Afviser held før Brøndby-brag

Der er ikke held involveret i de gode præstationer, Silkeborg har leveret hidtil i sæsonen, fortæller Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen i et interview med Tipsbladet.



SILKEBORG (Tipsbladet): 16 point i otte kampe og en foreløbig tredjeplads er Silkeborgs udbytte af sæsonen indtil videre.

SIF spillede også Europa League og Conference League-kvalifikation mod Molde og Gent, hvor holdet først meget sent faldt og endte med at ryge ud.

Silkeborg spillede senest uafgjort med AGF efter et nederlag til FC Midtjylland, mens der er skiftet grundigt ud i truppen.

Brøndby IF skal kæmpe for at hænge på toppen med seks point op til FC Midtjylland, og Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen er glad for det, han har set fra holdet i de to første måneder.

– Vi tabte fortjent til FC Midtjylland, hvor det på mange områder var et lige opgør, men hvor de i afgørende faser og situationer var bedre end os. Men så spillede vi en overbevisende kamp mod AGF, siger Kent Nielsen til Tipsbladet.

– Vi kan sagtens få øje på en masse fejl, og det kan jeg især. Men jeg kan også se, at modstanderne har svært ved at spille mod os.

Silkeborg har haft flere skader i de første måneder af sæsonen og fået gode præstationer af flere nye spillere, og Silkeborg-cheftræneren er godt tilfreds med, hvor SIF ligger sportsligt efter nogle intense måneder.

– Molde og Gent er to klubber, der har væsentligt bedre forudsætninger end os. Molde hentede Mads Enggård, Gent hentede Andri Gudjohnsen, og det er vi jo ikke i nærheden af at formå økonomisk. Men vi spillede fuldstændig lige op med dem i kampene, der blev afgjort på kvalitet i enkelte situationer og på lidt held. Vi havde i hvert fald ikke heldet. Det skal give os smag for mere, siger Kent Nielsen, der ser muligheder i søndagen kamp.

– Jeg synes, Brøndby har været dygtige. De har været dygtige, men det har også været forunderligt, at de har været altdominerende i mange kampe, og så lige pludselig, så mister de et eller andet, og så får de andre mulighed for at få et resultat.

Bekendt
Forsvarsspilleren Rasmus Thelander er blevet genforenet med Kent Nielsen i Silkeborg, træneren som Thelander vandt DM med i AaB i 2014.

Han spillede i sidste weekend mod AGF og føler sig godt hjemme i Silkeborgs stil få uger efter skiftet fra AaB.

– Det er mange ting, der kan sammenlignes. Der er den samme tydelighed. Som spiller bliver du klædt godt på til hver kamp. Jeg tror meget på det med tydeligheden, og der er mange ligheder og mønstre, jeg kan kende. Men det er jo også andre spillere, så der er nogle justeringer for mig, siger Rasmus Thelander.

– Holdet har haft en utrolig flot start på sæsonen, og nu skal vi spille en topkamp igen som i sidste uge mod AGF. Men det bliver en anderledes kamp, siger Thelander om søndagens modstander, der ikke har nær samme styrke på indlæg og dødbolde som AGF.

Silkeborg kæmpede sig i sidste sæson i Top 6 takket være en fremragende start på sæsonen, hvor efter man ikke vandt en kamp i næsten seks måneder.

SIF kom i Europa League-kvalifikationen takket være en pokalfinalesejr over AGF i maj.







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Viola vinder toscanerderby

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Brøndby IF – Sønderjyske

Hylder Mads Hermansen

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Barcelona generobrede førstepladsen

Neestrup afslører reprimande

– Det ser dystert ud!

FCK i dialog med Zanka

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Neestrup: ‘Fuck det!’

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

AGF – Viborg FF

Real Madrid taber

Silkeborg IF – FC Midtjylland