Afsløring: Viborg afviser bud på Daniel Anyembe

Häcken har forsøgt at købe Viborgs viceanfører Daniel Anyembe, men Superliga-klubben har afvist svenskerne, da han er for vigtig for holdet, kan Tipsbladet afsløre.



Udenlandske klubber sværmer fortsat om Viborgs Daniel Anyembe. 

Tipsbladet kan afsløre, at Häcken har lagt et pænt millionbud på Superliga-klubbens forsvarsprofil, men svenskerne er blevet afvist, da Viborg skatter sin viceanfører højt på og uden for banen. 

Forrige sommer forsøgte Valenciennes med Rasmus Ankersen i spidsen også at købe ham for omkring seks millioner kroner i en totalpakke, men dengang var buddet heller ikke godt nok til at friste Viborg, som i de seneste år har lavet store salg og ikke står og mangler penge. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har der også været andre bud på den 26-årige forsvarsspiller, der imidlertid har en stor stjerne i Viborg, som med en god slutspurt i gruppespillet godt kan nå top seks i Superligaen.

Ved vintertid har Superliga-holdet fem point op til Silkeborg, som indtager den sidste plads i den sjove halvdel af rækken. 

Og her spiller Daniel Anyembe altså en vigtig rolle, hvorfor Viborg foreløbig ikke har takket ja til de tilbud, der har været. 

Daniel Anyembe og Viborg forlængede senest aftalen i sommeren 2023, så de grønblusede har rådighedsret over deres vigtige spiller i halvandet år endnu. 

Viborg-forsvareren er kenyansk landsholdsspiller med 11 nationalkampe på cv’et, mens han om sølle to kampe runder en flot milepæl i domkirkebyen, da han har 98 optrædener for det midtjyske Superliga-hold. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Sydafrika – Canada

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Markant ændring i Silkeborg

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’