Afsløring: Stort AB-talent besøger Burnley

Pachanga Kristensen viser sig i øjeblikket frem på en langt større scene end i AB, da han er på besøg i Championship-klubben Burnley. Det kan Tipsbladet afsløre.



Pachanga Kristensen er et af ABs allerstørste talenter, og spørgsmålet er egentlig, hvor længe klubben fra 2. division kan holde på ham. 

Kvaliteterne er i hvert fald så store, at han i øjeblikket er på besøg i en klub, der er mange niveauer over AB – nemlig Burnley fra Championship.

Det kan Tipsbladet afsløre. 

Tiden vil vise, om Burnley, der har en dansker ansat i en stor rolle, assistenttræner Henrik Jensen, så vil slå til eller ej, men virkeligheden er i hvert fald den, at man nu ser Pachanga Kristensen an. 

En spiller fra 2006, som for to måneder siden fyldte bare 18 år, men som allerede nu har fint med erfaring på seniorniveau.

Således rykkede AB ham i sommer, da han altså kun var 17 år gammel, op i førsteholdstruppen, og samtidig forlængede klubben hans aftale til udgangen af 2025 og gjorde ham til fast mand.

– Det har været en stor prioritet for mig, at vi kunne få forlænget med Pachanga. Det har været tydeligt fra dag et, hvor jeg ankom, at vi har at gøre med en spiller med potentiale og stor lyst til hver dag at forbedre sig. Jeg glæder mig meget til at arbejde videre med ham, sagde cheftræner Joey Gudjonsson i forbindelse med kontraktforlængelsen. 

Pachanga Kristensen er en venstrebenet og spillende midterforsvarer, som kan sammenlignes med Sebastian Otoa, der i efteråret fik sit gennembrud i Superligaen, og som netop er blevet solgt til Serie A-klubben Genoa for omkring 20 millioner kroner. 

Nu får AB-stortalentet chancen for at vise sig frem i Burnley, der er med helt i toppen af Championship, og som efter sidste sæsons nedrykning fra Premier League har udmærkede muligheder for at rykke op igen i første hug. 





Eksperter raser: Hvad med Messi?




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Colombia – Ghana

Afviser monsterbud på Simsir

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



LIVE

TransferLIVE: ‘CV’ sætter ord på comeback

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her kan man se La Liga fremover

Tullberg teaser for transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Rooney: Her er Englands store problem

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De køber ham for 740 mio.

Portugal – Kroatien

Steve Cooper med stor beslutning

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Spanien – Østrig

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

PL-træner blev fyret over E-mail