Afsløring: Sønderjyske forhandler om salg af Dal Hende

AB fra 2. division er gået ind i forhandlinger med Sønderjyske om et køb af Superliga-spilleren Marc Dal Hende. Det kan Tipsbladet afsløre.



En klubdarling kan snart vende tilbage til Gladsaxe. 

Tipsbladet kan afsløre, at AB forhandler med Sønderjyske om at få sin tidligere profil Marc Dal Hende tilbage til klubben denne vinter. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er hans tidligere klub klar med en længerevarende kontrakt, og spilleren er interesseret i et skifte tilbage til AB, som han spillede i, før han for alvor slog sit navn fast i dansk fodbold.

Men det kræver først, at klubberne når til enighed om en transfer, for Sønderjyske har Marc Dal Hende på kontrakt i godt et halvt år endnu. 

34-årige Marc Dal Hende, der kommer fra Amager og spillede ungdomsfodbold i FC København, slog sine folder i 2. divisionsklubben, der har hjemme på Gladsaxe Stadion, første gang for hele 13 år siden. 

Fra 2011 og to år frem gav han prøver på sit talent i den storkøbenhavnske klub, inden venstrebacken tog en masse store skridt og blev en Superliga-profil.

Han har eksempelvis to mesterskaber og en pokaltitel på cv’et med FC Midtjylland og vandt under Jakob Michelsen-æraen sølvmedaljer med Sønderjyske.  

I dag har Marc Dal Hende en noget anden rolle på banen i Haderslev-klubben, men spiller stadig en stor rolle uden for banen i Superliga-klubben, som sagtens kan bruge backens erfaring i overlevelseskampen.

Således har Marc Dal Hende kun været brugt fire gange som indskifter i efteråret. Alligevel har han fået vist, at målnæsen er intakt med en vigtig scoring i 2-1-sejren over Vejle. 

I pokalturneringen har Marc Dal Hende fået to fulde kampe. Også her har han lavet en enkelt pind. 

De næste uger vil vise, om AB lykkes med at nå frem til en handel med Sønderjyske. 

Marc Dal Hende har spillet 172 Superliga-kampe og yderligere 103 1. divisionskampe i karrieren, så det er noget af en profil, som AB forhandler om at få tilbage til klubben i Danmarks tredjebedste række.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Lufter vild Ronaldo-teori

Forbereder bud på 970 mio.

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FC Barcelona køber VM-angriber

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Chokskifte på vej?

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Åbner op for sommertransfer

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

England – Ghana

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tjekkiet – Mexico

FCK går på rov i Viborg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL