Da landsholdet i forrige uge så småt tog hul på EM-forberedelserne, var en af gæstespillerne på træningsbanerne i Brøndby den nu 21-årige midtstopper Oliver Provstgaard.
U/21-landsholdsspilleren er hverken halvt eller kvart i spil til A-landsholdet med en række mere erfarne forsvarsspillere i udlandet og Danmark foran i køen, men dagene med A-landsholdet og U/21-landsholdspladsen er alligevel en indikation af, at andre end Vejle-træner Ivan Prelec og de jyske Superliga-overlevere ser et lys i den unge midtstopper.
For det samme gør en række udenlandske klubber ifølge Tipsbladets oplysninger.
Blandt andre Bologna, der er klar til Champions Leagues nye ligaspil efter en flot sæson i Serie A, har holdt grundigt øje med Provstgaard, og selv om et par af topklubberne i Superligaen givetvis også kunne bruge den lyshårede østjyde, er det næppe realistisk med det prisskilt, der er på den 21-årige Vejle-spiller.
For Provstgaard, der spillede samtlige minutter i Superliga-sæsonen som eneste markspiller, er dyr. Rigtig dyr.

Ifølge Tipsbladets kilder er meldingen ude i markedet, at Vejle forventer, at en købende klub slår VB’s rekord, der er knap 30 millioner kroner for Wahid Faghirs skifte til VfB Stuttgart i 2021.
En handel til mellem 30 og 40 millioner kroner kunne blive virkelighed, hvis der opstår budkrig om forsvarsspilleren.
Flere andre Serie A-klubber har også Provstgaard i kikkerten, mens der også er taget noter til Vejle-kampe i løbet af sæsonen af klubber i Bundesligaen.
Oliver Provstgaard var tydeligt rørt efter Vejles sejr over Hvidovre 20. maj, hvor VB sikrede overlevelsen foran hjemmepublikum.
Og forventningen i Vejle Boldklub er ifølge Tipsbladets oplysninger, at det meget vel kan ende med et salg af Provstgaard, hvilket klubben finansielt nok er nødt til, også selv om de to andre startende midtstoppere i slutfasen Raúl Albentosa og Stefan Velkov har kontraktudløb og endnu ikke har en eventuel VB-fremtid på plads.
Hvis det bliver italienske klubber, der går i markedet efter Provstgaard, kan en afklaring meget vel først ske i slutningen af transfervinduet, hvor italienske klubber plejer at få handler på plads, hvilket ikke mindst gælder i et slutrunde-år som i år.
Ud over Provstgaard spillede også målmændene Patrik Carlgren (Randers FC) og Kamil Grabara (FC København) fuld tid i den forgangne Superliga-sæson, mens Mark Brink (Silkeborg IF) og Oliver Bundgaard (Viborg FF) også kom relativt tæt på fuld tid, svarende til 2.880 minutter.
LIVE
TransferLIVE: Mason Greenwood tæt på skifte
VM-Vækkeuret: Vildt VM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Medier jubler over USA’s nedtur
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
TOPNYHED