Afsløring: Viborg afviser bud på Daniel Anyembe

Häcken har forsøgt at købe Viborgs viceanfører Daniel Anyembe, men Superliga-klubben har afvist svenskerne, da han er for vigtig for holdet, kan Tipsbladet afsløre.



Udenlandske klubber sværmer fortsat om Viborgs Daniel Anyembe. 

Tipsbladet kan afsløre, at Häcken har lagt et pænt millionbud på Superliga-klubbens forsvarsprofil, men svenskerne er blevet afvist, da Viborg skatter sin viceanfører højt på og uden for banen. 

Forrige sommer forsøgte Valenciennes med Rasmus Ankersen i spidsen også at købe ham for omkring seks millioner kroner i en totalpakke, men dengang var buddet heller ikke godt nok til at friste Viborg, som i de seneste år har lavet store salg og ikke står og mangler penge. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har der også været andre bud på den 26-årige forsvarsspiller, der imidlertid har en stor stjerne i Viborg, som med en god slutspurt i gruppespillet godt kan nå top seks i Superligaen.

Ved vintertid har Superliga-holdet fem point op til Silkeborg, som indtager den sidste plads i den sjove halvdel af rækken. 

Og her spiller Daniel Anyembe altså en vigtig rolle, hvorfor Viborg foreløbig ikke har takket ja til de tilbud, der har været. 

Daniel Anyembe og Viborg forlængede senest aftalen i sommeren 2023, så de grønblusede har rådighedsret over deres vigtige spiller i halvandet år endnu. 

Viborg-forsvareren er kenyansk landsholdsspiller med 11 nationalkampe på cv’et, mens han om sølle to kampe runder en flot milepæl i domkirkebyen, da han har 98 optrædener for det midtjyske Superliga-hold. 





Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Portugal – Spanien

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Dansker på blokken i ny storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Brasiliansk boost før Norge

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

USA – Belgien

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

‘Det er et angreb på FCK’

Her er 1/8-finalerne ved VM

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh