Afsløring: Belgisk topklub jagter Superliga-profil

Randers FC har en sand guldfugl i Tammer Bany, som belgisk topklub jagter. Det kan Tipsbladet afsløre.



Opdateret 12.40: Det fremgik tidligere i artiklen, at der var landet et bud på Tammer Bany. Det er nu ændret til, at der er interesse og dialog fra Royal Union SG.

Randers FC købte for knap et år siden Tammer Bany i B.93 for lidt over én million kroner.

Nu står de med alle kort på hånden i forhold til at mangedoble deres investering, efter offensivspilleren har brændt banen af dette efterår og bevist sig som særligt oplægger, men også målscorer.

Men interesserede klubber bliver for nu mødt af et nej tak.

I sidste uge kunne Tipsbladet således afsløre, at Randers FC har afvist et bud på omkring seks millioner kroner fra en klub i Schweiz, og nu er interesse fra endnu større adresser.

Det kan Tipsbladet også fortælle.

Den belgiske topklub Royal Union SG er meget interesseret i Tammer Bany. De er villige til at komme med et beløb i omegnen af 1,5-2 millioner euro svarende til mellem 11 og 15 millioner kroner, og det har der været dialog omkring.

Men kronjydernes sportslige udvalg er meget påpasselige med henvendelsen, da de gerne vil holde sammen på truppen til Superliga-foråret, hvilket siger noget om, at Tammer Bany har en stor stjerne i Randers FC.

Selvom Randers FC for nu har takket nej til at mangedoble deres investering, nærmer prisen på Tammer Bany sig en størrelse, hvor han kan blive et af klubbens største salg nogensinde.

Så den sportslige ledelse kan heller ikke sige nej for evigt, ligesom Tammer Bany også har ambitioner på egne vegne.

Derfor skal det blive spændende at følge udviklingen omkring den talentfulde offensivspiller, der brændte banen af i den sidste halvdel af efteråret og nu står på spring til et stort skifte.

Og et skifte til Royal Union SG vil være flot, da de de seneste år har været en af sværvægterne i belgisk fodbold. De seneste to sæsoner er Royal Union SG således blevet slået på målstregen i kampen om guldet, hvilket siger noget om deres position i Belgien de senere år.

Én scoring og fire assister står Tammer Bany noteret for i de seneste fem spillerunder, hvor det altså er blevet til fire sejre og et nederlag.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby IF – AGF

Randers FC – OB

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Silkeborg IF – FC København

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Daniel Wass stopper karrieren om et år



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Magiske Messi slår til igen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Ruben Amorim favorit til dette job

Monstersalg: FC København-boss jubler

Iran kommer med krav før VM

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

City holder liv i mesterskabsdrømmen



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

De er tilbage i Superligaen

Barcelona – Real Madrid