Afsløring: Viborg-scoop – køber Njoh til spotpris

Viborg har købt den nye profil Yonis Njoh, som for blot to måneder siden blev lejet i FC Pau fra den næstbedste række i Frankrig. Superliga-klubben får ham for småpenge. Det kan Tipsbladet afsløre.



Yonis Njoh har på forsvindende kort tid gjort sig særdeles positivt bemærket i Superligaen, og Viborg kan nu glæde sig over, at han er deres i lang tid.  

Superliga-klubben har nemlig købt franskmanden på en kontrakt helt frem til sommeren 2029.

Det kan Tipsbladet afsløre.  

Og som om det ikke skulle være nok til at vække stor begejstring blandt klubbens fans, vil prisen på den franske profil få endnu flere til at spærre øjnene op. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Viborg således lavet et scoop ved blot at betale én million kroner for den 21-årige Yonis Njoh. 

En spiller, som klubben for knap to måneder siden diskede op med fra den næstbedste række i Frankrig, hvor han løb rundt i upåagtede FC Pau.

Men til trods for, at Yonis Njoh ikke havde spillet på højeste niveau endnu, spåede sportschef Mads Agesen dengang, at Yonis Njoh havde noget ekstra i sig. 

– Njoh er en spændende offensivspiller, som er teknisk dygtig, god én-mod-én, han er driblestærk og har flair i sit spil, og så er det en spiller, der kan dække både kanten og den centrale angrebsposition, sagde Mads Agesen, inden han tilføjede: 

– Han har et stort potentiale, og vi ser frem til at se ham an i vores miljø resten af sæsonen.

Seks kampe inde i 2025 må man sige, at sportschefen fik ret. 

Potentialet hos Yonis Njoh viser sig således allerede nu stort nok til at gøre ondt på Superliga-modstanderne, og den unge spiller har altså ikke skullet bruge nogen tilpasningstid, da han allerede har vist sig frem med afgørende præstationer, der har kastet to scoringer i seks optrædener af sig. 

I de seneste fire kampe, hvor Yonis Njoh er startet inde, har Viborg været flyvende med sejr over Vejle, uafgjort ude mod AGF, sejr over FC København og senest igen en flot sejr på hele 4-0 mod AaB i Aalborg. 

Her var Yonis Njoh igen en dominerende figur, og det får han lov til at være i mere end fire yderligere år hos de grønblusede. 

Viborg har nemlig købt spilleren, man fandt i en sekundær række – for bare én million kroner.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Østrig – Jordan

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Blæst bagover af 18-årig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper