dække sig ind og få rettighederne solgt i en række år, hvis forhandlingerne slet ikke lykkes, siger Jesper Jørgensen, partner og økonom ved Deloitte, til Tipsbladet.

– Klubberne risikerer så, at kapitalfonden sælger rettighederne dyrere videre, og at man ikke ved, hvem de ender med at sælge til. Der er ikke nogen sikkerhed for, at klubberne får de rettighedshavere, man helst vil have. Omvendt hvis en kapitalfond skal have det maksimale ud af at have købt rettighederne er der nok sammenfaldende interesser.

– Jeg tror, at både klubberne og tv-selskaberne vil strække sig langt i forhandlingerne for at nå en aftale, så det ikke bliver aktuelt at sælge rettighederne til en kapitalfond eller en rettighedsopkøber. Det vil være sidste udvej i et relativt lille land som Danmark, hvor der trods alt ikke er så mange forskellige parter, en fond vil kunne sælge rettighederne videre til. Det er lettere for store ligaer som La Liga, der er garanteret global eksponering, uanset hvem der viser kampene på tv. 

Modellen med at sælge rettighederne til en mellemmand vil være et nybrud i Superligaen, og den vil næppe være hverken første- eller andetvalg for klubberne, der vil få mindre direkte indflydelse på dækningen af deres egen turnering.

Ud over betalingen for medierettighederne er der blandt en række klubber også et vist fokus på mulighederne i eksempelvis at få TV2 eller DR med til at vise Superliga-kampe, da de to kanaler og ikke mindst deres forskellige digitale platforme og nyhedskanalen TV2 News når bredt ud i den danske befolkning.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Han kan blive en topspiller for Brøndby

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Hermansen hyldes efter pragtpræstation



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Brian Riemer giver råd til storklub

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Højlund med helterolle for Napoli

Til tider virkede han modløs og opgivende

Løst krudt: Brøndby og Randers deler



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Peger på særligt problem for Superligaen

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

AGF-fans hjælper med snerydning

Lyon tager stor Nartey-beslutning

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Tæt på utrolig kamprekord

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

FC Midtjylland – FC København

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Silkeborg IF – Viborg FF

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Marseille kan overraske i Le Classique