Afsløring: SL-rivaler er vilde med AaB-kaptajn

I det første afsnit Tipsbladets Transfer Talk-podcast er Mathias Jørgensen blandt de navne, der zoomes ind på.



(Artiklen er blevet opdateret kl. 14.10 med mere præcise informationer om FC Nordsjællands interesse i Mathias Jørgensen).

Transfervinduet står lige for døren, og i Superligaen er der en håndfuld profiler, der kan stå foran et stort klubskifte til januar.

Derfor er det selvfølgelig også igen tid til Tipsbladets Transfer Talk med Danmarks førende transferjournalist Farzam Abolhosseini. Tidligere optog vi i et videoformat, men Transfer Talk kommer nu som podcast, og det første afsnit er kommet ud i dag.

I selskab med Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen stiller Farzam Abolhosseini her skarpt på de 10 Superliga-profiler, der har størst chance for at blive skudt af sted til januar, og på denne liste finder vi blandt andet AaB-anfører Mathias Jørgensen, der i efteråret har scoret syv Superliga-mål for oprykkerne.

– Mathias Jørgensen har jo overrasket alle. Man vidste godt, at det var et stort talent, dengang han var i OB, hvor han skiftede til New York Red Bulls, men så gik det jo i stå, skal vi også være ærlige at sige. Men nu har han virkeligt taget alle med storm, lyder det fra Farzam Abolhosseini i podcasten.

Kantspilleren skiftede i starten af året til AaB fra Esbjerg, men kan potentielt ryge videre til en endnu større Superliga-klub inden længe. Ifølge Farzam Abolhosseini er FC Nordsjælland nemlig vilde med Mathias Jørgensen.

I det første afsnit af podcasten kommer Farzam Abolhosseini også ind på den pris, som AaB forventes at kræve for den 24-årige Mathias Jørgensen.

Du kan lytte til Transfer Talk lige her.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jens Stage-skifte i fare

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Dame N’Doye scorer nyt job

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Tordner mod VM-træner

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Uruguay – Kap Verde

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

‘Det største tilbageslag i min karriere’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Interessant melding om VM-profil

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen