Der vil altid være pres på en cheftræner i Brøndby IF, men det gælder i særlig grad Jesper Sørensen, her hvor vi nærmer os afslutningen på 2024.
Søndag tabte Brøndby den første pokal-kvartfinale til AGF, og dermed har de blå-gule ryggen mod muren inden returkampen om en uge. Hvis Brøndby ryger ud af pokalen, bliver det en kulmination på et efterår, hvor storklubben overvintrer på en lunken femteplads i Superligaen og blev ekspederet ud af Europa inden gruppespillet.
Som hovedansvarlig står Jesper Sørensen, hvis kontrakt med Brøndby IF udløber efter denne sæson. Bliver den forlænget, eller lakker cheftrænerens tid mod enden?
Hovedpersonen selv holder kortene tæt til kroppen.
– Den vil jeg ikke tage her. Det vil ikke være fair over for nogen. Jeg er glad for at være træner i Brøndby, og jeg kan godt forstå, I spørger ind til det, og at det er et tema for jer, men jeg tager den internt i Brøndby, siger Jesper Sørensen til Viaplay.
Han vil heller ikke forholde sig til, om han i det hele taget er interesseret i at forlænge med Brøndby.
– Det holder jeg lidt for mig selv. Jeg kan godt forstå, at de svar, jeg giver, kan være kedelige, men det er noget, jeg tager med min arbejdesgiver, siger han.
Jesper Sørensen fastslår desuden, at han forventer, at Brøndby IF har ansat en ny sportsdirektør inden nytår – en sportsdirektør, der altså vil blive én af hans tætteste kollegaer fra 2025. Hvis Jesper Sørensen vel at mærke er i Brøndby på den anden sinde af nytår.
Brøndby-træneren siger selv, at han ikke regner med, at hans fremtid bliver afklaret på denne side af årsskiftet.
LIVE
LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
10. gang i træk
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT