Afsløring: Utrecht og Kiel byder på Finnsson

Æresdivision-klubben Utrecht og Holstein Kiel fra Bundesligaen har budt på Lyngby Boldklubs islandske stjernespiller Kolbeinn Finnsson, kan Tipsbladet afsløre.



Lyngby Boldklubs store stjernespiller Kolbeinn Finnsson er igen eftertragtet i udlandet.

Tipsbladet kan afsløre, at Utrecht og Holstein Kiel begge har budt på den dygtige venstreback med den hollandske Æresdivision-klub som favoritter til at løbe med ham.

Ifølge Tipsbladets oplysninger ligger begge bud på 500.000 euro, 3.750.000 kroner, og det forventes at blive accepteret.

Det skyldes, at Lyngby Boldklub længe har forsøgt at forlænge den 24-årige profils kontrakt, der udløber efter denne sæson, men han har tydeligt understreget, at det ikke sker.

Samtidig blev der ifølge Tipsbladets kilder i vinter givet håndslag på, at man ville lade ham skifte denne sommer, da de kongeblå afviste bud fra Kortrijk på den rigtige side af 10 millioner kroner.

Foto: Alamy

Dengang vurderede man trods beløbets flotte størrelse, at Kolbeinn Finnssons tilstedeværelse ville have større værdi end buddet, da man kæmpede om at overleve i Superligaen, og det fik Lyngby Boldklub som bekendt ret i.

Nu skal meget gå galt, for at Kolbeinn Finnsson ikke skal forsvinde i de næste par uger, og det trækker op til mere tempo i ind- og udgangsdørene på Lyngby Stadion.

Således kunne Tipsbladet søndag aften fortælle, at RB Salzburg-målmanden Jonas Krumrey kommer på en lejeaftale for sæsonen, hvilket nok vil skubbe reservemålmanden David Jensen ud af klubben. 

Og de kongeblå har også den tidligere landsholdsspiller Riza Durmisi, der er kontraktfri, på træningsbanen – en spiller, der dækker samme position som Kolbeinn Finnsson, der for blot halvandet år siden ikke havde spillet ret meget topfodbold og kom fra Dortmunds andethold på en fri transfer.

I dag er han en kæmpe stjerne på Lyngby Boldklubs Superliga-mandskab, og næste destination ligner Æresdivisionen eller Bundesligaen. For et millionbeløb.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: Skiftet er klar? Spottet i lufthavn

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-stjerne tilbage fra start

Silkeborg IF – FC København

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Eriksen spottet – nu er der nyt

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby IF – Viborg FF

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Ingen klausul i FC København-aftale

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Dansker scorer mod Barcelona



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

AGF i Europa: De venter i næste runde