Pachanga Kristensen er et af ABs allerstørste talenter, og spørgsmålet er egentlig, hvor længe klubben fra 2. division kan holde på ham.
Kvaliteterne er i hvert fald så store, at han i øjeblikket er på besøg i en klub, der er mange niveauer over AB – nemlig Burnley fra Championship.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Tiden vil vise, om Burnley, der har en dansker ansat i en stor rolle, assistenttræner Henrik Jensen, så vil slå til eller ej, men virkeligheden er i hvert fald den, at man nu ser Pachanga Kristensen an.

En spiller fra 2006, som for to måneder siden fyldte bare 18 år, men som allerede nu har fint med erfaring på seniorniveau.
Således rykkede AB ham i sommer, da han altså kun var 17 år gammel, op i førsteholdstruppen, og samtidig forlængede klubben hans aftale til udgangen af 2025 og gjorde ham til fast mand.
– Det har været en stor prioritet for mig, at vi kunne få forlænget med Pachanga. Det har været tydeligt fra dag et, hvor jeg ankom, at vi har at gøre med en spiller med potentiale og stor lyst til hver dag at forbedre sig. Jeg glæder mig meget til at arbejde videre med ham, sagde cheftræner Joey Gudjonsson i forbindelse med kontraktforlængelsen.
Pachanga Kristensen er en venstrebenet og spillende midterforsvarer, som kan sammenlignes med Sebastian Otoa, der i efteråret fik sit gennembrud i Superligaen, og som netop er blevet solgt til Serie A-klubben Genoa for omkring 20 millioner kroner.
Nu får AB-stortalentet chancen for at vise sig frem i Burnley, der er med helt i toppen af Championship, og som efter sidste sæsons nedrykning fra Premier League har udmærkede muligheder for at rykke op igen i første hug.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Millionregn over ‘PC’
Arsenal er i Champions League-finalen
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER