Folketingets partier drøfter, om ordningen for tilskuere i Superligaen kan udvides til andre sports- og kulturarrangementer.
Det fremgår af et aftaleudkast, som ikke er offentliggjort, men som Ritzau er i besiddelse af.
Det skal undersøges, hvordan arrangører kan lukke mere end 500 personer ind på forsvarlig vis. Der lægges også op til, at ordningen i Superligaen forlænges.
Superligaklubberne fik i den sidste del af sæsonen tilladelse til at lukke flere end 500 personer ind, som ellers er grænsen ved arrangementer, hvor folk primært sidder ned.
Der er endnu ikke landet en politisk aftale om tilskueradgangen i næste fase af genåbningen, og partierne skal mødes igen for at forhandle videre.
Forbund og klubber fra flere af de største sportsgrene har efterspurgt muligheden for at lukke flere tilskuere ind, da de økonomiske konsekvenser ved at spille for få tilskuere er store.
Danmarks Idrætsforbund (DIF) har advaret om trecifrede milliontab for flere danske sportsgrene. Blandt andet i håndbold og ishockey, som forventer at gå glip af en stor del af indtægterne, hvis reglerne fastholdes.
Selv hvis grænsen på 500 personer fastholdes, får klubberne ikke mulighed for at sælge 500 billetter, da en del af kapaciteten optages af spillere, trænere og dommere.
Efter onsdagens forhandlinger om genåbningen blev justitsminister Nick Hækkerup (S) spurgt, om regeringen tager højde for, at blandt andet klubber inden for indendørs sport står med store problemer på grund af den uafklarede situation.
– Vi tager det alvorligt. Vi har forhandlet i mange timer nu, og vi kommer til at fortsætte forhandlingerne, sagde han.
Danmark har registreret et stigende antal smittede med coronavirus de seneste uger. Ifølge Divisionsforeningen er der dog endnu ikke konstateret smittespredning ved en eneste fodboldkamp med tilskuere.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TOPNYHED
‘FC København er Danmarks gigant’
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
Her kan du se FC Polissya mod FC København
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet
BIZART
Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
Her kan du se de danske hold i Europa
OPTAKT
Viborg FF – OB
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
OPTAKT
