En klubdarling kan snart vende tilbage til Gladsaxe.
Tipsbladet kan afsløre, at AB forhandler med Sønderjyske om at få sin tidligere profil Marc Dal Hende tilbage til klubben denne vinter.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er hans tidligere klub klar med en længerevarende kontrakt, og spilleren er interesseret i et skifte tilbage til AB, som han spillede i, før han for alvor slog sit navn fast i dansk fodbold.
Men det kræver først, at klubberne når til enighed om en transfer, for Sønderjyske har Marc Dal Hende på kontrakt i godt et halvt år endnu.
34-årige Marc Dal Hende, der kommer fra Amager og spillede ungdomsfodbold i FC København, slog sine folder i 2. divisionsklubben, der har hjemme på Gladsaxe Stadion, første gang for hele 13 år siden.
Fra 2011 og to år frem gav han prøver på sit talent i den storkøbenhavnske klub, inden venstrebacken tog en masse store skridt og blev en Superliga-profil.
Han har eksempelvis to mesterskaber og en pokaltitel på cv’et med FC Midtjylland og vandt under Jakob Michelsen-æraen sølvmedaljer med Sønderjyske.
I dag har Marc Dal Hende en noget anden rolle på banen i Haderslev-klubben, men spiller stadig en stor rolle uden for banen i Superliga-klubben, som sagtens kan bruge backens erfaring i overlevelseskampen.
Således har Marc Dal Hende kun været brugt fire gange som indskifter i efteråret. Alligevel har han fået vist, at målnæsen er intakt med en vigtig scoring i 2-1-sejren over Vejle.
I pokalturneringen har Marc Dal Hende fået to fulde kampe. Også her har han lavet en enkelt pind.
De næste uger vil vise, om AB lykkes med at nå frem til en handel med Sønderjyske.
Marc Dal Hende har spillet 172 Superliga-kampe og yderligere 103 1. divisionskampe i karrieren, så det er noget af en profil, som AB forhandler om at få tilbage til klubben i Danmarks tredjebedste række.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
OPTAKT
Mexico – Ecuador
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER