Afsløring: Viborg afviser bud på Daniel Anyembe

Häcken har forsøgt at købe Viborgs viceanfører Daniel Anyembe, men Superliga-klubben har afvist svenskerne, da han er for vigtig for holdet, kan Tipsbladet afsløre.



Udenlandske klubber sværmer fortsat om Viborgs Daniel Anyembe. 

Tipsbladet kan afsløre, at Häcken har lagt et pænt millionbud på Superliga-klubbens forsvarsprofil, men svenskerne er blevet afvist, da Viborg skatter sin viceanfører højt på og uden for banen. 

Forrige sommer forsøgte Valenciennes med Rasmus Ankersen i spidsen også at købe ham for omkring seks millioner kroner i en totalpakke, men dengang var buddet heller ikke godt nok til at friste Viborg, som i de seneste år har lavet store salg og ikke står og mangler penge. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har der også været andre bud på den 26-årige forsvarsspiller, der imidlertid har en stor stjerne i Viborg, som med en god slutspurt i gruppespillet godt kan nå top seks i Superligaen.

Ved vintertid har Superliga-holdet fem point op til Silkeborg, som indtager den sidste plads i den sjove halvdel af rækken. 

Og her spiller Daniel Anyembe altså en vigtig rolle, hvorfor Viborg foreløbig ikke har takket ja til de tilbud, der har været. 

Daniel Anyembe og Viborg forlængede senest aftalen i sommeren 2023, så de grønblusede har rådighedsret over deres vigtige spiller i halvandet år endnu. 

Viborg-forsvareren er kenyansk landsholdsspiller med 11 nationalkampe på cv’et, mens han om sølle to kampe runder en flot milepæl i domkirkebyen, da han har 98 optrædener for det midtjyske Superliga-hold. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

– Neestrup kan blive næste landstræner

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historisk finale! Han er verdens bedste

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De vil gerne have Jens Jønsson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Arne Slot fyret af Liverpool

Patrick Mortensen færdig i AGF

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal

De er interesseret i Christian Eriksen

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Isaksen melder afbud – Riemer indkalder ny spiller

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby