Pachanga Kristensen er et af ABs allerstørste talenter, og spørgsmålet er egentlig, hvor længe klubben fra 2. division kan holde på ham.
Kvaliteterne er i hvert fald så store, at han i øjeblikket er på besøg i en klub, der er mange niveauer over AB – nemlig Burnley fra Championship.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Tiden vil vise, om Burnley, der har en dansker ansat i en stor rolle, assistenttræner Henrik Jensen, så vil slå til eller ej, men virkeligheden er i hvert fald den, at man nu ser Pachanga Kristensen an.

En spiller fra 2006, som for to måneder siden fyldte bare 18 år, men som allerede nu har fint med erfaring på seniorniveau.
Således rykkede AB ham i sommer, da han altså kun var 17 år gammel, op i førsteholdstruppen, og samtidig forlængede klubben hans aftale til udgangen af 2025 og gjorde ham til fast mand.
– Det har været en stor prioritet for mig, at vi kunne få forlænget med Pachanga. Det har været tydeligt fra dag et, hvor jeg ankom, at vi har at gøre med en spiller med potentiale og stor lyst til hver dag at forbedre sig. Jeg glæder mig meget til at arbejde videre med ham, sagde cheftræner Joey Gudjonsson i forbindelse med kontraktforlængelsen.
Pachanga Kristensen er en venstrebenet og spillende midterforsvarer, som kan sammenlignes med Sebastian Otoa, der i efteråret fik sit gennembrud i Superligaen, og som netop er blevet solgt til Serie A-klubben Genoa for omkring 20 millioner kroner.
Nu får AB-stortalentet chancen for at vise sig frem i Burnley, der er med helt i toppen af Championship, og som efter sidste sæsons nedrykning fra Premier League har udmærkede muligheder for at rykke op igen i første hug.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Stjerne sender Sverige videre ved VM
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby