SILKEBORG (Tipsbladet): 16 point i otte kampe og en foreløbig tredjeplads er Silkeborgs udbytte af sæsonen indtil videre.
SIF spillede også Europa League og Conference League-kvalifikation mod Molde og Gent, hvor holdet først meget sent faldt og endte med at ryge ud.
Silkeborg spillede senest uafgjort med AGF efter et nederlag til FC Midtjylland, mens der er skiftet grundigt ud i truppen.
Brøndby IF skal kæmpe for at hænge på toppen med seks point op til FC Midtjylland, og Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen er glad for det, han har set fra holdet i de to første måneder.
– Vi tabte fortjent til FC Midtjylland, hvor det på mange områder var et lige opgør, men hvor de i afgørende faser og situationer var bedre end os. Men så spillede vi en overbevisende kamp mod AGF, siger Kent Nielsen til Tipsbladet.
– Vi kan sagtens få øje på en masse fejl, og det kan jeg især. Men jeg kan også se, at modstanderne har svært ved at spille mod os.
Silkeborg har haft flere skader i de første måneder af sæsonen og fået gode præstationer af flere nye spillere, og Silkeborg-cheftræneren er godt tilfreds med, hvor SIF ligger sportsligt efter nogle intense måneder.
– Molde og Gent er to klubber, der har væsentligt bedre forudsætninger end os. Molde hentede Mads Enggård, Gent hentede Andri Gudjohnsen, og det er vi jo ikke i nærheden af at formå økonomisk. Men vi spillede fuldstændig lige op med dem i kampene, der blev afgjort på kvalitet i enkelte situationer og på lidt held. Vi havde i hvert fald ikke heldet. Det skal give os smag for mere, siger Kent Nielsen, der ser muligheder i søndagen kamp.
– Jeg synes, Brøndby har været dygtige. De har været dygtige, men det har også været forunderligt, at de har været altdominerende i mange kampe, og så lige pludselig, så mister de et eller andet, og så får de andre mulighed for at få et resultat.
Bekendt
Forsvarsspilleren Rasmus Thelander er blevet genforenet med Kent Nielsen i Silkeborg, træneren som Thelander vandt DM med i AaB i 2014.
Han spillede i sidste weekend mod AGF og føler sig godt hjemme i Silkeborgs stil få uger efter skiftet fra AaB.
– Det er mange ting, der kan sammenlignes. Der er den samme tydelighed. Som spiller bliver du klædt godt på til hver kamp. Jeg tror meget på det med tydeligheden, og der er mange ligheder og mønstre, jeg kan kende. Men det er jo også andre spillere, så der er nogle justeringer for mig, siger Rasmus Thelander.
– Holdet har haft en utrolig flot start på sæsonen, og nu skal vi spille en topkamp igen som i sidste uge mod AGF. Men det bliver en anderledes kamp, siger Thelander om søndagens modstander, der ikke har nær samme styrke på indlæg og dødbolde som AGF.
Silkeborg kæmpede sig i sidste sæson i Top 6 takket være en fremragende start på sæsonen, hvor efter man ikke vandt en kamp i næsten seks måneder.
SIF kom i Europa League-kvalifikationen takket være en pokalfinalesejr over AGF i maj.
LIVE
TransferLIVE: Præsenteret i FC København
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
Verdensstjernes søn landet i København
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
NYHEDER
Topscorer færdig
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
NYHEDER
– Vi er pressede
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
MEDIE
På blokken i danskerklub
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
‘Sur over Brøndby-transfer’
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
NYHEDER