Afsløring: Utrecht og Kiel byder på Finnsson

Æresdivision-klubben Utrecht og Holstein Kiel fra Bundesligaen har budt på Lyngby Boldklubs islandske stjernespiller Kolbeinn Finnsson, kan Tipsbladet afsløre.



Lyngby Boldklubs store stjernespiller Kolbeinn Finnsson er igen eftertragtet i udlandet.

Tipsbladet kan afsløre, at Utrecht og Holstein Kiel begge har budt på den dygtige venstreback med den hollandske Æresdivision-klub som favoritter til at løbe med ham.

Ifølge Tipsbladets oplysninger ligger begge bud på 500.000 euro, 3.750.000 kroner, og det forventes at blive accepteret.

Det skyldes, at Lyngby Boldklub længe har forsøgt at forlænge den 24-årige profils kontrakt, der udløber efter denne sæson, men han har tydeligt understreget, at det ikke sker.

Samtidig blev der ifølge Tipsbladets kilder i vinter givet håndslag på, at man ville lade ham skifte denne sommer, da de kongeblå afviste bud fra Kortrijk på den rigtige side af 10 millioner kroner.

Foto: Alamy

Dengang vurderede man trods beløbets flotte størrelse, at Kolbeinn Finnssons tilstedeværelse ville have større værdi end buddet, da man kæmpede om at overleve i Superligaen, og det fik Lyngby Boldklub som bekendt ret i.

Nu skal meget gå galt, for at Kolbeinn Finnsson ikke skal forsvinde i de næste par uger, og det trækker op til mere tempo i ind- og udgangsdørene på Lyngby Stadion.

Således kunne Tipsbladet søndag aften fortælle, at RB Salzburg-målmanden Jonas Krumrey kommer på en lejeaftale for sæsonen, hvilket nok vil skubbe reservemålmanden David Jensen ud af klubben. 

Og de kongeblå har også den tidligere landsholdsspiller Riza Durmisi, der er kontraktfri, på træningsbanen – en spiller, der dækker samme position som Kolbeinn Finnsson, der for blot halvandet år siden ikke havde spillet ret meget topfodbold og kom fra Dortmunds andethold på en fri transfer.

I dag er han en kæmpe stjerne på Lyngby Boldklubs Superliga-mandskab, og næste destination ligner Æresdivisionen eller Bundesligaen. For et millionbeløb.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Han bestemmer det hele

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Forventer rekord i Superliga-klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Fransk klub overvejer Victor Bak

Frankrig – England

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Dansk klub har lagt hele strategien om

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-boss åben for lejeaftaler

Snød FC København for keeper

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe