Afsløring: Sønderjyske forhandler om salg af Dal Hende

AB fra 2. division er gået ind i forhandlinger med Sønderjyske om et køb af Superliga-spilleren Marc Dal Hende. Det kan Tipsbladet afsløre.



En klubdarling kan snart vende tilbage til Gladsaxe. 

Tipsbladet kan afsløre, at AB forhandler med Sønderjyske om at få sin tidligere profil Marc Dal Hende tilbage til klubben denne vinter. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er hans tidligere klub klar med en længerevarende kontrakt, og spilleren er interesseret i et skifte tilbage til AB, som han spillede i, før han for alvor slog sit navn fast i dansk fodbold.

Men det kræver først, at klubberne når til enighed om en transfer, for Sønderjyske har Marc Dal Hende på kontrakt i godt et halvt år endnu. 

34-årige Marc Dal Hende, der kommer fra Amager og spillede ungdomsfodbold i FC København, slog sine folder i 2. divisionsklubben, der har hjemme på Gladsaxe Stadion, første gang for hele 13 år siden. 

Fra 2011 og to år frem gav han prøver på sit talent i den storkøbenhavnske klub, inden venstrebacken tog en masse store skridt og blev en Superliga-profil.

Han har eksempelvis to mesterskaber og en pokaltitel på cv’et med FC Midtjylland og vandt under Jakob Michelsen-æraen sølvmedaljer med Sønderjyske.  

I dag har Marc Dal Hende en noget anden rolle på banen i Haderslev-klubben, men spiller stadig en stor rolle uden for banen i Superliga-klubben, som sagtens kan bruge backens erfaring i overlevelseskampen.

Således har Marc Dal Hende kun været brugt fire gange som indskifter i efteråret. Alligevel har han fået vist, at målnæsen er intakt med en vigtig scoring i 2-1-sejren over Vejle. 

I pokalturneringen har Marc Dal Hende fået to fulde kampe. Også her har han lavet en enkelt pind. 

De næste uger vil vise, om AB lykkes med at nå frem til en handel med Sønderjyske. 

Marc Dal Hende har spillet 172 Superliga-kampe og yderligere 103 1. divisionskampe i karrieren, så det er noget af en profil, som AB forhandler om at få tilbage til klubben i Danmarks tredjebedste række.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Bombe på vej i Real Madrid?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kalder tronskifte i Danmark

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen