Afsløring: Viborg afviser bud på Daniel Anyembe

Häcken har forsøgt at købe Viborgs viceanfører Daniel Anyembe, men Superliga-klubben har afvist svenskerne, da han er for vigtig for holdet, kan Tipsbladet afsløre.



Udenlandske klubber sværmer fortsat om Viborgs Daniel Anyembe. 

Tipsbladet kan afsløre, at Häcken har lagt et pænt millionbud på Superliga-klubbens forsvarsprofil, men svenskerne er blevet afvist, da Viborg skatter sin viceanfører højt på og uden for banen. 

Forrige sommer forsøgte Valenciennes med Rasmus Ankersen i spidsen også at købe ham for omkring seks millioner kroner i en totalpakke, men dengang var buddet heller ikke godt nok til at friste Viborg, som i de seneste år har lavet store salg og ikke står og mangler penge. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har der også været andre bud på den 26-årige forsvarsspiller, der imidlertid har en stor stjerne i Viborg, som med en god slutspurt i gruppespillet godt kan nå top seks i Superligaen.

Ved vintertid har Superliga-holdet fem point op til Silkeborg, som indtager den sidste plads i den sjove halvdel af rækken. 

Og her spiller Daniel Anyembe altså en vigtig rolle, hvorfor Viborg foreløbig ikke har takket ja til de tilbud, der har været. 

Daniel Anyembe og Viborg forlængede senest aftalen i sommeren 2023, så de grønblusede har rådighedsret over deres vigtige spiller i halvandet år endnu. 

Viborg-forsvareren er kenyansk landsholdsspiller med 11 nationalkampe på cv’et, mens han om sølle to kampe runder en flot milepæl i domkirkebyen, da han har 98 optrædener for det midtjyske Superliga-hold. 







LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

Slipper for stjerne

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

FCK-stjerne klar til Europa-brag

I dag er det sidste chance for FC København

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Superliga-LIVE: Optræk til tumult efter AGF-kamp



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Spår FCK-fiasko

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

OB henter forsvarstalent i Brøndby

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Randers FC – Silkeborg IF

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

‘De har haft det værste transfervindue’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Roony Bardghji og Barcelona er uenige



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AC Horsens – FC Nordsjælland

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Dansk stjerne i milliontransfer