Afsløring: Viborg afviser bud på Daniel Anyembe

Häcken har forsøgt at købe Viborgs viceanfører Daniel Anyembe, men Superliga-klubben har afvist svenskerne, da han er for vigtig for holdet, kan Tipsbladet afsløre.



Udenlandske klubber sværmer fortsat om Viborgs Daniel Anyembe. 

Tipsbladet kan afsløre, at Häcken har lagt et pænt millionbud på Superliga-klubbens forsvarsprofil, men svenskerne er blevet afvist, da Viborg skatter sin viceanfører højt på og uden for banen. 

Forrige sommer forsøgte Valenciennes med Rasmus Ankersen i spidsen også at købe ham for omkring seks millioner kroner i en totalpakke, men dengang var buddet heller ikke godt nok til at friste Viborg, som i de seneste år har lavet store salg og ikke står og mangler penge. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har der også været andre bud på den 26-årige forsvarsspiller, der imidlertid har en stor stjerne i Viborg, som med en god slutspurt i gruppespillet godt kan nå top seks i Superligaen.

Ved vintertid har Superliga-holdet fem point op til Silkeborg, som indtager den sidste plads i den sjove halvdel af rækken. 

Og her spiller Daniel Anyembe altså en vigtig rolle, hvorfor Viborg foreløbig ikke har takket ja til de tilbud, der har været. 

Daniel Anyembe og Viborg forlængede senest aftalen i sommeren 2023, så de grønblusede har rådighedsret over deres vigtige spiller i halvandet år endnu. 

Viborg-forsvareren er kenyansk landsholdsspiller med 11 nationalkampe på cv’et, mens han om sølle to kampe runder en flot milepæl i domkirkebyen, da han har 98 optrædener for det midtjyske Superliga-hold. 





Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp




LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Skyder stor FCM-historie ned

FCK tjener millioner på ung stopper

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er 1/8-finalerne ved VM

Brasilien – Norge

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Canada – Marokko

Stort FCK-talent er blevet solgt

Paraguay – Frankrig

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Kæmpebud på 16-årig