Afsløring: Utrecht og Kiel byder på Finnsson

Æresdivision-klubben Utrecht og Holstein Kiel fra Bundesligaen har budt på Lyngby Boldklubs islandske stjernespiller Kolbeinn Finnsson, kan Tipsbladet afsløre.



Lyngby Boldklubs store stjernespiller Kolbeinn Finnsson er igen eftertragtet i udlandet.

Tipsbladet kan afsløre, at Utrecht og Holstein Kiel begge har budt på den dygtige venstreback med den hollandske Æresdivision-klub som favoritter til at løbe med ham.

Ifølge Tipsbladets oplysninger ligger begge bud på 500.000 euro, 3.750.000 kroner, og det forventes at blive accepteret.

Det skyldes, at Lyngby Boldklub længe har forsøgt at forlænge den 24-årige profils kontrakt, der udløber efter denne sæson, men han har tydeligt understreget, at det ikke sker.

Samtidig blev der ifølge Tipsbladets kilder i vinter givet håndslag på, at man ville lade ham skifte denne sommer, da de kongeblå afviste bud fra Kortrijk på den rigtige side af 10 millioner kroner.

Foto: Alamy

Dengang vurderede man trods beløbets flotte størrelse, at Kolbeinn Finnssons tilstedeværelse ville have større værdi end buddet, da man kæmpede om at overleve i Superligaen, og det fik Lyngby Boldklub som bekendt ret i.

Nu skal meget gå galt, for at Kolbeinn Finnsson ikke skal forsvinde i de næste par uger, og det trækker op til mere tempo i ind- og udgangsdørene på Lyngby Stadion.

Således kunne Tipsbladet søndag aften fortælle, at RB Salzburg-målmanden Jonas Krumrey kommer på en lejeaftale for sæsonen, hvilket nok vil skubbe reservemålmanden David Jensen ud af klubben. 

Og de kongeblå har også den tidligere landsholdsspiller Riza Durmisi, der er kontraktfri, på træningsbanen – en spiller, der dækker samme position som Kolbeinn Finnsson, der for blot halvandet år siden ikke havde spillet ret meget topfodbold og kom fra Dortmunds andethold på en fri transfer.

I dag er han en kæmpe stjerne på Lyngby Boldklubs Superliga-mandskab, og næste destination ligner Æresdivisionen eller Bundesligaen. For et millionbeløb.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.






Felix Beijmo revser FCK-mentalitet




LIVE

TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen

Randers FC – Silkeborg IF

Bayern München på plads til Superliga-brag

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Gaveregn over FC Midtjylland

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Vil ikke juble i Parken



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’