IKAST (Tipsbladet): FC Midtjyllands anfører Henrik Dalsgaard var i seneste spillerunde tilbage i FCM’s startopstilling for første gang, siden han kort inde i 2024-åbningskampen mod Brøndby IF måtte udgå med en skade.
Forsvarsspilleren har været indskifter i måneden op til sidste søndags AGF-kamp, og meget tyder på, at det lige straks er slut for Dalsgaard og FC Midtjylland, da parternes samarbejde udløber 30. juni.
Der har ingen tilløb eller indikationer været på, at FC Midtjylland vil forlænge kontrakten, og i den specielle og usædvanlige situation, det er at have en anfører med kontraktudløb, er Henrik Dalsgaard glad for den måde, parterne har håndteret den lange afsked.
– Jeg vil tillade mig at rose mig selv. Jeg er jo ikke den type, der skaber alt muligt drama. Man ved, hvad man får af mig. Jeg er super-professionel, og det kommer jeg til at være indtil det sidste. Jeg går ikke og laver alle mulige dumme forstyrrelser bare for forstyrrelsernes skyld. Jeg har lagt det på hylden så tidligt som muligt, så jeg kunne holde det nødvendige fokus, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.
– Jeg synes, klubben viser respekt overfor mig og min position i truppen ved, at jeg er blevet ved med at være anfører. Det sætter jeg pris på, og det tror jeg også, mange af de andre spillere gør.
Klar til startplads
Konkurrenten Adam Gabriel har døjet med en skade, og da FC Midtjylland i forrige runde tabte hjemme til FC Nordsjælland, kom Henrik Dalsgaard ind efter en times spil, hvorefter FCM med mere direkte spil gik fra 0-3 til 2-3 i en hektisk slutfase.
Henrik Dalsgaard håber meget, cheftræner Thomas Thomasberg og trænerstaben ser hans vej i de sidste, afgørende uger af sæsonen, hvor FC Midtjylland spiller to vitale kampe søndag mod FC København og så weekenden efter mod Brøndby IF.
– Jeg håber på at spille en masse fodbold de kommende uger, så jeg kan vise mig frem for en masse andre klubber. Jeg vil rigtig gerne spille resten af kampene.
– Jeg synes, jeg for mange gange har set, at spillere med kontraktudløb stille og roligt bliver kørt ud på et sidespor. Og det er egentlig lidt mærkeligt, når man stadig har papir på hinanden. Når jeg er så professionel, hvorfor så ikke udnytte al den power rutine, jeg har. Det synes jeg sagtens, klubben kan bruge her i de sidste kampe, jeg tror da godt, vi kan bruge en spiller som mig, der har prøvet den her type kampe før, siger Henrik Dalsgaard.
Og så vil den tidligere landsholdsspiller ikke helt lukke døren for, at karrieren kan fortsætte i FC Midtjylland, selv om et stop er det klart mest sandsynlige scenarie. Men først skal der jagtes guld mod FC København og de resterende syv spillerunder derefter.
– Det er 100 procent planen.
– Og så har jeg da set mærkeligere ting i fodboldverdenen, end hvis FC Midtjylland skulle komme og sige, at de alligevel godt vil bygge videre mig og mit spil med en ny kontrakt, siger Henrik Dalsgaard.
Henrik Dalsgaard og FC Midtjylland spiller kampen mod FC København klokken 18 på søndag i Herning.
LIVE
TransferLIVE: Chelsea-transfer på plads
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
LIVE
Superliga-LIVE: Stor FCM-bet: Ramt af ny skade
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AGF fandt vej til comeback gennem delmål
OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
INTERVIEW
FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
EKSKLUSIVT