Opdateret 12.40: Det fremgik tidligere i artiklen, at der var landet et bud på Tammer Bany. Det er nu ændret til, at der er interesse og dialog fra Royal Union SG.
Randers FC købte for knap et år siden Tammer Bany i B.93 for lidt over én million kroner.
Nu står de med alle kort på hånden i forhold til at mangedoble deres investering, efter offensivspilleren har brændt banen af dette efterår og bevist sig som særligt oplægger, men også målscorer.
Men interesserede klubber bliver for nu mødt af et nej tak.
I sidste uge kunne Tipsbladet således afsløre, at Randers FC har afvist et bud på omkring seks millioner kroner fra en klub i Schweiz, og nu er interesse fra endnu større adresser.
Det kan Tipsbladet også fortælle.
Den belgiske topklub Royal Union SG er meget interesseret i Tammer Bany. De er villige til at komme med et beløb i omegnen af 1,5-2 millioner euro svarende til mellem 11 og 15 millioner kroner, og det har der været dialog omkring.
Men kronjydernes sportslige udvalg er meget påpasselige med henvendelsen, da de gerne vil holde sammen på truppen til Superliga-foråret, hvilket siger noget om, at Tammer Bany har en stor stjerne i Randers FC.
Selvom Randers FC for nu har takket nej til at mangedoble deres investering, nærmer prisen på Tammer Bany sig en størrelse, hvor han kan blive et af klubbens største salg nogensinde.
Så den sportslige ledelse kan heller ikke sige nej for evigt, ligesom Tammer Bany også har ambitioner på egne vegne.
Derfor skal det blive spændende at følge udviklingen omkring den talentfulde offensivspiller, der brændte banen af i den sidste halvdel af efteråret og nu står på spring til et stort skifte.
Og et skifte til Royal Union SG vil være flot, da de de seneste år har været en af sværvægterne i belgisk fodbold. De seneste to sæsoner er Royal Union SG således blevet slået på målstregen i kampen om guldet, hvilket siger noget om deres position i Belgien de senere år.
Én scoring og fire assister står Tammer Bany noteret for i de seneste fem spillerunder, hvor det altså er blevet til fire sejre og et nederlag.
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TOPNYHED
Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TRANSFER