Afsløring: Norsk klub køber FC Midtjyllands Sammy Skytte

Danske Sammy Skytte skifter ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger til norske Bodø/Glimt. Han får en fireårig aftale.



Han var en fin succes i Stabæk i efteråret, da han var udlejet fra FC Midtjylland til den norske Eliteserie-klub, og nu kan tipsbladet.dk så fortælle, at Sammy Skytte fortsætter karrieren permanent i Norge.

Det er ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger Bodø/Glimt, der henter midtbanespilleren i FC Midtjylland. Klubben køber den tidligere U21-landsholdsspiller i FC Midtjylland, hvor han aldrig nåede at få en førsteholdskamp.

Sammy Skytte skal til lægetjek i Bodø/Glimt mandag, og hvis alt går vel skriver han efterfølgende under på en fireårig aftale med den norske klub.

Midtbanespilleren har spillet i FC Midtjylland siden sommeren 2018, hvor han blev købt i Silkeborg IF, efter SIF rykkede ud af Superligaen.

I det første år var Skytte udlejet til AC Horsens, og i efteråret 2019 var han altså på en aftale i Stabæk sammen med danskerne Kasper Junker og Youssef Toutouh. Junker bliver igen holdkammerat med Skytte, da også han er i Bodø/Glimt.

I sidste sæson sluttede Bodø/Glimt som en overraskende nummer to, og dermed skal Sammy Skytte efter sommer også hjælpe klubben, mens den forsøger at spille sig langt i Europa.

Sæsonen følger kalenderåret i Norge, og derfor er klubberne lige nu ved at forberede sig til den kommende sæson i Norge. Transfervinduet er derfor fortsat åben i både Norge og Sverige.

Det er i øvrigt værd at bemærke, at Sammy Skytte reelt går ind og dækker Vegard Mobergs plads på midtbanen i Bodø/Glimt. Moberg er skiftet til Skyttes tidligere klub Silkeborg IF, for hvem han søndag scorede sit første mål, da SIF spillede 1-1 med FC København.  

Sammy Skytte har 68 Superliga-kampe på sit cv – han kostede omkring 3,5 millioner kroner for FC Midtjylland at købe i Silkeborg, fordi han havde en klausul i tilfælde af nedrykning.

Skyttes agent, Christian Bysted, ønsker ikke at kommentere på oplysninger, og tipsbladet.dk arbejder på at indhente en reaktion fra FC Midtjylland, Sammy Skytte og Bodø/Glimt.





– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt


Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Antonsen i overraskende exit

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Vil sprænge banken for Harry Kane

Tour de France-hold lukker og slukker

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

Stor FCK-bet: Profiler ude

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Silkeborg IF – FC København

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

– Han er den bedste Superliga-spiller nogensinde

– Det skal I ikke sige til FCK!

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Viktor Claesson siger stop

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Stor mystik omkring Emil Højlund

Stjerne revser FCK-straf: ‘Det er noget Bullshit!’

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

– Stik Superliga-stjerne en lang kontrakt

Holger Rune taler ud om dødstrusler

‘Skræmmende – jeg græd, da de kørte’

Hylder Christian Eriksen

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Meget bekymret: ‘Det er drønærgerligt’

‘Hvad fanden er det!?’

‘Mærkeligt’: Nørgaard er den største overraskelse

Jubler over stjerne: ‘Are you danish? Kom nu!’

Legende revser Højlund-beslutning

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Stjernetræner erklærer sig klar til Sverige-job

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

Bekræfter: Jess Thorup på rov i FC København

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

Kamil Grabara bliver til en fiktiv karakter

Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub

Dansker i problemer – udgår af etapeløb

Diks skal have ny landstræner – legende fyret

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

Langgaber i Lissabon

Brøndby-darling chokerer

Klasseforskel – Danmark tromler over Tjekkiet

Hylder tidligere Superliga-stjerne

To danske hold klar til Europas næstøverste niveau

Aalborg banker bundprop i Champions League