Da landsholdet i forrige uge så småt tog hul på EM-forberedelserne, var en af gæstespillerne på træningsbanerne i Brøndby den nu 21-årige midtstopper Oliver Provstgaard.
U/21-landsholdsspilleren er hverken halvt eller kvart i spil til A-landsholdet med en række mere erfarne forsvarsspillere i udlandet og Danmark foran i køen, men dagene med A-landsholdet og U/21-landsholdspladsen er alligevel en indikation af, at andre end Vejle-træner Ivan Prelec og de jyske Superliga-overlevere ser et lys i den unge midtstopper.
For det samme gør en række udenlandske klubber ifølge Tipsbladets oplysninger.
Blandt andre Bologna, der er klar til Champions Leagues nye ligaspil efter en flot sæson i Serie A, har holdt grundigt øje med Provstgaard, og selv om et par af topklubberne i Superligaen givetvis også kunne bruge den lyshårede østjyde, er det næppe realistisk med det prisskilt, der er på den 21-årige Vejle-spiller.
For Provstgaard, der spillede samtlige minutter i Superliga-sæsonen som eneste markspiller, er dyr. Rigtig dyr.

Ifølge Tipsbladets kilder er meldingen ude i markedet, at Vejle forventer, at en købende klub slår VB’s rekord, der er knap 30 millioner kroner for Wahid Faghirs skifte til VfB Stuttgart i 2021.
En handel til mellem 30 og 40 millioner kroner kunne blive virkelighed, hvis der opstår budkrig om forsvarsspilleren.
Flere andre Serie A-klubber har også Provstgaard i kikkerten, mens der også er taget noter til Vejle-kampe i løbet af sæsonen af klubber i Bundesligaen.
Oliver Provstgaard var tydeligt rørt efter Vejles sejr over Hvidovre 20. maj, hvor VB sikrede overlevelsen foran hjemmepublikum.
Og forventningen i Vejle Boldklub er ifølge Tipsbladets oplysninger, at det meget vel kan ende med et salg af Provstgaard, hvilket klubben finansielt nok er nødt til, også selv om de to andre startende midtstoppere i slutfasen Raúl Albentosa og Stefan Velkov har kontraktudløb og endnu ikke har en eventuel VB-fremtid på plads.
Hvis det bliver italienske klubber, der går i markedet efter Provstgaard, kan en afklaring meget vel først ske i slutningen af transfervinduet, hvor italienske klubber plejer at få handler på plads, hvilket ikke mindst gælder i et slutrunde-år som i år.
Ud over Provstgaard spillede også målmændene Patrik Carlgren (Randers FC) og Kamil Grabara (FC København) fuld tid i den forgangne Superliga-sæson, mens Mark Brink (Silkeborg IF) og Oliver Bundgaard (Viborg FF) også kom relativt tæt på fuld tid, svarende til 2.880 minutter.
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
LIVE
VM-LIVE: Stjerneveteranernes sidste dans?
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Belgien – Senegal
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
NYHEDER