Afsløring: Lyngby Boldklub køber Magnus Warming

Lyngby Boldklub har budt på sin tidligere profil Magnus Warming, der er tæt på at skifte hjem til Superliga-klubben, kan Tipsbladet afsløre.



En tidligere stjernespiller er på vej hjem til Lyngby Boldklub.

Tipsbladet kan afsløre, at Superliga-klubben er nået til enighed med Brann om Magnus Warming.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har han fået lov til at flyve til Danmark, og det forventes, at han vil skifte tilbage til de kongeblå inden for ganske kort tid.

Lyngby Boldklub hentede Magnus Warming fra Brøndby i vinteren 2020, da han stadig var en ungdomsspiller, som ikke kunne få gennembruddet på Vestegnen, og hurtigt viste det sig, at de kongeblå havde set helt rigtigt.

Således gik han fra U19-bold og ind på Superliga-mandskabet og var med til at sikre overlevelse i sin første halvsæson på Lundtoftevej.

I sæsonen efter kom det store gennembrud i den bedste række herhjemme, og flere udenlandske klubber stod i kø for at købe ham fri.

Foto: Alamy

De norske mestre fra Bodø/Glimt bød på ham, men det blev Torino fra Serie A, som lykkedes med at hente ham for ni millioner kroner og tilhørende klausuler.

Torino udlejede ham til Darmstadt, og sidste sommer blev han så solgt til Brann, hvor han får jævnligt med spilletid, og han har scoret tre mål og lavet fire assister i denne sæson.

Lyngby Boldklub ser imidlertid ud til at lykkes med at få den 24-årige tidligere profil hjem igen til Superliga-fodbold.

Kun de sidste knaster mangler at blive høvlet af, før den vigtige handel for Lyngby Boldklub er i hus.

Når det efter planen sker, er Magnus Warming fjerde tilføjelse i Lyngby Boldklub denne sommer, hvor man begyndte langsomt på indsiden, men siden er ved at komme efter det med tilgangen af Malik Abubakari og en skadet Mathias Hebo Rasmussen, ligesom Jonas Krumrey er ny målmand i klubben.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Barcelona køber VM-angriber

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

Chokskifte på vej?

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Bosnien-Hercegovina – Qatar

England – Ghana



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Køber ind i Barcelona