Afsløring: Utrecht og Kiel byder på Finnsson

Æresdivision-klubben Utrecht og Holstein Kiel fra Bundesligaen har budt på Lyngby Boldklubs islandske stjernespiller Kolbeinn Finnsson, kan Tipsbladet afsløre.



Lyngby Boldklubs store stjernespiller Kolbeinn Finnsson er igen eftertragtet i udlandet.

Tipsbladet kan afsløre, at Utrecht og Holstein Kiel begge har budt på den dygtige venstreback med den hollandske Æresdivision-klub som favoritter til at løbe med ham.

Ifølge Tipsbladets oplysninger ligger begge bud på 500.000 euro, 3.750.000 kroner, og det forventes at blive accepteret.

Det skyldes, at Lyngby Boldklub længe har forsøgt at forlænge den 24-årige profils kontrakt, der udløber efter denne sæson, men han har tydeligt understreget, at det ikke sker.

Samtidig blev der ifølge Tipsbladets kilder i vinter givet håndslag på, at man ville lade ham skifte denne sommer, da de kongeblå afviste bud fra Kortrijk på den rigtige side af 10 millioner kroner.

Foto: Alamy

Dengang vurderede man trods beløbets flotte størrelse, at Kolbeinn Finnssons tilstedeværelse ville have større værdi end buddet, da man kæmpede om at overleve i Superligaen, og det fik Lyngby Boldklub som bekendt ret i.

Nu skal meget gå galt, for at Kolbeinn Finnsson ikke skal forsvinde i de næste par uger, og det trækker op til mere tempo i ind- og udgangsdørene på Lyngby Stadion.

Således kunne Tipsbladet søndag aften fortælle, at RB Salzburg-målmanden Jonas Krumrey kommer på en lejeaftale for sæsonen, hvilket nok vil skubbe reservemålmanden David Jensen ud af klubben. 

Og de kongeblå har også den tidligere landsholdsspiller Riza Durmisi, der er kontraktfri, på træningsbanen – en spiller, der dækker samme position som Kolbeinn Finnsson, der for blot halvandet år siden ikke havde spillet ret meget topfodbold og kom fra Dortmunds andethold på en fri transfer.

I dag er han en kæmpe stjerne på Lyngby Boldklubs Superliga-mandskab, og næste destination ligner Æresdivisionen eller Bundesligaen. For et millionbeløb.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Bombe på vej i Real Madrid?

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Så du det? Wass i helt vild aktion



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Bayern München er i pokalfinalen

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?