Afsløring: Lyngby Boldklub køber Magnus Warming

Lyngby Boldklub har budt på sin tidligere profil Magnus Warming, der er tæt på at skifte hjem til Superliga-klubben, kan Tipsbladet afsløre.



En tidligere stjernespiller er på vej hjem til Lyngby Boldklub.

Tipsbladet kan afsløre, at Superliga-klubben er nået til enighed med Brann om Magnus Warming.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har han fået lov til at flyve til Danmark, og det forventes, at han vil skifte tilbage til de kongeblå inden for ganske kort tid.

Lyngby Boldklub hentede Magnus Warming fra Brøndby i vinteren 2020, da han stadig var en ungdomsspiller, som ikke kunne få gennembruddet på Vestegnen, og hurtigt viste det sig, at de kongeblå havde set helt rigtigt.

Således gik han fra U19-bold og ind på Superliga-mandskabet og var med til at sikre overlevelse i sin første halvsæson på Lundtoftevej.

I sæsonen efter kom det store gennembrud i den bedste række herhjemme, og flere udenlandske klubber stod i kø for at købe ham fri.

Foto: Alamy

De norske mestre fra Bodø/Glimt bød på ham, men det blev Torino fra Serie A, som lykkedes med at hente ham for ni millioner kroner og tilhørende klausuler.

Torino udlejede ham til Darmstadt, og sidste sommer blev han så solgt til Brann, hvor han får jævnligt med spilletid, og han har scoret tre mål og lavet fire assister i denne sæson.

Lyngby Boldklub ser imidlertid ud til at lykkes med at få den 24-årige tidligere profil hjem igen til Superliga-fodbold.

Kun de sidste knaster mangler at blive høvlet af, før den vigtige handel for Lyngby Boldklub er i hus.

Når det efter planen sker, er Magnus Warming fjerde tilføjelse i Lyngby Boldklub denne sommer, hvor man begyndte langsomt på indsiden, men siden er ved at komme efter det med tilgangen af Malik Abubakari og en skadet Mathias Hebo Rasmussen, ligesom Jonas Krumrey er ny målmand i klubben.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





TransferLIVE: London-klub lurer på Rashford




LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Holland – Japan

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

AGF køber ham

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

De vil have Victor Nelsson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Stolt over dansk transfer

Tyskland – Curacao

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM