Opdateret 12.40: Det fremgik tidligere i artiklen, at der var landet et bud på Tammer Bany. Det er nu ændret til, at der er interesse og dialog fra Royal Union SG.
Randers FC købte for knap et år siden Tammer Bany i B.93 for lidt over én million kroner.
Nu står de med alle kort på hånden i forhold til at mangedoble deres investering, efter offensivspilleren har brændt banen af dette efterår og bevist sig som særligt oplægger, men også målscorer.
Men interesserede klubber bliver for nu mødt af et nej tak.
I sidste uge kunne Tipsbladet således afsløre, at Randers FC har afvist et bud på omkring seks millioner kroner fra en klub i Schweiz, og nu er interesse fra endnu større adresser.
Det kan Tipsbladet også fortælle.
Den belgiske topklub Royal Union SG er meget interesseret i Tammer Bany. De er villige til at komme med et beløb i omegnen af 1,5-2 millioner euro svarende til mellem 11 og 15 millioner kroner, og det har der været dialog omkring.
Men kronjydernes sportslige udvalg er meget påpasselige med henvendelsen, da de gerne vil holde sammen på truppen til Superliga-foråret, hvilket siger noget om, at Tammer Bany har en stor stjerne i Randers FC.
Selvom Randers FC for nu har takket nej til at mangedoble deres investering, nærmer prisen på Tammer Bany sig en størrelse, hvor han kan blive et af klubbens største salg nogensinde.
Så den sportslige ledelse kan heller ikke sige nej for evigt, ligesom Tammer Bany også har ambitioner på egne vegne.
Derfor skal det blive spændende at følge udviklingen omkring den talentfulde offensivspiller, der brændte banen af i den sidste halvdel af efteråret og nu står på spring til et stort skifte.
Og et skifte til Royal Union SG vil være flot, da de de seneste år har været en af sværvægterne i belgisk fodbold. De seneste to sæsoner er Royal Union SG således blevet slået på målstregen i kampen om guldet, hvilket siger noget om deres position i Belgien de senere år.
Én scoring og fire assister står Tammer Bany noteret for i de seneste fem spillerunder, hvor det altså er blevet til fire sejre og et nederlag.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED