Afviser held før Brøndby-brag

Der er ikke held involveret i de gode præstationer, Silkeborg har leveret hidtil i sæsonen, fortæller Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen i et interview med Tipsbladet.



SILKEBORG (Tipsbladet): 16 point i otte kampe og en foreløbig tredjeplads er Silkeborgs udbytte af sæsonen indtil videre.

SIF spillede også Europa League og Conference League-kvalifikation mod Molde og Gent, hvor holdet først meget sent faldt og endte med at ryge ud.

Silkeborg spillede senest uafgjort med AGF efter et nederlag til FC Midtjylland, mens der er skiftet grundigt ud i truppen.

Brøndby IF skal kæmpe for at hænge på toppen med seks point op til FC Midtjylland, og Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen er glad for det, han har set fra holdet i de to første måneder.

– Vi tabte fortjent til FC Midtjylland, hvor det på mange områder var et lige opgør, men hvor de i afgørende faser og situationer var bedre end os. Men så spillede vi en overbevisende kamp mod AGF, siger Kent Nielsen til Tipsbladet.

– Vi kan sagtens få øje på en masse fejl, og det kan jeg især. Men jeg kan også se, at modstanderne har svært ved at spille mod os.

Silkeborg har haft flere skader i de første måneder af sæsonen og fået gode præstationer af flere nye spillere, og Silkeborg-cheftræneren er godt tilfreds med, hvor SIF ligger sportsligt efter nogle intense måneder.

– Molde og Gent er to klubber, der har væsentligt bedre forudsætninger end os. Molde hentede Mads Enggård, Gent hentede Andri Gudjohnsen, og det er vi jo ikke i nærheden af at formå økonomisk. Men vi spillede fuldstændig lige op med dem i kampene, der blev afgjort på kvalitet i enkelte situationer og på lidt held. Vi havde i hvert fald ikke heldet. Det skal give os smag for mere, siger Kent Nielsen, der ser muligheder i søndagen kamp.

– Jeg synes, Brøndby har været dygtige. De har været dygtige, men det har også været forunderligt, at de har været altdominerende i mange kampe, og så lige pludselig, så mister de et eller andet, og så får de andre mulighed for at få et resultat.

Bekendt
Forsvarsspilleren Rasmus Thelander er blevet genforenet med Kent Nielsen i Silkeborg, træneren som Thelander vandt DM med i AaB i 2014.

Han spillede i sidste weekend mod AGF og føler sig godt hjemme i Silkeborgs stil få uger efter skiftet fra AaB.

– Det er mange ting, der kan sammenlignes. Der er den samme tydelighed. Som spiller bliver du klædt godt på til hver kamp. Jeg tror meget på det med tydeligheden, og der er mange ligheder og mønstre, jeg kan kende. Men det er jo også andre spillere, så der er nogle justeringer for mig, siger Rasmus Thelander.

– Holdet har haft en utrolig flot start på sæsonen, og nu skal vi spille en topkamp igen som i sidste uge mod AGF. Men det bliver en anderledes kamp, siger Thelander om søndagens modstander, der ikke har nær samme styrke på indlæg og dødbolde som AGF.

Silkeborg kæmpede sig i sidste sæson i Top 6 takket være en fremragende start på sæsonen, hvor efter man ikke vandt en kamp i næsten seks måneder.

SIF kom i Europa League-kvalifikationen takket være en pokalfinalesejr over AGF i maj.



Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Bach Bak i svime over Uhre

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

– Lange forhandlinger med FC København

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Brentford har gjort det igen

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Superliga-klub tæt på salg til Japan

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Storklub vil have Filip Jörgensen

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’