Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Topholdet i Schweiz, FC Thun, er vilde med Vejle Boldklubs Tobias Bach og har indikeret over for Superliga-klubben, man er villig til at fordoble den pris, som blev betalt for få måneder siden i AGF. Men svaret har været et rungende nej tak. Det kan Tipsbladet afsløre.



Få måneder efter, at Tobias Bach skiftede bænken i AGF ud med fast spilletid i Vejle Boldklub, er der allerede opstået udenlandsk interesse for den unge midtbanespiller. 

Således kan Tipsbladet afsløre, at den schweiziske top-klub, FC Thun, som i øjeblikket ligger nummer et i den hjemlige liga, ad flere omgange har forhørt sig hos Vejle Boldklub på deres nyindkøb vedrørende en ny transfer fra sommer.

Ifølge Tipsbladets oplysninger betalte vejlenserne omkring tre millioner kroner for den 22-årige dansker, da klubben fra Nørreskoven mod slutningen af sommerens transfervindue slog til og lavede et markant køb hos Superligaens førerhold fra AGF. 

For Vejle Boldklub var det et stort indkøb, da klubben ikke ellers har brugt den slags summer i det seneste lange stykke tid, men millionerne er åbenlyst givet godt ud. 

Ville fordoble prisen
Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC Thun nemlig markeret over for Vejle Boldklub, at man er villig til at fordoble prisen, således at Superligaens bundhold kan indkassere en lille million euro, hvilket er 7,5 millioner kroner, for deres profil. 

Men meldingen fra Vejle Boldklub er utvetydig, da Superliga-klubben prompte har afvist alle henvendelser, fordi Tobias Bach betragtes som en nøglespiller, og klubben skal igen til foråret jagte et mirakel i håbet om en ny overlevelse i Danmarks bedste række, og fremadrettet er midtbanespilleren også i planerne. 

Tobias Bach har siden fyringen af Ivan Prelec spillet samtlige minutter under Steffen Kielstrups ledelse, og her scorede han blandt andet sit første mål for Vejle Boldklub i den chokerende sejr over FC København, ligesom han igen var en vigtig figur kampen igennem, da man mandag leverede en ny overraskelse med en sejr over Brøndby. 

Præstationerne har altså fået førerholdet i Schweiz til at tune intensivt ind på ham, men de mange bastante afvisninger fra Vejle Boldklub er ikke til at tage fejl af – Tobias Bach er på en længerevarende kontrakt og er for vigtig for Vejle Boldklubs overlevelsesmuligheder.






LIVE: Storklub får bøde på 73.000 euro




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

FC København jagter Neestrup-erstatning



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Danmark – Nordmakedonien

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Philip Billing tabte kæben

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

– Det er Neestrups tre største fejl

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Nu flytter anfører til Danmark

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Av, FCK! Her er de værst af alle

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Riemer melder stjerne klar

Helt på røven over Victor Froholdt

Kæmpe nyhed i udlandet

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Hvem holder partilederne med i fodbold?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

LIVE: Storklub får bøde på 73.000 euro

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Klar besked til danske debutanter

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Divisionsforeningen med markant udmelding