Der vil altid være pres på en cheftræner i Brøndby IF, men det gælder i særlig grad Jesper Sørensen, her hvor vi nærmer os afslutningen på 2024.
Søndag tabte Brøndby den første pokal-kvartfinale til AGF, og dermed har de blå-gule ryggen mod muren inden returkampen om en uge. Hvis Brøndby ryger ud af pokalen, bliver det en kulmination på et efterår, hvor storklubben overvintrer på en lunken femteplads i Superligaen og blev ekspederet ud af Europa inden gruppespillet.
Som hovedansvarlig står Jesper Sørensen, hvis kontrakt med Brøndby IF udløber efter denne sæson. Bliver den forlænget, eller lakker cheftrænerens tid mod enden?
Hovedpersonen selv holder kortene tæt til kroppen.
– Den vil jeg ikke tage her. Det vil ikke være fair over for nogen. Jeg er glad for at være træner i Brøndby, og jeg kan godt forstå, I spørger ind til det, og at det er et tema for jer, men jeg tager den internt i Brøndby, siger Jesper Sørensen til Viaplay.
Han vil heller ikke forholde sig til, om han i det hele taget er interesseret i at forlænge med Brøndby.
– Det holder jeg lidt for mig selv. Jeg kan godt forstå, at de svar, jeg giver, kan være kedelige, men det er noget, jeg tager med min arbejdesgiver, siger han.
Jesper Sørensen fastslår desuden, at han forventer, at Brøndby IF har ansat en ny sportsdirektør inden nytår – en sportsdirektør, der altså vil blive én af hans tætteste kollegaer fra 2025. Hvis Jesper Sørensen vel at mærke er i Brøndby på den anden sinde af nytår.
Brøndby-træneren siger selv, at han ikke regner med, at hans fremtid bliver afklaret på denne side af årsskiftet.
LIVE
VM-LIVE: Drama efter slutfløjt
VM-Vækkeuret: Alvorlig skade overskygger målfest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
Brøler sender Mexico videre
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
OPTAKT
Skotland – Marokko
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
TOPNYHED