Afsløring: Portsmouth køber Elias Sørensen

Esbjerg er blevet enig med Portsmouth om et salg af klubbens store stjernespiller Elias Sørensen, kan Tipsbladet afsløre.



Esbjergs store stjernespiller Elias Sørensen er blot noget papirarbejde fra at skifte tilbage til England.

Tipsbladet kan afsløre, at Portsmouth fra Championship har budt mellem 300.000 – 400.000 euro, omkring 2,2 – 3 millioner kroner, for den farlige angriber, og klubberne er enige om en handel.

Ifølge Tipsbladets oplysninger venter man nu blot på, at Elias Sørensen får sin arbejdstilladelse i England, og derfor træner han ikke længere med på fuld styrke hos vestjyderne.

Elias Sørensen har et år tilbage af sin kontrakt med 1. divisionsklubben, som han tørnede ud for senest fredag i 1. division med det resultat, at han lavede fire oplæg og et mål i 6-3-sejren over Hobro.

PHOTO-2024-07-30-15-28-21

Foto: EfB

I sidste sæson var han topscorer i 2. division med 23 mål.

Angriberen har selv ikke lagt skjul på, at tiden er inde til et skifte, og sportschef i Esbjerg, Jens Hammer Sørensen, har for nylig sagt i et interview med Tipsbladet, at der er bred interesse for den varme angriber fra både Championship og Tyskland.

Selv om han kun er 24 år, er det hele otte år siden, at Elias Sørensen skiftede til engelsk fodbold første gang.

Det var i 2016, at han byttede HB Køge ud med Newcastle, inden han i 2021 vendte hjem til dansk fodbold og tog til Esbjerg og blev en stor succes.

Nu har klubben accepteret et bud fra Portsmouth, så han igen er på vej til engelsk fodbold.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby-emne tæt på Leipzig-retur

Brøndby IF – Viborg FF

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark



Jakob Poulsen og Viborg jagter en syvendeplads i Superligaen, så man får en playoffkamp, med al sandsynlighed mod Randers eller Brøndby med FCN som en mikroskopisk mulighed, om at komme i Conference League. LIVE

Superliga-LIVE: AGF-stjerne udgår med skade

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Eriksen spottet – nu er der nyt

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

FC Midtjylland – AC Horsens

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i kontakt om norsk angriber 

Lyngby BK – AGF

Klar besked om AGF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

FC Nordsjælland – Randers FC

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Silkeborg IF – FC København

Ordet “bestikkelse” blev brugt



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord