Afsløring: Lyngby Boldklub køber Magnus Warming

Lyngby Boldklub har budt på sin tidligere profil Magnus Warming, der er tæt på at skifte hjem til Superliga-klubben, kan Tipsbladet afsløre.



En tidligere stjernespiller er på vej hjem til Lyngby Boldklub.

Tipsbladet kan afsløre, at Superliga-klubben er nået til enighed med Brann om Magnus Warming.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har han fået lov til at flyve til Danmark, og det forventes, at han vil skifte tilbage til de kongeblå inden for ganske kort tid.

Lyngby Boldklub hentede Magnus Warming fra Brøndby i vinteren 2020, da han stadig var en ungdomsspiller, som ikke kunne få gennembruddet på Vestegnen, og hurtigt viste det sig, at de kongeblå havde set helt rigtigt.

Således gik han fra U19-bold og ind på Superliga-mandskabet og var med til at sikre overlevelse i sin første halvsæson på Lundtoftevej.

I sæsonen efter kom det store gennembrud i den bedste række herhjemme, og flere udenlandske klubber stod i kø for at købe ham fri.

Foto: Alamy

De norske mestre fra Bodø/Glimt bød på ham, men det blev Torino fra Serie A, som lykkedes med at hente ham for ni millioner kroner og tilhørende klausuler.

Torino udlejede ham til Darmstadt, og sidste sommer blev han så solgt til Brann, hvor han får jævnligt med spilletid, og han har scoret tre mål og lavet fire assister i denne sæson.

Lyngby Boldklub ser imidlertid ud til at lykkes med at få den 24-årige tidligere profil hjem igen til Superliga-fodbold.

Kun de sidste knaster mangler at blive høvlet af, før den vigtige handel for Lyngby Boldklub er i hus.

Når det efter planen sker, er Magnus Warming fjerde tilføjelse i Lyngby Boldklub denne sommer, hvor man begyndte langsomt på indsiden, men siden er ved at komme efter det med tilgangen af Malik Abubakari og en skadet Mathias Hebo Rasmussen, ligesom Jonas Krumrey er ny målmand i klubben.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

TransferLIVE: Nu er Hjulmand på alle forsiderne

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’



LIVE

VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper

De køber ham for 740 mio.

De tager ikke med FC København på træningslejr

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby tæt på denne keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår rekordtransfer i dette vindue

Belgien – Senegal