Afviser snak om fremtiden: ‘Det er ikke fair’

Lakker Jesper Sørensens tid som cheftræner i Brøndby IF mod enden?



Der vil altid være pres på en cheftræner i Brøndby IF, men det gælder i særlig grad Jesper Sørensen, her hvor vi nærmer os afslutningen på 2024.

Søndag tabte Brøndby den første pokal-kvartfinale til AGF, og dermed har de blå-gule ryggen mod muren inden returkampen om en uge. Hvis Brøndby ryger ud af pokalen, bliver det en kulmination på et efterår, hvor storklubben overvintrer på en lunken femteplads i Superligaen og blev ekspederet ud af Europa inden gruppespillet.

Som hovedansvarlig står Jesper Sørensen, hvis kontrakt med Brøndby IF udløber efter denne sæson. Bliver den forlænget, eller lakker cheftrænerens tid mod enden?

Hovedpersonen selv holder kortene tæt til kroppen.

– Den vil jeg ikke tage her. Det vil ikke være fair over for nogen. Jeg er glad for at være træner i Brøndby, og jeg kan godt forstå, I spørger ind til det, og at det er et tema for jer, men jeg tager den internt i Brøndby, siger Jesper Sørensen til Viaplay.

Han vil heller ikke forholde sig til, om han i det hele taget er interesseret i at forlænge med Brøndby.

– Det holder jeg lidt for mig selv. Jeg kan godt forstå, at de svar, jeg giver, kan være kedelige, men det er noget, jeg tager med min arbejdesgiver, siger han.

Jesper Sørensen fastslår desuden, at han forventer, at Brøndby IF har ansat en ny sportsdirektør inden nytår – en sportsdirektør, der altså vil blive én af hans tætteste kollegaer fra 2025. Hvis Jesper Sørensen vel at mærke er i Brøndby på den anden sinde af nytår.

Brøndby-træneren siger selv, at han ikke regner med, at hans fremtid bliver afklaret på denne side af årsskiftet.





LIVE

LIVE: Forlænger med Barcelona

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

‘Det er ringe ad helvede til’

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De bliver monstersalg til sommer

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Randers FC – OB

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Brøndby-flop færdig i danskerklub

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup