Afsløring: Belgisk topklub jagter Superliga-profil

Randers FC har en sand guldfugl i Tammer Bany, som belgisk topklub jagter. Det kan Tipsbladet afsløre.



Opdateret 12.40: Det fremgik tidligere i artiklen, at der var landet et bud på Tammer Bany. Det er nu ændret til, at der er interesse og dialog fra Royal Union SG.

Randers FC købte for knap et år siden Tammer Bany i B.93 for lidt over én million kroner.

Nu står de med alle kort på hånden i forhold til at mangedoble deres investering, efter offensivspilleren har brændt banen af dette efterår og bevist sig som særligt oplægger, men også målscorer.

Men interesserede klubber bliver for nu mødt af et nej tak.

I sidste uge kunne Tipsbladet således afsløre, at Randers FC har afvist et bud på omkring seks millioner kroner fra en klub i Schweiz, og nu er interesse fra endnu større adresser.

Det kan Tipsbladet også fortælle.

Den belgiske topklub Royal Union SG er meget interesseret i Tammer Bany. De er villige til at komme med et beløb i omegnen af 1,5-2 millioner euro svarende til mellem 11 og 15 millioner kroner, og det har der været dialog omkring.

Men kronjydernes sportslige udvalg er meget påpasselige med henvendelsen, da de gerne vil holde sammen på truppen til Superliga-foråret, hvilket siger noget om, at Tammer Bany har en stor stjerne i Randers FC.

Selvom Randers FC for nu har takket nej til at mangedoble deres investering, nærmer prisen på Tammer Bany sig en størrelse, hvor han kan blive et af klubbens største salg nogensinde.

Så den sportslige ledelse kan heller ikke sige nej for evigt, ligesom Tammer Bany også har ambitioner på egne vegne.

Derfor skal det blive spændende at følge udviklingen omkring den talentfulde offensivspiller, der brændte banen af i den sidste halvdel af efteråret og nu står på spring til et stort skifte.

Og et skifte til Royal Union SG vil være flot, da de de seneste år har været en af sværvægterne i belgisk fodbold. De seneste to sæsoner er Royal Union SG således blevet slået på målstregen i kampen om guldet, hvilket siger noget om deres position i Belgien de senere år.

Én scoring og fire assister står Tammer Bany noteret for i de seneste fem spillerunder, hvor det altså er blevet til fire sejre og et nederlag.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Fredberg henter italiensk legende

Arbejder på Brøndby-exit



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Toptræner hylder Danmark og FC København

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Knuser transferrekord

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Norges kronprins rejser til USA

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Hylder kæmpe FCM-transfer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson