Han var en fin succes i Stabæk i efteråret, da han var udlejet fra FC Midtjylland til den norske Eliteserie-klub, og nu kan tipsbladet.dk så fortælle, at Sammy Skytte fortsætter karrieren permanent i Norge.
Det er ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger Bodø/Glimt, der henter midtbanespilleren i FC Midtjylland. Klubben køber den tidligere U21-landsholdsspiller i FC Midtjylland, hvor han aldrig nåede at få en førsteholdskamp.
Sammy Skytte skal til lægetjek i Bodø/Glimt mandag, og hvis alt går vel skriver han efterfølgende under på en fireårig aftale med den norske klub.
Midtbanespilleren har spillet i FC Midtjylland siden sommeren 2018, hvor han blev købt i Silkeborg IF, efter SIF rykkede ud af Superligaen.
I det første år var Skytte udlejet til AC Horsens, og i efteråret 2019 var han altså på en aftale i Stabæk sammen med danskerne Kasper Junker og Youssef Toutouh. Junker bliver igen holdkammerat med Skytte, da også han er i Bodø/Glimt.
I sidste sæson sluttede Bodø/Glimt som en overraskende nummer to, og dermed skal Sammy Skytte efter sommer også hjælpe klubben, mens den forsøger at spille sig langt i Europa.
Sæsonen følger kalenderåret i Norge, og derfor er klubberne lige nu ved at forberede sig til den kommende sæson i Norge. Transfervinduet er derfor fortsat åben i både Norge og Sverige.
Det er i øvrigt værd at bemærke, at Sammy Skytte reelt går ind og dækker Vegard Mobergs plads på midtbanen i Bodø/Glimt. Moberg er skiftet til Skyttes tidligere klub Silkeborg IF, for hvem han søndag scorede sit første mål, da SIF spillede 1-1 med FC København.
Sammy Skytte har 68 Superliga-kampe på sit cv – han kostede omkring 3,5 millioner kroner for FC Midtjylland at købe i Silkeborg, fordi han havde en klausul i tilfælde af nedrykning.
Skyttes agent, Christian Bysted, ønsker ikke at kommentere på oplysninger, og tipsbladet.dk arbejder på at indhente en reaktion fra FC Midtjylland, Sammy Skytte og Bodø/Glimt.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
Manchester United – Nottingham Forest
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
MEDIE
