Da landsholdet i forrige uge så småt tog hul på EM-forberedelserne, var en af gæstespillerne på træningsbanerne i Brøndby den nu 21-årige midtstopper Oliver Provstgaard.
U/21-landsholdsspilleren er hverken halvt eller kvart i spil til A-landsholdet med en række mere erfarne forsvarsspillere i udlandet og Danmark foran i køen, men dagene med A-landsholdet og U/21-landsholdspladsen er alligevel en indikation af, at andre end Vejle-træner Ivan Prelec og de jyske Superliga-overlevere ser et lys i den unge midtstopper.
For det samme gør en række udenlandske klubber ifølge Tipsbladets oplysninger.
Blandt andre Bologna, der er klar til Champions Leagues nye ligaspil efter en flot sæson i Serie A, har holdt grundigt øje med Provstgaard, og selv om et par af topklubberne i Superligaen givetvis også kunne bruge den lyshårede østjyde, er det næppe realistisk med det prisskilt, der er på den 21-årige Vejle-spiller.
For Provstgaard, der spillede samtlige minutter i Superliga-sæsonen som eneste markspiller, er dyr. Rigtig dyr.

Ifølge Tipsbladets kilder er meldingen ude i markedet, at Vejle forventer, at en købende klub slår VB’s rekord, der er knap 30 millioner kroner for Wahid Faghirs skifte til VfB Stuttgart i 2021.
En handel til mellem 30 og 40 millioner kroner kunne blive virkelighed, hvis der opstår budkrig om forsvarsspilleren.
Flere andre Serie A-klubber har også Provstgaard i kikkerten, mens der også er taget noter til Vejle-kampe i løbet af sæsonen af klubber i Bundesligaen.
Oliver Provstgaard var tydeligt rørt efter Vejles sejr over Hvidovre 20. maj, hvor VB sikrede overlevelsen foran hjemmepublikum.
Og forventningen i Vejle Boldklub er ifølge Tipsbladets oplysninger, at det meget vel kan ende med et salg af Provstgaard, hvilket klubben finansielt nok er nødt til, også selv om de to andre startende midtstoppere i slutfasen Raúl Albentosa og Stefan Velkov har kontraktudløb og endnu ikke har en eventuel VB-fremtid på plads.
Hvis det bliver italienske klubber, der går i markedet efter Provstgaard, kan en afklaring meget vel først ske i slutningen af transfervinduet, hvor italienske klubber plejer at få handler på plads, hvilket ikke mindst gælder i et slutrunde-år som i år.
Ud over Provstgaard spillede også målmændene Patrik Carlgren (Randers FC) og Kamil Grabara (FC København) fuld tid i den forgangne Superliga-sæson, mens Mark Brink (Silkeborg IF) og Oliver Bundgaard (Viborg FF) også kom relativt tæt på fuld tid, svarende til 2.880 minutter.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
AGF køber ham
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
Chok – henter første VM-point nogensinde
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TV-ekspert chokerer på direkte tv
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Haiti – Skotland
OPTAKT