Der vil altid være pres på en cheftræner i Brøndby IF, men det gælder i særlig grad Jesper Sørensen, her hvor vi nærmer os afslutningen på 2024.
Søndag tabte Brøndby den første pokal-kvartfinale til AGF, og dermed har de blå-gule ryggen mod muren inden returkampen om en uge. Hvis Brøndby ryger ud af pokalen, bliver det en kulmination på et efterår, hvor storklubben overvintrer på en lunken femteplads i Superligaen og blev ekspederet ud af Europa inden gruppespillet.
Som hovedansvarlig står Jesper Sørensen, hvis kontrakt med Brøndby IF udløber efter denne sæson. Bliver den forlænget, eller lakker cheftrænerens tid mod enden?
Hovedpersonen selv holder kortene tæt til kroppen.
– Den vil jeg ikke tage her. Det vil ikke være fair over for nogen. Jeg er glad for at være træner i Brøndby, og jeg kan godt forstå, I spørger ind til det, og at det er et tema for jer, men jeg tager den internt i Brøndby, siger Jesper Sørensen til Viaplay.
Han vil heller ikke forholde sig til, om han i det hele taget er interesseret i at forlænge med Brøndby.
– Det holder jeg lidt for mig selv. Jeg kan godt forstå, at de svar, jeg giver, kan være kedelige, men det er noget, jeg tager med min arbejdesgiver, siger han.
Jesper Sørensen fastslår desuden, at han forventer, at Brøndby IF har ansat en ny sportsdirektør inden nytår – en sportsdirektør, der altså vil blive én af hans tætteste kollegaer fra 2025. Hvis Jesper Sørensen vel at mærke er i Brøndby på den anden sinde af nytår.
Brøndby-træneren siger selv, at han ikke regner med, at hans fremtid bliver afklaret på denne side af årsskiftet.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
Klar for FC København
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
DAGENS SPILFORSLAG