Afsløring: Stort AB-talent besøger Burnley

Pachanga Kristensen viser sig i øjeblikket frem på en langt større scene end i AB, da han er på besøg i Championship-klubben Burnley. Det kan Tipsbladet afsløre.



Pachanga Kristensen er et af ABs allerstørste talenter, og spørgsmålet er egentlig, hvor længe klubben fra 2. division kan holde på ham. 

Kvaliteterne er i hvert fald så store, at han i øjeblikket er på besøg i en klub, der er mange niveauer over AB – nemlig Burnley fra Championship.

Det kan Tipsbladet afsløre. 

Tiden vil vise, om Burnley, der har en dansker ansat i en stor rolle, assistenttræner Henrik Jensen, så vil slå til eller ej, men virkeligheden er i hvert fald den, at man nu ser Pachanga Kristensen an. 

En spiller fra 2006, som for to måneder siden fyldte bare 18 år, men som allerede nu har fint med erfaring på seniorniveau.

Således rykkede AB ham i sommer, da han altså kun var 17 år gammel, op i førsteholdstruppen, og samtidig forlængede klubben hans aftale til udgangen af 2025 og gjorde ham til fast mand.

– Det har været en stor prioritet for mig, at vi kunne få forlænget med Pachanga. Det har været tydeligt fra dag et, hvor jeg ankom, at vi har at gøre med en spiller med potentiale og stor lyst til hver dag at forbedre sig. Jeg glæder mig meget til at arbejde videre med ham, sagde cheftræner Joey Gudjonsson i forbindelse med kontraktforlængelsen. 

Pachanga Kristensen er en venstrebenet og spillende midterforsvarer, som kan sammenlignes med Sebastian Otoa, der i efteråret fik sit gennembrud i Superligaen, og som netop er blevet solgt til Serie A-klubben Genoa for omkring 20 millioner kroner. 

Nu får AB-stortalentet chancen for at vise sig frem i Burnley, der er med helt i toppen af Championship, og som efter sidste sæsons nedrykning fra Premier League har udmærkede muligheder for at rykke op igen i første hug. 





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sønderjyske – FC Midtjylland

Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Randers FC – FC Fredericia

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De vinder Superligaen 



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Så du det? Wass i helt vild aktion