I vinter udspillede der sig et vildt og voldsomt opgør om Vejle Boldklubs fremtid, da forretningsmanden Cagdas Senyürek under stor dramatik blev forhindret i at købe Superliga-klubben.
Vejle slap lykkeligt ud af det slagsmål og Superliga-sæsonen med en overlevelse, hvor man frem til sidste rundes nederlag til Randers FC hentede 13 point i fem kampe.
Det var et opgør og en sæson, der sjældent er set magen til i Superligaen.
Men tilbage står stadig spørgsmålet om Vejle Boldklubs fremtid på længere sigt, og i et stort interview med Tipsbladet bekræfter klubbens direktør Henrik Tønder, at Superliga-klubben er til salg.
– Sagen står der, hvor den i princippet har stået i lang tid. Jeg tror ikke, Andrew [Zolotko] har lagt skjul på, at han gerne vil sælge. Og det er efterhånden noget, der ikke påvirker, hvordan vi gør tingene i organisationen og i ledelsen i Vejle Boldklub. Den er ikke på den måde ejer-afhængig, hvis jeg kan formulere det sådan, siger Henrik Tønder til Tipsbladet.
– Så det fylder ikke noget, at han går med de overvejelser. Vi er vant til, at det er virkeligheden, og vi bruger egentlig ikke tid på det.
Siden begyndelsen af 2023 er der kommet udenlandske investorer til i AaB, Vejle og AC Horsens, mens der ifølge Tipsbladets oplysninger også har været både sonderinger og forhandlinger mellem udenlandske investorer og andre klubber i Superligaen og 1. Division.

Cagdas Senyürek, der altså blev strittet ud som potentiel investor i begyndelsen af året (læs mere om det her), var ifølge Tipsbladets oplysninger ikke den første potentielle investor, der havde talt med Andrej Zolotko om et køb af moldaverens aktier i Superliga-klubben, og Henrik Tønder bekræfter, at der har været henvendelser.
– Der kommer henvendelser, selvfølgelig gør der det. Dansk fodbold er en attraktiv vare, og det gælder også for os. Der er forespørgsler, der går til Andrew, og det hænder også, at nogen kommer til mig og spørger,m siger Henrik Tønder.
Hvordan det ender, og hvornår klubben bliver solgt, ved ingen. Og det skal ikke påvirke det, der sker i Vejle Boldklub i de kommende måneder endsige år, fortæller Vejle-direktøren.
– Det er min opgave og ledelsens opgave at sørge for, vi forbliver i Superligaen, udvikler butikken og har en plan, der er uafhængig af ejerskaber forstået på den måde, at vi ikke går og venter på, om der kommer en ny ejer i forhold til et kommende transfervindue. Så ville vi have tabt på forhånd.
– Den eneste i organisationen, der har et blik på eventuelle nye ejerskaber, er mig. Det skal helst ikke fylde hos andre. Så vi har en plan for det her transfervindue, der er fuldstændig uafhængig af, hvem der ejer klubben. Og den er vi i gang med at forsøge at eksekvere, siger Henrik Tønder.
Andrej Zolotko ejer aktiemajoriteten i Vejle Boldklub, mens den lokale forretningsmand og tidligere topspiller og VB-anfører Klaus Eskildsen ejer en stor mindretalspost i klubben.
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
‘Sur over Brøndby-transfer’
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
Legende med chokmelding
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
HELT VILDT
– De lignede lort!
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
Her er Tausons vej i Australian Open
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
NYHEDER
Stor skuffelse
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
EKSKLUSIVT
