Afsløring: SL-rivaler er vilde med AaB-kaptajn

I det første afsnit Tipsbladets Transfer Talk-podcast er Mathias Jørgensen blandt de navne, der zoomes ind på.



(Artiklen er blevet opdateret kl. 14.10 med mere præcise informationer om FC Nordsjællands interesse i Mathias Jørgensen).

Transfervinduet står lige for døren, og i Superligaen er der en håndfuld profiler, der kan stå foran et stort klubskifte til januar.

Derfor er det selvfølgelig også igen tid til Tipsbladets Transfer Talk med Danmarks førende transferjournalist Farzam Abolhosseini. Tidligere optog vi i et videoformat, men Transfer Talk kommer nu som podcast, og det første afsnit er kommet ud i dag.

I selskab med Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen stiller Farzam Abolhosseini her skarpt på de 10 Superliga-profiler, der har størst chance for at blive skudt af sted til januar, og på denne liste finder vi blandt andet AaB-anfører Mathias Jørgensen, der i efteråret har scoret syv Superliga-mål for oprykkerne.

– Mathias Jørgensen har jo overrasket alle. Man vidste godt, at det var et stort talent, dengang han var i OB, hvor han skiftede til New York Red Bulls, men så gik det jo i stå, skal vi også være ærlige at sige. Men nu har han virkeligt taget alle med storm, lyder det fra Farzam Abolhosseini i podcasten.

Kantspilleren skiftede i starten af året til AaB fra Esbjerg, men kan potentielt ryge videre til en endnu større Superliga-klub inden længe. Ifølge Farzam Abolhosseini er FC Nordsjælland nemlig vilde med Mathias Jørgensen.

I det første afsnit af podcasten kommer Farzam Abolhosseini også ind på den pris, som AaB forventes at kræve for den 24-årige Mathias Jørgensen.

Du kan lytte til Transfer Talk lige her.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Denne klub drømmer om Højbjerg

Klar transfermelding

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Østrig – Jordan

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Roser Superliga-klub: Godt set! 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Iran – New Zealand