Afviser held før Brøndby-brag

Der er ikke held involveret i de gode præstationer, Silkeborg har leveret hidtil i sæsonen, fortæller Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen i et interview med Tipsbladet.



SILKEBORG (Tipsbladet): 16 point i otte kampe og en foreløbig tredjeplads er Silkeborgs udbytte af sæsonen indtil videre.

SIF spillede også Europa League og Conference League-kvalifikation mod Molde og Gent, hvor holdet først meget sent faldt og endte med at ryge ud.

Silkeborg spillede senest uafgjort med AGF efter et nederlag til FC Midtjylland, mens der er skiftet grundigt ud i truppen.

Brøndby IF skal kæmpe for at hænge på toppen med seks point op til FC Midtjylland, og Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen er glad for det, han har set fra holdet i de to første måneder.

– Vi tabte fortjent til FC Midtjylland, hvor det på mange områder var et lige opgør, men hvor de i afgørende faser og situationer var bedre end os. Men så spillede vi en overbevisende kamp mod AGF, siger Kent Nielsen til Tipsbladet.

– Vi kan sagtens få øje på en masse fejl, og det kan jeg især. Men jeg kan også se, at modstanderne har svært ved at spille mod os.

Silkeborg har haft flere skader i de første måneder af sæsonen og fået gode præstationer af flere nye spillere, og Silkeborg-cheftræneren er godt tilfreds med, hvor SIF ligger sportsligt efter nogle intense måneder.

– Molde og Gent er to klubber, der har væsentligt bedre forudsætninger end os. Molde hentede Mads Enggård, Gent hentede Andri Gudjohnsen, og det er vi jo ikke i nærheden af at formå økonomisk. Men vi spillede fuldstændig lige op med dem i kampene, der blev afgjort på kvalitet i enkelte situationer og på lidt held. Vi havde i hvert fald ikke heldet. Det skal give os smag for mere, siger Kent Nielsen, der ser muligheder i søndagen kamp.

– Jeg synes, Brøndby har været dygtige. De har været dygtige, men det har også været forunderligt, at de har været altdominerende i mange kampe, og så lige pludselig, så mister de et eller andet, og så får de andre mulighed for at få et resultat.

Bekendt
Forsvarsspilleren Rasmus Thelander er blevet genforenet med Kent Nielsen i Silkeborg, træneren som Thelander vandt DM med i AaB i 2014.

Han spillede i sidste weekend mod AGF og føler sig godt hjemme i Silkeborgs stil få uger efter skiftet fra AaB.

– Det er mange ting, der kan sammenlignes. Der er den samme tydelighed. Som spiller bliver du klædt godt på til hver kamp. Jeg tror meget på det med tydeligheden, og der er mange ligheder og mønstre, jeg kan kende. Men det er jo også andre spillere, så der er nogle justeringer for mig, siger Rasmus Thelander.

– Holdet har haft en utrolig flot start på sæsonen, og nu skal vi spille en topkamp igen som i sidste uge mod AGF. Men det bliver en anderledes kamp, siger Thelander om søndagens modstander, der ikke har nær samme styrke på indlæg og dødbolde som AGF.

Silkeborg kæmpede sig i sidste sæson i Top 6 takket være en fremragende start på sæsonen, hvor efter man ikke vandt en kamp i næsten seks måneder.

SIF kom i Europa League-kvalifikationen takket være en pokalfinalesejr over AGF i maj.





LIVE

LIVE: ‘Det bliver spektakulært’

Chido Obi nomineret til pris

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Rasmus Højlund i massiv modvind

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Skræklodtrækning for FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Bombe – Superliga-klub nævnes

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

– Der får David at vide, at han er fyret

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FCM ansætter ny topboss

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Mourinho tog røven på Zeca

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Deler nyt om fremtiden

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Nu svarer David Nielsen

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Celta Vigo – Real Madrid

Hjulmand vinder i Hamborg

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

I svime over Filip Jørgensen

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Jonas Schwartz lander nyt job

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Dansk træner storroses

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Superligaklub præsenterer millionoverskud