Afsløring: Sønderjyske forhandler om salg af Dal Hende

AB fra 2. division er gået ind i forhandlinger med Sønderjyske om et køb af Superliga-spilleren Marc Dal Hende. Det kan Tipsbladet afsløre.



En klubdarling kan snart vende tilbage til Gladsaxe. 

Tipsbladet kan afsløre, at AB forhandler med Sønderjyske om at få sin tidligere profil Marc Dal Hende tilbage til klubben denne vinter. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er hans tidligere klub klar med en længerevarende kontrakt, og spilleren er interesseret i et skifte tilbage til AB, som han spillede i, før han for alvor slog sit navn fast i dansk fodbold.

Men det kræver først, at klubberne når til enighed om en transfer, for Sønderjyske har Marc Dal Hende på kontrakt i godt et halvt år endnu. 

34-årige Marc Dal Hende, der kommer fra Amager og spillede ungdomsfodbold i FC København, slog sine folder i 2. divisionsklubben, der har hjemme på Gladsaxe Stadion, første gang for hele 13 år siden. 

Fra 2011 og to år frem gav han prøver på sit talent i den storkøbenhavnske klub, inden venstrebacken tog en masse store skridt og blev en Superliga-profil.

Han har eksempelvis to mesterskaber og en pokaltitel på cv’et med FC Midtjylland og vandt under Jakob Michelsen-æraen sølvmedaljer med Sønderjyske.  

I dag har Marc Dal Hende en noget anden rolle på banen i Haderslev-klubben, men spiller stadig en stor rolle uden for banen i Superliga-klubben, som sagtens kan bruge backens erfaring i overlevelseskampen.

Således har Marc Dal Hende kun været brugt fire gange som indskifter i efteråret. Alligevel har han fået vist, at målnæsen er intakt med en vigtig scoring i 2-1-sejren over Vejle. 

I pokalturneringen har Marc Dal Hende fået to fulde kampe. Også her har han lavet en enkelt pind. 

De næste uger vil vise, om AB lykkes med at nå frem til en handel med Sønderjyske. 

Marc Dal Hende har spillet 172 Superliga-kampe og yderligere 103 1. divisionskampe i karrieren, så det er noget af en profil, som AB forhandler om at få tilbage til klubben i Danmarks tredjebedste række.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-spiller får fem karantænedage

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Chokskifte på vej?

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Barcelona køber VM-angriber

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK går på rov i Viborg

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Skotland – Brasilien

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

VM i tal: Så vildt har det været

Ny bejler til dansk guldfugl

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

Tyrkiet – USA

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Marokko – Haiti



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Paraguay – Australien