Pachanga Kristensen er et af ABs allerstørste talenter, og spørgsmålet er egentlig, hvor længe klubben fra 2. division kan holde på ham.
Kvaliteterne er i hvert fald så store, at han i øjeblikket er på besøg i en klub, der er mange niveauer over AB – nemlig Burnley fra Championship.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Tiden vil vise, om Burnley, der har en dansker ansat i en stor rolle, assistenttræner Henrik Jensen, så vil slå til eller ej, men virkeligheden er i hvert fald den, at man nu ser Pachanga Kristensen an.

En spiller fra 2006, som for to måneder siden fyldte bare 18 år, men som allerede nu har fint med erfaring på seniorniveau.
Således rykkede AB ham i sommer, da han altså kun var 17 år gammel, op i førsteholdstruppen, og samtidig forlængede klubben hans aftale til udgangen af 2025 og gjorde ham til fast mand.
– Det har været en stor prioritet for mig, at vi kunne få forlænget med Pachanga. Det har været tydeligt fra dag et, hvor jeg ankom, at vi har at gøre med en spiller med potentiale og stor lyst til hver dag at forbedre sig. Jeg glæder mig meget til at arbejde videre med ham, sagde cheftræner Joey Gudjonsson i forbindelse med kontraktforlængelsen.
Pachanga Kristensen er en venstrebenet og spillende midterforsvarer, som kan sammenlignes med Sebastian Otoa, der i efteråret fik sit gennembrud i Superligaen, og som netop er blevet solgt til Serie A-klubben Genoa for omkring 20 millioner kroner.
Nu får AB-stortalentet chancen for at vise sig frem i Burnley, der er med helt i toppen af Championship, og som efter sidste sæsons nedrykning fra Premier League har udmærkede muligheder for at rykke op igen i første hug.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
10. gang i træk
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
El Clásico kan afgøre det hele
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
NYHEDER
Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
TOPNYHED