Der vil altid være pres på en cheftræner i Brøndby IF, men det gælder i særlig grad Jesper Sørensen, her hvor vi nærmer os afslutningen på 2024.
Søndag tabte Brøndby den første pokal-kvartfinale til AGF, og dermed har de blå-gule ryggen mod muren inden returkampen om en uge. Hvis Brøndby ryger ud af pokalen, bliver det en kulmination på et efterår, hvor storklubben overvintrer på en lunken femteplads i Superligaen og blev ekspederet ud af Europa inden gruppespillet.
Som hovedansvarlig står Jesper Sørensen, hvis kontrakt med Brøndby IF udløber efter denne sæson. Bliver den forlænget, eller lakker cheftrænerens tid mod enden?
Hovedpersonen selv holder kortene tæt til kroppen.
– Den vil jeg ikke tage her. Det vil ikke være fair over for nogen. Jeg er glad for at være træner i Brøndby, og jeg kan godt forstå, I spørger ind til det, og at det er et tema for jer, men jeg tager den internt i Brøndby, siger Jesper Sørensen til Viaplay.
Han vil heller ikke forholde sig til, om han i det hele taget er interesseret i at forlænge med Brøndby.
– Det holder jeg lidt for mig selv. Jeg kan godt forstå, at de svar, jeg giver, kan være kedelige, men det er noget, jeg tager med min arbejdesgiver, siger han.
Jesper Sørensen fastslår desuden, at han forventer, at Brøndby IF har ansat en ny sportsdirektør inden nytår – en sportsdirektør, der altså vil blive én af hans tætteste kollegaer fra 2025. Hvis Jesper Sørensen vel at mærke er i Brøndby på den anden sinde af nytår.
Brøndby-træneren siger selv, at han ikke regner med, at hans fremtid bliver afklaret på denne side af årsskiftet.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADETS DOM