Folketingets partier drøfter, om ordningen for tilskuere i Superligaen kan udvides til andre sports- og kulturarrangementer.
Det fremgår af et aftaleudkast, som ikke er offentliggjort, men som Ritzau er i besiddelse af.
Det skal undersøges, hvordan arrangører kan lukke mere end 500 personer ind på forsvarlig vis. Der lægges også op til, at ordningen i Superligaen forlænges.
Superligaklubberne fik i den sidste del af sæsonen tilladelse til at lukke flere end 500 personer ind, som ellers er grænsen ved arrangementer, hvor folk primært sidder ned.
Der er endnu ikke landet en politisk aftale om tilskueradgangen i næste fase af genåbningen, og partierne skal mødes igen for at forhandle videre.
Forbund og klubber fra flere af de største sportsgrene har efterspurgt muligheden for at lukke flere tilskuere ind, da de økonomiske konsekvenser ved at spille for få tilskuere er store.
Danmarks Idrætsforbund (DIF) har advaret om trecifrede milliontab for flere danske sportsgrene. Blandt andet i håndbold og ishockey, som forventer at gå glip af en stor del af indtægterne, hvis reglerne fastholdes.
Selv hvis grænsen på 500 personer fastholdes, får klubberne ikke mulighed for at sælge 500 billetter, da en del af kapaciteten optages af spillere, trænere og dommere.
Efter onsdagens forhandlinger om genåbningen blev justitsminister Nick Hækkerup (S) spurgt, om regeringen tager højde for, at blandt andet klubber inden for indendørs sport står med store problemer på grund af den uafklarede situation.
– Vi tager det alvorligt. Vi har forhandlet i mange timer nu, og vi kommer til at fortsætte forhandlingerne, sagde han.
Danmark har registreret et stigende antal smittede med coronavirus de seneste uger. Ifølge Divisionsforeningen er der dog endnu ikke konstateret smittespredning ved en eneste fodboldkamp med tilskuere.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
England – DR Congo
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT
