Afsløring: Superliga-klub er til salg

I vinter afværgede man under stor dramatik et salg til en udenlandsk forretningsmand, men efter bølgerne har lagt sig er status, at Superliga-klubben Vejle Boldklub er til salg.



I vinter udspillede der sig et vildt og voldsomt opgør om Vejle Boldklubs fremtid, da forretningsmanden Cagdas Senyürek under stor dramatik blev forhindret i at købe Superliga-klubben.

Vejle slap lykkeligt ud af det slagsmål og Superliga-sæsonen med en overlevelse, hvor man frem til sidste rundes nederlag til Randers FC hentede 13 point i fem kampe.

Det var et opgør og en sæson, der sjældent er set magen til i Superligaen.

Læs om Vejles vilde sæson her

Men tilbage står stadig spørgsmålet om Vejle Boldklubs fremtid på længere sigt, og i et stort interview med Tipsbladet bekræfter klubbens direktør Henrik Tønder, at Superliga-klubben er til salg.

– Sagen står der, hvor den i princippet har stået i lang tid. Jeg tror ikke, Andrew [Zolotko] har lagt skjul på, at han gerne vil sælge. Og det er efterhånden noget, der ikke påvirker, hvordan vi gør tingene i organisationen og i ledelsen i Vejle Boldklub. Den er ikke på den måde ejer-afhængig, hvis jeg kan formulere det sådan, siger Henrik Tønder til Tipsbladet.

– Så det fylder ikke noget, at han går med de overvejelser. Vi er vant til, at det er virkeligheden, og vi bruger egentlig ikke tid på det.

Siden begyndelsen af 2023 er der kommet udenlandske investorer til i AaB, Vejle og AC Horsens, mens der ifølge Tipsbladets oplysninger også har været både sonderinger og forhandlinger mellem udenlandske investorer og andre klubber i Superligaen og 1. Division.

254176

Oliver Provstgaard (til venstre) i kamp for Vejle. Midtstopperen kunne meget vel blive solgt denne sommer, og det samme bliver Vejle Boldklub sandsynligvis i løbet af nogle måneder eller år. Foto: Alamy

Cagdas Senyürek, der altså blev strittet ud som potentiel investor i begyndelsen af året (læs mere om det her), var ifølge Tipsbladets oplysninger ikke den første potentielle investor, der havde talt med Andrej Zolotko om et køb af moldaverens aktier i Superliga-klubben, og Henrik Tønder bekræfter, at der har været henvendelser.

– Der kommer henvendelser, selvfølgelig gør der det. Dansk fodbold er en attraktiv vare, og det gælder også for os. Der er forespørgsler, der går til Andrew, og det hænder også, at nogen kommer til mig og spørger,m siger Henrik Tønder.

Hvordan det ender, og hvornår klubben bliver solgt, ved ingen. Og det skal ikke påvirke det, der sker i Vejle Boldklub i de kommende måneder endsige år, fortæller Vejle-direktøren.

– Det er min opgave og ledelsens opgave at sørge for, vi forbliver i Superligaen, udvikler butikken og har en plan, der er uafhængig af ejerskaber forstået på den måde, at vi ikke går og venter på, om der kommer en ny ejer i forhold til et kommende transfervindue. Så ville vi have tabt på forhånd.

– Den eneste i organisationen, der har et blik på eventuelle nye ejerskaber, er mig. Det skal helst ikke fylde hos andre. Så vi har en plan for det her transfervindue, der er fuldstændig uafhængig af, hvem der ejer klubben. Og den er vi i gang med at forsøge at eksekvere, siger Henrik Tønder.

Andrej Zolotko ejer aktiemajoriteten i Vejle Boldklub, mens den lokale forretningsmand og tidligere topspiller og VB-anfører Klaus Eskildsen ejer en stor mindretalspost i klubben.







LIVE

LIVE: Deler nyt om skadet stjerne

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Millionregn over FC Midtjylland

Protesterer efter dansk drømmekamp



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Randers FC – Silkeborg IF

“Ingen er uerstattelige”

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Brighton – Liverpool

Benhård Brian Riemer-melding

Det kommer formentlig til at ske

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Færdig? Manchester City har udset afløser

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Det er dramatisk!’

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Håber på FC København-exit

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Barcelona – Rayo Vallecano

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet