I vinter udspillede der sig et vildt og voldsomt opgør om Vejle Boldklubs fremtid, da forretningsmanden Cagdas Senyürek under stor dramatik blev forhindret i at købe Superliga-klubben.
Vejle slap lykkeligt ud af det slagsmål og Superliga-sæsonen med en overlevelse, hvor man frem til sidste rundes nederlag til Randers FC hentede 13 point i fem kampe.
Det var et opgør og en sæson, der sjældent er set magen til i Superligaen.
Men tilbage står stadig spørgsmålet om Vejle Boldklubs fremtid på længere sigt, og i et stort interview med Tipsbladet bekræfter klubbens direktør Henrik Tønder, at Superliga-klubben er til salg.
– Sagen står der, hvor den i princippet har stået i lang tid. Jeg tror ikke, Andrew [Zolotko] har lagt skjul på, at han gerne vil sælge. Og det er efterhånden noget, der ikke påvirker, hvordan vi gør tingene i organisationen og i ledelsen i Vejle Boldklub. Den er ikke på den måde ejer-afhængig, hvis jeg kan formulere det sådan, siger Henrik Tønder til Tipsbladet.
– Så det fylder ikke noget, at han går med de overvejelser. Vi er vant til, at det er virkeligheden, og vi bruger egentlig ikke tid på det.
Siden begyndelsen af 2023 er der kommet udenlandske investorer til i AaB, Vejle og AC Horsens, mens der ifølge Tipsbladets oplysninger også har været både sonderinger og forhandlinger mellem udenlandske investorer og andre klubber i Superligaen og 1. Division.

Cagdas Senyürek, der altså blev strittet ud som potentiel investor i begyndelsen af året (læs mere om det her), var ifølge Tipsbladets oplysninger ikke den første potentielle investor, der havde talt med Andrej Zolotko om et køb af moldaverens aktier i Superliga-klubben, og Henrik Tønder bekræfter, at der har været henvendelser.
– Der kommer henvendelser, selvfølgelig gør der det. Dansk fodbold er en attraktiv vare, og det gælder også for os. Der er forespørgsler, der går til Andrew, og det hænder også, at nogen kommer til mig og spørger,m siger Henrik Tønder.
Hvordan det ender, og hvornår klubben bliver solgt, ved ingen. Og det skal ikke påvirke det, der sker i Vejle Boldklub i de kommende måneder endsige år, fortæller Vejle-direktøren.
– Det er min opgave og ledelsens opgave at sørge for, vi forbliver i Superligaen, udvikler butikken og har en plan, der er uafhængig af ejerskaber forstået på den måde, at vi ikke går og venter på, om der kommer en ny ejer i forhold til et kommende transfervindue. Så ville vi have tabt på forhånd.
– Den eneste i organisationen, der har et blik på eventuelle nye ejerskaber, er mig. Det skal helst ikke fylde hos andre. Så vi har en plan for det her transfervindue, der er fuldstændig uafhængig af, hvem der ejer klubben. Og den er vi i gang med at forsøge at eksekvere, siger Henrik Tønder.
Andrej Zolotko ejer aktiemajoriteten i Vejle Boldklub, mens den lokale forretningsmand og tidligere topspiller og VB-anfører Klaus Eskildsen ejer en stor mindretalspost i klubben.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
– Han vinder Ballon d’Or!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE