Anton Gaaei har spillet en forrygende sæson for Viborg FF, og nu høster den 20-årige højre back frugterne af det hårde arbejde. Der er således massiv interesse for ham i dette transfervindue, og nu kan Tipsbladet afsløre endnu en stor klub, som har Anton Gaaeis navn på blokken.
Det har tidligere været fremme, at danskerglade AFC Ajax viser interesse for Viborg-backen, og det vil på mange måder være et drømmeskifte for den danske U21-landsholdsspiller, men en stor mulighed kan også opstå i England.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Premier League-sensationen Brighton Hove & Albion, der i den forgangne sæson blev nummer seks, et meget godt øje til kometen fra domkirkebyen.
Foreløbig er der ikke dumpet noget bud ind af brevsprækken i Viborg FF, men Brighton har forhørt sig om Anton Gaaeis situation og fremtidsplaner og overvejer nu, hvad næste skridt i processen skal være.
Tipsbladet talte torsdag med Viborg FF's sportschef Mads Agesen, der gjorde det klart, at man er forberedte på, at Anton Gaaei kan blive solgt i dette transfervindue.
– Det er vores opgave at arbejde ud fra, at det kan ske. Det er en position, vi er meget opmærksomme på, hvis der kommer nogen med de penge, Anton er værd, og han har lyst til at spille for den pågældende klub. Vi har selvfølgelig en liste klar, og vi er også gået i markedet for at spørge lidt på, hvad der kunne være interessant for os, sagde Agesen og tilføjede, at man har smækket en høj pris på ryggen af stortalentet:
– Det er en høj pris. Jeg sætter ikke noget beløb på. Når Anton har spillet sig op i toppen blandt backs i Superligaen og samtidig er ung og spiller fast på U21-landsholdet, så har vi selvfølgelig en høj prissætning. Vi er selvfølgelig glade for at have været med til at udvikle en af vores egne spillere til at være en af de bedste højre backs i Superligaen.
Anton Gaaei spillede 37 kampe for Viborg FF i den forgangne sæson, og hans kontrakt med Superliga-klubben løber frem til sommeren 2026.
LIVE
LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
10. gang i træk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
El Clásico kan afgøre det hele
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER