VB Parken (Tipsbladet): Han var sidste sæsons helt store offensive oplevelse.
German Onugkha var her, der og alle vegne for Vejle Boldklub og sikrede med sine 15 scoringer, der gjorde ham til Superliga-topscorer, at klubben fra Nørreskoven også i denne sæson spiller i Superligaen.
Derfor hentede FC København i sommer den fysisk stærke angriber i håbet om, at han kunne overføre sine mange scoringer til københavnerne.
Sådan gik det ikke, og nu er German Onugkha tilbage i Vejle, der har lejet ham for resten af sæsonen. Der var dog også andre klubber i spil i transfervinduet.
Angriberen har allerede spillet for Vejle og FC København i denne sæson og kunne dermed ikke repræsentere flere hold, der følger samme turneringskalender som Danmark. Et skifte skulle derfor være til lande som Sverige, Norge eller den nordamerikanske turnering MLS, og det var netop herfra, at der var interesse for German Onugkha.
– Jeg kunne tage til MLS, hvorfra jeg fik et tilbud, men det var for sent. Det var Toronto FC, der ville have mig, fortæller angriberen i et interview med Tipsbladet.
Toronto FC er et storhold i MLS. De har tidligere vundet titlen og har hele otte gange vundet det canadiske mesterskab, så det var en fristende mulighed for FCK-spilleren. Der var bare et større problem, der spændte ben for, at transferen kunne blive til noget.
– Vi havde ikke meget tid. Det var svært at gennemføre transferen, fordi jeg ikke har noget visa, og jeg har et russisk pas, hvilket betyder, at man skal vente i længere tid for at få tilladelsen til at spille derovre.
– Det var en lejekontrakt, hvori der var en købsoption, men jeg er rigtig glad for, at jeg er tilbage i Vejle. Her kan jeg hjælpe holdet fra dag ét, og det er godt for alle parter, siger German Onugkha fra de vante rammer i Vejle.
Den russisk-nigerianske angriber nåede i første omgang ikke at score for FC København, som han har kontrakt med til sommeren 2026.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT