VB Parken (Tipsbladet): Han var sidste sæsons helt store offensive oplevelse.
German Onugkha var her, der og alle vegne for Vejle Boldklub og sikrede med sine 15 scoringer, der gjorde ham til Superliga-topscorer, at klubben fra Nørreskoven også i denne sæson spiller i Superligaen.
Derfor hentede FC København i sommer den fysisk stærke angriber i håbet om, at han kunne overføre sine mange scoringer til københavnerne.
Sådan gik det ikke, og nu er German Onugkha tilbage i Vejle, der har lejet ham for resten af sæsonen. Der var dog også andre klubber i spil i transfervinduet.
Angriberen har allerede spillet for Vejle og FC København i denne sæson og kunne dermed ikke repræsentere flere hold, der følger samme turneringskalender som Danmark. Et skifte skulle derfor være til lande som Sverige, Norge eller den nordamerikanske turnering MLS, og det var netop herfra, at der var interesse for German Onugkha.
– Jeg kunne tage til MLS, hvorfra jeg fik et tilbud, men det var for sent. Det var Toronto FC, der ville have mig, fortæller angriberen i et interview med Tipsbladet.
Toronto FC er et storhold i MLS. De har tidligere vundet titlen og har hele otte gange vundet det canadiske mesterskab, så det var en fristende mulighed for FCK-spilleren. Der var bare et større problem, der spændte ben for, at transferen kunne blive til noget.
– Vi havde ikke meget tid. Det var svært at gennemføre transferen, fordi jeg ikke har noget visa, og jeg har et russisk pas, hvilket betyder, at man skal vente i længere tid for at få tilladelsen til at spille derovre.
– Det var en lejekontrakt, hvori der var en købsoption, men jeg er rigtig glad for, at jeg er tilbage i Vejle. Her kan jeg hjælpe holdet fra dag ét, og det er godt for alle parter, siger German Onugkha fra de vante rammer i Vejle.
Den russisk-nigerianske angriber nåede i første omgang ikke at score for FC København, som han har kontrakt med til sommeren 2026.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT