VB Parken (Tipsbladet): Han var sidste sæsons helt store offensive oplevelse.
German Onugkha var her, der og alle vegne for Vejle Boldklub og sikrede med sine 15 scoringer, der gjorde ham til Superliga-topscorer, at klubben fra Nørreskoven også i denne sæson spiller i Superligaen.
Derfor hentede FC København i sommer den fysisk stærke angriber i håbet om, at han kunne overføre sine mange scoringer til københavnerne.
Sådan gik det ikke, og nu er German Onugkha tilbage i Vejle, der har lejet ham for resten af sæsonen. Der var dog også andre klubber i spil i transfervinduet.
Angriberen har allerede spillet for Vejle og FC København i denne sæson og kunne dermed ikke repræsentere flere hold, der følger samme turneringskalender som Danmark. Et skifte skulle derfor være til lande som Sverige, Norge eller den nordamerikanske turnering MLS, og det var netop herfra, at der var interesse for German Onugkha.
– Jeg kunne tage til MLS, hvorfra jeg fik et tilbud, men det var for sent. Det var Toronto FC, der ville have mig, fortæller angriberen i et interview med Tipsbladet.
Toronto FC er et storhold i MLS. De har tidligere vundet titlen og har hele otte gange vundet det canadiske mesterskab, så det var en fristende mulighed for FCK-spilleren. Der var bare et større problem, der spændte ben for, at transferen kunne blive til noget.
– Vi havde ikke meget tid. Det var svært at gennemføre transferen, fordi jeg ikke har noget visa, og jeg har et russisk pas, hvilket betyder, at man skal vente i længere tid for at få tilladelsen til at spille derovre.
– Det var en lejekontrakt, hvori der var en købsoption, men jeg er rigtig glad for, at jeg er tilbage i Vejle. Her kan jeg hjælpe holdet fra dag ét, og det er godt for alle parter, siger German Onugkha fra de vante rammer i Vejle.
Den russisk-nigerianske angriber nåede i første omgang ikke at score for FC København, som han har kontrakt med til sommeren 2026.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
OPTAKT
Manchester City – Brentford
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TIPSBLADET SPECIAL