Afviser held før Brøndby-brag

Der er ikke held involveret i de gode præstationer, Silkeborg har leveret hidtil i sæsonen, fortæller Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen i et interview med Tipsbladet.



SILKEBORG (Tipsbladet): 16 point i otte kampe og en foreløbig tredjeplads er Silkeborgs udbytte af sæsonen indtil videre.

SIF spillede også Europa League og Conference League-kvalifikation mod Molde og Gent, hvor holdet først meget sent faldt og endte med at ryge ud.

Silkeborg spillede senest uafgjort med AGF efter et nederlag til FC Midtjylland, mens der er skiftet grundigt ud i truppen.

Brøndby IF skal kæmpe for at hænge på toppen med seks point op til FC Midtjylland, og Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen er glad for det, han har set fra holdet i de to første måneder.

– Vi tabte fortjent til FC Midtjylland, hvor det på mange områder var et lige opgør, men hvor de i afgørende faser og situationer var bedre end os. Men så spillede vi en overbevisende kamp mod AGF, siger Kent Nielsen til Tipsbladet.

– Vi kan sagtens få øje på en masse fejl, og det kan jeg især. Men jeg kan også se, at modstanderne har svært ved at spille mod os.

Silkeborg har haft flere skader i de første måneder af sæsonen og fået gode præstationer af flere nye spillere, og Silkeborg-cheftræneren er godt tilfreds med, hvor SIF ligger sportsligt efter nogle intense måneder.

– Molde og Gent er to klubber, der har væsentligt bedre forudsætninger end os. Molde hentede Mads Enggård, Gent hentede Andri Gudjohnsen, og det er vi jo ikke i nærheden af at formå økonomisk. Men vi spillede fuldstændig lige op med dem i kampene, der blev afgjort på kvalitet i enkelte situationer og på lidt held. Vi havde i hvert fald ikke heldet. Det skal give os smag for mere, siger Kent Nielsen, der ser muligheder i søndagen kamp.

– Jeg synes, Brøndby har været dygtige. De har været dygtige, men det har også været forunderligt, at de har været altdominerende i mange kampe, og så lige pludselig, så mister de et eller andet, og så får de andre mulighed for at få et resultat.

Bekendt
Forsvarsspilleren Rasmus Thelander er blevet genforenet med Kent Nielsen i Silkeborg, træneren som Thelander vandt DM med i AaB i 2014.

Han spillede i sidste weekend mod AGF og føler sig godt hjemme i Silkeborgs stil få uger efter skiftet fra AaB.

– Det er mange ting, der kan sammenlignes. Der er den samme tydelighed. Som spiller bliver du klædt godt på til hver kamp. Jeg tror meget på det med tydeligheden, og der er mange ligheder og mønstre, jeg kan kende. Men det er jo også andre spillere, så der er nogle justeringer for mig, siger Rasmus Thelander.

– Holdet har haft en utrolig flot start på sæsonen, og nu skal vi spille en topkamp igen som i sidste uge mod AGF. Men det bliver en anderledes kamp, siger Thelander om søndagens modstander, der ikke har nær samme styrke på indlæg og dødbolde som AGF.

Silkeborg kæmpede sig i sidste sæson i Top 6 takket være en fremragende start på sæsonen, hvor efter man ikke vandt en kamp i næsten seks måneder.

SIF kom i Europa League-kvalifikationen takket være en pokalfinalesejr over AGF i maj.





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Rundens hold i Superligaen – 21. runde



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Storklub jagter Jacob Neestrup

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Deler godt Brøndby-nyt

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Flere ændringer på vej i FC København  

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Oprykker henter FCK-emne

Victor Froholdt bliver matchvinder

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Det er helt galt, Brøndby!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb