Da landsholdet i forrige uge så småt tog hul på EM-forberedelserne, var en af gæstespillerne på træningsbanerne i Brøndby den nu 21-årige midtstopper Oliver Provstgaard.
U/21-landsholdsspilleren er hverken halvt eller kvart i spil til A-landsholdet med en række mere erfarne forsvarsspillere i udlandet og Danmark foran i køen, men dagene med A-landsholdet og U/21-landsholdspladsen er alligevel en indikation af, at andre end Vejle-træner Ivan Prelec og de jyske Superliga-overlevere ser et lys i den unge midtstopper.
For det samme gør en række udenlandske klubber ifølge Tipsbladets oplysninger.
Blandt andre Bologna, der er klar til Champions Leagues nye ligaspil efter en flot sæson i Serie A, har holdt grundigt øje med Provstgaard, og selv om et par af topklubberne i Superligaen givetvis også kunne bruge den lyshårede østjyde, er det næppe realistisk med det prisskilt, der er på den 21-årige Vejle-spiller.
For Provstgaard, der spillede samtlige minutter i Superliga-sæsonen som eneste markspiller, er dyr. Rigtig dyr.

Ifølge Tipsbladets kilder er meldingen ude i markedet, at Vejle forventer, at en købende klub slår VB’s rekord, der er knap 30 millioner kroner for Wahid Faghirs skifte til VfB Stuttgart i 2021.
En handel til mellem 30 og 40 millioner kroner kunne blive virkelighed, hvis der opstår budkrig om forsvarsspilleren.
Flere andre Serie A-klubber har også Provstgaard i kikkerten, mens der også er taget noter til Vejle-kampe i løbet af sæsonen af klubber i Bundesligaen.
Oliver Provstgaard var tydeligt rørt efter Vejles sejr over Hvidovre 20. maj, hvor VB sikrede overlevelsen foran hjemmepublikum.
Og forventningen i Vejle Boldklub er ifølge Tipsbladets oplysninger, at det meget vel kan ende med et salg af Provstgaard, hvilket klubben finansielt nok er nødt til, også selv om de to andre startende midtstoppere i slutfasen Raúl Albentosa og Stefan Velkov har kontraktudløb og endnu ikke har en eventuel VB-fremtid på plads.
Hvis det bliver italienske klubber, der går i markedet efter Provstgaard, kan en afklaring meget vel først ske i slutningen af transfervinduet, hvor italienske klubber plejer at få handler på plads, hvilket ikke mindst gælder i et slutrunde-år som i år.
Ud over Provstgaard spillede også målmændene Patrik Carlgren (Randers FC) og Kamil Grabara (FC København) fuld tid i den forgangne Superliga-sæson, mens Mark Brink (Silkeborg IF) og Oliver Bundgaard (Viborg FF) også kom relativt tæt på fuld tid, svarende til 2.880 minutter.
LIVE
LIVE: FCM er hårdt ramt af sygdom og skader
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
I chok: Har aldrig set lignende
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
Højlund står til at slå personlige rekorder
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
FCM ansætter ny topboss
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Neestrup chokerer med sin startopstilling
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Her kan du se Viborg FF mod FC København
NYHEDER
Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
‘Tottenham er i overhængende fare’
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse