Afviser kategorisk: Det vil være uetisk og snyd

Brøndby håber på en hjælpende hånd fra FCK i mesterskabskampen, hvilket rivalerne har i sinde at levere.



Guldkampen er ufattelig tæt i Superligaen, hvor tre klubber stadig har mesterskabet inden for rækkevidde med kun to runder tilbage.

Søndag missede Brøndby chancen for at stryge til tops, da de blågule tabte 1-2 til ærkerivalerne fra FC København. Det betyder, at Brøndby er to point efter FC Midtjylland og har tre point ned til FCK.

Allerede på onsdag er der igen storkamp i Parken, når FCK og FCM brager sammen. Her vil en hjemmesejr altså igen give Brøndby chancen for at spille sig på førstepladsen, og Andreas Maxsø satser på en hjælpende hånd fra FCK.

– Det håber vi selvfølgelig, men først og fremmest kræver det, at vi vinder over AGF på torsdag. Vi må gøre vores eget arbejde og så se, hvordan det ser ud, siger Brøndby-anføreren.

I FCK-lejren forsikrer forsvarsprofilen Nicolai Boilesen, at løverne vil gøre alt for at besejre FCM, selv om det kan hjælpe rivalerne fra Brøndby i jagten på guldet.

– Vi er professionelle fodboldspillere, og det ville være snyd, uetisk og meget mere end det, så vi går ud og gør alt for at slå dem på onsdag, understreger Boilesen.

FCK-spilleren forstår godt, hvis klubbens fans hellere ser FCM vinde guld end Brøndby, men han understreger, at spillerne aldrig vil tænke på den måde.

– Jeg forstår godt, at der er den her rivalisering. Den kan vi sagtens mærke, og det er også fedt at slå dem, men for mig handler det om, at vi skal prøve at vinde guld – ikke at vi skal prøve at frarøve andre det.

– Jeg synes bare, det er useriøst for at være helt ærlig. Det vil være uetisk, snyd og direkte imod alt, hvad fodbold står for, siger Nicolai Boilesen, der ikke ville have det anderledes, selv hvis FCK havde udspillet sin rolle i tabellen.

– Lad os sige, at tredjepladsen var sikret, og vi hverken kunne nå op eller ned, så havde det ikke gjort nogen forskel.

– Jeg forstår godt, at hvis man skal vælge mellem pest eller kolera, så har man måske en præference, men i vores tilfælde som professionelle fodboldspillere går vi efter at vinde hver kamp. Længere er den ikke, siger Boilesen.

FC København får besøg af FC Midtjylland onsdag aften, mens Brøndby gæster AGF et døgns tid senere.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afgørende detalje i stor FCK-transfer



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FC København byder på kantspiller

Brøndby har IKKE budt

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Stærk FCK-trup – han må ikke spille



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Brøndby forhandler om stor transfer

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

– Det er forfærdeligt

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

‘Det er ret let at se’

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

I chok over Tottenham

Voldsom lønnedgang i Brøndby



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Tyskere blitzer Nordlondon

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon