Afsløring: Storklub bød på Onugkha

German Onugkha fortæller i et interview med Tipsbladet, at han kunne være endt et helt andet sted end Vejle i det netop overståede transfervindue.



VB Parken (Tipsbladet): Han var sidste sæsons helt store offensive oplevelse.

German Onugkha var her, der og alle vegne for Vejle Boldklub og sikrede med sine 15 scoringer, der gjorde ham til Superliga-topscorer, at klubben fra Nørreskoven også i denne sæson spiller i Superligaen.

Derfor hentede FC København i sommer den fysisk stærke angriber i håbet om, at han kunne overføre sine mange scoringer til københavnerne.

Sådan gik det ikke, og nu er German Onugkha tilbage i Vejle, der har lejet ham for resten af sæsonen. Der var dog også andre klubber i spil i transfervinduet.

Angriberen har allerede spillet for Vejle og FC København i denne sæson og kunne dermed ikke repræsentere flere hold, der følger samme turneringskalender som Danmark. Et skifte skulle derfor være til lande som Sverige, Norge eller den nordamerikanske turnering MLS, og det var netop herfra, at der var interesse for German Onugkha.

– Jeg kunne tage til MLS, hvorfra jeg fik et tilbud, men det var for sent. Det var Toronto FC, der ville have mig, fortæller angriberen i et interview med Tipsbladet.

Toronto FC er et storhold i MLS. De har tidligere vundet titlen og har hele otte gange vundet det canadiske mesterskab, så det var en fristende mulighed for FCK-spilleren. Der var bare et større problem, der spændte ben for, at transferen kunne blive til noget.

– Vi havde ikke meget tid. Det var svært at gennemføre transferen, fordi jeg ikke har noget visa, og jeg har et russisk pas, hvilket betyder, at man skal vente i længere tid for at få tilladelsen til at spille derovre.

– Det var en lejekontrakt, hvori der var en købsoption, men jeg er rigtig glad for, at jeg er tilbage i Vejle. Her kan jeg hjælpe holdet fra dag ét, og det er godt for alle parter, siger German Onugkha fra de vante rammer i Vejle.

Den russisk-nigerianske angriber nåede i første omgang ikke at score for FC København, som han har kontrakt med til sommeren 2026.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Overvejer AGF-forlængelse

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Nu er de færdige i Superligaen

Massiv kritik efter skandaløse scener

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’