Lyngby Boldklubs store stjernespiller Kolbeinn Finnsson er igen eftertragtet i udlandet.
Tipsbladet kan afsløre, at Utrecht og Holstein Kiel begge har budt på den dygtige venstreback med den hollandske Æresdivision-klub som favoritter til at løbe med ham.
Ifølge Tipsbladets oplysninger ligger begge bud på 500.000 euro, 3.750.000 kroner, og det forventes at blive accepteret.
Det skyldes, at Lyngby Boldklub længe har forsøgt at forlænge den 24-årige profils kontrakt, der udløber efter denne sæson, men han har tydeligt understreget, at det ikke sker.
Samtidig blev der ifølge Tipsbladets kilder i vinter givet håndslag på, at man ville lade ham skifte denne sommer, da de kongeblå afviste bud fra Kortrijk på den rigtige side af 10 millioner kroner.
Dengang vurderede man trods beløbets flotte størrelse, at Kolbeinn Finnssons tilstedeværelse ville have større værdi end buddet, da man kæmpede om at overleve i Superligaen, og det fik Lyngby Boldklub som bekendt ret i.
Nu skal meget gå galt, for at Kolbeinn Finnsson ikke skal forsvinde i de næste par uger, og det trækker op til mere tempo i ind- og udgangsdørene på Lyngby Stadion.
Således kunne Tipsbladet søndag aften fortælle, at RB Salzburg-målmanden Jonas Krumrey kommer på en lejeaftale for sæsonen, hvilket nok vil skubbe reservemålmanden David Jensen ud af klubben.
Og de kongeblå har også den tidligere landsholdsspiller Riza Durmisi, der er kontraktfri, på træningsbanen – en spiller, der dækker samme position som Kolbeinn Finnsson, der for blot halvandet år siden ikke havde spillet ret meget topfodbold og kom fra Dortmunds andethold på en fri transfer.
I dag er han en kæmpe stjerne på Lyngby Boldklubs Superliga-mandskab, og næste destination ligner Æresdivisionen eller Bundesligaen. For et millionbeløb.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen