Afsløring: Sønderjyske forhandler om salg af Dal Hende

AB fra 2. division er gået ind i forhandlinger med Sønderjyske om et køb af Superliga-spilleren Marc Dal Hende. Det kan Tipsbladet afsløre.



En klubdarling kan snart vende tilbage til Gladsaxe. 

Tipsbladet kan afsløre, at AB forhandler med Sønderjyske om at få sin tidligere profil Marc Dal Hende tilbage til klubben denne vinter. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er hans tidligere klub klar med en længerevarende kontrakt, og spilleren er interesseret i et skifte tilbage til AB, som han spillede i, før han for alvor slog sit navn fast i dansk fodbold.

Men det kræver først, at klubberne når til enighed om en transfer, for Sønderjyske har Marc Dal Hende på kontrakt i godt et halvt år endnu. 

34-årige Marc Dal Hende, der kommer fra Amager og spillede ungdomsfodbold i FC København, slog sine folder i 2. divisionsklubben, der har hjemme på Gladsaxe Stadion, første gang for hele 13 år siden. 

Fra 2011 og to år frem gav han prøver på sit talent i den storkøbenhavnske klub, inden venstrebacken tog en masse store skridt og blev en Superliga-profil.

Han har eksempelvis to mesterskaber og en pokaltitel på cv’et med FC Midtjylland og vandt under Jakob Michelsen-æraen sølvmedaljer med Sønderjyske.  

I dag har Marc Dal Hende en noget anden rolle på banen i Haderslev-klubben, men spiller stadig en stor rolle uden for banen i Superliga-klubben, som sagtens kan bruge backens erfaring i overlevelseskampen.

Således har Marc Dal Hende kun været brugt fire gange som indskifter i efteråret. Alligevel har han fået vist, at målnæsen er intakt med en vigtig scoring i 2-1-sejren over Vejle. 

I pokalturneringen har Marc Dal Hende fået to fulde kampe. Også her har han lavet en enkelt pind. 

De næste uger vil vise, om AB lykkes med at nå frem til en handel med Sønderjyske. 

Marc Dal Hende har spillet 172 Superliga-kampe og yderligere 103 1. divisionskampe i karrieren, så det er noget af en profil, som AB forhandler om at få tilbage til klubben i Danmarks tredjebedste række.





Seks spillere kan forlade FC Midtjylland




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

USA får drømmestart på VM

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

AGF køber ham

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Han tager hjem fra VM

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Overraskende melding om Oliver Christensen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Elias Jelert færdig

Brøndby henter Alexander Drexel

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Qatar – Schweiz