SILKEBORG (Tipsbladet): 16 point i otte kampe og en foreløbig tredjeplads er Silkeborgs udbytte af sæsonen indtil videre.
SIF spillede også Europa League og Conference League-kvalifikation mod Molde og Gent, hvor holdet først meget sent faldt og endte med at ryge ud.
Silkeborg spillede senest uafgjort med AGF efter et nederlag til FC Midtjylland, mens der er skiftet grundigt ud i truppen.
Brøndby IF skal kæmpe for at hænge på toppen med seks point op til FC Midtjylland, og Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen er glad for det, han har set fra holdet i de to første måneder.
– Vi tabte fortjent til FC Midtjylland, hvor det på mange områder var et lige opgør, men hvor de i afgørende faser og situationer var bedre end os. Men så spillede vi en overbevisende kamp mod AGF, siger Kent Nielsen til Tipsbladet.
– Vi kan sagtens få øje på en masse fejl, og det kan jeg især. Men jeg kan også se, at modstanderne har svært ved at spille mod os.
Silkeborg har haft flere skader i de første måneder af sæsonen og fået gode præstationer af flere nye spillere, og Silkeborg-cheftræneren er godt tilfreds med, hvor SIF ligger sportsligt efter nogle intense måneder.
– Molde og Gent er to klubber, der har væsentligt bedre forudsætninger end os. Molde hentede Mads Enggård, Gent hentede Andri Gudjohnsen, og det er vi jo ikke i nærheden af at formå økonomisk. Men vi spillede fuldstændig lige op med dem i kampene, der blev afgjort på kvalitet i enkelte situationer og på lidt held. Vi havde i hvert fald ikke heldet. Det skal give os smag for mere, siger Kent Nielsen, der ser muligheder i søndagen kamp.
– Jeg synes, Brøndby har været dygtige. De har været dygtige, men det har også været forunderligt, at de har været altdominerende i mange kampe, og så lige pludselig, så mister de et eller andet, og så får de andre mulighed for at få et resultat.
Bekendt
Forsvarsspilleren Rasmus Thelander er blevet genforenet med Kent Nielsen i Silkeborg, træneren som Thelander vandt DM med i AaB i 2014.
Han spillede i sidste weekend mod AGF og føler sig godt hjemme i Silkeborgs stil få uger efter skiftet fra AaB.
– Det er mange ting, der kan sammenlignes. Der er den samme tydelighed. Som spiller bliver du klædt godt på til hver kamp. Jeg tror meget på det med tydeligheden, og der er mange ligheder og mønstre, jeg kan kende. Men det er jo også andre spillere, så der er nogle justeringer for mig, siger Rasmus Thelander.
– Holdet har haft en utrolig flot start på sæsonen, og nu skal vi spille en topkamp igen som i sidste uge mod AGF. Men det bliver en anderledes kamp, siger Thelander om søndagens modstander, der ikke har nær samme styrke på indlæg og dødbolde som AGF.
Silkeborg kæmpede sig i sidste sæson i Top 6 takket være en fremragende start på sæsonen, hvor efter man ikke vandt en kamp i næsten seks måneder.
SIF kom i Europa League-kvalifikationen takket være en pokalfinalesejr over AGF i maj.
LIVE
LIVE: Stort Superliga-salg var ‘en del af planen’
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Melder ud om Kasper Hjulmand
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Rasmus Højlund har ikke set det før
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Skal han med Bo Svensson til FC København?
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
Stor profil glad for Brøndby
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København