Han var en fin succes i Stabæk i efteråret, da han var udlejet fra FC Midtjylland til den norske Eliteserie-klub, og nu kan tipsbladet.dk så fortælle, at Sammy Skytte fortsætter karrieren permanent i Norge.
Det er ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger Bodø/Glimt, der henter midtbanespilleren i FC Midtjylland. Klubben køber den tidligere U21-landsholdsspiller i FC Midtjylland, hvor han aldrig nåede at få en førsteholdskamp.
Sammy Skytte skal til lægetjek i Bodø/Glimt mandag, og hvis alt går vel skriver han efterfølgende under på en fireårig aftale med den norske klub.
Midtbanespilleren har spillet i FC Midtjylland siden sommeren 2018, hvor han blev købt i Silkeborg IF, efter SIF rykkede ud af Superligaen.
I det første år var Skytte udlejet til AC Horsens, og i efteråret 2019 var han altså på en aftale i Stabæk sammen med danskerne Kasper Junker og Youssef Toutouh. Junker bliver igen holdkammerat med Skytte, da også han er i Bodø/Glimt.
I sidste sæson sluttede Bodø/Glimt som en overraskende nummer to, og dermed skal Sammy Skytte efter sommer også hjælpe klubben, mens den forsøger at spille sig langt i Europa.
Sæsonen følger kalenderåret i Norge, og derfor er klubberne lige nu ved at forberede sig til den kommende sæson i Norge. Transfervinduet er derfor fortsat åben i både Norge og Sverige.
Det er i øvrigt værd at bemærke, at Sammy Skytte reelt går ind og dækker Vegard Mobergs plads på midtbanen i Bodø/Glimt. Moberg er skiftet til Skyttes tidligere klub Silkeborg IF, for hvem han søndag scorede sit første mål, da SIF spillede 1-1 med FC København.
Sammy Skytte har 68 Superliga-kampe på sit cv – han kostede omkring 3,5 millioner kroner for FC Midtjylland at købe i Silkeborg, fordi han havde en klausul i tilfælde af nedrykning.
Skyttes agent, Christian Bysted, ønsker ikke at kommentere på oplysninger, og tipsbladet.dk arbejder på at indhente en reaktion fra FC Midtjylland, Sammy Skytte og Bodø/Glimt.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Fortryder FC Barcelona-transfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Jess Thorup indlagt
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TOPNYHED
