Han var en fin succes i Stabæk i efteråret, da han var udlejet fra FC Midtjylland til den norske Eliteserie-klub, og nu kan tipsbladet.dk så fortælle, at Sammy Skytte fortsætter karrieren permanent i Norge.
Det er ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger Bodø/Glimt, der henter midtbanespilleren i FC Midtjylland. Klubben køber den tidligere U21-landsholdsspiller i FC Midtjylland, hvor han aldrig nåede at få en førsteholdskamp.
Sammy Skytte skal til lægetjek i Bodø/Glimt mandag, og hvis alt går vel skriver han efterfølgende under på en fireårig aftale med den norske klub.
Midtbanespilleren har spillet i FC Midtjylland siden sommeren 2018, hvor han blev købt i Silkeborg IF, efter SIF rykkede ud af Superligaen.
I det første år var Skytte udlejet til AC Horsens, og i efteråret 2019 var han altså på en aftale i Stabæk sammen med danskerne Kasper Junker og Youssef Toutouh. Junker bliver igen holdkammerat med Skytte, da også han er i Bodø/Glimt.
I sidste sæson sluttede Bodø/Glimt som en overraskende nummer to, og dermed skal Sammy Skytte efter sommer også hjælpe klubben, mens den forsøger at spille sig langt i Europa.
Sæsonen følger kalenderåret i Norge, og derfor er klubberne lige nu ved at forberede sig til den kommende sæson i Norge. Transfervinduet er derfor fortsat åben i både Norge og Sverige.
Det er i øvrigt værd at bemærke, at Sammy Skytte reelt går ind og dækker Vegard Mobergs plads på midtbanen i Bodø/Glimt. Moberg er skiftet til Skyttes tidligere klub Silkeborg IF, for hvem han søndag scorede sit første mål, da SIF spillede 1-1 med FC København.
Sammy Skytte har 68 Superliga-kampe på sit cv – han kostede omkring 3,5 millioner kroner for FC Midtjylland at købe i Silkeborg, fordi han havde en klausul i tilfælde af nedrykning.
Skyttes agent, Christian Bysted, ønsker ikke at kommentere på oplysninger, og tipsbladet.dk arbejder på at indhente en reaktion fra FC Midtjylland, Sammy Skytte og Bodø/Glimt.
LIVE
TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
– Det vil være VM’s største overraskelse!
Vilde scener – 135 var mødt op
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Spanien – Belgien
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Knuser transferrekord
TOPNYHED
